Oferta limitowana:
 • 00

  D.

 • 00

  G.

 • 00

  Min.

 • 00

  Sec.

1+1 kawy CAPRISETTE & PARALLEL
Drugą, identyczną paczkę otrzymasz w prezencie.

Jaki ekspres do kawy kupić?

Jaki ekspres do kawy kupić
#ekspresy do kawy

Wykorzystanie ekspresu do kawy jest najprostszym sposobem na przyrządzenie filiżanki idealnego napoju. Jednak pojęcie „idealny” jest w tym wypadku względne, ponieważ każdy ma inne preferencje smakowe, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Producenci najlepiej zdają sobie z tego sprawę i dlatego dostosowują swoją ofertę do potrzeb konsumentów. Przygotowywanie kawy nie jest tu wyjątkiem, bo rozpiętość „kawowych” gustów jest dość duża, np. jedni lubią kawę parzoną tradycyjnie, a inni uwielbiają cappuccino.

Jeśli jest się na etapie poszukiwania odpowiedniego dla siebie ekspresu do kawy, warto przeczytać nasz krótki poradnik, w którym w przystępny sposób postaramy się objaśnić aspekty, na które warto zwrócić uwagę, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zacznijmy od tego, że najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, takich jak: jaka kawa ma być przygotowywana (czarna, czy z mlekiem), jakim sposobem (tradycyjnie, czy pod ciśnieniem) i jaką kwotę chce się przeznaczyć na ten zakup. Mamy też coś dla osób, które wolą wersję filmową.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekspresów do kawy, które różnią się sposobem przygotowywania napoju, a co za tym idzie – również ceną. Najprościej będzie przedstawić te typy aparatów, ich zalety i wady, aby każdy mógł wyrobić sobie opinię co do tego, który z nich może najlepiej zaspokoić jego potrzeby.

Poniższy schemat przedstawia podział ekspresów do kawy.

 

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe

Zacznijmy od początku, czyli od ekspresów przelewowych. Smak napoju przygotowanego przy ich pomocy jest podobny do „kawy po turecku“ (kawy mielonej zalewanej wrzątkiem), ale nie ma tu problemu z fusami, dzięki zastosowaniu filtra.

Budowa ekspresu przelewowego:

 • zbiornik na wodę (o pojemności od 0,3 do 2 l),
 • pojemnik na kawę,,
 • filtr – najczęściej jednorazowy, papierowy lub zintegrowany (stały) – w postaci siatki, którą po każdym użyciu należy dokładnie umyć,
 • dzbanek – najczęściej ze szkła żaroodpornego lub stalowy termos – w celu dłuższego zachowania wyższej temperatury,
 • płyta grzewcza – utrzymuje temperaturę kawy.

Ekspresy przelewowe są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość kawy mielonej do pojemnika z filtrem i wcisnąć przycisk. Ekspres zalewa ją dozowanym wrzątkiem i powoli przesącza się do dzbanka na dole. Taki sposób parzenia powoduje, że napój zawiera więcej kofeiny niż w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego.

Zalety ekspresów przelewowych:

 • Niska cena – dość tanie, a główny koszt ich użytkowania to niedrogie, papierowe filtry.
 • Płyta grzewcza, znajdująca się pod dzbankiem, na długo utrzymuje wysoką temperaturę zaparzonej kawy (w przypadku termosu – nawet do 4 godzin).
 • Jednorazowo można przyrządzić większą ilość porcji kawy.
 • Możliwość przygotowywania nie tylko kawy, ale także naparów z herbaty i ziół.

Wady ekspresów przelewowych:

 • Są na kawę mieloną, a ponieważ wiadomo, że najlepsza jest kawa ze świeżo zmielonych ziaren, więc trzeba mieć też młynek.
 • Proces przyrządzania kawy jest dość pracochłonny (zazwyczaj wymaga kupowania i wymiany lub czyszczenia filtra) i długi (trwa około 10-15 minut).
 • Nie jest zbyt dobry do przyrządzania małych ilości napoju (np. jednej porcji).
 • Mniejsze możliwości przygotowywania kawy – brak funkcji przyrządzania kawy z mlekiem; tylko niektóre mają możliwość regulacji mocy kawy.
 • Przygotowana kawa zawiera toksyny (substancje gorzkie i kwasy) i ma wysoką zawartość kofeiny (prawie dwa razy więcej niż kawa z ekspresu ciśnieniowego).
 • Niższa jakość kawowego napoju może nie być dość dobra dla smakoszy.
 • Najpopularniejsi producenci ekspresów przelewowych, to m.in.: De’Longi, Bosh, Siemens, Gastroback, Melitta.

Najbardziej znani producenci ekspresów przelewowych:

 • Philips
 • De‘Longhi
 • Melitta
 • Moccamaster
 • Bosch
 • Siemens

Możesz wybrać ekspres przelewowy tutaj.

Kawiarki

Kawiarki

Najprostszą formą przygotowywania kawy pod ciśnieniem jest kawiarka, zwana też kafeterką lub mokką. Jest ona ekspresem niskociśnieniowym i służy to przygotowywania tradycyjnej włoskiej kawy. Napój ten charakteryzuje się mocnym, aromatycznym (czasem lekko kwaskowym) smakiem, i brakiem pianki charakterystycznej dla espresso.

Składa się z dzbanka, umieszczonego w środku sitka na kawę oraz dolnego pojemnika na wodę. Kawiarki są zazwyczaj wykonane z aluminium (tańsze) albo ze stali (trwalsze i droższe). Mogą też być „kombinowane”, np. ze stalowym spodem i porcelanowym dzbankiem na kawowy napar.

Przygotowanie kawy polega na wlaniu określonej ilości wody do dolnego pojemnika i wsypaniu kawy mielonej do sitka. Po dokładnym złożeniu wszystkich 3 części, urządzenie stawia się na kuchence, aby zagotować wodę. Ciśnienie wytworzone przez powstałą parę wodną powoduje przetłoczenie wody do góry, przez kawę. Tworzący się napar zbierany jest w górnym zbiorniku. W kawiarce można przygotować od 1 do 6 filiżanek napoju (jedna filiżanka to ok. 40 ml), w zależności od jej wielkości.

Zaparzanie kawy tą metodą twa od 5 do 15 minut (zależy od wielkości urządzenia). Kawiarkę ustawia się na niewielkim ogniu. Jeśli posiada się kuchenkę indukcyjną, trzeba zaopatrzyć się w urządzenie specjalnie do niej przystosowane. Są też kawiarki elektryczne, które posiadają bazę grzejącą. Często wyposażone są one w funkcję timera, która pozwala zaprogramować kawiarkę tak, aby przygotowywała kawę o wybranej godzinie. Inną ciekawostką jest też kawiarka „Mukka Express“, włoskiej firmy Bialetti, która służy do przygotowywania cappuccino.

Wadą kawiarki jest dość pracochłonne i czasochłonne przygotowywanie kawy, podobnie jak mycie urządzenia. Jej największą zaletą jest niska cena zakupu i brak kosztów konserwacji.

Najbardziej znany producent kawiarki:

 • Bialetti

Możesz wybrać kawiarki tutaj.

Ekspresy kolbowe

Ci, którzy lubią brać czynny udział w rytuale przygotowywania kawy, powinni zwróć uwagę na ekspresy kolbowe, zwane też ręcznymi, manualnymi, dźwigniowymi lub półautomatycznymi. Dzielą się one na domowe i profesjonalne. W obu przypadkach, w aparatach tych stosuje się kawę mieloną, czyli trzeba najpierw samemu zmielić ziarna, albo kupować kawę mieloną. W modelach z tzw. systemem E.S.E. ( Easy Serving Espresso), można również stosować kawę w tabletkach. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ eliminuje konieczność odmierzania i uciskania kawy, a do tego ułatwia czyszczenie kolby. Jednak jakość napoju może być gorsza, w porównaniu do tego przygotowanego z kawy świeżo mielonej.

Ekspresy kolbowe posiadają kolbę (zwaną też portafiltrem), w której znajduje się sitko. Może ono być pojedyncze – na jedną porcję napoju lub podwójne. Wsypuje się do niego zmieloną kawę w określonej ilości, którą trzeba dokładnie sprasować (najlepiej specjalnym tamperem). Jest to bardzo ważne, ponieważ przy nieodpowiednim ubiciu, woda zbyt szybko drąży kanaliki między cząsteczkami kawy i proces zaparzania następuje za szybko (tzw. channelling lub kanałowanie) i do napoju nie przedostaną się wszystkie pożądane wartości smakowe i zapachowe. Po każdym zaparzeniu kawy należy wyjąć sitko i usunąć fusy.

W ekspresach kolbowych elementem grzewczym są najczęściej bojlery. W bojlerze woda podgrzewana jest przez grzałkę umieszczaną wewnątrz lub okalającą go z zewnątrz. Pojemność bojlerów z reguły nie przekracza pół litra (przeważnie jest to od 150 do 330 ml). Gorąca woda pod ciśnieniem (najczęściej 9 bar) przechodzi przez kawę i spływa, jako gotowy napój przez dozownik (wylewkę), prosto do filiżanki.

Większość ekspresów kolbowych jest wyposażona w specjalne urządzenie (mechaniczną dyszę spieniającą, tzw. panarello), które służy do spieniania mleka i umożliwia przyrządzenie kaw białych, jak cappuccino czy latte.

Wybór kolbowych ekspresów do kawy jest dość duży. W zależności od jednostki zaparzającej, można przygotować w nich napój o różnej mocy. Ekspresy do użytku domowego są dość tanie. Ich ceny wahają się przeważnie od 200 do 1000 zł. Najbardziej znanymi producentami są tu De’Longhi, Krups, Saeco. Jeśli poszukuje się ekspresu bardziej profesjonalnego, solidniejszego, z lepszą jednostką zaparzającą, i z regulacją temperatury itp., to warto zainteresować się włoską firmą Lelit. Natomiast, jeśli uważa się za prawdziwego baristę i chce się stosować różne “triki”, wtedy lepiej wybierać wśród aparatów Cime, Graef czy Nuova Simonelli. Jednak te profesjonalne aparaty są znacznie droższe od tych przeznaczonych do użytku domowego.

„Ręczne” przygotowywanie kawy i spienianie mleka w ekspresach kolbowych może by uznawane za ich wadę lub zaletę, w zależności od tego, kto co preferuje. Dbanie o czystość urządzenia jest również dość pracochłonne. Natomiast ich niewątpliwą zaletą jest niska cena.

Najbardziej znani producenci ekspresy kolbowe:

 • De‘Longhi
 •     Sage
 •     Lelit
 •     Rocket Espresso
 •     Nuova Simonelli

Możesz wybrać ekspresy kolbowe tutaj.

Ekspresy kombinowane

Ekspresy kombinowane

Do przygotowywania kawy metodą przelewową lub pod ciśnieniem, służą tzw. ekspresy kombinowane (zwane też „combi”). Składają się one z dwóch osobnych elementów zaparzających – ekspresu ciśnieniowego kolbowego oraz przelewowego, za pomocą którego kawa zaparzana jest w dzbanku. Takie rozwiązanie jest przydatne, kiedy jednym razem chce się przygotować jedną lub dwie porcje espresso, a innym większą ilość kawy, np. w czasie wizyty gości.

Ekspresy kombinowane, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w różne funkcje dodatkowe, jak m.in.:

 • programator czasowy – umożliwia ustawienie czasu, w którym zostanie zaparzona kawa,
 • automatyczne dozowanie wody i kawy,
 • regulacja mocy – kawa słabsza lub mocniejsza,
 • samoczyszczenie – trzeba jednak pamiętać o okresowym odkamienianiu,
 • dysza do spieniania mleka – umożliwia przygotowywanie cappuccino lub latte,
 • filtr do wody – poprawia smak kawowego napoju i chroni urządzenie przed osadami z kamienia,
 • ekran LCD – informuje o wykonywanych czynnościach i wyświetla komunikaty.

Najbardziej znany producent ekspresy kombinowane:

 •     De‘Longhi
 •     Sage
 •     Lelit
 •     Rocket Espresso
 •     Nuova Simonelli

Możesz wybrać ekspresy kombinowane tutaj.

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy na kapsułki zaliczane są do automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Ich charakterystyczną cechą jest to, że potrzebna jest do nich specjalna kawa w kapsułkach. Obsługa tych ekspresów i utrzymanie ich w czystości jest wyjątkowo proste. Aby przygotować napój, wystarczy włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce, podstawić filiżankę pod dozownik kawy, nacisnąć guzik i poczekać kilka sekund, aż gotowy napój do niej spłynie. Po przygotowaniu kilku porcji, należy opróżnić pojemnik ze zużytymi kapsułkami. W wielu modelach można również stosować herbatę i gorącą czekoladę w kapsułkach.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając ekspres kapsułkowy?

 • Kawa z mlekiem – jeśli lubi się kawy białe, to w ekspresach tych można je uzyskać na dwa sposoby – z kapsułek z mlekiem w proszku (wtedy trzeba kupić specjalną kawę, np. cappuccino lub latte) lub ze świeżego mleka – wtedy trzeba zaopatrzyć się w droższy model urządzenia, ze spieniaczem do mleka.
 • Ciśnienie – im większe ciśnienie, tym bardziej aromatyczny i mocniejszy będzie napój. Do przygotowania smacznego espresso wystarczy 9 bar. Ekspresy kapsułkowe są produkowane przeważnie z ciśnieniem 15 – 19 bar, ale mogą być i z niższym.
 • Zbiornik na wodę – w zależności od potrzeb domowników, można wybrać ekspres z pojemnikiem na wodę o pojemności od 5,0 – 1 l, który się wyjmuje w celu napełnienia. W niektórych modelach jest też możliwość stosowania wbudowanego filtra do wody, co polepsza smak kawy i chroni urządzenie przed osadami z kamienia.
 • Funkcje dodatkowe – ogólnie ekspres ma standardowo ustawione parametry do przygotowywania poprawnego espresso, ale jeśli ktoś ma inne upodobania, to może nabyć model z regulacją np. mocy i rozmiaru kawy, a także z funkcjami automatycznego czyszczenia i odkamieniania.
 • Wygląd – design tych ekspresów jest dość charakterystyczny. Może być bardzo nowoczesny lub w stylu retro. Również kolorystyka jest bardzo zróżnicowana, więc nikt nie powinien mieć problemu z dopasowaniem urządzenia do wystroju swojej kuchni. Ich inną cechą charakterystyczną jest są dość małe rozmiary.

Zalety kapsułkowych ekspresów do kawy:

 • dość niska cena samego aparatu,
 • prosta obsługa i konserwacja,
 • różnorodność smaków – kawa w kapsułkach produkowana jest w wielu smakach, np. waniliowym, czekoladowym, karmelowym czy owoców egzotycznych; w kapsułkach można kupić też herbatę lub gorącą czekoladę,
 • mały rozmiar i duża różnorodność wzorów i kolorów.

Wady kapsułkowych ekspresów do kawy:

 • dość wysoka cena kawy w kapsułkach – cena porcji kawy wyższa w porównaniu do innych ekspresów,
 • uzależnienie od marki – wybór producenta ekspresu przeważnie jest równoznaczny z korzystaniem z kapsułek tylko tego samego producenta,
 • gorszy smak napoju – wielu uważa, że smak kawy z kapsułek jest dla nich niewystarczający, bo najlepszy jest napój z kawy świeżo mielonej,
 • nietrwałość – ekspresy kapsułkowe są awaryjne i dość szybko się psują.

Podsumowując, ekspresy kapsułkowe będą najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć ulubioną kawę przygotowaną bardzo łatwo i szybko oraz lubią różnorodność i nie mają zbyt wysokich wymagań, co do najwyższej jakości jej smaku. Niska cena i małe rozmiary to dodatkowe argumenty.

Najpopularniejsi producenci tych aparatów to De’Longi, Krups, NESCAFÉ Dolce Gusto oraz ekspresy typu Nespresso®.

Najbardziej znany producent ekspresy kapsulkowe:

 • De‘Longhi
 • Nespresso
 • Krups

Możesz wybrać ekspresy kapsulkowe tutaj.

Saszetkowe ekspresy do kawy

Saszetkowe ekspresy do kawy

Ekspresy do kawy na saszetki to głównie aparaty typu Senseo. Ich użycie jest podobne jak w przypadku ekspresów kapsułkowych, ale mielona kawa jest hermetycznie zapakowana w specjalne saszetki (tzw. pady), które są tańsze od kapsułek. Również są one produkowane w dużym wyborze smaków. Urządzenia te wymagają minimalnych zabiegów konserwacyjnych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii można regulować moc kawy, a wyraźny panel dotykowy bardzo ułatwia obsługę aparatu. Aparaty te przygotowują aromatyczną i pełną smaku kawę (1 lub 2 filiżanki na raz), nawet z mlekiem, jeśli zakupi się model z systemem do jego spieniania, jak np. Saeco Senseo „Latte Duo HD7855.

Innym podobieństwem z ekspresami kapsułkowymi, są ich małe rozmiary oraz atrakcyjne wzornictwo i kolorystyka.

Najpopularniejsi producenci ekspresów na saszetki to Philips, WMF i Handpresso – przenośny ekspres, który można stosować nawet w samochodzie lub na pikniku.

Najbardziej znany producent saszetkowe ekspresy do kawy:

 • Philips
 • Handpresso

Możesz wybrać saszetkowe ekspresy do kawy tutaj.

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne 

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem

Smaczną i aromatyczną kawę najprościej jest przygotować przy pomocy takiego ekspresu, dlatego jest to obecnie najpopularniejszy, choć najdroższy typ tych urządzeń. Ich cechą charakterystyczną jest posiadanie wbudowanego młynka, który mieli ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. Ekspresy te są najbardziej zaawansowane technologicznie i umożliwiają przygotowanie różnych rodzajów kaw, nawet latte macchiato za jednym naciskiem. Ich wadą jest na pewno wysoka cena, spore rozmiary oraz konieczność wykonywania codziennych i okresowych czynności konserwacyjnych. Koneserzy kawy często zarzucają tym ekspresom zbytnią automatyzację, jednak osoby, które lubią ułatwienia, raczej uznają to za zaletę, ze względu na wygodę i oszczędność czasu.

Każdy ekspres tego typu przygotowuje espresso i kawę czarną, a dodatkowo wyposażony jest w system do spieniania mleka. Może to być zewnętrzna dysza spieniająca (spieniacz mechaniczny, tzw. panarello) – wariant najtańszy albo system automatyczny (tzw. cappuccinatore), który pozwala na przygotowanie kaw mlecznych, jak cappuccino, czy latte macchiato za naciśnięciem jednego przycisku.

Wiadomo, że kawowy napój przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren jest najlepszy. Jeśli już zdecyduje się na zakup automatycznego ekspresu do kawy z wbudowanym młynkiem, trzeba się zastanowić, na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru konkretnego modelu.

Wbudowany młynek – wyróżnia te ekspresy spośród innych typów ekspresów, choć przeważnie posiadają one również komorę na kawę mieloną. W ekspresach do użytku domowego montowane są młynki ceramiczne lub stalowe. Młynki ceramiczne (stosowane przez producentów jak m.in. Saeco, Phillips, Bosch, Siemens) są cichsze, a młynki stalowe (Jura, Nivona, Mellita, Delonghi, Krups) są trwalsze. Dodatkowo producenci wymieniają więcej zalet i wad obu tych typów, ale oba równie dobrze mielą ziarna. Dodajmy, że ekspresy te odpowiednio dozują ilość ziaren do mielenia, w zależności od wybranej mocy napoju. Pełen zbiornik z ziarnami wystarcza nawet na kilkadziesiąt kaw i jest on specjalnie uszczelniony, aby ziarna nie wietrzały.

Filtr do wody – aby kawowy napój był smaczny, musi być przygotowany ze świeżej wody dobrej jakości. Rekomenduje się używanie wody pitnej butelkowanej (nie mineralnej!) lub filtrowanej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie filtra do wody bezpośrednio w pojemniku ekspresu. Obecnie prawie wszystkie automatyczne ekspresy mają taką możliwość. Trzeba tylko stosować odpowiedni filtr, rekomendowany przez producenta dla danego modelu ekspresu. Filtr nie tylko poprawia smak wody (a przez to i kawy), ale także chroni maszynę przed osadami z kamienia, co w znaczący sposób wpływa na jej niezawodność i trwałość.

Element grzejny – w ekspresach automatycznych do użytku domowego przeważnie są montowane przepływowe termobloki. Grzeją one wodę do odpowiedniej temperatury, tylko w momencie jej przepływu.

Pompa – jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody przepływającej przez kawę. Zwykle producenci ekspresów ustalają jej moc na 12 do 19 bar (np. Siemens), ale nie ma to większego znaczenia, bo ciśnienie potrzebne, aby zaparzyć poprawne espresso to około 9 – 10 bar i raczej większa potencjalna moc pompy nie odgrywa tu większego znaczenia.

Regulacja – uzyskanie idealnej filiżanki kawy wymaga odpowiedniego działania ekspresu. W modelach najwyższej klasy z pomocą przychodzi zaawansowana elektronika, która pomaga sterować całym procesem. W ekspresach automatycznych sterowanie odbywa się przez ustawienie odpowiednich parametrów na elektronicznym panelu. Umiejętność odpowiedniego ustawienia parametrów wymaga dokładnego zapoznania się z instrukcją obsługi danego urządzenia, a także pewnej wiedzy w zakresie poprawnego zaparzania kawy.

Do indywidualizacji kawowych receptur służą ustawienia ekspresu. Większość automatycznych ekspresów do kawy ma możliwość zmiany parametrów, takich jak: stopień mielenia ziaren, temperatura wody, moc (ilość mielonych ziaren) i objętość kawowego napoju. Ustawienia te pozwalają na przygotowanie kawy według indywidualnych preferencji. Wiele ekspresów jest wyposażona w funkcję pamięci Memo, która umożliwia zaprogramowanie takich ustawień, dzięki czemu ulubioną kawę można otrzymywać w przyszłości za naciśnięciem jednego guzika.

Podwójne mielenie i zaparzanie – opcja, która może być ważna dla miłośników mocnej kawy. Wiele ekspresów wyższej klasy wyposażona jest w funkcję, dzięki której w dwóch procesach mielenia i parzenia uzyskuje się bardzo mocną kawę, ale bez goryczki i bez nieprzyjemnego posmaku. Np. u Siemensa jest to nazywane „aromaDouble Shot“, a u Jury – „Aroma Boost“.

Spienianie mleka – ogólnie wyróżnia się 3 typy spieniczy stosowanych w domowych automatycznych ekspresach do kawy. Jeśli kawę z mlekiem pije się sporadycznie, można nabyć tańszy ekspres ze spieniaczem mechanicznym. Jest to metalowa dysza wytwarzająca parę, której końcówkę zanurza się w kubku (dzbanku) z mlekiem, tuż pod jego powierzchnią. Dla osób często pijących kawy białe, lepszym rozwiązaniem będzie automatyczny system Cappuccinatore, który przez rurkę zasysa mleko bezpośrednio z kartonika lub innego pojemnika, podgrzewa je i spienia, a następnie przelewa prosto do szklanki. W tym wypadku wyróżnia się 2 typy spieniaczy – tańszy wariant – kiedy spienione mleko ma oddzielną wylewkę i wariant droższy – kiedy mleko i kawa spływają z tej samej wylewki (tzw. „OneTouch Function“ w ekspresach Siemens, Bosh, Jura, Nivona, Melitta).

Można też wybrać model z wbudowanym pojemnikiem na mleko (Saeco używa tu nazwy “Touch2Cappuccino”). Dzięki niemu ekspres samodzielnie pobiera mleko, podgrzewa je i spienia, a mleczna pianka trafia wprost do filiżanki. Pojemnik zaprojektowany jest tak, żeby po każdym parzeniu można było go łatwo zdemontować i umyć.

Automatyczne czyszczenie – jest dużą zaletą ekspresów automatycznych. Fusy są automatycznie usuwane do pojemnika na zużytą kawę, który wystarczy opróżnić i przepłukać czystą wodą tyko co jakiś czas (np. po przygotowaniu 15 porcji kawy). Urządzenia najwyższej klasy wyposażone są w funkcje nie tylko okresowego automatycznego czyszczenia i odkamieniania, ale także płukania wszystkich przewodów po każdym procesie parzenia (tzw. funkcja „singlePortion Cleaning“ w ekspresach marki Siemens). Okresowa konserwacja aparatu, w takim wypadku ogranicza się do uruchomienia (naciśnięcia przycisku) programu wtedy, kiedy aparat o to poprosi odpowiednim komunikatem na wyświetlaczu. Np. Siemens opracował funkcję „calc‘nClean“, która czyści i odkamienia w jednym cyklu.

Oszczędność energii – to inna przydatna cecha ekspresów najnowszej generacji. Można ustawić automatyczny tryb oszczędzania energii (Jura – „Energy-Saving Mode“), programując czas wyłączenia się aparatu po danym okresie bezczynności. Firma Jura swoje ekspresy wyposaża też w opatentowany wyłącznik „Zero-Energy Switch“, który zapewnia najwyższą klasę efektywności energetycznej.

Intuicyjna obsługa – jest wyjątkowo łatwa, bo nawet ktoś, kto z takim urządzeniem nigdy wcześniej się nie zetknął, na pewno poradzi sobie z przygotowaniem kawy. Maszyny najwyższej klasy mają kolorowe wyświetlacze, często także w języku polskim i ekrany dotykowe, a przygotowanie nawet tak skomplikowanej kawy jak latte macchiato, sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku.

Wbudowane ekspresy do kawy

Warto wspomnieć, że ekspresy automatyczne do użytku domowego są produkowane nie tylko w wersji wolnostojącej (w wielu rozmiarach i kolorach), ale także w wersji do zabudowy. Jeśli ktoś ma kuchnię z wbudowanym piekarnikiem, kuchenką mikrofalową itp., może również nabyć ekspres do kawy w tym samym stylu. Niestety modele te są trudniejsze w utrzymaniu czystości i droższe, ale np. mają możliwość bezpośredniego podłączenia do źródła wody i co najważniejsze – nie zajmują cennego miejsca na kuchennym blacie.

Ekspresy automatyczne są też produkowane w wersji dla biur i komercyjnego użytku. Modele te są większe (mają większe pojemniki na wodę i kawę) i mocniejsze – przystosowane do przygotowywania dużych ilości kawy dziennie. Niektóre mają też możliwość bezpośredniego podłączenia do źródła wody. Poza tym można do nich dokupić chłodziarki do mleka (co eliminuje konieczność chowania mleka do lodówki, gdy nie jest używane), czy podgrzewacze do filiżanek (bo kawa z ciepłej filiżanki dłużej utrzyma właściwą temperaturę).

Ceny ekspresów automatycznych są bardzo różne, bo wahają się od tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy przede wszystkim od wykonania, użytych materiałów (plastik/stal), rodzaju zainstalowanego młynka, sposobu spieniania mleka, przeznaczenia – wielkości (na użytek domowy lub komercyjny), rodzaju panelu obsługi (przyciski, czy ekran dotykowy TFT), zaawansowania technologicznego i ilości funkcji dodatkowych.

Podsumowując – główne zalety automatycznych ekspresów ciśnieniowe to:

 • wygodne, łatwe i szybkie przygotowywanie smacznej kawy ze świeżo zmielonych ziaren,
 • intuicyjna obsługa,
 • przygotowywanie kaw z mlekiem (dzięki wbudowanemu spieniaczowi) nawet za jednym przyciskiem,
 • kawa przygotowana pod wysokim ciśnieniem jest zdrowsza,
 • łatwa konserwacja dzięki automatycznym systemom czyszczenia i odkamieniania,
 • wiele dodatkowych funkcji ułatwiających użytkowanie,
 • oszczędność energii.

Wadą ekspresów automatycznych:

 • jest ich dość wysoka cena oraz konieczność zakupu środków do konserwacji.

Najbardziej znany producent ciśnieniowe ekspresy automatyczne:

 • De‘Longhi
 • Philips
 • Saeco
 • Siemens
 • Bosch
 • Krups

Możesz wybrać ciśnieniowe ekspresy automatyczne tutaj.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że w zależności od rodzaju ekspresu należy dobrać odpowiedni stopień mielenia kawy. Ogólnie zasada jest taka, że:

 • ekspres przelewowy – grubo mielona,
 • kawiarka – średnio mielona,
 • ekspres ciśnieniowy – drobno mielona.

Trzeba dodać, że w przypadku ekspresów z młynkiem, aparat automatycznie „wie“, w jakim stopniu mielić ziarna, albo stopień mielenia można ustawić samodzielnie (jeśli aparat ma taką opcję). Ogólnie temat wyboru samej kawy i czynników wpływających na smak napoju jest bardzo szeroki. Zainteresowani, którzy chcą dowiedzieć się o tym więcej, mogą obejrzeć nasz krótki filmik na ten temat.