Kup 1, otrzymasz 1 GRATIS
Kup 1, otrzymasz 1 GRATIS

Kuloodporna kawa trafi do każdego

Szklanka kuloodpornej kawy z kawałkiem masła
#bulletproof coffee #kawa #kawa kuloodporna #kawa z masłem #kawa z masłem orzechowym #keto #keto coffee

Czy kawa kuloodporna chroni przed ostrzałem? Raczej nie. Jest to jednak kolejny rarytas dla tych, którzy lubią delektować się i eksperymentować z kawą. Kawa kuloodporna ma swoich zwolenników i przeciwników, w jednych przypadkach działa pozytywnie, w innych nie. Oto skąd się wzięła i jak ją przyrządzać.

Kawa kuloodporna znana jest również jako (z angielskiego) bulletproof coffee. Należy do napojów zalecanych w tzw. diecie ketogenicznej, niektórzy mówią na nią po prostu keto kawa. W skrócie, chodzi o kawę z masłem, czy może raczej kawę z tłuszczem, a jednak skróty nie są w tym wypadku zalecane. Nie każda kawa z masłem smakować będzie tak samo. Dobrze poznać przepis na to, jak przygotować najsmaczniejszą. Zanim jednak przejdziemy do przygotowywania keto coffee dla całej rodziny, warto wyjaśnić, choćby pobieżnie, o co chodzi w diecie ketogenicznej.

O co chodzi w diecie keto?

Zwolennicy tej diety wyjaśniają, że organizm człowieka czerpie energię do życia z dwóch rodzajów pokarmów: węglowodanów i tłuszczy. Węglowodany są przy tym o wiele popularniejszym źródłem energii niż tłuszcze, można także zaryzykować stwierdzenie, że łatwiej dostępnym i o wiele smaczniejszym. Zatem źródłem cukru w naszej diecie jest makaron, ryż, ziemniaki, chleb, oczywiście same słodycze, wypieki, owoce.

Ketogeniczny sposób odżywiania polega na zdecydowanym ograniczeniu spożycia węglowodanów, zamieniając je na tłuszcze. Organizm przechodzi radykalną rewolucję metaboliczną. Kiedy spożycie węglowodanów jest minimalne, organizm przestaje traktować je jako źródło energii. Automatycznie przestawia się na spalanie tłuszczy dla uzyskania energii. Źródłem zdrowego tłuszczu stają się jajka, awokado, masło, olej roślinny, orzechy, a dla tych którzy jedzą mięso - ryby, owoce morza i mięso czerwone.

Produkty diety ketonowej ​ułożone są w okrąg

Nawet ludzki mózg może czerpać energię z tłuszczu. Kiedy w organizmie brak węglowodanów, wątroba przekształca tłuszcze w cząstki energetyczne zwane ketonami, które zasilają mózg. Stąd także nazwa dieta ketogeniczna. Zwolennicy diety keto stwierdzają, iż dieta keto sprzyja pozbyciu się nadprogramowych fałdek, zrzuceniu kilku kilogramów, lub również jest korzystna kiedy brakuje nam energii. Jednym z plusów keto diety jest podobno brak uczucia głodu, który zazwyczaj towarzyszy odchudzaniu, z racji wysokiej ilości tłuszczów w diecie i ich wysokiemu poziomu nasycenia. Jest to jednak stanowisko zwolenników tej diety, którzy nierzadko zarabiają na jej rozpowszechnianiu. Jak zawsze, zanim rozpocznie się dietę, koniecznie jest konsultacja z lekarzem lub specjalistą żywienia, gdyż dieta keto wymaga ograniczenia wielu produktów i jest bardzo wymagająca, dlatego nie zalecamy samodzielnego stosowania takiego planu żywieniowego

Kawa z masłem, czyli kawa kuloodporna

Bulletproof coffee to właściwie nie tylko napój, ale niemal styl życia. Twórcą zarówno idei, jak i zarządzającej nią marki jest Dave Asprey, amerykański przedsiębiorca. Podobno nauczył się przyrządzania tego rodzaju kawy w Tybecie, gdzie miejscowi dodają do herbaty masło z mleka jaków. Zwyczaj znany jest w wielu innych kulturach, Asprey zaadaptował go na grunt amerykański.

W roku 2013 roku założył firmę Bulletproof 360, a cztery lata później Nutrition Bulletproof. Napisał w między czasie pięć książek, a jego firma sprzedaje wszystko, co może być przydatne do parzenia kawy kuloodpornej. Od specjalnie wyselekcjonowanej kawy, rzekomo pozbawionej szkodliwych substancji po specjalny, odżywczo zoptymalizowany olej do kawy oraz rozmaite akcesoria do jej zaparzania. Asprey opracował także całą kuloodporną dietę i przez wielu nazywany jest lifestylowym guru. Jego dziełem jest także określenie kawy z masłem jako bulletproof, czyli kuloodpornej. Musimy niestety rozczarować miłośników sensacji i westernów, nie chodzi o prawdziwą kuloodporność, to raczej chwyt marketingowy.

Oryginalna kawa kuloodporna

Oto przepis na bulletproof coffee autorstwa Davida Aspreya, przy użyciu proponowanych i autoryzowanych przez niego składników. Czas przygotowania napoju od momentu rozpoczęcia do pierwszego łyka to 5 minut.

Składniki:

- Filiżanka zaparzonej kawy (idealnie firmy Bulletproof, ale to jak wiemy niekonieczne)

- 1-2 łyżeczki oleju Brain Octane C8 MCT (olej marki Bulletproof).

Jest to tzw. olej wysokoenergetyczny, maksymalnie ketogenny, czyli sprzyjający wytwarzaniu tzw. ketonów. Skrót MCT (z ang. Medium Chain Triglicerydes) oznacza średniołańcuchowe trójglicerygy, należące do tłuszczów prostych. Trójglicerydy są estrami gliceryny i trzech kwasów tłuszczowych. Są potężnym źródłem energii dla organizmu, koniecznym dla jego prawidłowego funkcjonowania. Ich nadmiar odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi wynosi maksymalnie 150ml/dl, wszystko zależy jednak od płci. W naturze trudno je znaleźć, ich głównym źródłem jest nabiał, olej kokosowy, kozie mleko. Kuloodporny olej Brain Octane pozyskiwany jest z orzechów kokosowych, zawiera kwas kaprylowy C8, najlepsze MCT jeśli chodzi o ketogeniczne pozyskiwanie energii. Warto jednak podkreślić, że nadmiar trójglicerydów w diecie może mieć negatywne skutki dla organizmu.

Oryginalny przepis na bulletproof coffee radzi, by osoby dla których MCT jest nowością zaczynały od 1 łyżeczki.

- 1-2 łyżeczki masła lub 1-2 łyżeczki masła klarowanego Grass-Fed Ghee firmy Bulletproof. Masło klarowane nie zawiera laktozy ani różnych zanieczyszczeń obecnych w zwykłym maśle. Powstaje dzięki powolnemu podgrzewaniu masła, odparowywaniu z niego wody oraz innych substancji, które wytrącają się jako piana lub osad. Można przygotować go samemu w domu, w Internecie bardzo łatwo znaleźć odpowiedni przepis. Można także kupić. Dobra wiadomość jest taka, że data przydatności do spożycia masła ghee jest o wiele dłuższa niż zwykłego masła, może ono służyć do tzw. głębokiego smażenia.

Instrukcja:
Zaparz filiżankę kuloodpornej kawy, czyli 230 - 350 ml kawy.

  • Kawę, olej i masło ghee wlej/wrzuć do blendera.
  • Miksuj w blenderze przez 20-30 sekund, aż całość osiągnie wygląd kremowego latte.

Wydajność: 1 filiżanka.

Składniki odżywcze:

Jeśli użyjemy produktów firmy Bulletproof napój będzie miał około 230 kalorii, 25 g tłuszczu, 21 g tłuszcze nasycone. Węglowodany, białka, błonnik, cukier, sól - zero.

Kuloodporna kawa i jego składniki

Keto kawa - swobodne wariacje

Nie każda osoba zainteresowana kawą kuloodporną ma swobodny dostęp do autentycznych produktów oferowanych przez Bulletproof. Są one dość kosztowne, przynajmniej w porównaniu ze swoimi nie-firmowymi wersjami. Na co dzień miłośnicy kawy z masłem stosują zwykłe, kupione w sklepie masło oraz np. olej kokosowy, na bazie którego wytwarzane są specyfiki „kuloodporne“.

Czym właściwie nie firmowa, kuloodporna kawa różni się od zwykłej kawy z masłem? Właśnie ekstra dodatkami jak olej kokosowy, czy np. gorzka czekolada, sproszkowane grzyby.

Domowy przepis na keto coffee:
1. Zaparzamy kawę, najlepiej kawę ekologiczną, naturalnie paloną.
2. W domowym mikserze, blenderze lub głębokim naczyniu łączymy dwie filiżanki gorącej, świeżo parzonej kawy, dwie łyżeczki oleju kokosowego, cztery duże, łyżki klarowanego masła lub dwie duże, czubate łyżki zwykłego masła, możliwie najlepszej jakości. Proporcje można dostosować do własnych upodobań. Najważniejsze, aby wszystkie składniki były jak najlepszej jakości, świeże, a kawa zaparzona tuż przed sekundą.
3. Kawę i tłuszcz miksujemy przez około 30 sekund, do minuty. Ważne aby powstała gładka, jednolita masa z lekką, jasną pianką na wierzchu. Podobno są tacy, którzy swoją keto coffee mieszają ręcznie. Niestety wydaje się, że blender lub mikser jest w tym wypadku niezbędny. Keto kawa to jednolita, gęsta, kremowa mieszanka, raczej nie powinny pływać w niej grudki nie roztopionego tłuszczu.

Keto kawa - efekty

Efekt? Cóż, każdy musi sprawdzić oddziaływanie keto kawy na sobie. Fani tego napoju zapewniają, że kuloodporna kawa daje niesamowity wprost przypływ energii. Redukuje uczucie głodu. Chociaż warto połączyć ją z wysokobiałkowym śniadaniem, aby dostarczyć organizmu niezbędne dla zdrowia białko. Wielu lekarzy podchodzi bardzo sceptycznie do diety keto, także zbyt częste picie keto coffee także nie jest wskazane.

Dwa słoiki masła orzechowego

Kawa z masłem orzechowym

Osobnym typem kawy kuloodpornej jest kawa z dodatkiem masła orzechowego.

Oto przepis na ten rodzaj kawy:

- Pół szklanki kawy zaraz po zaparzeniu

- Około 1 szklanki mleka (zależy od osobistych preferencji)

- 2-3 łyżeczki masła orzechowego maksymalnie dobrej jakości. Odważni mogą nawet pokusić się o jego samodzielne wykonanie.

Instrukcja wykonania:

Mleko przelać do rondelka i podgrzać z masłem orzechowym,

Całość zblendować na jednolitą masę.

Dodać kawę, można dodatkowo powtórzyć blendowanie, aby na kawie powstała przyjemna pianka.

Kawa z masłem - przeciwwskazania

Kawa z masłem, podobnie jak kawa kuloodporna nie musi wcale oznaczać, że ktoś przechodzi na dietę ketogeniczną. Jeśli komuś taka kawa smakuje może pić ją od czasu do czasu, tak dla odmiany. Przejście na dietę to decyzja dużo poważniejsza, tym bardziej, że wszystkie diety mają swoje minusy i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dieta ketogeniczna nie jest wskazana osobom cierpiącym na zaburzenia metaboliczne, osobom, które mają jakiekolwiek problemy z wątrobą. Cukrzyca, kamica nerek lub dróg żółciowych także nie sprzyjają diecie tłuszczowej. Bardzo szkodliwy dla zdrowia jest nadmiar trójglicerydów. Prawdopodobnie osobom cierpiącym na tego rodzaju problemy zdrowotne nie posłuży również kawa z masłem.

Specjaliści odżywiania podkreślają również, że śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej. Rezygnacja z niego na rzecz kawy z masłem to zubożenie diety o jedną trzecią. Warto dlatego zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z kawą kuloodporną.

FAQ

Q: Jakie masło jest najlepsze do kawy kuloodpornej?
A: Bez wątpienia najlepsze jest masło klarowane. Jeśli jednak nie mamy go pod ręką, zwykłe masło ekologiczne także będzie OK.

Q: Jakiej kawy użyć do kawy kuloodpornej?
A: Może to być po prostu podwójne espresso. Rodzaj kawy zależy od naszych upodobań, najważniejsze, aby była świeżo parzona.

Q: Czego wystrzegać się przygotowując kawę kuloodporną?
A: Na pewno nie warto robić kawy kuloodpornej ze składników niskiej jakości, zwłaszcza słabej jakości masła. Nie powinno się jej słodzić.