Oferta limitowana:
  • 00

    D.

  • 00

    G.

  • 00

    Min.

  • 00

    Sec.

1+1 kawy CAPRISETTE & PARALLEL
Drugą, identyczną paczkę otrzymasz w prezencie.

Kawa i kino: słynne filmy związane z kawą

#Kawa i kino

Czy uważacie, że kawa może spełniać wiele ról? Dla jednych jest porannym rytuałem, powodem, aby wstać z łóżka. Dla innych jest paliwem, umożliwiającym intensywny wysiłek. Co jeszcze? Kawa jest częścią kultury, związanej nie tylko z pracą i domem ale i z różnymi formami sztuki. Jedną z nich jest film. Dziś opowiemy o tym, co się dzieje, gdy dwie największe przyjemności – kawa i kinematografia zostają połączone. Specjalnie dla Was – lista filmów, w których kawa „odgrywa“ pewną rolę.

Choć goni nas czas / The Bucket List (2007)

W tym filmie, starszy wiekiem milioner Edward (Jack Nicholson) po prostu nie może się oprzeć ekskluzywnej kawie ,,Kopi Luwak”, która jest jedną z najrzadszych, najdroższych i najbardziej cenionych przez smakoszy na całym świecie. Ekscentryczny milioner podróżuje z luksusowym ekspresem do kawy (a przynajmniej z termosem) i pije kawę wszędzie – tak w szpitalu, jak i w sądzie. ,,Kopi Luwak” gra ważną rolę w jednej z ostatnich scen, kiedy to Morgan Freeman, kompan J. Nicholsona, odkrywa tajemnicę wyjątkowego smaku i aromatu kawy Kopi Luwak. A jaka to tajemnica? 🙂 A więc ziarna tej luksusowej indonezyjskiej kawy są wybierane z odchodów cywety – ssaka z rodziny łaszowatych, który zjada owoce kawy, trawi ich miąższ, a ziarna wydala.

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Pulp Fiction (1994)

W tej czarnej komedii reżyserowanej przez Quentina Tarantino, można się spodziewać wszystkiego. Nie dziwi więc, że bohaterowie w czarnych garniturach – John Travolta i Samuel L. Jackson, spokojnie sączą sobie kawę w kuchni i delektują się jej wspaniałym smakiem. A szczegółem pozostaje to, że być może więcej uwagi w tym momencie powinni poświęcić na ukrywanie dowodów zbrodni.

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Amelia / Amelie from Montmartre (2001)

W tym francuskim filmie, sceny związane z kawą są bardzo częste, ponieważ główna bohaterka, Amelia (Audrey Tautou) jest nieśmiałą kelnerką w małej kawiarnii. Postanawia ona szukać sposobów na uszczęśliwianie innych. W jednej z najbardziej czarujących scen filmu, Amelia celowo rozlewa kawę na jednego z klientów, do którego odczuwa sympatię. Tak na marginesie – podziałało!

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Diabeł ubiera się u Prady / Devil wears Prada (2006)

W tym filmie, kawa staje się symbolem komunikacji pomiędzy despotyczną szefową Mirandą (Meryl Streep) i jej podwładną Andy (Anne Hathaway). Andy musi biegać co rano do ,,Starbucks”, aby kupić kubek kawy dla swojej przełożonej. Poza tym, kawa musi być dokładnie na czas, jeśli chce się uniknąć problemów! Dla przykładu jeden z cytatów Mirandy: “Czy jest jakiś powód, dlaczego nawet mojej kawy tu nie ma? Może ona (Andy) umarła, czy coś?” (en.: Is there any reason why even my coffee is not here? Maybe she (Andy) died or something?”)

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Śniadanie u Tiffany’ego / Breakfast at Tiffany’s (1961)

Czy pamiętacie pierwszą scenę tego filmu, który stał się klasyką? Elegancka Audrey Hepburn ogląda wystawy, mając w tym czasie swoje „śniadanie” – kawę i croissanta w ręku. Oczywiście w tej scenie kawa nie odgrywa głównej roli, ale po prostu bez kawy nie byłaby taka sama. Zwyczajny kubek kawy sprawia, że nawet oglądanie sklepowych wystaw staje się wydarzeniem wartym uwagi. Co interesujące, bohaterka odgrywana przez Audrey, w opisach filmu jest określana jako reprezentantka „kawowej społeczności” (ang. Café Society). Café society to określenie na ludzi, którzy zbierali się w modnych kafejkach i restauracjach Nowego Jorku, Paryża i Londynu w ostatnich latach XIX wieku.

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Zaczęliśmy od filmów, ale trzeba jeszcze wspomnieć o kilku kultowych serialach telewizyjnych, gdzie kawa również jest bardzo ważna.

Przyjaciele / Friends (1994 – 2004)

Chyba większość fanów tego serialu marzy o tym, aby móc odwiedzić ulubioną kafejkę bohaterów – “Central Perk”. W prawie każdym odcinku tego popularnego serialu, tytułowi przyjaciele spędzają godziny, siedząc na sofach, rozmawiając i oczywiście, pijąc kawę. W tym czasie zarówno opowiadają o swoim życiu, jak i tworzą komiczne sytuacje. Kawa jest tu pretekstem do rozmowy o swoich problemach, do żartów, jak i do poznawania nowych ludzi. Najważniejszym szczegółem jest to, że ten trwający dekadę serial, zaczyna się i kończy w tym samym miejscu – w kawiarni – przy filiżance kawy, która łączy ludzi. Czy jest to pierwszy, czy ostatni raz.

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Rodzina Soprano /The Sopranos (1999 – 2007)

Szef mafii Tony Soprano (James Gandolfini) i jego sługusi, od czasu do czasu muszą przedyskutować kwestie interesów. Odbywa się to przy kubku kawy, zawsze w tej samej kawiarni. Kawa też jest zawsze taka sama – prawdziwe espresso, jak to lubią Włosi. Być może wiecie – tradycja i włoskie pochodzenie są dla nich bardzo ważne. A tak na marginesie, espresso zapewnia wigor i bystrość umysłu, co jest istotne w takich stresowych i trudnych warunkach biznesowych, w jakich działa Tony.

Kawa i kino. Przyjaciele Kawy

Może zdawać się, że kawa w filmach jest przypadkowym komponentem, który łatwo przeoczyć. Jednak, po dokładniejszej analizie okazuje się, że stwarza ona w filmie określoną atmosferę. Jest sposobem na pożegnanie przyjaciela, na zdobycie uwagi pożądanej osoby lub po prostu pretekstem do śmiechu i pogawędki z osobą, której się dawno nie widziało. Filiżanka kawy pomaga nawet bohaterom w ujawnieniu swoich sekretów. Tak jak w filmie, tak i w życiu, czyż nie? 🙂 Dlatego proponuję Wam teraz filiżankę smacznej kawy i obejrzenia ulubionego filmu, nawet, jeśli już go widzieliście kilka razy.

P.S. Może znacie jakiś film, w którym aktorzy ciągle popijają kawę, a którego nie ma na naszej liście? Wspomnijcie o nim w komentarzach!