Skip to content

Konserwacja ekspresu do kawy zawsze zależy od tego, jak często jest on używany. Rozróżnia się następujące częstotliwości:

Codzienna konserwacja:
Czyszczenie tacki na fusy kawowe (jej pojemność jest podana w specyfikacji technicznej produktu)
Płukanie rurek
Mycie systemu mlecznego.

Okresowa (raz w miesiącu/tygodniu):
Czyszczenie jednostki zaparzającej (z wyjątkiem ekspresów do kawy JURA).
Czyszczenie systemu mlecznego płynem antybakteryjnym (można częściej)

Okresowo (raz lub dwa razy w ciągu 2 miesięcy):
Pozostałości kawy należy usuwać co 200 filiżanek
Odkamienianie należy przeprowadzać mniej więcej co 50-60 litrów, jeśli nie jest używany filtr

Jeśli chodzi o czyszczenie ekspresu do kawy, zalecamy skonsultowanie się ze sprzedawcą. Uniwersalne środki do konserwacji nadają się do większości ekspresów do kawy. Istnieją jednak pewne marki, które wymagają szczególnych środków ze względu na swoją wyjątkową zasadę działania.

Tak jak w przypadku wszystkich programów konserwacyjnych, częstotliwość czyszczenia systemu mlecznego zależy od częstotliwości użytkowania ekspresu do kawy. Mleko jest produktem spożywczym i ma bardzo krótki okres przydatności do spożycia. Z tego powodu zalecamy jak najczęstsze czyszczenie elementów, które mają kontakt z mlekiem. Jeśli codziennie wieczorem płuczesz spieniacz pod ciepłą wodą lub namaczasz go na noc, wystarczy raz w tygodniu wyczyścić go płynem antybakteryjnym. Jeśli pominąłeś co najmniej kilka dni codziennej konserwacji, ze względów higienicznych zdezynfekuj system natychmiast przed przygotowaniem napojów na bazie mleka.

Wejdź w link i dowiedz się więcej o procedurze odkamieniania: https://www.przyjacielekawy.pl/blog/jak-prawidlowo-odkamienic-ekspres-kawy/.

Napisaliśmy pouczający artykuł o tym, jak konserwować automatyczny ekspres do kawy. Artykuł można znaleźć klikając w link: https://www.przyjacielekawy.pl/blog/jak-konserwowac-ekspres-do-kawy/.