Oferta limitowana:
 • 00

  D.

 • 00

  G.

 • 00

  Min.

 • 00

  Sec.

1+1 kawy CAPRISETTE & PARALLEL
Drugą, identyczną paczkę otrzymasz w prezencie.

Jak przechowywać kawę ziarnistą w domu?

Świeżo palona kawa zawsze przepełniona jest subtelnymi aromatami – to ten zniewalający zapach sprawia, iż nie da się odmówić kubka dobrej kawy. Niestety, aromat ten ulatnia się stosunkowo szybko. Gdy tylko kończy się proces palenia, zegar zaczyna tykać, a ziarna tracą swoją charakterystykę smakową. Kawa, która przechowywana jest w nieprawidłowy sposób staje się nieświeża zaskakująco szybko.

W idealnym świecie kawę należy wypić w ciągu czterech tygodni od zakupu – czasami jednak jest to po prostu niemożliwe. Jeśli jest tak w twoim przypadku, być może chcesz poznać wskazówki, które pomogą zachować twojej kawie świeżość na dłużej.

W tym poście będziemy szukali odpowiedzi właśnie na to pytanie: jak przechowywać kawę ziarnistą w domu? Usiądź wygodnie, zaparz sobie dobrej kawy i dowiedz się, jak to robić (przygotuj się także na małą dawkę wiedzy naukowej!).

Arcywrogowie ziaren kawy

Arcywrogowie ziaren kawy

 

By w poprawny sposób przechowywać ziarna kawy, musisz wiedzieć, jakich mają one wrogów. Oto czynniki, które mogą im szkodzić – światło słoneczne, ciepło, wilgoć i tlen. Bez dwóch zdań po zakupie paczki kawy należy spożyć ją jak najszybciej. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić, przy przechowywaniu kawy w domu weź pod uwagę czterech „arcywrogów“. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Kontakt ze światłem słonecznym i z ciepłem. Oba te czynniki są tak samo destrukcyjne dla ziaren kawy: gdy temperatura związków chemicznych w ziarnach zwiększa się, nieodwracalnie zmienia się ich smak.

Wilgoć. Wilgoć stanowi niebezpieczeństwo, ponieważ jej rezultatem może być wystąpienie pleśni. Na paczkach kawy rekomendowany być może przechowywanie w lodówce, jednak nie zachęcamy do tego. Może to zwiększyć ekspozycję ziaren na wilgoć: za każdym razem, gdy ziarna wyjmowane są z lodówki, nieznacznie podnoszą swą temperaturę, a gdy wkładasz je z powrotem, gwałtowne jej obniżenie sprawia, iż następuje skraplanie. Pamiętaj też, że w lodówkach przechowuje się inne produkty spożywcze o silnych aromatach, więc trzymanie tam kawy może nie być najlepszym pomysłem – chyba, że gustujesz w cebulowym espresso!

Tlen. Tlen to niewątpliwie największy wróg ziaren kawy: reaguje ze związkami chemicznymi niszcząc aromat i smak w sposób zaskakująco szybki.

Gdzie i jak przechowywać ziarna kawy, by zachowały świeżość na dłużej?

Biorąc pod uwagę czynniki omówione powyżej, dobrym pomysłem jest trzymanie kawy w hermetycznym pojemniku, z dala od światła słonecznego i silnych zapachów – w chłodnym i ciemnym miejscu.

Niektóre ziarna zapakowane są w paczki, które przeznaczone są do przechowywania. Nieprzezroczyste, szczelne paczki z jednostronnym wentylem (który pomaga gazowi wydostać się z wewnątrz) nie pozwalają tlenowi dostać się do środka. Jeśli posiadasz taką paczkę, możesz ją zamknąć i przechowywać.

Powiedzmy, że zdarzyło ci się kupić paczkę, która nie daje takich możliwości. Zamknij ją przy pomocy klipsu i schowaj w ciemne, suche miejsce, z dala od światła słonecznego i silnych zapachów. Możesz trzymać ją w hermetycznym pojemniku, lub przesypać do niego ziarna – upewnij się, iż pojemnik ten nie jest przezroczysty.

Jeśli chodzi o pojemniki, najlepszy będzie pojemnik próżniowy przeznaczony do przechowywania ziaren. Uchroni on ziarna przed utlenieniem i pozwoli zachować indywidualne cechy kawy. Przyjrzyj się polecanemu przez ekspertów pojemnikowi Fellow “Atmos”.

Co z przechowywaniem ziaren w lodówce?

Co z przechowywaniem ziaren w lodówce?

Zamrażanie to zabieg często używany do zachowania smaku produktów spożywczych – naturalnym jest więc rozważanie, czy to samo można zrobić z ziarnami kawy. Nie tak dawno temu większość ekspertów była przeciwna. Jednak dekadę temu rozpoczęła się rewolucja kawy speciality, a koneserzy zdecydowali się na zgłębienie tematu. Stało się jasnym, iż zamrażanie kawy jest świetnym sposobem na zachowanie jej smaku! Eksperymenty wykazały, iż mielenie ziaren świeżo wyjętych z zamrażalnika daje bardziej jednolity przemiał. To czyni przygotowaną kawę smaczniejszą i słodszą.

By osiągnąć ten rezultat, należy trzymać się poniższych zasad:

 • Ziarna przechowuj w szczelnej paczce lub pojemniku, z najmniejszą możliwą ilością powietrza – jeśli chcesz iść o krok dalej, zastosuj pakowanie próżniowe.
 • Po wyjęciu ziaren z zamrażalnika (nawet na minutę lub dwie), nie wkładaj ich tam z powrotem. Najlepiej zmielić je, gdy wciąż są dziwne. Możesz też wyjąć ziarna, rozmrozić je przez noc bez otwierania pojemnika (by zapobiec skraplaniu), następnie przechowywać je tak, jak zwykłe ziarna. Pamiętaj jednak, że rozmrożona kawa zwietrzeje jeszcze szybciej – jeśli więc zamrozić paczkę, rozłóż ją na kilka porcji, każdą do konsumpcji w ciągu 1-2 tygodni.
 • Po kupnie ziaren rozmroź je tak szybko, jak to możliwe. Koniec końców by zachować świeżość kawa musi być świeża!

Podsumowując, zamrażanie ziaren jest w naszej opinii interesującą praktyką jej przechowywania przy kupnie większej ilości. Jeśli jednak kawę spożyć zamierzasz w ciągu kilku tygodni, jej zamrażanie nie będzie miało większego sensu (tak długo, jak są przechowywane w odpowiedni sposób).

Przy okazji, czy wiecie, że zamrożone ziarna można przechowywać nawet kilka lat?

Uwaga! Jeśli używasz ekspresu automatycznego, unikaj mielenia zimnych ziaren, by uchronić młynek przed potencjalnymi usterkami.

Czy świeżo wypalona kawa jest najlepsza?

Czy świeżo wypalona kawa jest najlepsza?

Często zdarza nam się zapominać, iż koniec końców kawa to produkt spożywczy. Im świeższa, tym lepsza, prawda? Cóż, nie do końca! Przyjrzyjmy się temu.

Proces palenia powoduje pewne reakcje chemiczne, więc wypalone ziarna przez jakiś czas wydzielają dwutlenek węgla. Dlatego właśnie paczki kawy posiadają jednostronne wentyle: by zapobiec akumulacji gazu wewnątrz paczki.

Mówiąc prościej, świeżo zaparzona kawa, z ziaren, które wypełnione są CO2 nie odkryje przed nami pełni smaku. Co więcej, często będzie zwyczajnie bardzo kwaśna. Dlatego ziarnom pozwala się ‚odetchnąć“ po paleniu. Okres ten trwa od 4 do 14 dni. Prawidłowy termin, którego używa się w branży to odgazowanie - z ziaren wydobywa się bowiem gaz. Po zakończeniu tego procesy kawa gotowa jest ukazać swój cenny smak i aromat – właśnie wtedy najlepiej ją spożyć.

Czy kawa ma datę ważności?

Czy kawa ma datę ważności?

Dla wielu może być to zaskoczeniem: kawa tak naprawdę się nie przeterminowuje. Dlatego, zamiast daty przydatności do spożycia stosuje się termin „najlepiej spożyć przed“. W zależności od producenta okres ten wynosić może od 12 do 24 miesiącu. To oznacza, iż przez ten okres kawa zachowuje właściwości, które opisuje jej producent. Zauważysz też, że często na paczkach pojawia się data palenia. To ona pozwala nam ocenić świeżość zakupionych ziaren: im jest ona bliższa dacie zakupu, tym smaczniejsza i bardziej aromatyczne będzie kawa z nich zaparzona.

Oczywiście, celem zachowania świeżości tak długo, jak to możliwe, kawę należy odpowiednio przechowywać: trzeba wybrać czy wolimy trzymać kawę w zamykanej wielokrotnie paczce, szczelnym pojemniku, pojemniku próżniowym, czy też zamrozić.

Nigdy nie trzymaj ziaren w młynku

Nigdy nie trzymaj ziaren w młynku

Może zdarzyło ci się rozważyć przechowywanie ziaren w młynku. W domu może wydawać się to bardzo wygodną opcją. Czy to dobry pomysł? Krótka odpowiedź brzmi: nie. Po pierwsze, większość młynków nie jest całkowicie szczelna. Po drugie, może to spowodować, iż olejki z kawy zakumulują się wewnątrz młynka, niszcząc mechanizm wewnątrz. W końcu, jeśli to cię nie przekonało, zadaj sobie następujące pytanie: co jeśli od czasu do czasu chcesz zmienić ziarna...? Wniosek jest prosty: najlepiej używać młynka wyłącznie w celu mielenia.

Czy powinno się kupować zmieloną kawę?

Czy powinno się kupować zmieloną kawę?

Gdy przechowujesz zmieloną kawę, miej w głowie kilka zasad: chroń ją przed wilgocią przy użyciu szczelnego pojemnika, trzymaj ją z dala od silnych zapachów i staraj się utrzymać odpowiednią temperaturę (najlepiej pokojową: nie za zimną, nie za ciepłą).

Jeśli jest to możliwe, miel kawę tylko wtedy, gdy to konieczne i dokładnie w takiej ilości, jakiej potrzebujesz. Nie pozwól zmielonej kawie „stać“ zbyt długo: powierzchnia jest dużo większa niż powierzchnia zmielonych ziaren, w związku z czym są one dużo bardziej narażone na wilgoć i powietrze. Złota zasad brzmi: spożyj zmieloną kawę tak szybko, jak to możliwe!

Jeśli korzystasz z młynka w galerii handlowej, jednak rozważasz kupno własnego, dowiedz się więcej o młynkach tutaj.

Kawa jest zwietrzała i nieświeża? Nie wyrzucaj jej!

Omówiliśmy wiele zagadnień i mamy nadzieję, że lepiej rozumiesz jak przechowywać kawę w domu. Nawet, jeśli twoje ziarna zwierzały, nie smuć się – nie wszystko stracone! Jest kilka intrygujących sposobów na użycie kawy w domu, jak i ogrodzie. Możesz przerobić ją na:

 • Naturalny środek czyszczący;
 • Naturalny odświeżacz powietrza;
 • Peeling;
 • Kompost do ogrodu;
 • …i wiele innych!

W przyszłości rób co możesz, by przechowywać ziarna w sposób prawidłowy – a jeśli zwietrzały, znajdź dla nich inne zastosowanie. Mamy jednak nadzieję, że uda ci się zachować ich świeżość i cieszyć się nimi do ostatniego ziarenka!

Często zadawane pytania/Podsumowanie

Czego unikać przy przechowywaniu kawy w domu?

Należy przede wszystkim uniknąć przechowywania ziaren i zmielonej kawy w świetle słonecznym, cieple, wilgoci i na powietrzu.

Dlaczego trzeba ich unikać?

Mogą one powodować niepożądane reakcje chemiczne w ziarnach, powodując utratę przez nie aromatu, a nawet pleśń.

W jakich pojemnikach najlepiej trzymać kawę?

W hermetycznych, nieprzezroczystych pojemnikach. Najlepiej używać pojemników próżniowych zaprojektowanych do przechowywania kawy.

Czy mogę zamrażać ziarna, by pozostały świeże na dłużej?

Tak! Jest to świetny sposób na zachowanie świeżości ziaren. Pamiętaj jednak o zasadach omówionych powyżej!

Dlaczego data palenia jest przydatna?

Jest ona z całą pewnością bardziej przydatna niż sugerowana data spożycia. Pozwala na obliczenie idealnego okresu na parzenie danej kawy – zazwyczaj jest to 4-14 dni od daty palenia, gdy ziarna „odpoczęły“ i nastąpiło ich odgazowanie.

Jak długo mogę przechowywać zmieloną kawę?

Zmielona kawa ma większą powierzchnię, więc silniej wpływają na nią wilgoć, ciepło, światło i silne aromaty. Najlepiej mielić kawę tuż przed parzeniem, jeśli jest to możliwe.

Czy mogę przechowywać kawę wewnątrz młynka?

Nie jest to dobry pomysł. Może to przyspieszyć proces utleniania i sprawić, że ziarna szybciej stracą swoją charakterystykę.

Co zrobić, gdy źle przechowywane ziarna zwietrzeją?

Kawy można wykorzystać jako środek do czyszczenia, naturalny odświeżacz powietrza, kompost i wiele innych, więc nie wyrzucaj zwietrzałych ziaren!