TOP OFERTA
TOP OFERTA

Jaka kawa jest najdroższa na świecie?

Jaka kawa jest najdroższa na świecie?
#jednorodnych kawa

Jaka cena jest za wysoka za filiżankę kawy? 20, 30, 40 zł? Jeśli porównasz kawę, którą ostatnio piłeś na rynku z kawą z tej listy, to naprawdę  było to bardzo tanio.

Cenowi liderzy – kawy single origin, pochodzące z tej samej plantacji lub małego regionu. Mimo tego, że ceny kawy są bardzo zmienne w zależności od różnych czynników (pogoda, wielkość zbiorów, sytuacja na rynku), dziś prezentujemy 3 kawy, które zawsze są na szczycie listy tych najdroższych.

Kopi Luwak

Morgan Freeman i Jack Nicholson żartowali o niej w filmie “Choć goni nas czas”. Sprzedawcy ściszają głos, mówiąc o niej. Co takiego wyjątkowego jest w Kopi Luwak? Zanim trafi do filiżanki w postaci aromatycznego napoju, najpierw przechodzi przez system trawienny cywety azjatyckiej. Tak, tak, to prawda.

Cyweta to bardzo wybredne zwierzę, które jest wielkim miłośnikiem kawowych owoców – wybiera spośród nich tylko te najwyższej jakości i idealnie dojrzałe. Miąższ owoców jest trawiony, a pestki (ziarna) wydalane. Są one zbierane i dokładnie myte, a palone w sposób tradycyjny. Ta arabica z Indonezji ma mocny aromat, bogaty, silny smak i gęstą konsystencję.

Choć cały ten proces może nie brzmi zbyt przyjemnie, ze względu na unikalny smak i rzadkość, Kopi Luwak jest najczęściej tytułowana najdroższą kawą świata.

Saint Helena

Wyspa Św. Heleny – wygląda na zwykłą wyspę na środku Atlantyku, z populacją ludności mniej niż 5000. Jednak znajdziesz ją we wszystkich podręcznikach do historii, bo w 1815 roku został na nią zesłany Napoléon Bonaparte. To właśnie on powiedział, że jedyną dobrą rzeczą na tej przeklętej wyspie jest kawa. Wkrótce po śmierci Napoleona, kawa z Wyspy Św. Heleny stała się bardzo popularna w Paryżu, skąd rozpowszechniła się na cały świat.

Kombinacja wysokiej jakości i wyjątkowo małej ilości sprawiają, że ceny tej kawy utrzymują się na szczycie cenowej listy.

Blue Mountain

Największy wpływ na cenę tej kawy ma unikalne i niezwykłe miejsce jej pochodzenia. Kawowce rosną w zasnutych mgłą górach Blue Mountains na Jamajce. Ze względu na warunki w tym regionie, owoce dojrzewają tu znacznie wolniej, co wpływa na ich wyjątkowy smak i aromat. Duże opady i żyzna gleba są idealną kombinacją dla kawy. W tych warunkach dojrzewanie trwa nawet do 10 miesięcy – prawie dwa razy dłużej, niż w przypadku większości innych kawowców. Zbiory tej kawy to również duże wyzwanie, bo kawowe drzewka rosną na górskich zboczach.

W odróżnieniu od Kopi Luwak, kawa Blue Mountain ma wyjątkowo delikatny i czysty smak i jest prawie całkowicie pozbawiona goryczki.

Jeśli chciałbyś spróbować którejś z tych kaw single origin (jednorodnych), nie musisz wybierać się gdzieś daleko – możesz je nabyć w naszym sklepie: Kopi Luwak i Blue Mountain. Jeśli uważasz się za prawdziwego miłośnika kawy, powinieneś ich spróbować, przynajmniej raz.