Jak wybrać idealny ekspres do kawy? - Przyjaciele Kawy

Jak wybrać idealny ekspres do kawy?

Rimutė
Opowiadania
#ekspresy do kawy

Tradycyjne zaparzanie kawy (zalewanie wrzątkiem w kubku) pozbawia ją wielu aromatycznych właściwości, smakuje zawsze tak samo, fusy wciskają się między zęby no i … nie smakuje tak, jak by mogła. Jeśli należysz do tych, co nie przeżyją dnia bez kawy, prawdopodobnie już zastanawiałeś się nad tym, jak przenieść ten codzienny rytuał na wyższy poziom.

Ale w tym momencie stajesz przed trudnym wyborem: który ekspres do kawy mam wybrać?

Prawdopodobnie znajdziesz dziś milion różnych ekspresów do kawy: od małych, prostych i niedrogich, kończąc na złotych, luksusowych i skomplikowanych. Aby ułatwić orientację w tej kawowej dżungli, pomożemy Ci wybrać urządzenie, które spełni Twoje potrzeby. Najważniejsze, aby dostosować ekspres do swojego rytmu życia i nawyków picia kawy. Aby to zrobić, odpowiedz na kilka poniższych pytań, które pomogą Ci zawęzić listę opcji:

Ulubiony rodzaj kawy

Jeśli lubisz nie tylko czarną kawę, ale i z mlekiem, powinieneś szukać ekspresu ze spieniaczem do mleka. Przyrządzi on idealną mleczną pianką do latte, latte macchiato czy cappuccino. Wbudowany automatyczny spieniacz spieni mleko za jednym przyciskiem, a manualny – z Twoją niewielką pomocą. W zależności od modelu, ekspresy mogą przygotowywać też kakao, gorącą czekoladę, a nawet herbatę.

Ilość kaw

Ważne jest też, ile kaw dziennie przygotowujesz i jak. Logika tu jest prosta – jeśli chcesz to robić łatwo i szybko, najlepszy będzie automatyczny ekspres do kawy. Jeśli w domu z maszyny będzie korzystać 1-2 osoby, alternatywą do automatycznego ekspresu z młynkiem może być ekspres na kapsułki lub saszetki czy kolbowy. Jeśli ekspres ma przygotowywać większą ilość, niż kilka kaw dziennie, warto rozważyć wybór ekspresu profesjonalnego.

Budżet

Kwota, którą chcesz wydać na ekspres, jest zawsze jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu decyzji. Na samym dole hierarchii cenowej znajdują się ekspresy do kawy na kapsułki i saszetki. Nieco wyżej plasują się ekspresy kolbowe, a najdroższe są w pełni automatyczne ekspresy z wbudowanym młynkiem do kawy ziarnistej. Inna zasada, to: im więcej dodatkowych funkcji, tym wyższa cena. Istnieją już ekspresy tak zaawansowane technologicznie, że telewizor mógłby się zawstydzić, ale nie znaczy to, że są one niezbędne dla Ciebie.

Konserwacja

Nieważne, jak bardzo zautomatyzowany jest ekspres – każdy wymaga pewnej konserwacji i czyszczenia. Ekspresy z systemem mleka wymagają więcej uwagi, ze względu na szybkie rozwijanie się bakterii. W pełni automatyczne ekspresy są bardziej skomplikowane, ale większość ma też automatyczne systemy czyszczenia i odkamieniania, co znacznie ułatwia dbanie o ich higienę.

Pierwszy krok – kapsułkowy ekspres do kawy

Pierwszym krokiem w świecie ekspresów do kawy są kompaktowe ekspresy na kapsułki. Stosuje się w nich kawę w kapsułkach, która już jest odpowiednio przygotowana i poporcjowana. Są one produkowane w różnych smakach, a po zużyciu, po prostu się je wyrzuca. Będą one idealne dla tych, co chcą szybko mieć porcję kawy dobrej jakości, a nie chcą inwestować w proces jej przygotowywania ani czasu, ani wysiłku. W tej kategorii można znaleźć ekspresy już za około 400 zł. Większość z nich jest małych rozmiarów, więc zmieszczą się nawet w małej kuchni.

Zalety + Wyjątkowo łatwa obsługa i konserwacja
+ Niska cena
Duży wybór smaków
Wady   Wymagane są konkretne kapsułki
  Ograniczona funkcjonalność

Przyjaciele baristy – kolbowe ekspresy do kawy

Lubisz brać czynny udział w procesie przygotowywania kawy, który traktujesz jak swego rodzaju rytuał? Dla takich miłośników kawy, ekspres kolbowy może być optymalnym rozwiązaniem. W modelach bardziej zaawansowanych, można w pełni kontrolować proces parzenia, na każdym jego etapie – od mielenia ziaren po spienianie mleka – to pozwoli Ci się czuć jak prawdziwy barista w kawiarni. Ponadto, większość tych maszyn ma uniwersalny i minimalistyczny design, dzięki czemu będą pasować do każdego wystroju kuchni.

Zalety + Każde przygotowywanie kawy staje się przygodą
+ Wszystko w Twoich rękach
Wady   Potrzeba pewnego doświadczenia
  Potrzeba więcej czasu

Od ziarenka po kubek – automatyczne ekspresy do kawy

Sama nazwa zdradza cały sekret, prawda? W pełni automatyczne ekspresy do kawy przygotowują większość kawowych napojów za jednym przyciskiem – od zmielenia kawy po przelanie napoju do kubka. Nic ponadto. Wiele z nich ma też personalizowane profile, z możliwością zaprojektowania kawowych receptur według indywidualnych preferencji – abyś za każdym razem mógł pić dokładnie taką kawę, jak lubisz. Oczywiście komfort decyduje o wyższej cenie. Jeśli chce się, aby ekspres służył długo i niezawodnie, wymagana jest jego regularna konserwacja, czyli czyszczenie i odkamienianie.

Zalety + W pełni automatyczne przygotowywanie kawy
+ Większa liczba kaw przygotowanych maksymalnie szybko
Wady   Wyższa cena
  Regularna konserwacja

Zaparzacze do kawy

Jeśli ekspresy wydają się zbyt skomplikowane, za duże, za drogie lub zbyt hałaśliwe, aby uzywać ich w domu, jest dla nich alternatywa – zaparzacze do kawy – Chemex, Frenchpress, V60, Aeropress, moka i wiele innych. Ich cena nie jest wysoka, wyglądaja atrakcyjnie, a możliwości które oferują, są w zasadzie nieograniczone. Jednakże, jak w przypadku ekspresów kolbowych, trzeba tu więcej czasu i wysiłku, niz zwykłe wciśnięcie guzika. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że jeśli przy ich pomocy przygotujesz kawę dla swoich przyjaciół, Twój autorytet jako kawowego eksperta, będzie gwarantowany.

Zalety + Niska cena
+ Łatwe czyszczenie
Wiele możliwości zaparzania
Wady   Wymagana jest cierpliwość i trochę doświadczenia
  Wymagane są pewne dodatki (młynek, filtry)

Jeśli ekspresy wydają się zbyt skomplikowane, za duże, za drogie lub zbyt hałaśliwe, aby uzywać ich w domu, jest dla nich alternatywa – zaparzacze do kawy – Chemex, Frenchpress, V60, Aeropress, moka i wiele innych. Ich cena nie jest wysoka, wyglądaja atrakcyjnie, a możliwości które oferują, są w zasadzie nieograniczone. Jednakże, jak w przypadku ekspresów kolbowych, trzeba tu więcej czasu i wysiłku, niz zwykłe wciśnięcie guzika. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że jeśli przy ich pomocy przygotujesz kawę dla swoich przyjaciół, Twój autorytet jako kawowego eksperta, będzie gwarantowany.

Więcej o zaparzaczach do kawy: Podajemy 6 lepszych metod parzenia kawy

Najważniejsze aby pamiętać, że świat kawy jest zbyt duży i zróżnicowany, a nasze preferencje zbyt różne, aby wskazać jeden NAJLEPSZY ekspres do kawy lub jego typ. Tym sposobem nie ma też złych wyborów, tylko metody, które odpowiadają Twoim potrzebom, lub nie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci odkryć te potrzeby. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekspresach do kawy lub obejrzeć je “na żywo”, to zapraszamy Cię do naszych sklepów – z przyjemnością pomożemy.

preloader