JURA E8

Dlaczego automatyczny ekspres do kawy może mieć cenę samochodu?

Ieva Poniškaitytė
Dla dobrej kawy w domu
#automatyczny ekspres do kawy #ekspres do kawy #kawa w domu #kawa w pracy

W ostatnich latach automatyczne ekspresy do kawy stały się integralną częścią domu. Ceny ekspresów do kawy wahają się od ok.1000 do nawet 10000 zł. Pytania na temat drogich ekspresów do kawy są szeroko rozpowszechnione: „Co może być takiego specjalnego w drogim ekspresie do kawy? W końcu wszystkie ekspresy do kawy robią kawę.” Niektórzy nawet twierdzą, że można za tą kwotę kupić samochód. Lubimy porównanie ekspresu do samochodu – tak jak każdy samochód z czystym napędem, tak i czysty ekspres do kawy działa najlepiej. Porównując modele najtańszych i najdroższych automatycznych ekspresów do kawy, zobaczymy znaczące różnice w wyborze napojów, możliwości dostosowania mocy kawy, programowania i dostosowania do indywidualnych potrzeb, zróżnicowane opcje obsługi, programy konserwacji i design.

2 czy 22 przepisów na kawę?

Najtańsze automatyczne ekspresy do kawy zazwyczaj robią tylko dwa napoje: espresso i czarną kawę. Niektóre z nich mają zintegrowane dysze parowe, za pomocą których można spienić mleko. Bardziej zaawansowane automatyczne ekspresy do kawy oferują do ponad 20 różnych przepisów na napoje przygotowywane za pomocą jednego przycisku. Na przykład luksusowy szwajcarski ekspres do kawy JURA Z6 Diamond Black oferuje aż 22 różnych przepisów na kawowe specjały: oprócz tradycyjnych napojów espresso lub cappuccino przygotuje również bardzo popularne Caffe Barista, Flat white i Espresso macchiato. Najwyższej klasy ekspres do kawy ECAM 650.85.MS włoskiego producenta De’Longhi oferuje radość nie tylko z różnych gorących napojów kawowych, ale także gorącej czekolady (dziecięce marzenie!) i kawy mrożonej.

JURA Z6 Diamond Black

Ile mam opcji zmiany paramentów napoju kawowego?

Wszystkie automatyczne ekspresy do kawy – zarówno tańsze, jak i droższe – mają możliwość regulacji grubości mielenia ziaren, mocy kawy, wielkości porcji i temperatury kawy. W tańszych ekspresach znajdziemy tylko kilka poziomów regulacji, na przykład trzy poziomy mocy kawy (5 g, 10 g i 15 g). Bardziej zaawansowane automatyczne ekspresy do kawy oferują szeroki zakres opcji kontroli naszego napoju: ponad 10 poziomów mocy kawy i do 28 g na porcję (Siemens TI9573X9RW), ponad 10 poziomów temperatury pianki mlecznej (Jura Z6 Diamond Black), zmienny poziom spienienia mleka, możliwość wyboru kolejności dodawania mleka i kawy w napojach mlecznych (Nivona CafeRomatica NICR 970), znacznie szerszy zakres regulacji poprzez dostosowanie gęstości i temperatury kawy. Na pierwszy rzut oka funkcje te mogą nie mieć tak wielkiego znaczenia. Jednak klienci, którzy wybierają ekspres do kawy bez fachowej porady, często podejmują wyboru nieświadomie. Kawa nie jest dla nich wystarczająco mocna, brakuje im opcji dodania ciepłego mleka zamiast pianki mlecznej i wiele innych. W pełni automatyczne, bardziej zaawansowane ekspresy do kawy spełniają życzenia nawet najbardziej kapryśnych miłośników kawy.

Indywidualne opcje programowania

Z pomocą w pełni automatycznego ekspresu do kawy możesz nie tylko dostosować parametry swoich napojów, ale także zapisać swoje indywidualne ustawienia (w niektórych tańszych ekspresach do kawy możesz tylko dostosować i wstępnie wybrać ustawienia przed każdym przygotowanym napojem). Ponadto poszczególne przepisy i ustawienia mogą być wybierane przez więcej niż jedną osobę. Prawie wszyscy producenci droższych ekspresów do kawy mają możliwość utworzenia od 6 do 10 profili użytkownika, tak aby każdy członek rodziny, a także gość, mógł mieć własne menu napojów (np. Melitta F86/0-100 Barista TS Smart SST). Dzięki tej funkcji możesz cieszyć się ulubionym rozmiarem, mocą kawy, temperaturą parzenia i proporcją mleka do kawy za każdym razem – po prostu stwórz profil nazwany własnym imieniem, wybierz przepis na kawę, zmień według własnych preferencji, zapisz i gotowe!

nivona app

Łatwy system obsługi

W tańszych automatycznych ekspresach do kawy zwykle widzimy małe ekrany z piktogramami oznaczającymi poszczególne funkcje. Klienci często potrzebują instrukcji lub fachowej pomocy w zrozumieniu, co oznacza dany symbol, przy zmianie ustawień lub przy konserwacji ekspresu. Bardziej zaawansowane ekspresy do kawy mają bardziej czytelne, kolorowe ekrany dotykowe z intuicyjną obsługą – wszystko jest tak przejrzyste i tak łatwe do zrozumienia, że ​​można całkowicie zapomnieć o instrukcji obsługi ekspresu do kawy. Ekspresy, takie jak szwajcarska JURA (JURA E8 Touch) są nawet wyposażone w technologię sztucznej inteligencji – urządzenie rozpoznaje najczęściej wybierane przez użytkownika napoje i wyświetla je w menu głównym. Czy to nie wygodne? I oczywiście zaawansowanymi technologicznie, automatycznymi ekspresami do kawy można sterować za pomocą aplikacji mobilnych bezpośrednio ze smartfona lub tabletu! Chociaż wróżka nie przygotuje i nie przyniesie nam samej kawy, nadal bardzo wygodnie jest programować i zmieniać parametry przepisów kawowych lub śledzić postępy programu konserwacji za pomocą aplikacji.

Łatwa konserwacja

Im bardziej przejrzysty i bardziej zrozumiały jest ekran do obsługi urządzenia, tym łatwiej jest wykonywać programy konserwacyjne. Jest tak, ponieważ ekran ekspresu do kawy pokazuje wszystkie kroki, które należy wykonać, więc jedynie należy kierować się jego wskazówkami. W tańszych ekspresach do kawy potrzebę przeprowadzenia odkamieniania sygnalizuje wyświetlający się symbol. Należy wtedy przeprowadzić ten program zgodnie z instrukcją obsługi. Trwa on dłużej i wymaga więcej naszej uwagi i cierpliwości. Bardziej zaawansowane automatyczne ekspresy do kawy mają zautomatyzowane programy konserwacji, więc wszystkie procedury konserwacji są zorganizowane. Na przykład ekspresy do kawy JURA nie wymagają manualnego czyszczenia zaparzacza – automatyczny program czyszczenia z użyciem tabletki jest wystarczający do czyszczenia wnętrza ekspresu. JURA upewniła się również, że nie trzeba programować świeżo założonego filtra za każdym razem – maszyna rozpoznaje jego obecność sama. Niemiecki producent Miele zastosował w swoich ekspresach funkcję automatycznego odkamieniania (AutoDescale). Maszyny te, z tyłu ekspresu posiadają specjalny pojemnik na wkład odkamieniający i z jego pomocą urządzenie automatycznie wykonuje procedurę mini odkamieniania każdego dnia. Wkład należy wymieniać raz na 7-12 miesięcy (w zależności od częstotliwości korzystania z ekspresu). Wszystkie te automatyzmy ułatwiają codzienne życie osobom pijącym kawę i oszczędzają sporo czasu.

nivona kavos aparatas

Wykonanie i wygląd

Producenci ekspresów do kawy zadbali o to, aby droższe automaty do kawy były trwałe i stylowe. Całkowicie zrozumiałe jest, że do produkcji tańszych maszyn stosuje się tańsze materiały – dlatego maszyny wyglądają prościej, a ich obudowa zużywa się szybciej (zadrapania lub odpryski). Bardziej automatyczne ekspresy do kawy mają trwalszą, często wykończoną elementami metalowymi obudowę: na przykład przód wspomnianej JURA Giga 6 jest pokryty 3 mm aluminiową obudową. Cała obudowa ekspresu do kawy De’Longhi ECAM 650.85.MS jest metalowa. W tego rodzaju ekspresie do kawy każdy szczegół jest dokładnie przemyślany: na przykład dolna taca, na której są umieszczone filiżanki, jest pokryta specjalnym materiałem odpornym na zarysowania. Duży nacisk kładziony jest również na design – zbiornik wody w najnowszych urządzeniach NIVONA z serii 9 ma specjalne oświetlenie (dostępne w 8 kolorach) i pełni podwójną funkcję: z jednej strony wygląda niezwykle stylowo, z drugiej strony nawet w ciemności niższy poziom wody będzie w nim widoczny.

Ostatecznie wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Pamiętaj o samochodach: dla niektórych najważniejsze jest przejazd z punktu A do punktu B, a wszystko inne nie ma znaczenia, ważne jest, abyśmy jechali. To samo dotyczy ekspresów do kawy: dla niektórych najważniejsze jest to, że po prostu robi kawę, podczas gdy inni mają dużo większe wymagania. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Przyjaciele Kawy mają sugestie dla każdego. Nie ma złych ekspresów do kawy – tylko najbardziej dopasowane do potrzeb klienta. Przyjaciele Kawy zawsze pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla Ciebie.