Najlepsze automatyczne ekspresy do kawy

Najlepsze automatyczne ekspresy do kawy

Od samego początku kluczowym zadaniem ludzkości było usprawnienie procesów, które nas otaczają. Pierwszy z tych procesów był bardzo specyficzny: jak rozpalić ogień, aby ludzie nie zamarzli na śmierć, jak polować na dzikie zwierzę, aby nie umrzeć z głodu. Obecnie jednym z głównych celów jest jak najszybsza podróż z punktu A do punktu B i przekazywanie informacji z maksymalną prędkością.

Cel przyspieszenia otaczających procesów wiąże się przede wszystkim z ciągłym dążeniem ludzkości do wygodniejszego życia. Rozumiejąc to, producenci automatycznych ekspresów do kawy nieustannie udoskonalają swoje urządzenia, aby były jeszcze wygodniejsze i mogły przygotować jeszcze smaczniejszą kawę. Ponieważ wygoda jest rzeczą subiektywną, różnorodność i bogactwo automatycznych ekspresów do kawy nie powinno być zaskoczeniem. Często mówimy, że nie ma ekspresu do kawy, który można by nazwać najlepszym, ale jeśli znamy Twoje potrzeby i pragnienia, pomożemy Ci wybrać takie urządzenie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

W tym artykule szczegółowo omówimy automatyczne ekspresy do kawy: przedstawimy ich komponenty, kluczowe funkcje i zalety. Udzielimy cennych porad, które funkcje zasługują na uwagę przy wyborze ekspresu do kawy. W drugiej części artykułu porównamy różne ekspresy do kawy i udowodnimy, że każde urządzenie może znaleźć odpowiedniego nabywcę.

Główne elementy i kluczowe funkcje automatycznych ekspresów do kawy

Młynek stalowy lub ceramiczny

Młynek stalowy lub ceramiczny

Producenci młynków ze stali twierdzą, że są to narzędzia bardzo precyzyjne (co oznacza, że jakość ​​ich mielenia jest wyższa). Co więcej, stalowe młynki można ostrzyć, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe. Producenci młynków ceramicznych argumentują swoje produkty tym, że są ciche, nie nagrzewają się podczas mielenia (co pomaga zapobiec “przypaleniu kawy”) i nie są tak wrażliwe na ziarna niskiej jakości (zawierające twarde elementy), dzięki czemu służą przez dłuższy czas. Jako prawdziwi eksperci od ekspresów do kawy możemy z całą pewnością stwierdzić, że oba rodzaje młynków są równie dobre w mieleniu ziaren.

Pod względem hałasu, nowoczesne młynki stalowe są wyjątkowo dobrze izolowane, dzięki czemu mogą być nawet cichsze niż młynki ceramiczne. Mówiąc o przegrzanych ziarnach, istotna jest ilość mielonej kawy. Ekspresy do kawy przeznaczone do użytku domowego nie mielą ziaren w sposób ciągły, więc po prostu nie mają możliwości nagrzać się do temperatury, która wpływa na smak ziaren. Ponieważ rodzaj młynka nie wpływa na smak kawy, na łatwość obsługi ani trwałość ekspresu do kawy, uważamy, że nie powinien on być istotnym kryterium przy wyborze ekspresu do kawy.

Jednak to, co warto wziąć pod uwagę, to regulacja grubości mielenia. Różne ekspresy do kawy zapewniają szersze lub węższe możliwości dostosowania stopnia zmielenia ziaren (mniej lub więcej stopni). Im szerszy wybór dostępnych stopni mielenia, tym większy mamy wpływ na smak kawy.

Element grzewczy

Element grzewczy

Zadaniem tego elementu jest podgrzewanie wody. Ekspresy do kawy umożliwiają regulację temperatury. Im niższa temperatura wody, tym lepiej wyczuwalne będą nuty owocowe w kawie. Im wyższa temperatura, tym bardziej wyczuwalna jest goryczka.

Mimo że maksymalna i minimalna dostępna temperatura zaparzania jest prawie jednakowa we wszystkich ekspresach do kawy, różne ekspresy posiadają mniej lub więcej poziomów jej regulacji. Może to być ważny parametr dla osób, lubiących eksperymentować ze smakiem kawy i wrażliwych na subtelne smaki.

Pompa

Pompa

Reguluje ciśnienie związane z dostarczaniem wody. W automatycznych ekspresach do kawy ciśnienie to zwykle waha się między 9 a 15 barów. Podczas ekstrakcji kawy wykorzystywane jest ciśnienie około 9 barów, podczas gdy w tzw. „Okresie szczytowym” ciśnienie sięga 15 barów. Niektóre maszyny są w stanie nawet zwiększyć ciśnienie do 19 barów w “okresie szczytowym”. Jako eksperci od kawy zapewniamy, że nie ma to wpływu na smak kawy. W rezultacie nie powinieneś wybierać ekspresu do kawy, opierając się na ciśnieniu, które wytwarza jego pompa.

Zbiornik na wodę i filtr do wody

Zbiornik na wodę i filtr do wody

Wybierając ekspres do kawy, należy wziąć pod uwagę wielkość zbiornika na wodę, a także jego lokalizację w ekspresie do kawy. Jeśli pijesz tylko kilka filiżanek kawy dziennie, dobrze byłoby wybrać ekspres z mniejszym zbiornikiem na wodę, ponieważ woda używana do przygotowania kawy powinna być jak najświeższa. Jeśli codziennie pijesz dużą ilość kawy lub wybierasz napoje na bazie mleka, wybierz ekspres z większym zbiornikiem. Nie zapominaj, że ekspresy do kawy są automatycznie płukane za każdym razem, gdy są włączane lub wyłączane, a także po przygotowaniu napoju na bazie mleka.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę dokładną lokalizację zbiornika na wodę – czy będziesz w stanie go łatwo wyjąć, gdy maszyna znajdzie się w wyznaczonym miejscu? Niektóre zbiorniki na wodę znajdują się z boku, inne z przodu maszyny, a inne można wyjąć tylko od góry. Większość zbiorników na wodę ma specjalne miejsce na zamontowanie filtra do wody. Jeśli używasz filtrów do wody, zabezpieczasz ekspres przed osadzaniem się kamienia. Ponadto kawa przygotowana z użyciem bardziej miękkiej wody, jest bardziej smaczna.

Taca ociekowa

Taca ociekowa

Tace ociekowe są zwykle wyposażone w czujniki, które wysyłają sygnał do ekspresu, kiedy się napełnią – na ekranie ekspresu pojawia się fraza lub ikona, informująca o tym. Zalecamy opróżnianie tacy co wieczór, nawet jeśli ekspres do kawy o to nie prosi (ze względu na odpowiednią higienę). Ponadto, jeśli opróżniłeś tackę ociekową, wyrzuć również fusy – w przeciwnym razie ekspres pomyśli, że pojemnik jest pusty i zacznie od nowa liczyć porcje przygotowanej kawy.

Wylewka do kawy

Wylewka do kawy

Wylewka do kawy z możliwością regulacji wysokości. Weź pod uwagę maksymalną wysokość wylewki kawy i porównaj ją z wysokością swoich ulubionych filiżanek lub szklanek.

System mleka

W zależności od modelu, ekspres do kawy może mieć dyszę parową do ręcznego spieniania mleka lub automatyczny system spieniania. Istnieją dwa rodzaje automatycznych systemów mlecznych: jeden z nich jest wyposażony w rurkę do mleka, a drugi w zintegrowany pojemnik na mleko. Który z nich jest lepszy? Oba są dobre. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na cechy systemu mlecznego w danym modelu (bez względu na to, czy jest to pojemnik na mleko czy rurka), gdyż mogą one wpłynąć na jakość spienianego mleka i łatwość czyszczenia.

Ekran

Ekran

Ekran, który ułatwia zmianę ustawień i śledzenie procesu przygotowywania kawy. Ustawienia można również zmienić w ekspresach do kawy bez ekranu, ale jest to bardziej skomplikowane (będziesz potrzebować instrukcji obsługi i trochę cierpliwości).

Automatyczne płukanie

Automatyczne płukanie

Tę funkcję można znaleźć w prawie wszystkich ekspresach do kawy. Gdy urządzenie jest włączane lub wyłączane, urządzenie płuka się automatycznie – zapewnia to doskonałą czystość i świeżość przygotowywanej kawy.

Profile użytkowników i możliwość tworzenia receptur

Profile użytkowników

Niektóre ekspresy do kawy umożliwiają tworzenie oddzielnych profili. Oznacza to, że każdy członek rodziny może stworzyć swój własny profil, dopasować receptury wszystkich napojów znajdujących się w menu do swoich upodobań, a także je zapisać. Inne ekspresy do kawy mają zintegrowaną funkcję My Coffee, która pozwala użytkownikom tworzyć i zapisywać nowe przepisy.

Dostępne przepisy na kawę

Dostępne przepisy na kawę

Wybierając ekspres do kawy, zdecyduj, czy potrzebujesz wielu różnych przepisów, czy raczej pijesz tylko wybrane – jest to szczególnie ważne przy wyborze odpowiedniego modelu ekspresu do kawy.

Wygodna obsługa

Prawdopodobnie to obfitość przycisków w pierwszych automatycznych ekspresach do kawy, które z łatwością mogłyby konkurować z liczbą przycisków występujących w pierwszych rakietach, zrodziła stereotyp mówiący, że ekspresy do kawy są niezwykle trudne w obsłudze. Nowoczesne ekspresy do kawy charakteryzują się prostą obsługą – producenci tych urządzeń stawiają nie tylko na różnorodne technologie przygotowania kawy, ale także na prostotę obsługi. Trwa niełatwy wyścig, który producent stworzy jeszcze większy, inteligentniejszy i wygodniejszy ekran, a który z nich wyprodukuje najbardziej zaawansowaną inteligentną aplikację.

Wybierając ekspres do kawy, weź pod uwagę sposób ułożenia jego przycisków, przejrzystość ikon, wygodę obsługi ekranu, układ menu, dostępne języki (czy jest tam Twój język ojczysty?) oraz możliwość sterowania maszyną za pośrednictwem inteligentnej aplikacji. Za pomocą tego ostatniego możesz nie tylko przygotowywać napoje bezpośrednio z urządzenia mobilnego, ale także zmieniać ustawienia, uruchamiać programy konserwacyjne i otrzymywać cenne porady.

Projekt i wykończenie

Projekt i wykończenie

Ekspres do kawy musi być wygodny w użyciu i przyjemny dla oka. Piękno jest w oku patrzącego, dlatego producenci starają się zadowolić miłośników różnych stylów. Pamiętaj, że ten sam model jest często dostępny w różnych kolorach, więc jeśli kolor konkretnego modelu Ci nie odpowiada, zapytaj, czy są dostępne inne kolory.

Jeśli chodzi o wykończenie, zastanów się, czy powierzchnia ekspresu nie jest zbyt wymagająca, czyli czy nie brudzi się i nie rysuje zbyt łatwo. Bardziej wymagająca powierzchnia będzie wymagać dokładniejszego czyszczenia i konserwacji. W takim przypadku wystarczy zakupić specjalną ściereczkę z mikrofibry.

Niewidoczna strona ekspresu do kawy

Zaparzacz do kawy

Wygoda jest ważna nie tylko podczas sterowania funkcjami urządzenia – odgrywa również ważną rolę po niewidocznej, ciemnej stronie maszyny. Automatyczne ekspresy do kawy mają trzy kluczowe elementy, które muszą być wyjmowane dość często, i jeden (często zapomniany), którego nie trzeba wyjmować tak często. Pierwsze trzy to zbiornik na wodę, tacka ociekowa i pojemnik na fusy, a ostatnia to tzw. Jednostka zaparzająca.

Zacznijmy od zbiornika na wodę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przy wyborze ekspresu do kawy należy wziąć pod uwagę jego rozmiar. Na podstawie liczby filiżanek, które pijesz dziennie, wybierz mniejszy lub większy zbiornik, pamiętając, że warto codziennie zmieniać w nim wodę (świeża woda to pyszna kawa). Jeśli lubisz napoje na bazie mleka, wybierz większy zbiornik, ponieważ po każdej przygotowanej porcji kawy do płukania urządzenia zostanie zużyta dodatkowa porcja wody.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę lokalizację zbiornika na wodę – wybór zależy od tego, gdzie zostanie umieszczony ekspres do kawy. Zbiorniki na wodę są umieszczane z różnych stron: z lewej, prawej, z przodu lub z góry. Będziesz często wyjmować zbiornik na wodę, więc powinno to być wygodne.

Jeśli chodzi o tackę ociekową, zawsze lepiej jest mieć tacę, która nie pozwoli, aby płyn rozlał się po twoich nogach po wyjęciu go z maszyny. Im głębsza taca, tym lepiej.

Wielkość pojemnika na fusy może nie jest najważniejsza, ale należy wziąć ją pod uwagę. Jeśli codziennie pijesz dużą ilość kawy, dobrym pomysłem byłoby wybranie ekspresu z większym pojemnikiem, aby nie trzeba było go tak często opróżniać. Jeśli jednak pijesz tylko kilka filiżanek dziennie, zalecamy wybranie mniejszego pojemnika, ponieważ zaleca się jego codzienne opróżnianie (ze względów higienicznych).

Ostatnim elementem jest zaparzacz do kawy. Ta jednostka jest mechanizmem znajdującym się w samym sercu maszyny. Nie sposób przecenić jego znaczenia w procesie przygotowywania kawy. Kawa jest do niej mielona, ​​a następnie ubijana, tworząc w ten sposób tabletkę kawy. Gdy jednostka napełni się wodą, łączy się ona z kawą. Pod wpływem wysokiego ciśnienia kawa wpływa prosto do filiżanki. Chociaż jest to system zamknięty, fusy często omijają jednostkę, kawa mielona wysypuje się na boki. Mogą się tam również znaleźć się woda. W rezultacie raz w tygodniu konieczne jest wyjmowanie zaparzacza i dokładne czyszczenie go pod bieżącą wodą.

Z tego powodu dobrze jest mieć jednostkę, którą można łatwo wyciągnąć. Istnieje kilka ekspresów do kawy, których jednostki są niewyciągalne. W niektórych topowych modelach ekspres do kawy pokazuje na ekranie całą sekwencję czynności związanych z konserwacją zaparzacza.

Konserwacja ekspresu do kawy

Ostatecznie wygoda jest najważniejsza, gdy mówimy o funkcjach czyszczenia ekspresu do kawy. Mimo że programy czyszczenia i odkamieniania przebiegają podobnie we wszystkich ekspresach do kawy, często różnią się kolejnością czynności związanych z ich wykonaniem. Dotyczy to zwłaszcza maszyn, które nie są wyposażone w otwór na kawę mieloną – w tym miejscu zwykle znajduje się również wrzut na tabletkę czyszczącą. W takich urządzeniach tabletkę wkłada się bezpośrednio do zaparzacza kawy, który należy najpierw wyjąć.

Warto też zwrócić uwagę, że w modelach najwyższej klasy programy konserwacji są łatwiejsze do wykonania, ponieważ cała sekwencja czynności wyświetlana jest na dużym, kolorowym ekranie. Jeśli Twoja maszyna nie ma ekranu, po prostu musisz wziąć instrukcję obsługi i wykonać zgodnie z nią niezbędne kroki jeden po drugim.

Sposob czyszczenia systemu mlecznego

Największe różnice obserwuje się w sposobie czyszczenia systemu mlecznego, który zależy od producenta maszyny. Ekspresy różnią się zastosowaną w urządzeniu konstrukcją spieniacza, miejscem, z którego pobierany jest płyn do czyszczenia układu mleka oraz sposobem opróżniania maszyny z pozostałych skroplin. Spieniacz powinien być łatwy w demontażu i ponownym założeniu. Jeśli jesteś oddanym wielbicielem czarnej kawy i funkcja przygotowywania mleka nie jest dla Ciebie, zawsze możesz kupić ekspres do kawy pozbawiony systemu mlecznego. Pomoże to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również usprawni konserwację urządzenia.

Zbiorniki i pojemniki

Zbiorniki i pojemniki

Niezwykle ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na rozmiary pojemników na ziarna kawy, zbiornika na wodę i pojemnika na fusy. Wybierz je w oparciu na liczbę filiżanek, które wypijasz każdego dnia. Jeśli liczba jest duża, wybierz ekspres do kawy z większymi pojemnikami, aby nie musieć ich napełniać, a następnie często opróżniać.

Próbując ustalić, który rozmiar pojemnika jest dla Ciebie odpowiedni, nie zapomnij, że ekspres do kawy jest płukany po włączeniu lub wyłączeniu, a także po każdym przygotowaniu napoju na bazie mleka. Jeśli pijesz tylko kilka filiżanek dziennie, pomyliłeś się, myśląc: “Im więcej, tym lepiej”. Zaleca się codzienną zmianę wody używanej do przygotowywania kawy, aby pozostała świeża, a przechowywanie ziaren kawy w pojemniku, który nie jest całkowicie hermetyczny, sprawi, że szybciej stracą aromat i smak.

Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać przy wyborze zbiornika na wodę lub pojemnika na ziarno, jest ich umiejscowienie w maszynie. Innymi słowy, musisz zadać sobie pytanie, czy te pojemniki nie będą blokowane przez inne przedmioty w Twojej kuchni, co utrudni ich napełnianie. Jeśli nad ekspresem do kawy nic nie ma, to lokalizacja tych pojemników nie ma dla Ciebie znaczenia, ale jeśli masz tam półkę, bardzo ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze.

Przepisy na napoje

Przejdźmy do funkcji maszyny i aspektów przygotowania kawy. Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, myśląc o dostępnych przepisach, jest to, czy urządzenie przygotowuje tylko napoje na bazie czarnej kawy, czy też kawy mleczne. Ekspresy pozbawione spieniacza zwykle przygotowują tylko espresso i czarną kawę, podczas gdy ekspresy z systemem mlecznym są w stanie zrobić cappuccino, latte i inne mleczne specjały.

Przepisy na kawy czarne

Przepisy na kawy czarne

 

Wszystkie ekspresy automatyczne przygotowują dwa podstawowe przepisy na kawę: espresso i kawę czarną. Główna różnica między tymi dwoma napojami polega na ilości wody. W espresso jest to 35–45 ml, a w czarnej kawie 100–150 ml. Podczas regulacji objętości napoju, większość ekspresów posiada możliwość zatrzymania nalania wody w dowolnym momencie. Urządzenie zapamiętuje wybraną objętość i kolejnym razem przygotowuje dany przepis według zapisanych proporcji. Jeśli lubisz duże porcje kawy (powyżej 150 ml), zamiast zwiększać ilość wody, zalecamy nalanie podwójnej porcji do tej samej filiżanki lub dodanie gorącej wody do przygotowanej kawy. Dlaczego? Kawa nie jest napojem rozpuszczalnym, więc jej przygotowanie kończy się nie po rozpuszczeniu, ale po wchłonięciu wszystkich właściwości napoju z fusów. Jeśli będziesz przepychać wodę pod ciśnieniem przez fusy z kawy przez bardzo długi czas, napój nie tylko stanie się gorzki, ale woda w końcu przestanie przesiąkać przez mokre fusy i zacznie kapać po całym miejscu.

Oprócz tych dwóch receptur, ekspresy do kawy wyższej klasy zawierają różne inne napoje z czarnej kawy. To tak naprawdę wariacje na temat klasycznego espresso, które różnią się między sobą jedynie ilością napoju, dolaniem dodatkowej gorącej wody oraz kolejnością dodawania kawy i wody. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane przepisy to ristretto, podwójne ristretto, podwójne espresso, lungo i americano. Istnieją również mniej popularne przepisy, takie jak podbite oko, czerwone oko, martwe oko i zimny napar.

Napoje na bazie mleka

Napoje na bazie mleka

Większość automatycznych ekspresów do kawy z systemem mlecznym przygotowuje dwa główne napoje mleczne: latte macchiato i cappuccino. Kluczową różnicą między tymi przepisami to sposób spieniania i ilość mleka. W filiżance latte jest więcej mleka i mniej pianki, podczas gdy cappuccino składa się w jednej trzeciej z pianki i tyle samo jest tam mleka i espresso. W niektórych ekspresach do kawy przepisy te różnią się jedynie ilością mleka, ponieważ nie wszystkie z nich są w stanie regulować jego spienianie (gęstość).  Jeśli jesteś miłośnikiem różnych napojów kawowych na bazie mleka, lub po prostu uwielbiasz je gorące, upewnij się, że ta funkcja – regulowana objętość pianki mlecznej – jest dostępna w wybranym przez ciebie ekspresie.

W maszynach wyższej klasy znajdziesz wiele specjałów mlecznych. Wszystkie różnią się od siebie ilością mleka i espresso, proporcją kawy do mleka, a także jego konsystencją (mleko spienione mniej lub bardziej intensywnie, lub niespienione w ogóle, po prostu podgrzane. Do najpopularniejszych receptur należą: espresso macchiato, flat white, latte macchiato doppio, cappuccino doppio. 

Przydatna wskazówka dla tych, którzy marzą o mlecznej piance, która jest równie piękna, co pyszna: zawsze trzymaj pojemnik na mleko w lodówce i wyjmuj go tuż przed przygotowaniem kawy. Aby zapewnić idealny efekt, zawsze używaj zimnego mleka. Przy okazji, jeśli mleko będzie przechowywane w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas, to nie tylko trudniej je będzie prawidłowo spienić, ale także po prostu się zepsuje. 

Technologie systemów mlecznych różnią się w ekspresach od poszczególnych producentów, ale ekspresy do kawy, które mieszczą się w jednym przedziale cenowym, zwykle przygotowują napoje o podobnej jakości.  Tak więc, jak wspomnieliśmy wcześniej, największym aspektem do rozważenia jest konserwacja systemu mlecznego, tj. czy można go łatwo zdemontować i czy automatyczne płukanie jest wystarczająco wygodne.

Świeże mleko czy mleko w proszku

Klienci często pytają o ekspresy do kawy, które przygotowują napoje na bazie mleka w proszku, ponieważ słyszeli, że są one łatwiejsze w utrzymaniu. Może to być rozczarowujące, ale automatyczne ekspresy do kawy przeznaczone do użytku domowego nie są w stanie przygotować napoju z proszku. Jest to możliwe tylko w przypadku ekspresów profesjonalnych. Dobra wiadomość jest taka, że profesjonalni bariści koneserzy zgodnie twierdzą, że naturalne, świeże mleko jest zawsze lepsze od mleka w proszku.

Zalety automatycznych ekspresów do kawy od ziarna do filiżanki

Zalety automatycznych ekspresów do kawy

 • Szybkość i wygoda. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, automatyczne ekspresy do kawy zostały wyprodukowane po to, aby pomóc nam w szybkim i łatwym przygotowaniu pysznej kawy. Choć niektórym przygotowanie kawy kojarzy się z długim rytuałem parzenia, wielu z nich potrafi to właśnie znaleźć w tych maszynach. Kluczowym elementem jest oczywiście delektowanie się wspaniałymi ziarnami. Szybkość i wygoda przydaje się również podczas przyjmowania gości w domu – w ciągu kilku minut można przyrządzić zupełnie inne napoje, zgodnie z indywidualnymi upodobaniami każdego. Oczywiście dotyczy to także dużych rodzin: każdy członek rodziny może zaprogramować i zapisać swoją recepturę w pamięci ekspresu i następnie przygotowywać go za pomocą jednego przycisku. 
 • Kawa wysokiej jakości. Niektórzy twierdzą, że dobrą kawę może przygotować tylko barista przy użyciu profesjonalnego ekspresu do kawy. Są też tacy, którzy decydują się nawet na zakup półautomatycznego ekspresu do kawy, nie poznając sztuki parzenia kawy i nie biorąc pod uwagę kilku ważnych rzeczy, takich jak czas nagrzewania się takiego urządzenia (od pół godziny do godziny), a także czas i umiejętności potrzebne do przyrządzenia kawy na takiej maszynie. Bariści często potrzebują kilku miesięcy intensywnego szkolenia, aby przygotować wysokiej jakości kawę czy spienić poprawnie mleko. Naszym zdaniem, automatyczny ekspres do kawy jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i łatwo cieszyć się pyszną kawą. Dzięki najnowszym technologiom zastosowanym w automatycznych ekspresach do kawy smak napojów dorównuje tym zrobionym w kawiarniach przez profesjonalnych baristów. 
 • Wszystkie niezbędne elementy znajdują się w jednym miejscu. Innymi słowy, automatyczny ekspres do kawy posiada wszystko, co jest potrzebne do przygotowania pysznej kawy – od młynka do systemu mlecznego. I choć to właśnie jest istotą tej maszyny, to jest też główna przewaga nad innymi urządzeniami do parzenia kawy. 
 • Możliwość zmiany ustawień. Zacznijmy od tego, że na smak kawy ma wpływ każde działanie na ziarno – począwszy od strony, z której słońce padało na rosnące drzewo kawowe, a skończywszy na pogodzie za oknem w trakcie przygotowywania kawy (co ciekawe, pogoda ma wpływ na smak kawy, ponieważ na jej wilgotność i interakcję z wodą ma wpływ ciśnienie powietrza). Wróćmy jednak do warunków, które możemy kontrolować. Przede wszystkim należy ustawić odpowiednią temperaturę – w zależności od modelu będziemy mogli wybierać spośród kilku poziomów. Woda o różnych temperaturach ujawnia rozmaite cechy twojej kawy. Eksperymentuj i odkryj dla siebie idealną. Powinieneś również pamiętać, że jeśli kupiłeś kawę, która jest kwaśna, możesz sprawić, że będzie nieco bardziej gorzka i obniżyć jej kwasowość zwiększając temperaturę wody. Jeśli twoja kawa jest zbyt gorzka, niższa temperatura wody powinna spowodować, że ta cecha będzie mniej intensywna. Kolejnym aspektem, który można regulować, jest stopień zmielenia kawy. Im drobniejsze jest mielenie, tym mocniejsza jest kawa, natomiast jeśli mielenie jest grubsze, twoja kawa będzie lżejsza i bardziej owocowa. Przy okazji, producenci nie rekomendują bardzo drobnego mielenia ziarna: nie tylko uniemożliwia ona prawidłowe przesiąkanie wody przez fusy, ale także drobne cząstki mogą dostać się do miejsc, które są trudne do wyczyszczenia. W rezultacie powinieneś wybierać bardzo drobno zmielone ziarno tylko wtedy, kiedy jesteś pewny, że jesteś w stanie dobrze konserwować swoje urządzenie. Ostatnim elementem jest porcja napoju – tutaj zaufaj swojemu indywidualnemu gustowi i pragnieniom. Warto jednak pamiętać, że producenci ekspresów dobierają idealne proporcje dla napojów, które dają w efekcie zbalansowany smak. Nie oznacza to jednak, że nie można eksperymentować i odkrywać nowych, pysznych kombinacji! 
 • Duża różnorodność wzorów. Możesz wybierać pomiędzy różnymi producentami, ale pamiętaj, że nawet ten sam model ekspresu do kawy występować może w kilku kolorach, a nawet różnych konfiguracjach.

Wady automatycznych ekspresów do kawy

Wady automatycznych ekspresów do kawy

 • Cena ekspresów do kawy. Ponieważ ludzie często postrzegają cenę ekspresów jako wadę, uwzględniliśmy to w naszym zestawieniu. Jednak inwestycja ta w ostatecznym rozrachunku szybko się zwraca. Warto zaznaczyć, że choć inne urządzenia, które przygotowują kawę z kapsułek lub kawy mielonej, są rzeczywiście tańsze, to zarówno kawa mielona jak i kapsułki są dużo droższe od kawy ziarnistej. Musimy dodać, że kawa przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren jest zawsze bardziej aromatyczna i smaczniejsza. 
 • Produkty do konserwacji. Jak każde inne skomplikowane urządzenie, ekspresy do kawy potrzebują konserwacji. W tym celu niezbędne są produkty do utrzymania tych maszyn w czystości: tabletki czyszczące, smar do mechanizmu parzenia kawy, produkt do usuwania kamienia i/lub filtr do wody, specjalny produkt do czyszczenia systemu mlecznego. Jeśli prawidłowo czyścisz swój ekspres do kawy, będzie ci on służył przez długie lata i zawsze poprawi twój dzień pyszną kawą
 • Czas poświęcony na konserwację ekspresu. Mimo że nowoczesne ekspresy do kawy są wyposażone w automatyczne programy konserwacyjne, ich wykonanie nadal wymaga trochę czasu. Warto wspomnieć, że konserwacja najwyższej klasy ekspresów do kawy staje się coraz łatwiejsza – jest w pełni zautomatyzowana, więc już sam ten fakt sprawia, że warto rozważyć zakup droższego urządzenia. 

Wybierając ekspres do kawy, najlepiej je pogrupować względem ceny. Przedstawiamy państwu cztery odrębne grupy cenowe. W każdej z nich omówimy jaki typ ekspresu odpowiada danemu typowi klienta.

Pierwsza grupa: Ekspresy kosztujące mniej niż 1600 zł

Dane techniczne Ekspres do kawy “De’Longhi ECAM 22.110.B” Ekspres do kawy Nivona“NICR 520” Ekspres do kawy “Melitta E950  Solo”
Główne cechy
Przepisy Espresso, kawa czarna, para, gorąca woda Espresso, kawa czarna, mleczna pianka, gorąca woda Espresso, kawa czarna
Typ Automatyczny/dysza parowa Automatyczny/automatyczny spieniacz do mleka Automatyczny/bez systemu mlecznego
Producent De‘Longhi Nivona Melitta
Kolor Czarny Czarny Czarny lub srebrny
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące
Rodzaj używanej kawy Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona Ziarnista
 Rodzaj systemu mlecznego Dysza spieniająca Automatyczny spieniacz do mleka
  Rodzaj młynka Stalowy Stalowy Stalowy
Moc 1450 W 1455 W 1400 W
Ciśnienie pompy wodnej 15 bar 15 bar 15 bar
Kraj pochodzenia Rumunia Rumunia Niemcy
Działanie
Wyświetlacz Wyświetlacz LED Wyświetlacz LED Wyświetlacz LED
Język menu
Sposób obsługi Przyciski Przyciski Przyciski
Zbiorniki/pojemniki
Zbiornik na wodę 1.8 l 2.2 l 1.2 l
Pojemnik na ziarno 250 g 250 g 125 g
Maksymalna wysokość wylewki 14.2 cm 14.0 cm 13.5 cm
Pojemnik na fusy (porcje) 14 12 8
Ustawienia
Ilość czarnej kawy (porcje) 2 2 2
Ilość kawy z mlekiem 0 0 0
Poziomy mielenia 13 4 3
Wielkość porcji Programowalna Regulowany Regulowany
Moc kawy (poziomy) 5 3 3
Temperatura kawy (poziomy) 4 3 3
Programy konserwacyjne
Odkamienianie Tak Tak Tak
Czyszczenie Nie Tak Tak
Automatyczne płukanie Tak Tak Tak
Wymiary i waga
Głębokość 43 cm 42.9 cm 45.5 cm
Wysokość 34 cm 37 cm 32.5 cm
Szerokość 23 cm 21.5 cm 20 cm
Waga 9 kg 8 kg 8 kg

 

Ekspres do kawy De’Longhi “ECAM 22.110.B”

Ekspres do kawy De’Longhi “ECAM 22.110.B”

Jest to jeden z najpopularniejszych automatycznych ekspresów do kawy wszech czasów. Można w nim przyrządzić espresso i kawę czarną ze świeżo zmielonych ziaren lub nawet z kawy zmielonej (nie wszystkie ekspresy w tej kategorii cenowej są wyposażone w tę funkcję). Używając dyszy spieniającej, będziesz mógł spienić mleko do swoich specjałów mlecznych. Niewątpliwą zaletą tego ekspresu są szerokie możliwości regulacji smaku kawy: do wyboru jest 5 poziomów mocy, 4 poziomy temperatury, a także duży zakres stopnia zmielenia ziarna. Wiele osób zachwyca się również nowoczesnym designem tego ekspresu, który jest uniwersalny i pasuje do każdego wnętrza. Jedyną wadą tej maszyny jest menu ustawień, które może sprawiać trudności. Jeśli chcesz wyregulować temperaturę wody, zmienić ustawienia twardości wody, wybrać czas automatycznego wyłączenia lub uruchomić program odkamieniania, będziesz musiał sięgnąć do instrukcji obsługi i naciskać określone kombinacje przycisków w wymaganej kolejności.

Ekspres do kawy Nivona “NICR 520”

Ekspres do kawy Nivona “NICR 520”

Ten ekspres do kawy został stworzony dla miłośników napojów mlecznych. Jego główną zaletą jest automatyczny spieniacz mleka z rurką. Wystarczy, że zanurzysz rurkę w dzbanku lub po prostu w kartonie z mlekiem, wciśniesz przycisk pary, a ekspres spieni mleko za ciebie. Następnie możesz podstawić filiżankę pod wylewkę kawy i przygotować kawę jednym przyciskiem – pozwoli ci to na przyrządzenie dowolnego napoju (cappuccino, espresso macchiato lub latte macchiato). Podobnie jak opisany powyżej model “De’Longhi”, ekspres ten przygotowuje napoje zarówno z kawy ziarnistej jak i mielonej. Do wyboru są 3 poziomy mocy kawy, 3 poziomy temperatury i 4 stopnie zmielenia. Dostosowanie wielkości porcji do ulubionej filiżanki jest również niezwykle proste: wystarczy przekręcić pokrętło po lewej stronie i wybrać większą lub mniejszą porcję (niektórzy uważają nawet, że jest to wygodniejsze niż za pomocą przycisku, ponieważ bardzo łatwo ustawić pożądaną objętość). Kolejną wyjątkową cechą tego ekspresu jest duży pojemnik na wodę (2.2 l). Z pewnością przyda się on, jeśli w twoim domu jest wielu kawoszy. 

Ekspres do kawy Melitta “E950 Solo”

Ekspres do kawy Melitta “E950 Solo”

Niezwykle elegancki ekspres do kawy “Melitta E950 Solo” jest przeznaczony dla tych, którzy nie mają wiele miejsca w swojej kuchni, a mają w zwyczaju wypić w ciągu dnia kilka espresso lub czarnej kawy. Prz szerokości zaledwie 20 cm urządzenie to jednym z najwęższych ekspresów do kawy na świecie. Prawdę mówiąc, ten wymiar ma swoją cenę w postaci mniejszych pojemników wewnętrznych: zbiornik na wodę ma pojemność jedynie 1.2 l, pojemnik na kawę 125 g, a pojemnik na fusy mieści 8 porcji. Niemniej jednak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeśli wypijasz w ciągu dnia kilka napojów czarnych, nie powinieneś wybierać większych pojemników, gdyż zaleca się ich codzienne oczyszczanie. W takim wypadku są one po prostu wygodniejsze. Możesz dostosować moc kawy (3 poziomy), temperaturę (3 poziomy), i sposób zmielenia kawy (3 poziomy). Wielkość porcji nie może być zaprogramowana w tej maszynie, ale jest możliwość regulacji za pomocą pokrętła znajdującego się z przodu urządzenia. Warto wspomnieć, że ekspres ten nie jest wyposażony w dyszę spieniającą mleko, nie posiada funkcji gorącej wody ani możliwości korzystania z kawy mielonej. To ostatnie nie jest jednak sporą wadą, gdyż wszyscy już wiemy, że najsmaczniejszą kawę przygotowujemy ze świeżo zmielonego ziarna. 

Podsumowanie

De’Longhi “ECAM 22.110.B” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Potrzebujesz ekspresu, który jest przeznaczony dla kilku osób pijących kawę (wewnętrzne zbiorniki o standardowej pojemności)
 • Lubisz pić espresso i czarną kawę, ale od czasu do czasu pozwalasz sobie na kawę mleczną (wygodna dysza  spieniająca)
 • Lubisz eksperymentować z różnymi smakami kawy (wiele możliwości regulacji ustawień kawy)
 • Lubisz mieć pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia (na ekspresie jest specjalna podstawka na filiżanki)
 • Czasami dostajesz w prezencie kawę mieloną, śmiało możesz ją przyrządzić w tym urządzeniu

Nivona “NICR 520” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Lubisz pić dużo kawy lub z ekspresu będzie korzystać większa liczba osób (wyjątkowo duży pojemnik na wodę – 2.2 l)
 • Jesteś miłośnikiem kaw mlecznych
 • Uważasz, że jeśli chodzi o regulację wielkości porcji, pokrętło jest wygodniejsze niż programowanie objętości danego napoju
 • Lubisz mieć wszystko w jednym miejscu – ekspres posiada wygodną podstawkę na filiżanki
 • Czasami dostajesz w prezencie kawę mieloną, śmiało możesz przyrządzić ją w tym urządzeniu

Melitta “E950 Solo” jest doskonałym wyborem jeśli: 

 • Nie masz zbyt wiele miejsca, więc szukasz wyjątkowo wąskiego ekspresu do kawy (szerokość jedynie 20 cm sprawia, że jest on jednym z najmniejszych na świecie
 • Lubisz wypić kilka filiżanek wysokiej jakości espresso lub czarnej kawy (mniejsze pojemniki)
 • Cenisz sobie minimalistyczny design

Druga grupa: Ekspresy kosztujące mniej niż 2500 zł

Dane techniczne Ekspres do kawy Siemens “TP503R09” Ekspres do kawy Philips “Series 3200 EP3241/50” Ekspres do kawy De’Longhi “Dinamica ECAM 350.55.B”
Główne cechy
Przepisy Espresso, Americano, Cappuccino, Latte macchiato, Pianka mleczna, Gorąca woda Espresso, Kawa czarna, Americano, Cappuccino, Latte macchiato, Gorąca woda Ristretto, Espresso, Podwójne espresso, Lungo, Kawa czarna, Americano, Cappuccino, Latte macchiato, Latte, Flat white, Gorąca woda, Pianka mleczna, Gorące mleko
Typ Automatyczny/automatyczny system mleczny Automatyczny/automatyczny system mleczny Automatyczny/automatyczny system mleczny
Producent Siemens Saeco De’Longhi
Kolor Czarny Czarny Czarny
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące
Rodzaj używanej kawy Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona
 Rodzaj systemu mlecznego Automatyczny system mleczny z rurką Automatyczny system mleczny z pojemnikiem na mleko Automatyczny system mleczny z pojemnikiem na mleko
  Rodzaj młynka Ceramiczny Ceramiczny Stalowy
Moc 1500 W 1500 W 1450 W
Ciśnienie pompy wodnej 15 bar 15 bar 15 bar
Kraj pochodzenia Slowenia Rumunia Rumunia
Działanie
Wyświetlacz Kolorowy Czarny/Biały
Język menu Ukraiński, Turecki, Szwedzki, Hiszpański, Słowacki, Rosyjski, Portugalski, Polski, Norweski, Włoski, Grecki, Francuski, Fiński, Angielski, Holenderski, Duński, Czeski Angielski, Niemiecki, Włoski, Francuski, Czeski, Słowacki, Holenderski, Hiszpański, Portugalski, Norweski, Szwedzki, Fiński, Węgierski, Polski, Rumuński, Rosyjski, Turecki, Ukraiński
Sposób obsługi Przyciski dotykowe Przyciski dotykowe Przyciski dotykowe
Zbiorniki/pojemniki
Zbiornik na wodę 1.7 l 1.8 l 1.8 l
Pojemnik na ziarno 270 g 275 g 300 g
Maksymalna wysokość wylewki 11.0 cm 14.5 cm 13.5 cm
Pojemnik na fusy (porcje) 8 12 14
Ustawienia
Ilość czarnej kawy (porcje) 2 2 2
Ilość kawy z mlekiem 1 1 1
Poziomy mielenia 3 2 13
Wielkość porcji Programowalna Programowalna Programowalna
Moc kawy (poziomy) 5 3 5
Temperatura kawy (poziomy) 3 3 4
Programy konserwacyjne
Odkamienianie Tak Tak Tak
Czyszczenie Nie Tak
Automatyczne płukanie Tak Tak Tak
Wymiary i waga
Głębokość 45.2 cm 43.3 cm 42.9 cm
Wysokość 37.3 cm 37.1 cm 34.8 cm
Szerokość 27.6 cm 24.6 cm 23.6 cm
Waga 8.4 kg 8 kg 9.5 kg

Ekspres do kawy Siemens “TP503R09”

Ekspres do kawy Siemens “TP503R09”

Za naciśnięciem jednego przycisku ten w pełni automatyczny ekspres do kawy przygotowuje nie tylko espresso i czarną kawę, ale także najpopularniejsze napoje na bazie mleka, czyli cappuccino i latte macchiato. System mleczny jest niezwykle wygodny: jest wyposażony w rurkę, którą można włożyć bezpośrednio do kartonu z mlekiem lub dzbanka. Po wybraniu żądanego przepisu ekspres przygotowuje piankę mleczną i parzy kawę. Nie musisz się martwić o konserwację systemu mlecznego – zintegrowany program automatycznego płukania systemu mlecznego auto Milk Clean skutecznie przepłukuje go po każdym napoju. Ekspres ten jest wyjątkowy również dlatego, że jest doskonałym rozwiązaniem dla miłośników bardzo mocnej kawy. Jeśli wybierzesz funkcję AromaDouble Shot, ekspres przygotuje kawę w dwóch cyklach mielenia, dzięki czemu uzyskana kawa będzie dwukrotnie mocniejsza. Gdyby identyczna ilość kawy została przygotowana w jednym cyklu  mielenia, byłaby gorzka i niesmaczna. Warto wspomnieć, że dzięki wygodnemu, kolorowemu wyświetlaczowi, i wyraźnym, kolorowym ikonom dotykowym korzystanie z tego ekspresu to prawdziwa przyjemność. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, z pewnością spodoba ci się, sposób konserwacji tej maszyny: programy odkamieniania i czyszczenia są połączone w jeden. Nie zapomnij jednak, że urządzenie obsługiwane od góry, a zbiornik na wodę znajduje się z tyłu urządzenia.

Ekspres do kawy Philips “Series 3200 EP3241/50”

Ekspres do kawy Philips “Series 3200 EP3241/50”

Espresso, czarna kawa, americano, cappuccino i latte macchiato – z pomocą tego ekspresu można przygotować wszystkie te specjały za naciśnięciem jednego przycisku. W przeciwieństwie do pierwszej maszyny przedstawionej w tej kategorii cenowej ten posiada system mleczny ze zintegrowanym pojemnikiem na mleko. Wystarczy wlać mleko do pojemnika i przyrządzić żądany napój. Jeśli pozostało w nim trochę mleka, włóż go do lodówki, ale jeżeli wykorzystałeś je całe, natychmiast opłucz pojemnik. Czyszczenie go jest niezwykle proste, ponieważ składa się on tylko z dwóch części (można go rozłożyć i opłukać w mniej niż 15 sekund). Należy pamiętać, że ten pojemnik na mleko nie jest duży, ale nadaje się do przygotowania dwóch napojów na bazie mleka jednocześnie. Pomimo tego, że ekspres ten ma mniej ustawień mocy kawy (tylko trzy), intensywność kawy można regulować poprzez zmianę stopnia zmielenia – do wyboru jest aż 12 poziomów! Obsługa ekspresu jest przyjemna i prosta: na froncie urządzenia znajdują się dobrze widoczne ikony dotykowe funkcji oraz rodzajów napojów.

Ekspres do kawy  De'Longhi “Dinamica ECAM 350.55.B”

Ekspres do kawy  De’Longhi “Dinamica ECAM 350.55.B”

Ci, którzy chcą wybierać spośród wielu rozmaitych przepisów na kawę, z pewnością pokochają tę maszynę. Jest on w stanie przygotować więcej napojów niż pozostałe urządzenia w tej kategorii – i robi to za naciśnięciem jednego przycisku. Oprócz tradycyjnych receptur, takich jak espresso, czarna kawa, cappuccino, latte macchiato, można wybrać również takie specjały jak ristretto, podwójne espresso, lungo, americano, latte i flat white. Podobnie jak ekspres do kawy “Philips”, urządzenie to posiada system mleczny z wbudowanym pojemnikiem na mleko. Ten jednak jest większy, dlatego nadaje się on idealnie dla osób, które lubią pić większe porcje bądź często przyrządzają kawę. Dodatkowo pojemnik na mleko jest wyposażony w specjalne pokrętło – przekręcając je można regulować konsystencję mleka lub przygotować mniejszą bądź większą ilość pianki mlecznej. Do wyboru jest także 5 poziomów mocy kawy, 4 poziomy temperatury i aż 13 poziomów mielenia. Ekspres posiada czytelny wyświetlacz tekstowy, a menu dostępne jest w wielu językach. Urządzenie jest obsługiwane od przodu.

Podsumowanie

Siemens “TP503R09” jest doskonałym wyborem jeśli:  

 • Jesteś miłośnikiem bardzo mocnej kawy
 • Lubisz tradycyjne napoje kawowe: espresso, czarną kawę, cappuccino i latte macchiato
 • Uważasz, że system mleczny z rurką jest wygodniejszy i łatwiejszy w konserwacji
 • Planujesz pić dużo kaw mlecznych (zanurzając rurkę bezpośrednio w kartonie z mlekiem będzie to prostsze)
 • Nie masz zbyt wiele czasu: programy odkamieniania i czyszczenia są połączone w jeden
 • Szukasz ekspresu do kawy, który jest obsługiwany od przodu

Philips “Series 3200 EP3241/50” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Lubisz eksperymentować ze smakami kawy (12 stopni mielenia) 
 • Lubisz tradycyjne napoje kawowe: espresso, czarną kawę, cappuccino i latte macchiato
 • System mleczny z wbudowanym pojemnikiem jest dla ciebie niewątpliwą zaletą
 • Twój ekspres będzie używany przez kilka osób, które lubią pić kawę wspólnie (pojemnik na mleko nadaje się do przygotowywania dwóch kaw jednocześnie)

De’Longhi “Dinamica ECAM 350.55.B” jest doskonałym wyborem jeśli:  

 • Lubisz eksperymentować ze smakami kawy (13 poziomów mielenia)
 • Szeroki wybór przepisów na kawę jest dla ciebie ważny. Oprócz tradycyjnych napojów lubisz takie jak ristretto czy flat white
 • System mleczny z wbudowanym pojemnikiem jest dla ciebie niewątpliwą zaletą
 • W twoim domu jest więcej niż dwóch miłośników napojów na bazie mleka lub lubisz pić większe porcje (duży pojemnik na mleko)
 • Lubisz napoje z podgrzanym mlekiem jak i z aksamitną pianką mleczną  (możliwość regulacji konsystencji mleka)

Trzecia grupa: Ekspresy kosztujące mniej niż 3500 zł

Dane techniczne Ekspres do kawy Nivona “CafeRomatica NICR 789” Ekspres do kawy Siemens “TE657319RW” Ekspres do kawy  Melitta “F83/0-101 Barista T Smart”
Główne cechy
Przepisy Espresso, Kawa czarna, Lungo, Americano, Cappuccino, Latte, Latte macchiato, Gorące mleko, Mleczna pianka, Gorąca woda   Espresso, Czarna kawa, Americano, Dzbanek kawy, Cortado, Cappuccino, Flat white, Latte macchiato, Espresso macchiato, Latte, Gorące mleko, Mleczna pianka, Gorąca woda Ristretto, Espresso, Lungo, Podwójne espresso, Podwójne ristretto, Czarna kawa, Podwójna czarna kawa, Americano, Americano extra shot,, Cappuccino, Espresso macchiato, Latte, Café au lait, Flat white, Latte macchiato, Latte macchiato extra shot, Latte macchiato triple shot, Gorące mleko, Mleczna pianka, Gorąca woda
Typ Automatyczny/automatyczny system mleczny Automatyczny/automatyczny system mleczny Automatyczny/automatyczny system mleczny
Producent Nivona Siemens Melitta
Kolor Czarny/Szary Czarny/Antracyt Srebrny/Czarny
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące
Rodzaj używanej kawy Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona
 Rodzaj systemu mlecznego Automatyczny system mleczny z rurką Automatyczny system mleczny z rurką Automatyczny system mleczny z rurką
  Rodzaj młynka Stalowy Ceramiczny Stalowy
Moc 1450 W 1500 W 1450 W
Ciśnienie pompy wodnej 15 bar 19 bar 15 bar
Kraj pochodzenia Portugalia Rumunia Niemcy
Działanie
Wyświetlacz Kolorowy Kolorowy Kolorowy
Język menu Polski, Litewski, Łotewski, Estoński, Słoweński, Fiński, Norweski, Chiński, Koreański, Duński, Szwedzki, Czeski, Rosyjski, Holenderski, Portugalski, Hiszpański, Włoski, Francuski, Niemiecki, Angielski, Węgierski Polski, Norweski, Włoski, Węgierski, Grecki, Francuski, Fiński, Angielski, Holenderski, Duński, Czeski, Rosyjski, Hiszpański, Szwedzki, Turecki, Ukraiński, Portugalski Polski, Angielski, Duński, Estoński, Hiszpański, Włoski, Koreański, Łotewski, Litewski, Norweski, Holenderski, Francuski, Rosyjski, Fiński, Szwedzki, Turecki, Ukraiński, Niemiecki
Sposób obsługi Przyciski  Przyciski dotykowe Przyciski dotykowe
Inteligentna aplikacja
Tak Tak
Zbiorniki/pojemniki
Zbiornik na wodę 2.2 l 1.7 l 1.8 l
Pojemnik na ziarno 250 g 300 g 2 x 135 g
Maksymalna wysokość wylewki 14.0 cm 13.5 cm 14.0 cm
Pojemnik na fusy (porcje) 14 10 16
Ustawienia
Ilość czarnej kawy (porcje) 2 2 2
Ilość kawy z mlekiem 1 2 2
Poziomy mielenia 4 6 5
Wielkość porcji Programowalna Programowalna Programowalna
Regulowana wielkość pianki mlecznej
Tak Tak Tak
Moc kawy (poziomy) 5 7 5
Temperatura kawy (poziomy) 3 3 3
Profile użytkowników 4 4
Podświetlenie filiżanki Tak  Tak
Programy konserwacyjne
Odkamienianie Tak Tak Tak
Czyszczenie Nie Tak Tak
Automatyczne płukanie Tak Tak Tak
Wymiary i waga
Głębokość 46.0 cm 46.8 cm 46.7 cm
Wysokość 34.0 cm 38.5 cm 37.2 cm
Szerokość 24.0cm 28.1 cm 25.9 cm
Waga 11.0 kg 10.1 kg 10.3 kg

Ekspres do kawy Nivona “CafeRomatica NICR 789”

Ekspres do kawy Nivona “CafeRomatica NICR 789”

Jeśli uwielbiasz tradycyjne przepisy na kawę, ten ekspres to świetny wybór! Przygotowuje wszystkie najpopularniejsze napoje kawowe: espresso, kawę czarną, lungo, americano, cappuccino, latte i latte macchiato. Korzystając z funkcji My Coffee, możesz stworzyć 5 dodatkowych przepisów. Tym, którzy lubią eksperymentować ze smakami, z pewnością przypadnie do gustu unikalny system Aroma Balance stworzony przez firmę “Nivona” i zaprojektowany tak, abyś poczuł się jak prawdziwy barista. Wybierz spośród trzech rodzajów profili aromatu: Dynamic, Constant i Intense. W zależności od wybranego profilu woda przepływa przez kawę z różną prędkością. Profil Dynamic daje łagodniejszy i bardziej owocowy smak, Constant odsłania słodki smak i subtelne gorzkie nuty, natomiast profil Intense tworzy gęsty, intensywny gorzki napój. System mleczny jest w pełni automatyczny i posiada rurkę. Do zestawu dołączony jest pojemnik na wodę. Ekspres posiada wygodny i kolorowy wyświetlacz – można nim sterować przez pokrętła umieszczone po prawej i lewej stronie. Fani innowacji mogą go obsługiwać za pomocą aplikacji. Ten ekspres spodoba się również tym, którzy piją dużo kawy: jest on wyposażony w większy niż zazwyczaj zbiornik, który mieści aż 2.2 l wody. Mimo to ekspres jest kompaktowy, więc będzie odpowiadał również tym, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w swojej kuchni.

Ekspres do kawy Siemens “TE657319RW”

Ekspres do kawy Siemens “TE657319RW”

W porównaniu z pierwszym ekspresem w tej kategorii ten model oferuje więcej przepisów: możesz wybrać cortado, flat white, espresso macchiato, a nawet wypróbować funkcję dzbanka kawy! Ta ostatnia jest szczególnie wygodna, gdy chcesz przygotować więcej kawy jednocześnie (np. na śniadanie lub podczas przyjmowania gości). Podobnie jak wszystkie ekspresy marki “Siemens”, ten również nadaje się dla miłośników wyjątkowo mocnej kawy. Jeśli wybierzesz funkcje AromaDouble Shot, ekspres przygotuje kawę w dwóch oddzielnych cyklach mielenia, dzięki czemu przyrządzony napój będzie dwa razy mocniejszy. Gdyby identyczna ilość kawy została przygotowana w jednym cyklu, napój byłby gorzki i niesmaczny. Ekspres ten jest również idealny dla gospodarstw domowych z kilkoma kawoszami: posiada 4 profile użytkownika i umożliwia przygotowanie dwóch porcji napojów na bazie mleka jednocześnie. Jeśli jesteś przyzwyczajony do inteligentnych ekranów, z pewnością docenisz panel sterowania z dotykowymi ikonami. Kolorowe symbole przepisów są widocznie rozmieszczone z przodu urządzenia. Urządzenie wygląda niezwykle nowocześnie i stylowo, więc będzie pasować do współczesnych wnętrz.

Ekspres do kawy Melitta “F83/0-101 Barista T Smart”

Ekspres do kawy Melitta “F83/0-101 Barista T Smart”

Ten model jest prawdziwą rewolucją zarówno w kategorii ekspresów do kawy “Melitta” jak i tym przedziale cenowym. Posiada on wiele cech i zalet, których brakuje innym urządzeniom. Po pierwsze, w tym ekspresie są dwa oddzielne pojemniki na ziarno, co oznacza, że możesz używać dwóch różnych rodzajów kaw. Jest to szczególnie istotne, jeśli członkowie rodziny mają różne gusta –  a nie zapominajmy, że miło jest wypić rano jeden rodzaj ziarna, a po południu delektować się całkowicie innym. Kolejną kluczową zaletą jest szeroki wybór przepisów na kawę. Ten ekspres do kawy “Melitta” przygotowuje ich aż 18. Poza tym podobnie jak przed chwilą omawiany model “Siemens”, ekspres ten może przyrządzić nam dwa napoje mleczne jednocześnie. Automatyczny system mleczny z rurką jest bardzo łatwy w obsłudze i czyszczeniu. W komplecie znajdziemy pojemnik na mleko – rurkę można do niego podłączyć lub zanurzyć prosto w kartonie z mlekiem. Miłośnicy mocnej kawy z pewnością docenią funkcję IntenseAroma, która pozwoli im przygotować kawę bardzo gęstą i mocną (bez konieczności zmiany ilości kawy czy wody). Ekspres ten jest wyposażony również w niezwykle cichy młynek, który otrzymał znak jakości “Quiet Mark”. Miłośnicy innowacji docenią także możliwość sterowania maszyną za pomocą inteligentnej aplikacji! Podobnie jak ekspres do kawy “Siemens” w tej kategorii, ten również posiada profile użytkowników (jest ich aż 4). 

Podsumowanie

Nivona “CafeRomatica NICR 789” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Najczęściej wybierasz tradycyjne przepisy na kawę
 • Lubisz tworzyć własne receptury (możliwość utworzenia i zapisania 5 indywidualnych przepisów)
 • Lubisz eksperymentować z różnymi smakami tych samych ziaren (Aroma Balance System)
 • Dotykowy wyświetlacz nie jest dla ciebie tak ważny i uważasz, że tradycyjne przyciski są o wiele wygodniejsze
 • Podoba ci się pomysł sterowania ekspresem za pomocą inteligentnej aplikacji i bardzo chciałbyś tego spróbować
 • Pijesz sporo kawy, więc większy zbiornik na wodę jest dla ciebie niewątpliwą zaletą
 • Szukasz kompaktowego ekspresu do kawy
 • Cenisz sobie wygodę i podoba ci się pomysł dołączenia do zestawu pojemnika na mleko

Siemens “TE657319RW” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Najczęściej wybierasz tradycyjne receptury, ale z chęcią próbujesz nowości takich jak ristretto, espresso macchiato czy flat white
 • Jesteś miłośnikiem bardzo mocnej kawy (funkcja AromaDouble Shot)
 • Chciałbyś mieć możliwość przygotowania całego dzbanka kawy
 • Twój ekspres będzie używany przez kilka osób o różnych gustach, więc profile użytkownika z pewnością  się przydadzą 
 • Lubisz korzystać z ekranu dotykowego i uważasz, że tradycyjne przyciski to przeżytek
 • Jesteś fanem nowoczesnego designu i wygląd ekspresu do kawy jest dla ciebie ważny

Melitta “F83/0-101 Barista T Smart” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Lubisz próbować rozmaitych rodzajów kawy lub członkowie twojej rodziny mają różne gusta (ekspres posiada dwa oddzielne pojemniki na ziarna)
 • Cenisz sobie duży wachlarz przepisów (ten ekspres posiada jeden z najszerszych wyborów)
 • Szukasz wygodnego systemu mlecznego z programem płukania i z możliwością przygotowania dwóch napojów mlecznych jednocześnie
 • Jesteś miłośnikiem bardzo mocnej kawy (funkcja IntenseAroma)
 • Ważna jest dla ciebie cicha praca ekspresu
 • Twój ekspres będzie użytkowany przez kilka osób o różnych gustach (aż 4 profile użytkowników)
 • Lubisz innowacje i chciałbyś sterować urządzeniem przez aplikację
 • Cenisz sobie wygodę i podoba ci się pomysł dołączenia do zestawu pojemnika na mleko

Czwarta grupa: Ekspresy kosztujące mniej niż 9000 zł

Dane techniczne Ekspres do kawy Siemens TI9573X9RW Ekspres do kawy PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS Ekspres do kawy Jura “E8 Dark Inox” (2020)
Główne cechy
Przepisy Ristretto, Espresso, Podwójne espresso, Kawa czarna, Kawa czarna XL, Espresso macchiato, Cappuccino, Latte macchiato, Latte, Flat white, Cortado, Americano, Dzbanek kawy, Gorące mleko, Pianka mleczna, Gorąca woda Espresso, Double espresso, Espresso macchiato, Kawa czarna,, Americano, Cappuccino, Podwójne cappuccino, Cappuccino mix, Latte macchiato, Latte, Flat white, Cold coffee, Gorąca czekolada, Gorące mleko, Pianka mleczna na zimno, Pianka mleczna, Gorąca para, Gorąca woda do białej herbaty, Gorąca woda do zielonej herbaty, Gorąca woda do herbaty oolong, Gorąca woda do czarnej herbaty Espresso, Podwójne espresso, Kawa czarna, Cortado, Lungo, Americano, Espresso macchiato, Cappuccino, Cappuccino extra shot, Latte macchiato, Latte macchiato extra shot, Flat white, Flat white extra shot, Pianka mleczna, Gorąca woda
Typ Automatyczny/automatyczny system mleczny Automatyczny/automatyczny system mleczny Automatyczny/automatyczny system mleczny
Producent Siemens De’Longhi Jura 
Colour Czarny/Stal nierdzewna Stal nierdzewna Stal nierdzewna
Gwarancja 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące
Rodzaj używanej kawy Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona Ziarnista/mielona
Rodzaj systemu mlecznego Automatyczny system mleczny ze zintegrowanym pojemnikiem Automatyczny system mleczny ze zintegrowanym pojemnikiem Automatyczny system mleczny z rurką
Rodzaj młynka Ceramiczny Stalowy Ceramiczny
Moc 1500 W 1450 W 1450 W
Ciśnienie pompy wodnej 19 bar 19 bar 15 bar
Kraj pochodzenia Slowenia Włochy Portugalia
Ustawienia
Wyświetlacz Kolorowy Kolorowy Kolorowy
Język menu Ukraiński, Turecki, Szwedzki, Hiszpański, Rosyjski, Portugalski, Polski, Norweski, Włoski, Grecki, Francuski, Fiński, Angielski, Holenderski, Duński, Czeski, Arabski Angielski, Niemiecki, Włoski, Francuski, Czeski, Słowacki, Holenderski, Hiszpański, Portugalski, Norweski, Szwedzki, Fiński, Węgierski, Polski, Rumuński, Rosyjski, Turecki, Ukraiński Niemiecki, Angielski, Francuski, Włoski, Holenderski, Hiszpański, Portugalski, Rosyjski, Polski, Estoński, Szwedzki
Rodzaj obsługi Przyciski dotykowe Ekran dotykowy Przyciski
Inteligentna aplikacja Tak Tak Tak (z dodatkowo dołączonym Smart Connect
Zbiorniki/Pojemniki
Zbiornik na wodę 2.3 l 2.0 l 1.9 l
Pojemnik na ziarno 2 x 260 g 400 g 280 g
Maksymalna wysokość wylewki 14 cm 14 cm 15.3 cm
Pojemnik na fusy (porcje) 14 14 16
Ustawienia
Ilość czarnej kawy (porcje) 2 2 2
Ilość kawy z mlekiem (porcje) 2 1 1
Poziomy mielenia 6 13 5
Wielkość porcji Programowalna Programowalna Programowalna
Regulowana wielkość pianki mlecznej Tak Tak
Moc kawy (poziomy) 15 5 10
Temperatura kawy (poziomy) 3 4 3
Profile użytkownika 10 6
Podświetlenie filiżanki Tak Tak Tak
Podgrzewanie filiżanek Tak Tak Tak
Programy konserwacyjne
Odkamienianie Tak Tak Tak
Automatyczne płukanie Tak Tak Tak
Czyszczenie Tak Tak
Wymiary i waga
Głębokość 47 cm 47 cm 44.6 cm
Wysokość 39.2 cm 34.8 cm 35.1 cm
Szerokość 29.9 cm 26 cm 28.0 cm
Waga 12.7 kg 12.4 kg 9.6 kg

 

Ekspres do kawy  Siemens “TI9573X9RW”

Ekspres do kawy  Siemens “TI9573X9RW”

Ekspres“ Siemens TI9573X9RW” jest nie tylko najdroższym w tej kategorii cenowej, ale również jest wyposażony w największą ilość rozmaitych możliwości. Pragniemy podkreślić, że im droższy jest ekspres do kawy, tym staje się bardziej funkcjonalny, poręczny i wyjątkowy. Ten model jest jednym z najcichszych na rynku, jest w stanie przygotować niezwykle mocną kawę po naciśnięciu jednego przycisku (funkcja AromaDouble Shot) i może przygotować jednocześnie dwa napoje mleczne. Oprócz dwóch pojemników na kawę ziarnistą ekspres posiada także dwa oddzielne młynki. Nie tylko będziesz mógł przygotować kawę, używając dwóch różnych rodzajów ziaren, ale także unikniesz ich mieszania. Kolejną cechą, którą docenią osoby lubiące eksperymentować z różnymi smakami, jest funkcja Barista Mode. Przed każdym przyrządzaniem napoju pozwala ona na wybór mocy kawy, jej ilości, temperatury, proporcji mleka do kawy oraz prędkości przygotowania. Do wyboru jest aż 15 poziomów mocy kawy! Model ten jest z pewnością jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie. Aż 10 użytkowników może stworzyć swoje indywidualne profile. Urządzeniem będziesz mógł sterować prosto ze swojego telefonu za pomocą inteligentnej aplikacji Home Connect. Wybierając funkcję coffeeWorld odkryjesz 17 nowych receptur kawowych. W aplikacji można znaleźć na przykład przepisy zawierające kawę (crème Brulé). Funkcja Coffee Playlist pozwala wybrać kilka napojów z rzędu i przygotować je automatycznie jeden po drugim. Aplikacja zawiera także wiele przydatnych informacji na temat kawy, jak również instrukcję obsługi ekspresu. Podczas wykonywania programów konserwacyjnych możesz śledzić cały proces na swoim telefonie i otrzymać powiadomienie, kiedy będzie trzeba podejść do ekspresu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, będziesz mógł otrzymać natychmiast zdalną konsultację. Jeśli chodzi o konserwację, ekspres ten posiada samoczyszczący się system mleczny, więc nie ma potrzeby rozkładania go każdego dnia i wykonywania dodatkowego czyszczenia. Jak wszystkie ekspresy do kawy w tej kategorii, model ten posiada funkcję podświetlania i podgrzewania filiżanek.

Ekspres do kawy De‘Longhi “PrimaDonna Elite ECAM 650.85.MS”

Ekspres do kawy De‘Longhi “PrimaDonna Elite ECAM 650.85.MS”

Ten ekspres do kawy “De’Longhi” wyróżnia się spośród innych w tej kategorii i jest naprawdę wyjątkowy, ponieważ przygotowuje nie tylko wiele gorących napojów kawowych, ale także kawę na zimno, a nawet gorącą czekoladę! Te dwa ostatnie możemy przyrządzić za pomocą karafki Mix Carafe dołączonej do zestawu, a także różnych mieszadełek (w zestawie znajduje się również foremka do kostek lodu). Producenci tej maszyny pomyśleli też o miłośnikach herbaty. W menu napojów użytkownicy mogą wybierać spośród 4 różnych poziomów temperatury wody, które pozwalają do wydobycia wszystkiego co najlpepsze z różnuych rodzajów herbaty: białej, zielonej, oolong i czarnej. Ten ekspres do kawy posiada termiczny pojemnik na mleko, dzięki któremu utrzymuje on swoją niską temperaturę – wcześniej już wspominaliśmy, jak ważne jest to w temacie spieniania mleka. Ponadto, podobnie jak we wszystkich innych modelach “De’Longhi” z automatycznym systemem mlecznym, pojemnik na mleko jest wyposażony w pokrętło do regulacji konsystencji mleka – wybierz mniej pianki, więcej pianki lub nie spieniaj go wcale. Ten ekspres posiada 6 profili użytkownika i może być sterowany bezpośrednio z twojego telefonu za pomocą inteligentnej aplikacji.  Za jej pośrednictwem możemy tworzyć napoje i dostosowywać ich ustawienia, a także otrzymywać porady i sugestie związane z konserwacją ekspresu. I nareszcie, zamiast obsługi za pomocą przycisków, ekspres ten pozwala nam na sterowanie nim dzięki nowoczesnemu, dotykowemu wyświetlaczowi. Ponadto, jak wszystkie ekspresy marki “De’Longhi”, również ten charakteryzuje się szczególnie łatwą konserwacją mechanizmów wewnętrznych: jednostka zaparzania kawy jest dość mała, więc z łatwością można ją wyjąć i wyczyścić. W związku z tym nie ma również potrzeby stosowania dodatkowego programu czyszczenia, wykonywanego za pomocą tabletek.

Ekspres do kawy Jura “E8 Dark Inox” (2020)

Ekspres do kawy Jura “E8 Dark Inox” (2020)

To idealny wybór dla tych, którzy rozumieją, że prestiżowa marka to coś więcej niż tylko nazwa. Ze względu na wyjątkowo wysoką jakość i imponujący design, ekspresy do kawy produkowane przez firmę JURA uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Miłośnicy ristretto i espresso z pewnością docenią ten model JURA. Dzięki zintegrowanej technologii P.E.P. (Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej) napoje o mniejszych rozmiarach przygotowywane są specjalną metodą, dzięki czemu są gęstsze i bardziej aromatyczne. Fani americano i lungo zauważą, że napoje te są wyważone dokładnie tak, jak być powinny i smakują tak, jak te serwowane w kawiarniach! Na szczególne wyróżnienie zasługuje również innowacyjny system mleczny JURA. Nie tylko przygotowuje on gładką jak jedwab piankę mleczną, ale również czyści się go jednym dotknięciem. Obsługa tego ekspresu oczaruje prawdziwych estetów: jest on wyposażony w wyjątkowo szeroki, kolorowy ekran o wysokiej rozdzielczości. Ulubione (najczęściej wybierane) napoje użytkownika są automatycznie wyświetlane. Jeżeli dokupisz dodatkowe łącze Smart Connect, będziesz mógł sterować ekspresem przez inteligentną aplikację ze swojego telefonu. Konserwacja tego urządzenia jest zautomatyzowana – są to jedne z tych, które nie wymagają od użytkownika wyjmowania mechanizmu zaparzającego kawę i czyszczenia go ręcznie. Nie zapominajmy, że ten ekspres do kawy jest również niezwykle stylowy, a każdy szczegół został dobrze przemyślany. Dzięki temu będzie on ozdobą  nawet najbardziej luksusowego wnętrza.

Podsumowanie

Siemens “TI9573X9RW” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Szukasz jednego z najcichszych ekspresów do kawy
 • Lubisz próbować różnego rodzaju ziaren, a członkowie twojej rodziny mają rozmaite gusta (ekspres posiada dwa oddzielne pojemniki na kawę oraz dwa osobne młynki)
 • Uwielbiasz eksperymentować ze smakami kawy i jesteś wrażliwy na subtelne różnice (funkcja Barista Mode)
 • Pijesz dużo kaw mlecznych  (ekspres przygotowuje dwie porcje jednocześnie i posiada samoczyszczący się system mleka)
 • Lubisz bardzo mocną kawę (funkcja AromaDouble Shot) i aż 15 poziomów mocy kawy
 • Uwielbiasz nowoczesne technologie i chętnie sterujesz ekspresem za pomocą aplikacji

De’Longhi “PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS” jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Gorące napoje kawowe to dla ciebie za mało – chcesz się rozkoszować również zimną kawą, a nawet gorącą czekoladą
 • Jesteś miłośnikiem nie tylko kawy, ale także różnych rodzajów herbaty (4 poziomy temperatury wody, aby były zaparzone idealnie)
 • Szukasz kompaktowego ekspresu do kawy, który jest obsługiwany głównie z przodu
 • Lubisz napoje na bazie mleka i chcesz mieć możliwość regulacji konsystencji pianki mlecznej
 • Chciałbyś sterować urządzeniem za pomocą dotykowego wyświetlacza 
 • Lubisz innowacje i jesteś fanem sterowania ekspresem za pomocą aplikacji
 • Szukasz ekspresu, który jest wyjątkowo prosty w utrzymaniu i  nie wymaga dużej ilości środków do konserwacji

Jura “E8 Dark Inox” (2020)  jest doskonałym wyborem jeśli:

 • Prestiż i wiarygodność marki jest dla ciebie ważna
 • Cenisz sobie wysoką jakość produktów
 • Twoja pianka w kawie musi być aksamitna jak jedwab (jak przygotowana przez baristę w kawiarni!)
 • Lubisz gęste espresso i ristretto
 • Jesteś estetą, więc najmniejszy szczegół ma dla ciebie znaczenie
 • Szukasz maszyny, która wymaga minimum konserwacji

Czy warto wybrać droższy ekspres do kawy?

Jest jedno pytanie, które często słyszymy od naszych klientów: jaka jest różnica między najprostszymi i jednocześnie najtańszymi ekspresami do kawy a modelami klasy premium? Czy droższy ekspres przygotuje nam smaczniejszą kawę? W tym przypadku zdecydowanie możemy porównać te urządzenia do samochodów. Każdy sprawne auto jest w stanie przewieźć  cię z jednego miejsca do drugiego – czyli spełni swoją podstawową funkcję. To samo dotyczy ekspresów do kawy: jeśli jest w dobrym stanie technicznym, przyrządzi ci kawę. Jednak najważniejsze pytanie brzmi, jak to robi? 

 • Wybór receptur. Wszystkie automatyczne ekspresy do kawy przygotowują napój ze świeżo zmielonych ziaren (do tego służy zintegrowany młynek), ale najprostszy ekspres jest zazwyczaj ograniczony do kilku tradycyjnych przepisów na kawy bez mleka: espresso i kawę czarną. Niektóre z nich wyposażone są w dyszę, która pozwala na ręczne spienianie mleka. Z pomocą modeli klasy premium można jednak przygotować aż 28 przepisów za naciśnięciem jednego przycisku.
 • Smak kawy. Mówiąc o smaku kawy, nie sposób pominąć kwestii dostępnych możliwości jego regulacji. Te, oferowane przez tańsze modele, są często bardzo skromne: można wybrać tylko kilka poziomów mielenia, mocy kawy i temperatury. Z kolei modele premium pozwalają na dostosowanie każdego parametru do własnych upodobań i oferują szeroką gamę rozmaitych ustawień.
 • Obsługa ekspresu do kawy. Najprostsze ekspresy do kawy są zazwyczaj wyposażone w mały ekran, na którym za pomocą określonych ikon wyświetlane są dostępne funkcje. Aby jednak je zrozumieć, trzeba dowiedzieć się, co każda z nich oznacza. Ponadto, programy konserwacyjne są trudniejsze do przeprowadzenia (trzeba zajrzeć do instrukcji obsługi). Modele premium różnią się pod tym względem: są wyposażone w szeroki, kolorowy ekran, który dostarcza informację zarówno w formie tekstowej, jak i za pomocą ikon. Jest to szczególnie wygodne przy zmianie ustawień lub przeprowadzaniu konserwacji – wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. 
 • Inteligentne technologie. Prawie wszystkie modele ekspresów do kawy premium mogą być sterowane za pomocą aplikacji (telefonu lub tabletu). Wystarczy tylko pobrać ją na swoje urządzenie. Dzięki aplikacji można nie tylko przygotowywać napoje, zmieniać i zapisywać ustawienia, ale również otrzymywać liczne przydatne wskazówki i poszerzać swoją wiedzę na temat kawy i jej przyrządzania.
 • Konserwacja. Maszyny klasy premium są w pełni zautomatyzowane, więc ich konserwacja jest o wiele prostsza. Jest to szczególnie ważne przy wyborze modelu ze zintegrowanym systemem mlecznym
 • Rozwiązania stylistyczne. Oczywiste jest, że przy produkcji najtańszych ekspresów do kawy stosuje się proste wykończenia. Natomiast modele premium mogą pochwalić się designem znacznie wyższej jakości, a zastosowane w nich rozwiązania wzornicze są często bardziej nowoczesne i ekskluzywne.

Wnioski

Oczywiście, wybierając automatyczny ekspres do kawy lub podobne urządzenie, musisz wziąć pod uwagę sumę pieniędzy, którą jesteś w stanie/chcesz wydać. Jednak musimy również pamiętać, że ekspres do kawy powinien ci służyć dłużej niż rok. To urządzenie zawsze poprawi twój nastrój filiżanką pysznej kawy, więc będziesz używał go codziennie. Po określeniu swoich potrzeb i pragnień wybierz swoją maszynę odpowiedzialnie, czyli tak, aby nie czuć rozczarowania po zakupie. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę cennego czasu, skontaktuj się z naszymi konsultantami, którzy dokładnie przeanalizują twoje potrzeby/chęci i przedstawią ci ofertę, która będzie dla ciebie najlepsza. Kiedy już kupisz ekspres, nie zapominaj, że smak kawy zależy nie tylko od rodzaju urządzenia, technologii w nim zastosowanych i dostępnych ustawień, ale także od samych ziaren kawy. Powinny być zawsze świeże i dobrej jakości. Asortyment kaw w “Przyjaciołach Kawy” jest niezwykle szeroki i przeznaczony do ekspresów automatycznych, dlatego też oprócz maszyny dobierzemy do niej odpowiednie ziarna, które z pewnością wpasują się w twój gust. I z niecierpliwością czekamy na państwa telefony i wizyty w naszych sklepach stacjonarnych!