Przyjaciele Kawy “Parallel 17“

Rozmowa z Przyjacielem Kawy Tanelem

Arijana Šimelevičiūtė
Przerwa z Przyjaciółmi Kawy
#Estonia #przerwa na kawę #przyjaciel kawy

KTO: Country Manager Przyjaciół Kawy na Estonię oraz Finlandię Tanel Kalmo
ILOŚĆ KUBKÓW KAWY DZIENNIE: Do 10
KAWY: Café Liégeois “Magnifico”, Przyjaciele Kawy “Parallel 17“
RODZAJ KAWY: Czarna kawa
METODA PRZYGOTOWYWANIA: Ekspres automatyczny
KAWA (dla mnie) jest: Kluczem do dobrego dnia

Poznajcie naszego Przyjaciela Kawy z Północy. Dzisiaj porozmawiamy z jednym z naszych najdłużej pracujących kolegów, country managerem Estonii i Finlandii – Tanelem Kalmo, który wspólpracuje z nami dłużej niż 6 lat.

Pamiętasz swoje pierwsze doświadczenie związane z kawą?

Bedąc szczerym, nie bardzo. Prawdopodobnie byłem bardzo bardzo młody. Ale jednego jestem pewien – wypiłem wtedy swoją kawę z dużą ilością cukru oraz mleka. Ta odrobina kawy była tylko dla smaku bądź poczucia, że jestem dorosły (śmieje się).

Suropy i cukier odłożmy na bok. Czy masz swój ulubiony kawowy przepis?

Posiadam ekspres JURA E8, więc mam swój ulubiony przepis zapisany – to na prawdę wielki kubek kawy, by móc cieszyć się nią dłużej. Zazwyczaj jest to po prostu czarna kawa. Ale kiedy jestem w domu, lubię pić kawę ze śmietanką i odrobiną cukru, jest nawet lepsza kiedy piję ją jedząc posiłek.

Ekspres do kawy JURA

Ile kubków kawy zazwyczaj wypijasz w ciągu dnia?

To zależy od dnia. Czasami jest to 1 lub 2, a czasami kiedy mam na prawdę intensywny dzień, przestaję liczyć po 10 kubku (śmieje się). Kiedy jestem w domu podczas weekendów zazwyczaj piję 2 lub 3 kubki.

Opowiedz nam więcej o kulturze kawy w Estonii.

Nawet jeżeli wszyscy powtarzają, że jesteśmy spokojnymi ludźmi z północy, na prawdę potrzebujemy dużego kubka kawy by mieć więcej energii. Nie ma znaczenia czy jest to czarna kawa bądź latte macchiatto, nasi klienci zawsze pytają który ekspres do kawy zaparzy im największą kawę. Myślę że standardowy kubek kawy w Estonii mieści pomiędzy 300 a 400 ml, tak więc kultura espresso nie jest dla nas.

Może pamiętasz nadzwyczajne doświadczenie związane z kawą?

Nie mogę powiedzieć nic o sobie, nie przytrafiły mi się żadne niespodziewane oraz magiczne doświadczenia związane z kawą. Ale mogę opowiedzieć zabawną historię z życia mojego dobrego przyjaciela. O ile dobrze pamiętam, był wtedy w Białorusi, poszedł do przypadkowo wybranej kawiarni napić się czegoś. Jeden chłopak z grupy zamówił espresso, ale bez wody. Ponieważ jak wiesz, zazwyczaj kelner serwuje szklankę wody z espresso. Zgadnij co się stało. Kiedy kelner wrócił z zamówieniem, wszyscy zaczęliśmy się smiać. Filiżanka była w zasadzie pusta. Na dnie znajdowało się jedynie odrobinę proszku – lub jak kelner powiedział: “Proszę, twoje espresso bez wody”.

Która z kaw Przyjaciół Kawy jest twoją ulubioną?

Moja ulubiona kawa zmienia się od czasu do czasu. Przez 5 lat to było Café Liégeois “Magnifico”, ale teraz wolę bardziej owocowe smaki, dlatego teraz w domu piję “Parallel 17”, jest na prawdę niezła.

Kawa ziarnista „Parallel 17“

Jeżeli nie kawa, to co?

Woda.

Co kawa oznacza dla ciebie?

(Dłuższa przerwa) Cóż, to jest trudne pytanie. Generalnie, dzień bez kawy to nie jest dobry dzień.

Czego chciałbyś życzyć wszystkim klientom firmy “Przyjaciele Kawy”?

Jako prawdziwy miłośnik kawy, chciałbym życzyć wszystkim ludziom – nigdy nie spędzajcie dnia bez kubka dobrej kawy. To zdecydowanie pobudzi was rano lub nie pozwoli zasnąć podczas wieczornej imprezy.