5 porad, jak łatwo zadbać o czystość ekspresu do kawy

5 porad, jak łatwo zadbać o czystość ekspresu do kawy

Rimutė
Porady

Bądźmy szczerzy. Czyszczenie ekspresu do kawy najprawdopodobniej nie jest Twoim ulubionym sposobem spędzania czasu. Niestety, jest to jednak konieczne. Spójrzmy na to inaczej – poświęcenie ekspresowi kilku minut dziennie może uchronić go przed większością poważnych usterek, które naprawiać trzeba w serwisie. Ponadto, takie usługi są dość kosztowne.

Odkamienianie

To dobrze znana procedura, o której ekspres Cię informuje. Stosuje się do niej specjalny płyn lub tabletki odkamieniające. Częstotliwość wykonywania tego procesu jest ściśle uzależniona od jakości używanej wody. Nawet jeśli masz dobrą wodę w kranie to nie znaczy to, że jest on dobra do Twojego ekspresu do kawy. Chodzi tutaj głównie o twardość wody, którą można sprawdzić testerem, dodawanym do ekspresu do kawy. Jeśli woda jest dość twarda, są dwa wyjścia – zainstalowanie filtra lub wlewanie wody już filtrowanej.

Warto pamiętać, że ciągła cyrkulacja wody w ekspresie zapobiega osiadaniu osadów z kamienia. Jeśli byłeś na wakacjach lub z innych powodów przez jakiś czas nie używałeś ekspresu, warto włączyć program odkamieniania.

Program czyszczący

Ten program należy przeprowadzać we wszystkich automatycznych ekspresach do kawy, z wyjątkiem tych firmy De’Longhi. Do tej czynności rekomenduje się używanie tabletek czyszczących, które usuwają tłuszcz i pozostałości kawy. Zwykle czyszczenie trzeba przeprowadzać co 200 przygotowanych porcji kawy.

Czyszczenie bloku grzewczego

Element zaparzający po prostu wyjmuje się rękami. Trzeba go przepłukać pod bieżącą wodą co 2 lub 3 tygodnie. Dotyczy to wszystkich ekspresów do kawy, z wyjątkiem tych firmy JURA. Ponadto, jeśli słyszysz jakieś dziwne dźwięki wydobywające się z tego elementu, z ekspresu, to może to oznaczać, że części nie pracują gładko i potrzebne jest smarowanie. Częstotliwość tego zabiegu zależy od ilości przygotowywanych kaw, a pozostałości smaru są widoczne gołym okiem.

Czyszczenie systemu mlecznego

Jeśli Twój ekspres ma spieniacz parowy (mechaniczny), to wystarczy zanurzyć go w szklance wody. Jeśli ekspres korzysta ze specjalnego pojemnika na mleko, trzeba pamiętać o jego myciu. Nawet jeśli ekspres jest wyposażony w automatyczny system płukania, to i tak rekomenduje się mycie ręczne od czasu do czasu. Wężyk do mleka powinien był płukany codziennie wieczorem. Do tego rekomendujemy płyn antybakteryjny, który usuwa bakterie fermentacji laktozy.

Czyszczenie obudowy

Utrzymywanie ekspresu w czystości to nie tylko dbanie o jego wnętrze. Pamiętaj o myciu tacki ociekowej, nie zostawiaj pozostałości kawy i plam z mleka na obudowie, co może powodować rozwój bakterii i przyciągać insekty, zwłaszcza w ciepłe dni.

Wykonując te proste czynności konserwacyjne sprawisz, że jakość Twojej kawy będzie lepsza, a ekspres będzie służył długo i niezawodnie. Troszcz się o swojego “przyjaciela kawy”, a on odwdzięczy Ci się przygotowywaniem wyśmienitych napojów.

Jednak każdy ekspres jest inny, więc i dbanie o niego może różnie wyglądać. Jeśli masz jakieś pytania, zwróć się do profesjonalistów, na przykład do nas.