Kup 1, otrzymasz 1 GRATIS
Kup 1, otrzymasz 1 GRATIS

Najlepsza kawa ziarnista na świecie: tajemnica godna Sherlocka Holmesa

Najlepsza kawa ziarnist

Od Peru, położonego na południowym zachodzie Ameryki aż po Papuę Nową Gwineę – niczym pas, królestwo kawy oplata całą kulę ziemską. W ostatnim czasie nawet Chiny i inne kraje o tradycjach herbacianych sięgających starożytności z powodzeniem wkroczyły do świata kawy i zaczęły konkurować o tytuł najlepszego producenta tego ziarenka z innymi plantatorami. Szacuje się, że w chwili obecnej blisko 17 milionów plantatorów jest zaangażowanych w kawowy biznes, uprawiając kawę w ponad 60 krajach. Z jednej strony wielbiciele kawy cieszą się z tak szerokiego wyboru i chętnie korzystają z możliwości poznania różnych smaków, z drugiej zaś stają przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o wybór najlepszych dostępnych ziaren kawy.

“Witam. Czy mogę kupić u was najlepszą kawę ziarnista?” Żadna kawiarnia – nawet jeśli jest najlepsza – nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie za ciebie. Dzieje się tak dlatego, że po prostu nie ma czegoś takiego jak “najlepsze ziarna kawy”. Oczywiście, jakość wszystkich ziaren można ocenić z technicznego punktu widzenia, ale najważniejszym czynnikiem, który ostatecznie przeważa są indywidualne preferencje każdego kawosza. 

Co zatem mogą zrobić miłośnicy kawy podczas poszukiwania najlepszych kaw? Otóż, żeby znaleźć idealne ziarna dla siebie, zalecamy naukę słów kluczowych w tej dziedzinie, tak aby można było dokładnie zrozumieć nazewnictwo na opakowaniu. Poniżej omówimy osiem kluczowych słów: 

Dwa ważne pytania

Gdyby legendarny detektyw Sherlock Holmes wyruszył na poszukiwanie najlepszych ziaren kawy na świecie, niewątpliwie rozpocząłby swoje działania na plantacjach kawy: przeanalizował glebę otaczającą drzewa kawowe, obliczył wysokość nad poziomem morza, obserwował pracę plantatorów… W końcu, zanim pięknie zapakowane i idealnie wypalone ziarna kawy trafią na półki sklepowe, muszą zostać… wyhodowane. Patrząc na brązowe, wypalone ziarna często zapominamy, że to tak naprawdę czerwonawy, czasem żółty miąższ z pestką w środku. A ten miąższ ma ogromny wpływ na ostateczny smak i aromat danej kawy. 

Szukasz najlepszych ziaren kawy, ponieważ jesteś przekonany, że pozwolą ci one cieszyć się delikatną kawą? Takie myślenie może być błędne: nawet jeśli ktoś określiłby pewne ziarna jako najlepsze, niekoniecznie odpowiadałyby twojemu osobistemu gustowi. Najpierw musisz zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, w jaki sposób przygotowujesz swoją kawę? Czy masz ekspres do kawy, używasz specjalnego filtra, czy też po prostu zalewasz wodą zmieloną kawę? Po drugie, jakich smaków i aromatów szukasz? 

Pierwsze kluczowe słowo to mieszanka kawy i “single-origin”

Mieszanka kawy i “single-origin”

Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy degustator, wybierz jaśniej palone ziarna single-origin (o której szerzej napiszemy w dalszej części artykułu) charakteryzujące się owocowymi, kwiatowymi smakami. Wyjątkowość tej kawy polega na tym, że napój z niej przygotowany nie potrzebuje żadnych dodatkowych składników – jej smak jest wystarczająco bogaty sam w sobie. Innymi słowy, nie powinno dodawać się do niej ani mleka, ani cukru. Jednak nawet to nie jest pewne! Na przykład jeśli użyjesz kawy jednogatunkowej, w której będą wyczuwalne wyraźne nuty truskawek, dodanie odrobiny mleka i cukru do espresso może sprawić, że napój będzie przypominać ci lato i truskawkowe koktajle mleczne.

Jeśli natomiast lubisz bogaty smak “prawdziwej” kawy, wybierz mieszankę kawy o ciemniejszym paleniu: często mają one aromaty czekoladowe, orzechowe i są niezwykle aromatyczne.

Uwaga. Dzięki połączeniu ziaren z różnych krajów lub regionów można osiągnąć naprawdę wyjątkowy smak, który spełni wszystkie oczekiwania. W takich mieszankach stosuje się ziarna, które wzajemnie się uzupełniają lub sprawiają, że są bardziej intensywne. Mówiąc prościej, to czego nie dokonała natura, może zostać osiągnięta przez ludzi, którzy łączą i równoważą smaki i aromaty różnych ziaren.  

Poszukiwanie najlepszej jakości ziaren na mapie

Ci, którzy chcą wyruszyć w podróż po świecie kawy, powinni pamiętać, że “kraj pochodzenia” to jedno z najważniejszych kluczowych słów na tej drodze. W końcu ten magiczny termin możemy podróżować po całym świecie i doświadczać rozmaitych smaków w zaciszu domowym! O identyfikowalności ziaren zaczęto mówić już kilkadziesiąt lat temu, kiedy to rozpoczęła się tzw. trzecia fala, związana z terminem kawa specialty

Należy wspomnieć, że kraj pochodzenia może nie być podany na opakowaniu niektórych odmian kawy – zwłaszcza jeśli to mieszanka – ale coraz większą wagę przywiązuje się do identyfikacji tego czynnika. W rzeczywistości kiedy mówimy o kawie specialty, jest to uważane za konieczność! Przy okazji, jeśli kawa jest oznaczona jako specialty, jej opakowanie identyfikuje nie tylko kraj pochodzenia, ale także region i rolnika, który ją wyprodukował. Brzmi skomplikowanie? Koneserzy kawy poszli jeszcze dalej. Na niektórych opakowaniach można znaleźć słowo “microlot”, co oznacza, że te starannie wyselekcjonowane ziarna najwyższej jakości pochodzą z bardzo małej farmy kawy lub pewnego kawałka na terenie farmy.

Drugim słowem kluczowym są regiony kawowe

Regiony kawowe

Wszystkie kraje produkujące kawę można podzielić na cztery regiony: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Afryka i Azja. Gdybyśmy mieli opowiedzieć  w kilku słowach o kawie z tych regionów, oto opisy, które wybraliśmy: 

 • Kawa z Ameryki Południowej – ma lżejszy aromat i łagodniejszy smak, a wyczuwalne nuty to czekolada i orzech. Jest też mniej kwaśna niż kawa afrykańska.
 • Kawa z Ameryki Środkowej – jej aromat jest żywszy, i mniej słodki w porównaniu z kawą z Ameryki Południowej, a nuty smakowe balansują między owocami i orzechami.
 • Kawa z Afryki – w tej kawie dominują aromaty owoców i kwiatów. Jest też bardziej kwaśna, a jej smak często porównywany jest do wina. 
 • Kawa z Azji – słynie ze swojej goryczy i ziemistego smaku. Do największych eksporterów należą Wietnam, Indie i Indonezja. Właśnie w tej ostatniej produkowana jest prawdopodobnie najdroższa kawa na świecie Kopi Luwak. Spróbowaliśmy jej sami i zrelacjonowaliśmy nasze wrażenia – znajdziecie je w dziale degustacje!

Uwaga. Niemniej jednak, zawężając niesamowitą różnorodność smaków kawy do kilku regionów, nie możemy oczekiwać, że osiągniemy jakąkolwiek dokładność. Dlatego też, jeśli ktoś będzie próbował przekonać Cię, że dana kawa jest z pewnością wysokiej jakości tylko dlatego, że pochodzi z Etiopii, Brazylii czy z innego regionu, w którym uprawia się kawę, pamiętaj, że niekoniecznie jest to prawdą. Podczas odkrywania smaków, oprócz kraju pochodzenia, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, region, a nawet farmę (pamiętacie kawę “microlot”), w której uprawiane są ziarna. Weźmy na przykład dwa azjatyckie państwa. Kawa uprawiana w Indonezji charakteryzuje się pełnym body, głębokimi, ziemistymi smakami i niską kwasowością. Natomiast w Papui Nowej Gwinei drzewa kawowe rosną na glebie wulkanicznej, co zapewnia kawie słodszy i kwasowość zbliżoną do owoców cytrusowych. Tylko degustując różne napoje i dowiadując się, z jakich ziaren zostały one przyrządzone, można wybrać najlepsze z nich. 

Uprawa najlepszych ziaren kawy wymaga czasu

Od samego początku, czyli jeszcze w trakcie wzrostu przyszłej kawy, na jej smak wpływają różne czynniki naturalne. Obejmują one przede wszystkim glebę, na której uprawia się kawę, oraz warunki, które je otaczają. Smak ziaren kawy uprawianych na tej samej glebie może się różnić w zależności od np. rocznej ilości opadów. Naszym zdaniem jednak najważniejszym czynnikiem w procesie uprawy kawy jest sposób, w jaki plantatorzy je pielęgnują, zbierają i przetwarzają owoce. Jeśli na tym etapie nie zostanie zapewniona wysoka jakość, można zapomnieć o najlepszych ziarnach kawy, nawet jeśli były one otoczone doskonałymi warunkami. Najprostszy przykład jest następujący: dojrzałe owoce kawy są zazwyczaj zbierane ręcznie, więc zbieracze muszą zdecydować sami, czy będą zbierać tylko najlepsze, w pełni dojrzałe owoce.

Trzecim słowem kluczowym jest wysokość

Wysokość

Na opakowaniach niektórych kaw kupujący mogą znaleźć informacje o naturalnym współczynniku wysokości, na jakiej zostały wyhodowane drzewa kawowca. 600 metrów, 1200 metrów, 1500 metrów, 2000 metrów i więcej. To coś więcej niż statystyka. Im wyżej rosną drzewa kawowe, tym trudniejsze warunki muszą znosić owoce kawy. Na większych wysokościach owoce kawy dojrzewają wolniej i są narażone na wyższe ciśnienie. Po porównaniu ziaren kawy uprawianych na wyższych i niższych wysokościach naukowcy odkryli, że te pierwsze charakteryzują się lepszym body, czyli smakiem (gęstym bądź lekkim), aromatem również.

Uwaga. Największym zwolennikiem dużych wysokości jest zdecydowanie arabica. Ogólnie przyjmuje się, że drzewa tego rodzaju rosną na wysokości co najmniej 600 metrów, ale jeśli chodzi o smak, to im wyżej jest uprawiana tym wyższa jest jej jakość. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na te informacje na opakowaniu wybranej kawy.

Jeśli szukasz najlepszych ziaren kawy, zacznij od arabiki

Arabika, robusta, liberika

Na opakowaniach kawy najczęściej można spotkać słowo “arabika”. Ziarna tego typu są najbardziej rozpowszechnioną odmianą kawy, która stanowi aż trzy czwarte całej ilości sprzedawanej na świecie. Na drugim miejscu jest robusta, natomiast najmniejszy udział na światowym rynku ma liberika, która w większości przypadków zostaje wykorzystana do produkcji kawy rozpuszczalnej. Co warto wiedzieć? W przyrodzie występuje wiele innych gatunków kawowców, ale tylko te trzy są uprawiane i wykorzystywane do celów komercyjnych. Tak na marginesie, arabika, robusta i liberika pochodzą z Afryki. Dopiero później rozprzestrzeniły się na inne kraje i zakorzeniły w miejscach o odpowiednich warunkach naturalnych.

Arabika jest najbardziej wymagającą kawą ze wszystkich, ale to, co ją wyróżnia, to szeroki wachlarz smaków kształtowanych przez otaczające warunki naturalne, a także aromat i słodycz. W związku z tym komunikaty “Arabika 100%” często funkcjonują jako znak jakości. Niestety, te słowa same w sobie nie mają większego znaczenia. Przede wszystkim kupujący nie wie, skąd pochodzi arabika: czy z Ameryki Południowej, czy z Afryki, a może z Azji? Czujność należy zachować także z innych powodów  – wspomnieliśmy już, że oprócz różnorodności ziaren kawy, ważna jest też jest ich obróbka, palenie i inne czynniki, które mogą drastycznie zmienić i oczywiście zepsuć smak. Nawiasem mówiąc, słowo “100 % robusta” spotykane jest niezwykle rzadko, ponieważ ziarna te są zazwyczaj używane w mieszankach i łączone z arabiką. Włosi są wielkimi fanami robusty. Jeśli te ziarna znajdą się na liście składników, kawosz może założyć, że taka kawa będzie cięższa w smaku, gęstsza i gorzka w smaku. Będzie też miała większą zawartość kofeiny.

Czwarte słowo kluczowe to gatunki i podgatunki ziaren kawy

Jeśli myślicie, że to takie proste, to musimy was zawieść – a może pocieszyć. Arabika dzieli się dalej na kilkadziesiąt podgatunków, które powstały w wyniku naturalnych mutacji drzew kawowych lub celowego krzyżowania różnych roślin przez człowieka. Cóż więc  zrobić, gdy zamiast arabiki napotkasz inne, mniej znane ci ziarna? Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej o niektórych z nich:

 • Arabika Typica: Kawa ta jest przodkiem wszystkich innych gatunków kawy. Jest uprawiana i doskonalona od wieków, a jej smak jest wyjątkowo czysty i słodki. 
 • Bourbon: Kawa ta zawiera nuty owoców i słodkiego karmelu. Ogólnie mówi się, że odmiana ta może oczarować zarówno prawdziwych koneserów kawy, jak i zupełnych nowicjuszy, którzy dopiero zaczynają odkrywać świat kawy. Spróbujcie i przekonajcie się sami! 
 • Catimor: Charakteryzuje się aromatami orzechów i ziół, podczas gdy w przygotowanym napoju wyczuwalne są nuty wiśni i innych jagód. Posiada cięższe body oraz subtelną kwasowość. 
 • Catuai: Kawa ta jest bardziej słodka niż kwaśna – wyczuwalne są nuty karmelu i miodu. Jednak smak tych ziaren zależy od kraju pochodzenia i warunków naturalnych, w jakich rosną drzewa kawowca.
 • Caturra: Charakteryzuje się żywym, cytrusowym smakiem z lekkim body. 
 • Geisha: Kawa ta jest niezwykle subtelna i pełna różnych smaków. Jej body jest ciężkie, niczym czarna herbata oraz można w niej wyczuć nuty kory i bergamotki! Przy okazji, żadne ziarna na świecie nie zdobyły tyle nagród niż te!
 • Heirloom: To ogólna nazwa stosowana do określania ziaren kawy uprawianej w Etiopii. Mówi się, że w Etiopii występuje od sześciu do dziesięciu tysięcy gatunków kawy – wszystkie one unikają procesowi naturalnego krzyżowania w dzikiej przyrodzie, w wyniku czego powstają nowe gatunki. Do tego procesu odnosi się termin “heirloom”. Ziarna kawy uprawiane w różnych etiopskich wioskach lub farmach mogą być nazywane “dziedziczonymi”, mimo że każda z nich produkuje ziarna, które charakteryzują się unikalnymi cechami. Spróbujcie tej tajemniczej etiopskiej kawy – umieściliśmy ją na naszej liście degustacyjnej!
 • Icatu: W tej kawie zachwyca żywy smak śliwek, czekolady i innych jagód.
 • Jamaican Blue Mountain: Ziarna te charakteryzują się łagodną kwasowością oraz lekkim i zrównoważonym smakiem! Powszechnie uważa się je za jedne z najlepszej jakości ziaren na świecie!
 • Maracatu: Unikalność tych ziaren polega na ich intensywnej owocowości. Pod względem smaku plasują się one gdzieś pomiędzy podgatunkami Caturra i Maragogype.
 • Maragogype: Kawa ta charakteryzuje się owocowym, długotrwałym smakiem i kwasowością owoców cytrusowych. Wielkość tych ziaren sprawia, że wyróżniają się one z tłumu – nazywane są one słoniowymi ziarnami
 • Mundo Novo: Słodki smak, ciężkie body i subtelna kwasowość tych ziaren jest naprawdę urzekające.
 • Pacamara: Te ziarna kawy uprawiane są w Salwadorze i charakteryzują się wyważonymi smakami kwiatów i owoców cytrusowych, a także łagodną słodyczą. 
 • Pacas: Te ziarna kuszą kawoszy słodkimi i subtelnie kwasowymi smakami, a także nutami przypraw.
 • SL-34/SL-38: Ziarna te pochodzą z Kenii i nazywane są również bomby jagodowe. Charakteryzuje je długotrwały smak wina owocowego.
 • Timor or Tim Tim: Jak większość indonezyjskich odmian kawy ziarnistej, charakteryzuje się ziemistym posmakiem ziół.
 • Villa Sarchi: Kawa ta charakteryzuje się delikatną kwasowością, intensywnymi nutami owocowymi i wspaniałą słodyczą.

Uwaga. Niektóre gatunki ziaren kawy rozprzestrzeniają się na całym świecie, podczas gdy inne mogą rosnąć tylko w jednym regionie. Wszystko to jest wynikiem mutacji. Jeśli zapamiętasz nazwę ziaren stosowanych w kawie, którą lubisz pić, będziesz krok bliżej w znalezieniu idealnej kawy dla siebie.

Ziarenko ujrzało światło dzienne — jak go nie zepsuć ? 

Drzewo kawowe potrzebuje około dziewięciu miesięcy zanim jego owoce dojrzeją, ale jak już wspomnieliśmy, nie każde owoce dojrzewają w tym samym czasie. W związku z tym proces zbiorów jest zawsze bardzo dynamiczny.

Piątym słowem kluczowym jest metoda przetwarzania

Metoda przetwarzania

Podczas przetwarzania dojrzałych już owoców stosuje się zazwyczaj dwie główne metody, ale wraz z rozwojem kultury kawy rolnicy poszukują nowych technik, które pomogłyby im zaoferować swoim nabywcom jak najlepsze ziarna. Najstarszą istniejącą techniką pozyskiwania ziaren kawy z miąższu jest pozostawienie ich na słońcu do wyschnięcia. Ta metoda nazywana jest naturalną lub suchą. Dojrzałe, starannie posortowane owoce wysypuje się na betonowy chodnik lub specjalne łóżka, które nazywa się potocznie afrykańskimi lub kawowymi łóżkami. Owoce muszą być wielokrotnie przewracane, aby wyschły równomiernie i nie pokryły się pleśnią. Po wysuszeniu są czyszczone i oddzielane od pestek. Na jakie niebezpieczeństwa są narażone ziarna na tym etapie? Jeśli owoce kawy są przesuszone, stają się kruche i wiele z nich pęka przy usuwaniu pestek. Są one wtedy nazywane wadliwymi. Z drugiej strony, jeśli w owocach pozostanie zbyt dużo wody, mogą one później po prostu spleśnieć. Najlepsze ziarna kawy charakteryzują się wilgotnością na poziomie 12,5 %. Nie mniej, nie więcej. Kawa przetwarzana metodą suchą zazwyczaj nabierają odrobiny owocowej słodyczy.

Naturalną lub suchą metod

Drugą metodą przetwarzania kawy jest obróbka na mokro, a ziarna traktowane w ten sposób określa się mianem kawy płukanej (mytej). Owoce wsypuje się najpierw do zbiornika z wodą – dojrzałe opadną na dno, bo są cięższe, natomiast inne pływać będą na powierzchni. Następnie za pomocą specjalnej maszyny usuwa się miąższ z owoców. Na koniec zanurza się je w innym pojemniku z wodą i zostawia do fermentacji. Proces ten musi być dokładnie monitorowany, aby smak ziaren nie uległ diametralnym zmianom. Po zakończeniu tego procesu ziarna są myte po raz kolejny, a następnie suszone. Warto powiedzieć, że ziarna, które poddane są metodzie mokrej, są w smaku bardziej kwasowe, niż te, które są przetwarzane na sucho.

Obróbka na mokro

Jedną z najnowszych metod przetwarzania jest tzw. proces miodowy. Nie ma on jednak nic wspólnego z miodem produkowanym przez pszczoły. W porównaniu do metody mokrej owoce krócej przebywają w wodzie, dzięki czemu szybciej dochodzi do fermentacji. Jednocześnie mniejsza ilość cukrów zawartych w ziarnie zamienia się w kwas. W rezultacie tak przetworzone ziarna są idealne dla tych, którzy lubią intensywną słodycz. Inna, jeszcze rzadziej spotykaną metodą obróbki jest eksperymentalny proces beztlenowy, który pozbawia kawę tlenu podczas fermentacji, pozwalając jej “dusić się we własnych sokach”. Efektem takiej obróbki jest intensywny owocowy smak, choć ta kawa może nabrać różnych smaków, w zależności od dodanych składników. Wybierając tę kawę musimy zwracać uwagę na podane na opakowaniu informacje, i dać się ponieść naszym kubkom smakowym!

Proces miodowy

Kraje produkujące kawę chcą się wyróżniać z tłumu, dlatego stale poszukują nowych sposobów przetwarzania ziaren. Jedną z tych metod jest Giling Basah, i jest ona praktykowana w Indonezji. Po fermentacji i umyciu ziaren nie suszy się ich do końca – zamiast tego jeszcze mokre (o wilgotności 25-30%) trafiają do specjalnej maszyny do obłuskiwania. Dopiero wtedy proces suszenia może być kontynuowany. Jeśli chcesz poznać smak ziaren przetwarzanych w ten sposób, spróbuj tych uprawianych na Sumatrze (Indonezja). Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj nasze wrażenia w dziale degustacje!

Giling Basah

Istnieją metody obróbki ziaren kawy, które są jeszcze bardziej egzotyczne, niż te omówione powyżej. Indonezyjskie lasy zamieszkują azjatyckie łaskuny palmowe, których ulubionym przysmakiem są słodkie owoce rosnące na drzewach kawowych. Te zwierzęta są ekspertami w zbieraniu tylko najbardziej dojrzałych jagód. Miąższ jest trawiony, podczas gdy pestka jest wydalana przez przewód pokarmowy. Chociaż nie jest ona trawiona, enzymy znajdujące się w żołądku łaskunów mają na nią bezpośrednio wpływ. Nawiasem mówiąc, na ostateczny smak tej kawy wpływają również inne pokarmy, które zwierzę zjadło. Co najciekawsze, w ten sposób rodzi się najdroższa kawa na świecie – Kopi Luwak. My już jej spróbowaliśmy i relacjonujemy nasze wrażenia!

Kopi Luwak

Uwaga. Metody obróbki ziaren to rozwiązania stosowane przez człowieka w oparciu o możliwości surowców stworzonych przez naturę. Wraz z postępem technologicznym, do listy tradycyjnych metod przetwarzania ziaren kawy, dołączają nowe, ukierunkowane na oczyszczanie i uszlachetnianie niepowtarzalnego smaku. W naszym wypadku ważne jest, aby znać różnice między głównymi metodami obróbki, ale również mieć otwarty umysł, dzięki któremu będziemy mogli próbować różnego rodzaju kaw uzyskanych przy pomocy nowych technik.

Nadszedł czas, aby ziarno ujawniło swój smak

Przygotowanie zielonych ziaren kawy to tylko niewielka część całej podróży. Równie ważne jest przekształcenie twardych pestek w aromatyczne ziarenka, z tym właśnie się zajmują palarnie. Na tym etapie zaczyna się prawdziwa magia!

Szóstym słowem kluczowym jest palenie kawy

Palenie kawy

Przed tym procesem ziarna kawy nie mają absolutnie żadnych cech, które charakteryzują znany smak. Jednak w trakcie palenia wszystko się zmienia. Aromat świeżo wypalonych ziaren jest imponujący, ważne jest zatem, aby zwracać uwagę na datę palenia na opakowaniu. Oczywiście data nie zawsze jest podawana, ale jest bardzo ważna. Walory aromatyczne ziaren wypalonych tydzień temu, miesiąc temu czy trzy miesiące temu będzie zdecydowanie się od siebie różnił, ponieważ wraz z upływem staje się coraz słabszy.

Kolejnym ważnym czynnikiem związanym z paleniem kawy jest stopień wypalenia. Najczęściej do ekspresów automatycznych używa się kawy palonej dłużej i o wyższym stopniu palenia, natomiast do ekspresów przelewowych poleca się ziarna o krótszym czasie palenia i jaśniejszym zabarwieniu. Podczas procesu palenia ważne jest, aby zachować równowagę i uniknąć całkowitego spalenia. Jeśli to się stanie, poczujemy w swojej filiżance zwęglony nieprzyjemny posmak. Z drugiej strony, rozmaite wady ziarna można ukryć poprzez solidniejsze spalenie kawy, ale w takim przypadku dyskusje na temat idealnej kawy można wyrzucić przez okno. Zaufaj nam, kiedy mówimy o wypalaniu kawy, nawet jedna minuta staje się znaczącą jednostką miary.

Jeśli na opakowaniu kawy zaznaczono, że stopień palenia jest jasny, można się spodziewać, że przygotowana kawa będzie charakteryzować się aromatycznym, orzeźwiającym i owocowym aromatem i mleczno – czekoladowym kolorem. Średnio palone ziarna kawy powinny mieć najwięcej słodkich nut smakowych z odrobiną owoców i gorzkości. Z kolei ciemno palone będą zachwycać ciemną czekoladą, przyprawami, dymem i drewnem.

Koło smaków kawy

Koło smaków kawy

Przy wyborze najlepszej kawy ziarnistej najważniejszym aspektem jest oczywiście smak. Wszyscy jednak wiemy, że smak jest subiektywny. Tylko degustacja kawy pozwoli w pełni ocenić cechy jej smaku, ale palarnie i sprzedawcy kawy mogą pomóc, wskazując kierunek. Kilkadziesiąt lat temu powstało specjalne koło smaków kawy. Dzięki niemu możemy porozumiewać się językiem profesjonalisty – kawosza. Na przykład, czy pijąc kawę z etiopskich ziaren, czujesz owocowy posmak? W takim razie znajdź to słowo w środku koła, i posuwaj się naprzód, próbując określić, czy ten owocowy posmak przypomina ci jagody, suszone owoce itp. Jeśli czujesz smak cytrusowy, możesz pójść jeszcze dalej, bo być może czujesz grejpfruta, pomarańczę bądź limonkę? 

Siódmym słowem kluczowym jest ocena notatek degustacyjnych

Jak opisałbyś smak kawy, którą piłeś dziś rano? Była gorzka? Kwaśna? Czy po prostu smakowała kawą? Opisy zawarte na kole kawy znacznie poszerzają te granice i pozwalają dowiedzieć się, czego można się spodziewać, kupując kawę. Musicie się zgodzić, że jeśli na opakowaniu widnieje napis “jagody” lub “leśne jagody”  to z pewnością poczujecie w ustach lekką kwasowość, nawet nie próbując kawy! Podobnie słowa takie jak “czekolada” czy “orzechy” pozwolą ci przypomnieć sobie, jakie to uczucie, gdy masz na języku kawałek pysznej ciemnej czekolady. 

Ocena notatek degustacyjnych

Należy również wspomnieć o innym aspekcie: możliwe, że podczas picia kawy nie będziesz w stanie poczuć dokładnie takich smaków jakie podane będą na opakowaniu. Nie jest to nic dziwnego, a tym bardziej nie należy tego postrzegać jako zły znak. Smak jest rzeczą bardzo osobistą, związaną z naszymi doświadczeniami, wspomnieniami i skojarzeniami, które stanowią nieodłączną część tej gry. Podamy ci prosty przykład, “smak tostów z masłem”. Co te słowa oznaczałyby dla osoby, która nigdy ich nie jadła? Więc podsumowując, takie opisy smaków powinny być postrzegane jedynie orientacyjnie, wskazując tylko kierunek, ale nie pokazując ci całej drogi. Pijąc różnego rodzaju kawy, będziesz mógł uczciwie skonfrontować informacje na opakowaniu ze swoim odczuciem. Z czasem twoje kubki smakowe nauczą się rozpoznawać szeroką gamę smaków i aromatów

Egzamin na najlepsze ziarna kawy

Jakość ziaren kawy można ocenić za pomocą punktacji. To wyzwanie, któremu musi sprostać, aby być nazwaną kawą specialty, czyli taką której pochodzenie można przypisać jednej farmie, której smak jest wielce przewidywalny i ziarna mają bardzo małą ilość wad.

Ósmym słowem kluczowym jest ocena jakości kawy

Ocena jakości kawy

Używając 100 punktowej skali systemu, certyfikowani eksperci ze Specialty Coffee Association (SCA) oceniają wygląd niepalonych ziaren kawy, zanim przejdą do cech smaku i aromatu. Tylko kawa, która uzyskała więcej niż 80 punktów może być określona mianem “specialty”. 

Czy ta ocena jest istotna dla zwykłego miłośnika kawy? Czy może poczuć różnicę między kawą, która otrzymała 84 punkty a między taką ocenioną na 86 punktów? Mimo że większość z nas nie jest w stanie rozpoznać różnicy kilku punktów ujawniających się w smaku kawy. Skala ta pomaga nam kształtować nasze podniebienie, a co za tym idzie, znaleźć idealnie dopasowane ziarno do naszego gustu. Mając w rękach kawę, która została oceniona przez ekspertów, możemy być pewni, że mamy do czynienia z czymś naprawdę wyjątkowym. Pozostaje tylko odkryć kawę, która najlepiej będzie odpowiadała naszym upodobaniom. Nie ma znaczenia, ile punktów zdobyły ziarna, o ile naprawdę je lubisz.

Znalazłeś najlepsze ziarna kawy — co dalej? 

Od najprostszej metody parzenia kawy, która polega na zalaniu zmielonej kawy gorącą wodą, po parzenie kawy za pomocą filtra, które wymaga wagi i specjalnego czajnika – sposobów na przygotowanie jej jest wiele i żadnego z nich nie można nazwać złym. Jednak prawda jest taka, że kiedy kupisz wysokiej jakości ziarna, będziesz chciał w pełni doświadczyć ich smaku. Właśnie tu zaczynają się prawdziwe “gry kawowe” – każdy gram kawy, jakość wody, czas parzenia i wiele innych czynników nagle nabierają znaczenia. Kilka kluczowych zasad: przede wszystkim nie zalewaj kawy wrzątkiem. Temperatura wody powinna się mieścić w przedziale 85-95°C. Po drugie, tak zwane “złote” proporcje kawy i wody to 6 gramów kawy na 100 ml wody lub 3-4 łyżeczki kawy na kubek o pojemności 200 ml. Proporcje te zostały zatwierdzone przez samo Specialty Coffee Association!

Metody parzenia kawy

Metody parzenia kawy

Automatyczny ekspres do kawy: To urządzenie pozwoli ci przyrządzić espresso i rozmaite napoje na bazie mleka! Rekomendowany stopień zmielenia ziarna to drobny. 

Przelewowy zaparzacz do kawy: Mocna kawa o intensywnym smaku. Rekomendowany stopień zmielenia to gruby.

Kawiarka: Idealna do przyrządzenia mocnej, bardzo gorącej kawy. Rekomendowany stopień zmielenia ziaren to dość drobny.

French Press: Pozwala na wydobycie intensywności naparu o dość klasycznym aromacie. Zalecamy użycie grubo zmielonego ziarna. 

“AeroPress”: Dzięki temu zaparzaczowi możemy uzyskać przyjemne ale mocne nuty owocowe. Rekomendujemy zmielenie ziaren kawy w sposób średni.

Zaparzacz do kawy “Chemex”: Przejrzystość kawy uzyskanej z tego zaparzacza można porównać do herbaty. Nie ma w nim goryczy, a body jest przyjemnie lekkie. Rekomendowany stopień zmielenia ziarna to średni.

Uwaga. Najlepiej jest kupować kawy ziarniste i zmielić każdorazowo przed przygotowaniem swojego napoju. Jeśli przechowujemy kawę mieloną przez dłuższy czas, utlenianie powoduje, że powoli traci one swój smak i aromat. Natomiast jeżeli to samo ziarno zmielisz zaraz przed zaparzeniem odkryjesz całkowicie inne, zdecydowanie lepsze smaki! 

Znajdź najlepsze ziarna kawy na świecie — spróbujmy ich razem!

O kawie możemy rozmawiać cały dzień, ale zawsze lepiej jest po prostu zaparzyć filiżankę tego pysznego napoju i spróbować tych smaków. W tym celu wybraliśmy 16 różnych rodzajów kaw. Ich przygotowanie powierzyliśmy ekspresowi automatycznemu oraz zyskującemu ostatnio coraz większą popularność zaparzaczowi “Chemex” . 

Degustujemy kawę przygotowaną w automatycznym ekspresie do kawy 

Automatyczny ekspres do kawy 

Zaczniemy od najprostszego i najszybszego sposobu przygotowania kawy – automatycznego ekspresu do kawy! Z pomocą tego urządzenia przeprowadziliśmy 8 testów smakowych, w których wzięliśmy pod uwagę 5 mieszanek kawy ziarnistej, 2 odmiany kawy ziarnistej jednogatunkowej z Ameryki Środkowej i Południowej oraz jedną mieszankę kawy ziarnistej organicznej z Afryki.

Test smaku nr. 1: Kawa ziarnista Cafe Liegeois Magnifico” 

Kawa ziarnista Cafe Liegeois “Magnifico” 

 • Kraj pochodzenia: Kolumbia  
 • Skład: Mieszanka
 • Stopień palenia: średnio ciemny / 4
 • Wyczuwalne nuty: Maliny, czekolada, whiskey
 • Ilość: 1 kg

Ta kawa jest odpowiednia dla tych, którzy kochają ciemną, gorzką czekoladę i intensywne smaki. Posmak w ustach pozostaje na długo po wypiciu tej kawy. Gorycz gorzkiej czekolady uzupełnia lekka kwasowość dżemu malinowego, która w tej mieszance jest równie żywa jak smak czekolady. Miłośnicy whiskey z pewnością rozpoznają nuty tego napoju w tej kawie już po pierwszym łyku. A kiedy temperatura kawy spadnie można wyczuć zapach owego trunku. 

Test smaku nr. 2: Kawa ziarnista “Caprissimo Belgique” 

Kawa ziarnista “Caprissimo Belgique” 

 • Kraj pochodzenia: Brazylia, Honduras
 • Skład: Mieszanka: 80% arabica i 20% robusta
 • Stopień palenia: średni jasny / 2
 • Wyczuwalne nuty: ciemna czekolada, karmel
 • Ilość: 1 kg

To, co czyni tę kawę wyjątkową, to jej mocny charakter ukształtowany przez goryczkę ciemnej czekolady. Napój jest gęsty, ciężki w smaku, doskonale nadaje się do picia z belgijskim waflem z nadzieniem karmelowym lub z włoskim biscotti z orzechami. 

Test smaku nr. 3: Kawa ziarnista “Caprissimo Professional” 

Kawa ziarnista “Caprissimo Professional” 

 • Kraj pochodzenia: Ameryka Południowa, Indie
 • Skład: Arabika, mieszanka
 • Stopień palenia: średni ciemny/ 4
 • Wyczuwalne nuty: jagody, wiśnie
 • Ilość: 1 kg

“Mieszanka smaków i oczywiście pyszna kwasowość sprawiają, że ta kawa jest szczególnie kusząca. Z łatwością może zastąpić twój popołudniowy deser!”

Jeśli jesteś fanem mocnej, gorzkiej kawy to te ziarna raczej nie przypadną ci do gustu. Jeśli jednak poszukujesz w kawie wyśmienitej kwasowości, po prostu musisz spróbować tej mieszanki ziaren. Mimo, że ziarna są ciemniej palone, w smaku napoju dominuje jagodowa kwasowość i wyczuwalne są słodkie nuty dojrzałych owoców.

Test smaku nr. 4: Kawa ziarnista  “Caprissimo Fragrante” 

Kawa ziarnista  “Caprissimo Fragrante” 

 • Kraj pochodzenia: Brazylia
 • Skład: Mieszanka
 • Stopień palenia: średnio ciemny / 4
 • Wyczuwalne nuty: orzechy włoskie, mleczna czekolada, orzeszki ziemne
 • Ilość : 1 kg

Smak tej kawy jest wyjątkowo łagodny, więc miłośnicy mocnych kaw z pewnością uznają ją za zbyt słabą. Ziarna są ciemniej palone, ale w przygotowywanym napoju wyczuwalna jest słodycz masła orzechowego i mlecznej czekolady oraz subtelna goryczka orzechów włoskich.

Test smaku nr. 5: Kawa ziarnista “Caprissimo Espresso” 

Kawa ziarnista “Caprissimo Espresso” 

 • Kraj pochodzenia: Brazylia, Indie
 • Skład: Mieszanka: arabika i robusta
 • Stopień palenia: ciemny / 5
 • Wyczuwalne nuty: ciemna czekolada, orzechy, jagody 
 • Ilość: 1 kg

Ziarna zostały starannie wyselekcjonowane z najbardziej znanych brazylijskich i indyjskich farm. W mieszance znajdują się zarówno ziarna arabiki jak i robusty – dzięki temu napój zyskuje nieco goryczki i kojarzy się z Włochami! Mieszanki tych dwóch kaw są charakterystyczne dla dla tradycyjnego, włoskiego espresso. Największą i najprzyjemniejszą niespodzianką w tej kawie jest posmak ciemnej, opiekaniej skórki żytniego chleba, która nadaje podniebieniu rozkoszną nutę kwasowości.

Test smaku nr. 6: Kawa ziarnista specialty “El Salvador Santa Petrona” 

Kawa ziarnista specialty “El Salvador Santa Petrona” 

 • Kraj pochodzenia: El Salvador, region Santa Ana
 • Skład: Ziarna Pacamara, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 86,5
 • Wysokość: 1700 m
 • Proces: naturalny
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: marcepan, czekolada, skórka cytrynowa
 • Ilość / opakowanie: 1 kg, wygodne zamknięcie

Aromat tej kawy z pewnością zachwyci kawoszy od samego początku. Jest delikatny, intrygujący, przyjemny dla nosa i przywodzi na myśl marcepan. Po wzięciu łyka wita nas łagodna goryczka i delikatna kwasowość skórki cytryny – taka równowaga smaków jest charakterystyczna dla ziaren kawy uprawianej w Salwadorze. Ziarna Pacamara są rzadkie i powstały w wyniku skrzyżowania drzewek kawowych gatunków Pacas i Maragogype. Uważa się, że najlepsze ziarna tej odmiany są uprawiane właśnie w okolicach Santa Ana w Salwadorze. Zapraszamy do delektowania się nimi!

P.S. Przygotowaliśmy tę kawę zarówno w automatycznym ekspresie do kawy jak i w zaparzaczu typu “Chemex”. W obu przypadkach jest równie pyszna!

Test smaku nr. 7: Kawa ziarnista specialty Goat Story “Brazil Toucan”

Kawa ziarnista specialty Goat Story “Brazil Toucan”

 • Kraj pochodzenia: Brazylia, Minas Gerais, region Cerrado Mineiro
 • Skład: Ziarna Catuai, Caturra, Mundo Novo, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 83,5
 • Wysokość: 1100 m
 • Proces: naturalny
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: ciemna czekolada, karmel,orzechy brazylijskie
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

Kawę tę przygotowywaliśmy zarówno w automatycznym ekspresie do kawy jaki w zaparzaczu typu “Chemex”. Miłośnicy tradycyjnych kawowych smaków zakochają się w tej od pierwszego łyku. Kubki smakowe otacza gorycz ciemnej czekolady, niezwykle subtelna kwasowość i delikatna słodycz orzechów brazylijskich. 

Test smaku nr. 8: Organiczna kawa ziarnista Café Liégeois “Kivu” 

Organiczna kawa ziarnista Café Liégeois “Kivu”

 • Kraj pochodzenia: Demokratyczna Republika Kongo
 • Skład: Organiczna kawa ziarnista, mieszanka
 • Stopień palenia: średni ciemny / 4
 • Wyczuwalne nuty: suszone daktyle, ciemna czekolada, marcepan
 • Ilość: 250 g

Jeszcze nie zmielone ziarna są niezwykle aromatyczne,a słodki zapach kakao przyjemnie łaskocze w nos. Przygotowywana kawa jest wyjątkowo gęsta, miękka i delikatna – po pierwszej nutce kwasowości pojawia się gorycz ciemnej czekolady. Jak większość afrykańskich odmian kawy, tak i ta nadaje się dla miłośników bardziej kwaśnych napojów . 

Degustujemy kawę przygotowaną w ekspresie “Chemex”

Chemex

Przygotowując kawę w ekspresie “Chemex”, przestrzegaliśmy tzw. “złotych”proporcji kawy i wody: 60 g kawy mielonej na 1 litr wody. Ponieważ użyliśmy 500 ml wody, ilość kawy była konsekwentnie dostosowana do tej ilości. Nie trzeba dodawać, że zmieliliśmy ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem i użyliśmy wody o  niskiej zawartości minerałów. Podgrzewaliśmy wodę do temperatury 94°C, ale uważaliśmy aby jej nie zagotować.

AMERYKA ŚRODKOWA

O regionie. W porównaniu z regionem Ameryki Południowej, ta wyrazista kawa jest mniej słodka. Jej nuty smakowe wahają się od różnych owoców do orzechów.

Test smaku nr. 9: Kawa ziarnista specialty “Nicaragua Maragogype” 

Kawa ziarnista specialty “Nicaragua Maragogype” 

 • Kraj pochodzenia: Nikaragua, region Matagalpa
 • Skład: Ziarna Maragogype 
 • Ilość punktów w skali SCA: 83
 • Wysokość: 12001500 m
 • Proces: mokry
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: karmel, miód, przyprawy
 • Ilość / opakowanie: 1 kg, wygodne zamknięcie

“Ta kawa była chyba najbardziej intrygującą dla moich kubków smakowych. To uczucie, jakbym wspinała się na górę, i z każdym kolejnym krokiem odkrywała coraz to piękniejsze widoki. Kiedy weźmiesz ostatni łyk, poczujesz, że osiągnąłeś najwyższy szczyt smaku.” 

Przygotowana za pomocą dripa dostrzeżesz w tej kawie idealnie wyważone połączenie słodyczy i łagodnej kwasowości. Nie dajcie się zwieść – ta kawa zdecydowanie nie należy do tych delikatnych! Po lekkim powitaniu na języku poczujesz pikantność. Rozkoszuj się maślaną miękkością tych ziaren ujawniających się w twojej filiżance. 

Test smaku nr. 10: Kawa ziarnista specialty “El Salvador Santa Petrona”

Kawa ziarnista specialty “El Salvador Santa Petrona”

 • Kraj pochodzenia: El Salvador, region Santa Ana
 • Skład: Ziarna Pacamera, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 86,5
 • Wysokość: 1700 m
 • Proces: naturalny
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: marcepan, czekolada, skórka cytryny
 • Ilość / opakowanie: 1 kg, wygodne zamknięcie

“Zwróćcie uwagę na wysoki wynik w skali SCA. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to ta liczba powinna cię zachęcić.”

Chcąc doświadczyć różnic w smaku, przygotowaliśmy tę kawę zarówno w automatycznym ekspresie do kawy jak i w zaparzaczu “Chemex”. Wspominaliśmy już, że kawa przyrządzona w ekspresie automatycznym była absolutnie wyśmienita, ale zaparzacz “Chemex” jeszcze bardziej ujawnił wyjątkową czystość jej smaku. Uważa się, że najlepsze ziarna Pacamery uprawiane są właśnie w okolicach Santa Ana w Salwadorze. Ponieważ smaki ujawniające się w tej kawie są charakterystyczne dla tego kraju, koniecznie musicie spróbować tych ziaren, jeśli chcecie poznać bliżej Salwador. 

AFRYKA

O regionie. Kawa afrykańska charakteryzuje się owocowymi, kwiatowymi smakami i wyjątkowo żywą kwasowością. Pod względem smaku często porównywana jest do wina.

Test smaku nr 11: Kawa ziarnista Specialty “Ethiopia Shakisso” 

Kawa ziarnista Specialty “Ethiopia Shakisso” 

 • Kraj pochodzenia: Ethiopia, region Guji
 • Skład: Ziarna Heirloom, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 87,5
 • Wysokość: 1800 m
 • Proces:mokry
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: jagody, jeżyny, jaśmin
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

“Zgadnijcie: Jak będzie pachniała kawa ze świeżo zebranych, pozbawionych łupin i natychmiast wypalonych ziaren? Zgadza się – będzie pachniała jaśminem.”

Oh, Etiopia! Pachnie jaśminem i smakuje żywą kwasowością owoców. Ale ma też naturalną słodycz w sobie. Im bardziej świeżo palona jest kawa, tym bardziej wyrazisty jej aromat. 

Test smaku nr. 12: Kawa ziarnista specialty “Kenya Kariru” 

Kawa ziarnista specialty “Kenya Kariru”

 • Kraj pochodzenia: Kenia, region Kirinyaga
 • Skład:  Ziarna SL-34 i SL-28, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 87,5
 • Wysokość: 18001900 m
 • Proces: mokry
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: maliny, czerwone porzeczki, jabłka
 • Ilość: / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

“Kawa o tak wyrazistym smaku zasługuje na znacznie więcej niż oklaski — zasługuje na to, aby od razu jej spróbować!”

Kawa ta jest przepełniona smakiem jagód! Aromat czerwonych porzeczek poczujesz zarówno po zmieleniu ziaren kawy, jak i po przygotowaniu napoju. To jak picie kompotu z tych owoców! Ziarna były uprawiane na glebie wulkanicznej i to zdecydowanie wpłynęło na jej wyjątkowy smak. Picie jej przypomina jedzenie soczystego jabłka – przyjemny, słodki posmak na podniebieniu pozostaje jeszcze długo po opróżnieniu filiżanki

AZJA

O regionie. Kawa azjatycka słynie ze swojej goryczki i ziemistego smaku.

Test smaku nr. 13: Kawa ziarnista specialty “Indonesia Sumatra” 

Kawa ziarnista specialty  “Indonesia Sumatra” 

 • Kraj pochodzenia: Indonezja, wyspa Sumatra 
 • Skład: Ziarna Tim Tim, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 84
 • Wysokość: 14501700 m
 • Proces: Giling Basah (po fermentacji i umyciu owoców, nie są one suszone w całości – zamiast tego, jeszcze mokre (o wilgotności  2530% ) trafia do specjalnej maszyny łuszczącej i dopiero wtedy proces suszenia może być kontynuowany).
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: cynamon, brązowy cukier, wino
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

Ziarna Tim Tim powstały w wyniku skrzyżowania drzew kawowca arabiki i robusty. W tym napoju nie wyczujesz jagodowej kwasowości. Twój nos wypełni się natomiast bogatym aromatem brązowego cukru, cynamonu, a podniebienie doświadczy smaku czerwonego wina. 

Test smaku nr. 14: Kawa ziarnista specialty “Papua New Guinea Sigri”

Kawa ziarnista specialty “Papua New Guinea Sigri”

 • Kraj pochodzenia: Papua Nowa Gwinea, dolina Wahgi
 • Skład: Ziarna Caturra , single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 84
 • Wysokość: 1600 m
 • Proces: mokry
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: herbatniki imbirowe, czarna herbata, miód
 • Ilość / opakowanie: 1 kg, wygodne zamknięcie

“Te ziarna pokazują, jak intrygujący może być świat kawy.” 

Miłośnicy czarnej herbaty koniecznie muszą spróbować tej kawy. Jeśli zamkniesz oczy, poczujesz się, jakbyś pił mocną czarną herbatę z cytryną i miodem. W jej smaku wyczuwalna jest delikatna słodycz miodu oraz kwasowość cytryny . 

AMERYKA POŁUDNIOWA

O regionie. Kawa z Ameryki Południowej jest lekka, delikatna oraz wyczuwalne są nuty ciemnej czekolady i orzechów. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku kaw afrykańskich, które są kwaśne. 

Test smaku nr. 15: Kawa ziarnista specialty Goat Story “Brazil Toucan” 

Kawa ziarnista specialty Goat Story “Brazil Toucan” 

 • Kraj pochodzenia: Brazylia, Minas Gerais, region Cerrado Mineiro
 • Skład: Catuai, Caturra, ziarna Mundo Novo, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 83,5
 • Wysokość: 1100 m
 • Proces: naturalny
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: ciemna czekolada, karmel, orzechy brazylijskie
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

Miłośnicy tradycyjnych, kawowych smaków na pewno zakochają się w tej kawie. Kubki smakowe otacza gorycz czekolady, niezwykle subtelna kwasowość i delikatna słodycz orzechów brazylijskich. Jeśli przygotujesz tę kawę w przelewowym ekspresie, smak orzechów stanie się jeszcze bardziej intensywny.

Test smaku nr. 16: Kawa ziarnista specialty Goat Story “Colombia La Marianela” 

Kawa ziarnista specialty Goat Story “Colombia La Marianela” 

 • Kraj pochodzenia: Colombia, region Cauca
 • Skład: Caturra, ziarna Catimor, single-origin, microlot
 • Ilość punktów w skali SCA: 84
 • Wysokość: 16501800 m
 • Proces: naturalny
 • Stopień palenia: średni / 3
 • Wyczuwalne nuty: czerwone owoce, rum, kakao, owoce tropikalne
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

“Gdy tylko otworzysz torebkę, twój nos wypełni się wyjątkowym i przyjemnym aromatem rumu. Owocowa słodycz i lekkość tej kawy jest trudna do zapomnienia.” 

Zaraz po otwarciu torebki wita cię bogaty aromat rumu, a zmielone ziarna kawy ujawniają żywe nuty ciemnej czekolady. Smak tej kawy jest równie bogaty jak jej aromat. Przygotowany napój przypomina niesłodzony, świeżo wyciśnięty sok z czerwonych owoców, ale ostatecznie na podniebieniu pozostaje przyjemna słodycz.

NAJDROŻSZE ZIARNA NA ŚWIECIE

Test smaku nr. 17: Kawa ziarnista specialty “Jamaica Blue Mountain” 

Kawa ziarnista specialty “Jamaica Blue Mountain” 

 • Kraj pochodzenia: Jamajka, Clydesdale, region Blue Mountains
 • Skład: Ziarna Blue Mountain, single-origin
 • Ilość punktów w skali SCA: 84
 • Wysokość: 1700 m
 • Proces: mokry
 • Stopień palenia: średnia / 3
 • Wyczuwalne nuty: tamaryndowiec, pomarańcze, mleczna czekolada
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

“Subtelnej równowadze smaków wprost nie sposób się oprzeć. Co najważniejsze, uważam, że ta kawa zasługuje na miano jednej z najlepszych na świecie!”

Kawy przygotowanej z tych limitowanych ziaren nie da się pomylić z niczym innym. Słodki aromat pomarańczy i mlecznej czekolady łaskocze nos, a podniebienie otula gęsta słodycz. Jeśli zamkniesz oczy, nie wiedząc, co pijesz, możesz pomyśleć, że jest to słodzona kawa z mlekiem. W rzeczywistości w kawie “Blue Mountain” nie ma ani cukru ani mleka. Przy okazji, na opakowaniu podano, że napój powinien zawierać nuty tamaryndowca. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tego owocu, spróbuj wyczuć pikantny zapach brązowego cukru w tej kawie!

Kawa “Jamaica Blue Mountain” jest dostarczana przez firmę “Clydesdale Jamaica Blue Mountain Coffee”, która jest prowadzona przez rodzinę Sharp. Cztery pokolenia uprawiają kawę w najstarszym regionie kawowym gór Błękitnych na Jamajce. Cele tych ludzi jest nie tylko utrzymanie niezwykłego smaku i wysokiej jakości kawy, ale także wspomaganie ludzi, którzy pomagają im ją uprawiać.

Jakość jamajskiej kawy jest dokładnie monitorowana na poziomie państwowym. Zarząd Przemysłu Kawowego (CIB), która została założona w roku 1953, dokładnie bada kawę i gwarantuje, że jest to  100% z “Jamaica Blue Mountain”, wydając specjalną pieczęć CIB. Podaż tej kawy jest wyjątkowo niska, dlatego należy ona do linii EDYCJA LIMITOWANA. 

Test smaku nr. 18: Kawa ziarnista “Indonesia Kopi Luwak” 

Kawa ziarnista “Indonesia Kopi Luwak” 

 • Kraj pochodzenia: Indonezja, Central Java
 • Skład: Ziarna Typica  single-origin
 • Wysokość: 1500 m
 • Proces: Luwak
 • Stopień palenia: średni ciemny / 4
 • Wyczuwalne smaki: karmel, orzech laskowy, czekolada
 • Ilość / opakowanie: 250 g, wygodne zamknięcie

Z kawą tą wiąże się pewien wyjątkowy fenomen: nawet jeśli ludzie nie znają jej dokładnej nazwy, większośc z nich słyszała, że jest ona określona mianem najdroższej kawy świata. Wartość tych ziaren wynika z wyjątkowego sposobu ich obróbki. Indonezyjskie lasy zamieszkują azjatyckie łaskuny palmowe, których ulubionym przysmakiem są słodkie owoce rosnące na drzewach kawowca. Zwierzęta te są ekspertami w zbieraniu tylko najbardziej dojrzałych jagód. Miąższ tych owoców jest trawiony, podczas gdy pestka jest wydalana. Enzymy obecne w żołądku zwierzęcia nadal na nią oddziaływują. W rezultacie kawa traci agresywną goryczkę charakterystyczną dla kaw azjatyckich. Nawiasem mówiąc, na ostateczny smak takiej kawy wpływa również inne pożywieni, któłre zwierze zjadło ostatnio. Z tego powodu każda filiżanka kawy Kopi Luwak jest absolutnie wyjątkowa. 

Podczas picia tej kawy, intensywny aromat czekolady i orzechów łaskocze nos. Delikatna cytrusowa i smak słodkiego, opiekanego karmelu ujawniają się w kawie w miarę jej powolnego stygnięcia. Dzięki jej gęstości, poczujesz się, jakbyś pił gorącą czekoladę! Kawa ta również należy do EDYCJI LIMITOWANEJ. 

Podsumowanie sprawy

Jak więc wybrać najlepszą kawę dla siebie? Najprostszym i najlepszym sposobem jest po prostu próbowanie. Im więcej gatunków kawy skosztujesz, tym wyraźniej będzie widać, które ziarna kawy będą odpowiadać twoim indywidualnym gustom! Ważne jest też, aby nie zniszczyć ziaren. Jeśli kupisz wysokiej jakości ziarno, ale zmielisz je wszystkie na raz i przechowasz przez okres dłuższy niż jest zalecany przez palarnię, ich jakość po prostu rozpłynie się w powietrzu. Dlatego istotne jest, aby słuchać tego, co radzą palarnie. Na przykład, jeśli dla twojej kawy zalecany jest ekspres przelewowy, ale przygotujesz ją w ekspresie automatycznym, jej smak może się drastycznie zmienić. Mamy nadzieję, że wszystkie słowa kluczowe omówione w tym artykule (single-origin / mieszanka, region kawowy, wysokość n.p.m., gatunek ziaren kawy, metoda obróbki, notatki degustacyjne, ocena jakości, metoda parzenia) pomogą ci również poruszać się sprawniej po świecie kawy.

Spokojnie! Nie musisz być profesjonalnym baristą (tak nazywa się ekspertów w przygotowywaniu kawy) aby przyrządzić wspaniałą filiżankę kawy w domu. Nasz rada jest następująca: spróbuj “oswoić” ziarna. Nie jest tajemnicą, że podczas degustacji omówionych powyżej odmian , zużyliśmy dokładnie 0 gram cukru i 0 ml mleka! Odkryj wachlarz smaków, rodzaje kwasowości, ciekawą równowagę całkiem innych od siebie ziaren. Nie zapomnijcie również, że każda odmiana kawy ma swoją niepowtarzalną historię, która przenosi nas dokładnie do miejsca gdzie rosną drzewa kawowe. Usłysz tę historię. W końcu kawa to coś znaczne więcej, niż tylko napój, który pomaga obudzić się rano. 

Aha, prawie zapomnieliśmy wspomnieć o jednym z największym kawowym fałszu: to przekonanie, że kawa wysokiej jakości jest zawsze droższa. Oczywiście, że cena kawy zależy od wielu czynników, z których najbardziej znaczącym jest rzadkość występowania kawy. To naturalne, że im rzadziej występująca kawa, czyli im mniejsza jest jej globalna podaż, tym wyższa jest jej cena. Czy oznacza to, że najrzadsza kawa jest tym samym najlepsza? Zdecydowanie nie. Najważniejszym i w zasadzie jedynym sędzią kawy jest twój osobisty gust! Zaufaj mu, i dalej go kształć!