jak przechowywać kawę ziarnistą

Jak przechowywać kawę ziarnistą w domu

Rimutė
Dla dobrej kawy w domu
#kawa #porady

Ogólnie wiadomo, że ziarna typu Arabica są bardziej cenione, niż Robusta. Rzecz jednak jeszcze w tym, aby utrzymać ich walory smakowe i zapachowe jak najdłużej. Abyś mógł codziennie cieszyć się pyszną kawą, podajemy kilka wskazówek, jak powinieneś ją przechowywać w domu, żeby jak najdłużej pozostała świeża i aromatyczna.

Ziarna vs kawa mielona

How to store coffee beans at home

To nie konkurs, ale gdyby taki był, to na pewno kawa ziarnista zdobyłaby złoty medal. Kawa mielona ma o wiele krótszy “żywot” z dwóch powodów: większy obszar utleniania i szybkie uwalnianie dwutlenku węgla. Mówiąc krótko, te czynniki są powodem szybszej utraty przez kawę jej najbardziej cennych właściwości.

To dlatego rekomendujemy mielenie kawy ziarnistej bezpośrednio przed przygotowywaniem napoju lub posiadanie jej już zmielonej w małych ilościach, np. na dwie porcje. Po prostu kawa jest jak wszystkie inne produkty spożywcze – im świeższa, tym lepsza.

Gdzie, jak i kiedy?

Są dwa sposoby na przechowywanie kawy w domu – w temperaturze pokojowej lub w zamrażarce. Oba są uznawane jako dobre, aby kawa pozostała świeża jak najdłużej.

Jeśli kawa znajduje się w szczelnej torbie lub pojemniku, to świetnie! Pozostaw ją w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aż będziesz gotowy do jej użycia. Jeśli nie, to wybierz szczelny (metalowy, szklany lub ceramiczny) pojemnik i umieść go w ciemnej szafce z dala od źródeł ciepła. W ten sposób spowolnisz proces utleniania i będziesz mógł cieszyć się kawą najlepszej jakości. Przy prawidłowym przechowywaniu ziarna kawy mogą być uznane za świeże od 1 do 3 miesięcy. W końcu, dlaczego dobra kawa ma czekać dłużej? Prawda?

Ale co, jeśli trafiłeś na super promocję lub po prostu niechcący kupiłeś za dużo? Nie ma potrzeby wypicia jej od razu, bo można ją przechowywać w zamrażarce. W ten sposób możesz skorzystać z dobrej promocji i wciąż cieszyć się świeżą kawą każdego dnia.

store-to-coffee-beans

Podziel ziarna na pojedyncze porcje i przechowuj je w oddzielnych, szczelnych woreczkach typu zip lub hermetycznych pojemniczkach. Przed przygotowaniem napoju, po prostu wyjmij ziarna, zmiel je i zaparz kawę tak, jak lubisz. Nie zapomnij na opakowaniu zapisać daty zamrożenia, aby wiedzieć, jak długo ziarna są przechowywane! Zamrożona kawa może pozostać świeża przez dłuższy okres czasu, zachowując swoje właściwości nawet przez kilka miesięcy. Jednak pamiętaj, że im szybciej ją zużyjesz, tym lepiej.

Jak więc widzisz, kawa to taki napój, który możesz dostosować do swoich przyzwyczajeń bez względu na to, który wariant wybierzesz.