TOP OFERTA
TOP OFERTA

Ile kofeiny ma kawa?

Ile kofeiny ma kawa?

Tam, gdzie jest kawa, jest i kofeina – ale jaka jest zawartość kofeiny w kawie?

Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA, średniej wielkości kubek kawy zaparzanej metodą przelewową (filtrowania) zawiera 96 mg kofeiny.

Oczywiście, ilość kofeiny w kawie zależy jeszcze od wielu innych czynników, jak rodzaj kawy ziarnistej, sposób parzenia, czy rodzaj kawowego napoju.

Jeśli starasz się kontrolować dzienne spożycie kofeiny, albo po prostu chcesz wiedzieć, jakiego zastrzyku energii dostarczy Ci mała czarna, to powinieneś wiedzieć od czego zależy zawartość kofeiny w kawie. W tym artykule staramy się bowiem wyjaśnić, ile kofeiny ma kawa.

Co to jest kofeina?

Wielu ludziom kawa pomaga się rozbudzić, ale często nawet jej najwięksi entuzjaści mogą nie do końca wiedzieć, czym jest kofeina i jak wpływa na organizm.

Kofeina

Kofeina jest naturalnym stymulatorem znajdującym się w ziarnach kawy, kakao, liściach herbaty i innych. Jak działa kofeina? Po skonsumowaniu, wywiera wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając uwalnianie takich substancji jak adrenalina i serotonina. W efekcie tego, zwiększa się sprawność myślenia i zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne. Krótko mówiąc – czujemy orzeźwienie i mamy większą chęć do działania.

To właśnie z tego powodu większość osób pije kawę, ale trzeba pamiętać, że jej nadmiar może szkodzić. Przejawami tego będzie odwodnienie, drażliwość, zawroty głowy, a nawet senność. Każdy organizm jest inny i Twoja reakcja na kofeinę zależy od Twojej wrażliwości oraz ilości spożytej kofeiny.

Od czego zależy ilość kofeiny w kawie?

Arabica i Robusta

Na to, ile jest kofeiny w kawie ma wpływ kilka czynników.

  • Rodzaj kawy ziarnistej. Różne ziarna mają różną zawartość kofeiny. Badania z 2016 roku wykazały, że robusta zawiera około dwa razy więcej kofeiny, niż ziarna z gatunku arabica.
  • Stopień palenia i metoda pomiaru. Powszechnym błędem jest przekonanie, że stopień wypalenia ziaren kawy bezpośrednio wpływa na zawartość kofeiny. Prawda jest taka, że w większości przypadków temperatury stosowane w tym procesie są zbyt niskie, aby mieć wpływ na ilość kofeiny w kawie.
    Jednak w procesie wypalania, ziarna tracą wodę, więc te ciemno palone są lżejsze i objętościowo zajmują więcej miejsca, niż te jaśniej palone. To ma wpływ na zawartość kofeiny w kawie w zależności od tego, jak odmierzasz ilość ziaren do przygotowania kawowego napoju – jeśli jest to łyżeczka, to objętościowo wejdzie na nią więcej ziaren jasno palonoach, czyli i zawartość kofeiny będzie większa, niż w przypadku tej samej objętości ziaren ciemno palonych. Z tego powodu trudno dokładnie określić, ile kofeiny ma łyżeczka kawy. Podobną ilość kofeiny da tylko odmierzanie kawy o różnym stopniu palenia według wagi.
  • Sposób przenia. Od ekspresów ciśnieniowych po French press – na to, ile mg kofeiny ma kawa duży wpływ ma również sposób przygotowywania kawowego napoju. Każda metoda parzenia ma swoje unikalne właściwości wpływające nie tylko na smak, ale i na zawarość kofeiny. Z tego powodu, espresso ma o wiele mniejszą zawarość kofeiny, niż kawa zaparzana tradycyjnie, ale więcej, niż np. kawa z Chemexu. Warto dodać, że porównując jednakową ilość kawy espresso i z chemexu, w espresso będzie więcej kofeiny. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że espresso ma objętość około 30 ml, a kawy z Chemexu wypija się zwykle filiżankę 200 – 250 ml, więc w takim wypadku zawartość kofeiny w niej będzie większa.

Ilość kofeiny w zależności od rodzaju kawowego napoju

Już wiemy, ile jest kofeiny w kawie parzonej metodą przelewową – kubek 240 ml zawiera 96 mg kofeiny, ale ile wynosi w przypadku innych popularnych metod przygotowywania kawowych napojów?

Ile kofeiny ma espresso?

Espresso

Espresso jest przygotowywane metodą ciśnieniową, co znaczy, że gorąca woda jest przeciskana przez drobno zmieloną kawę pod ciśnieniem.

Ta metoda daje dość wysoką zawarość kofeiny w kawowym napoju, ale znacznie mniejszą, niż w przypadku kawy zaparzanej w sposób tradycyjny, czyli tzw. zalewajki.

Ile kofeiny ma espresso? Odpowiedzi mogą się różnić, ale raporty wspomnianego już USDA podają, że porcja espresso (1 oz / 29,6 ml) zawiera około 63 mg kofeiny, a więc doppio (podwójne espresso: 2 oz/59,2 ml) ma jej 126 mg.

Ile kofeiny ma cappuccino?

Popularne napoje kawowe, jak latte, latte macchiato, cappuccino, americano, czy flat white są przygotowywane na bazie espresso. Różnią się one ilością spienionego mleka lub wody, jak w przypadku americano.

Mleko i woda nie zawierają kofeiny, więc pochodzi ona tylko z espresso i zależy od tego, czy jest ono pojedyncze, czy podwójne.  Tak więc cappuccino, czy latte, będą zawierać 63 albo 126 mg kofeiny.

Ile kofeiny ma kawa Nespresso?

Nespresso

Ekspresy do kawy Nespresso przygotowują kawę z kapsułek, w których znajduje się określona porcja kawy mielonej.

Zawartość kofeiny w jednej porcji kawowego napoju zależy od rodzaju i ilości kawy w kapsułce. Firma Nespresso twierdzi, że kapsułka klasycznej Nespresso 100% arabica daje około 40 ml napoju zawierającego 65 mg kofeiny. Pamiętaj, że robusta zawiera jej więcej, więc kapsułki z domieszką robusty będą mocniejsze od tych z samą arabicą.

Warto tu jeszcze wspomnieć, że niezależne badania naukowe stwierdziły, że zawartość kofeiny w kapsułkach Nespresso może się dość znacznie różnić w zależności od ich rodzaju, bo wynosi od 19 – 147mg na porcję. Badania te stwierdziły również, że poziom kofeiny w Nespresso “często różni się od podawanego w raportach producenta”.

Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?

Kawa rozpuszczalna jest wytwarzana z kawy już zaparzonej poprzez usunięcie z niej wody, najczęściej metodą liofilizacji, czyli suszenia przez zamrażanie. To daje małe, suche granulki, które zalewa się wodą. Aby przygotować napój, wystarczy jedną lub dwie łyżeczki kawy rozpuszczalnej zalać gorącą wodą lub mlekiem.

Podczas procesu wytwarzania, kawa rozpuszczalna traci część kofeiny. Ponadto jej zawartość zależy od rodzaju kawy, ale ogólnie zawiera jej mniej, niż typowa kawa tradycyjna. Według USDA, dwie łyżeczki (2 g) kawy rozpuszczalnej zawierają 63 mg kofeiny.

Ile kofeiny ma kawa bezkofeinowa?

Decaf

Tak, nawet kawa bezkofeinowa zawiera jej śladowe ilości.

Proces dekofeinizacji, czyli usuwania kofeiny z ziaren polega na ich namoczeniu w wodzie i przeprowadzeniu różnych procesów, które są skomplikowane, a i tak nie dają 100% skuteczności. Średni kubek kawy bezkofeinowej może jej zawierać od 1 d 7 mg, w zależności od rodzaju kawy i sposobu dekofeinizacji. Przyjmuje się jednak, że typowa porcja 240 ml kawy bezkofeinowej zawiera  2 mg kofeiny.

Ilość kofeiny w kawie w porównaniu do innych napojów

Kawa czy herbata? Trzeba pamiętać, że kawa to nie jedyny napój zawierający kofeinę. Występuje ona również w herbacie, coli i innych napojach energetyzujących.

Mała czarna z rana, kilka herbat w ciągu dnia, do tego puszka napoju i dzienna dawka kofeiny zapewniona!

Oto, jak wygląda zawartość kofeiny w popularnych napojach.

Napój Objętość napoju Zawartość kofeiny
Kawa z filtra 240 ml (8 oz) 96 mg.
Czarna herbata 240 ml (8 oz) 47 mg.
Zielona herbata 240ml (8 oz) 30 mg.
Cola 370 ml (puszka, 12 oz) 33 mg.

Ile kofeiny dziennie?

Już wiemy, ile kawa ma kofeiny. Rekomenduje się, aby dorosły, zdrowy człowiek spożywał jej nie więcej, niż 400 mg dziennie. To znaczy, żeby nie przekraczać dawki około czterech standardowych kubków kawy z filtra na dzień.

Ile kofeiny w ciąży? Według brytyjskiego NHS, kobiety w ciąży nie powinny przekraczać dawki 200 mg kofeiny dziennie, czyli około dwóch standardowych kubków. Oczywiście, rekomendowane jest, aby na czas ciąży całkowicie zrezygnować z kofeiny.

Pomimo konieczności ograniczenia dziennego spożycia kofeiny, powszechnie stwierdzono fakt, że zarówno kawa jak i kofeina w rozsądncyh dawkach są bezpieczne dla zdrowia. Nawet więcej, bo badania wykazały, że kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów i innych substancji korzystnych dla organizmu.

Jakie są objawy przedawkowania kofeiny? Możesz odczuwać niektóre z mniej przyjemnych dolegliwości, jak: lęk, niepokój, bezsenność, ból głowy, czy nudności. Każdy ma inne ograniczenia, jeśli chodzi o kofeinę. Ostatecznie, sam musisz wypróbować różne rodzaje kawy i metody jej parzenia, aby określić, które z nich odpowiadają Twojemu gustowi i tolerancji na kofeinę, żebyś mógł w pełni cieszyć się kawą!