Oferta limitowana:
 • 00

  D.

 • 00

  G.

 • 00

  Min.

 • 00

  Sec.

1+1 kawy CAPRISETTE & PARALLEL
Drugą, identyczną paczkę otrzymasz w prezencie.

Konserwacja ekspresu Nescafé Dolce Gusto – jak to zrobić?

Konserwacja ekspresu Nescafé Dolce Gusto

Miło nam słyszeć, że urządzenie Nescafé Dolce Gusto trafiło też do twojego domu! Być może planujesz zakup ekspresu Nescafé Dolce Gusto i szukasz informacji na temat sposobów konserwacji?

By sprawić, że twój ekspres będzie ci służyć przez lata, pozwalając na bezwysiłkowe parzenie pysznych naparów, postanowiliśmy przedyskutować najważniejsze elementy procesu konserwacji urządzeń Nescafé Dolce Gusto. Czysty, zadbany ekspres nie tylko parzyć będzie pyszną kawę, ale zostanie częścią twojego porannego rytuału na dłużej.

Czyszczenie ekspresu Nescafé Dolce Gusto

Czyszczenie ekspresu Nescafé Dolce Gusto

Każdy z nas parząc kubek kawy chce cieszyć się pysznym naparem. Umożliwia to jedynie czysty, zadbany ekspres. Koniec końców na smak wpływają nie tylko użyte kapsułki, czy też funkcje ekspresu, ale również poziom utrzymania czystości urządzenia. Wśród koneserów krąży powiedzenie: „Jeśli chcesz zorientować się o smaku kawy bez wypicia nawet łyczka, oceń czystość ekspresu.” Picie kawy z czystego urządzenia jest po prostu dużo przyjemniejsze! Co więcej, dobrze utrzymany ekspres będzie w stanie odkryć przed tobą prawdziwy smak kawy, niezmieniony przez pozostałości fusów, jak i zapewnić, że przygotowany napar będzie za każdym razem tak samo pyszny i aromatyczny.

W kwestii procedur czyszczenia, można podzielić je na dwie oddzielne fazy: czyszczenie zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsza obejmuje mycie tacki ociekowej, uchwytu na kapsułki, zbiornika wody i obudowy. Te czynności należy przeprowadzać regularnie, co kilka dni.

Czyszczenie zewnętrzne

Czyszczenie zewnętrzne

Tacka ociekowa. Jest to niewątpliwie najpodatniejsze na zabrudzenia miejsce w ekspresie – i to zupełnie normalne, w końcu resztki naparu mają skapywać właśnie do niej. Mimo, że tacka ociekowa nie jest używana w sposób bezpośredni w procesie parzenia, zmycie wszelkich pozostałości kawy i nieczystości jest wciąż istotne w kontekście ogólnej czystości. Pamiętaj, że tacki ociekowe i ich kratki rzadko kiedy można myć w zmywarce, rób to więc jedynie, gdy w instrukcji obsługi wybranego modelu wspomniana jest taka możliwość.

Uchwyt na kapsułki. Kolejnym istotnym elementem twojego ekspresu Nescafé Dolce Gusto jest uchwyt na kapsułki. Należy go płukać regularnie z obu stron, by zapobiec osadzaniu się wewnątrz niego pozostałości kawy, pyłu, czy innych nieczystości. Jeśli jesteś osobą, której zawsze brakuje czasu, to w tym przypadku masz akurat szczęście: uchwyty na kapsułki można myć w zmywarce!

Zbiornik wody. Nie zapomnij też o zbiorniku wody! Nawet 98% twojej porannej kawy składa się z wody, więc utrzymany w czystości zbiornik wody stanowić będzie synonim pysznego naparu. Do parzenia użyta musi być woda czysta, bezbarwna i bezzapachowa, dlatego właśnie regularne czyszczenie zbiornika jest tak ważne. Opróżniaj i przemywaj zbiornik co kilka dni: woda wewnątrz niego powinna być tak świeża, jak to tylko możliwe. Koniecznym jest także chronienie zbiornika przed osadzeniem się kamienia i innych nieczystości. Niestety, tego elementu nie można umyć w zmywarce. 

Obudowa. Ostatni etap czyszczenia zewnętrznego obejmuje mycie obudowy. Dziś ekspres to więcej, niż zwykłe urządzenie gospodarstwa domowego: coraz częściej jest to także stylowy element wystroju wnętrza, który jest niezbędny dla estetyki tego zakątka domu. Nieskazitelnie czysty, błyszczący ekspres zagwarantuje uzyskanie tego efektu. Musisz jedynie przecierać powierzchnię miękką, mokrą ścierką i suszyć suchym ręcznikiem kuchennym.

Czyszczenie wewnętrzne

Czyszczenie wewnętrzne

By cieszyć się pyszną kawą każdego dnia, będziesz musiał zapewnić czystość wnętrza urządzenia. Na szczęście jest to bardzo łatwe: po prostu włącz program płukania, by pozbyć się drobinek kawy i nieczystości zebranych we wnętrzu ekspresu. Co prawda nie będzie mieć to wpływu na osady kamienia, ale odkamieniania nauczymy się w późniejszej części artykułu. Jeśli chodzi o płukanie, wystarczy przepuścić przez ekspres zawartość jednego kubka gorącej wody.

Procedura czyszczenia od początku do końca

Cały proces czyszczenia możemy podzielić na kilka nieskomplikowanych kroków, które (gdy będziemy je stosować co kilka dni) pomogą twojemu ekspresowi Nescafé Dolce Gusto służyć przez lata.

 1. Wyczyść tackę ociekową pędzelkiem z delikatnym włosiem i osusz ją czystą ścierką. Tacki ociekowe niektórych modeli można myć w zmywarce, upewnij się, iż dotyczy to także twojej.
 2. Wypłucz uchwyt na kapsułki z dwóch stron, wysusz go. Ten element można myć w zmywarce.
 3. Wyczyść zbiornik na wodę miękkim, czystym pędzelkiem przeznaczonym do kontaktu z żywnością, następnie wypłucz go i osusz czystą ścierką. Napełnij zbiornik świeżą wodą pitną i włóż z powrotem. Zbiornika nie można myć w zmywarce.
 4. Użyj miękkiej, wilgotnej ścierki do wymycia górnej części ekspresu w okolicach igły przebijającej kapsułkę.
 5. Otwórz uchwyt mocujący i włóż pusty uchwyt na kapsułki do ekspresu. Zamknij uchwyt mocujący, następnie połóż puste naczynie pod wylewką kawy.
 6. Włącz urządzenie i zaczekaj, aż się nagrzeje. Gdy to nastąpi, przestaw przełącznik na ustawienie gorącej wody i zacznij płukanie.
 7. Po 30-60 sekundach przywróć przełącznik do pozycji neutralnej. Jeśli twój model posiada opcję automatycznej kontroli objętości naparu (ilość można wybrać na wyświetlaczu), wybierz maksymalną objętość i naciśnij przycisk parzenia. Gdy wnętrze jest już przepłukane, opróżnij naczynie i osusz je czystą ścierką.
 8. Wyłącz ekspres i odłącz go od prądu. Zewnętrzną część wyczyść miękką, wilgotną ścierką, a następnie osusz.

Te kilka prostych kroków wystarczy do utrzymania ekspresu kapsułkowego w czystości i cieszenia się wyjątkową kawą każdego dnia.

Jak czyścić wylewkę w ekspresie Nescafé Dolce Gusto?

Jak czyścić wylewkę w ekspresie Nescafé Dolce Gusto?

Każdy z nas zapomina czasem wyczyścić ekspres – a nawet przy perfekcyjnej konserwacji kawa może czasem zacząć kapać zamiast stabilnie płynąć. Zupełnie tak, jakby woda miała problem z przepłynięciem przez zmieloną kawę. Jeśli też masz ten problem, sprawdź, czy dozownik kawy w twoim ekspresie kapsułkowym nie jest zapchany. Gdy igła przebija kapsułkę, woda zaczyna przepływać przez kawę. Ekspresy Dolce Gusto posiadają doskonałe wylewki, które prowadzą strumień kawy prosto do kubka.

Za każdym razem, gdy parzysz kubek naparu, kawa przepływa przez wylewkę, a więc zjawiskiem naturalnym jest kumulowanie się pozostałości kawy na jej ściankach. Gdy wylewka jest zatkana, dozowanie kawy odbywa się przy użyciu niższego ciśnienia, a otrzymany napar jest mniejszy, niż zazwyczaj. Na szczęście twórcy Dolce Gusto przewidzieli ten problem, w zestawie uwzględniona jest więc igła czyszcząca, na końcu której znajduje się spirala. Igła zaprojektowana jest właśnie do czyszczenia wylewki i można ją znaleźć za zbiornikiem wody lub wewnątrz tacki ociekowej – jej lokalizacja podana jest w instrukcji obsługi twojego ekspresu.

Proces czyszczenia

 1. Otwórz uchwyt mocujący i wyjmij uchwyt na kapsułki.
 2. Wyrzuć pozostałą w środku kapsułkę, jeśli wciąż się tam znajdowała.
 3. Znajdź igłę czyszczącą i zamknij uchwyt mocujący.
 4. Odłącz urządzenie od prądu i lekko odchyl, by wylewka była widoczna.
 5. Wyczyść wylewkę przy użyciu igły.

Odkamienianie ekspresu Nescafé Dolce Gusto

Odkamienianie ekspresu Nescafé Dolce Gusto

Mówi się, iż kamień jest śmiertelnym wrogiem każdego urządzenia korzystającego z gorącej wody. Nie dziwi więc fakt, iż jest on częstym powodem usterek ekspresów – usterek, które bywają wręcz nienaprawialne. Kamień powstaje w wyniku gotowania twardej wody: zawiera ona wodorowęglany wapnia i magnezu, które wraz ze wzrostem temperatury zamieniają się w wodę, dwutlenek węgla i nierozpuszczalne węglany. Te ostatnie osadzają się na ściankach elementu grzewczego i zatykają system wodny. Gdy to się stanie, proces parzenia kawy zaczyna się wydłużać. W konsekwencji zużywa się więcej energii, a koszty użytkowania rosną.

Osady kamienia wpływają też na smak kawy. Wraz ze spadkiem ciśnienia wewnątrz urządzenia, niektóre cechy kawy nie mogą się wydobyć, podczas gdy nadmiar jonów w twardej wodzie prowadzi do pogorszenia smaku przez zwiększanie rozpuszczalności niepożądanych substancji.

Kiedy należy odkamienić ekspres Nescafé Dolce Gusto?

Kiedy należy odkamienić ekspres Nescafé Dolce Gusto?

Z powodów omówionych powyżej, regularne odkamienianie ekspresu stanowi absolutną konieczność. Możesz zastanawiać się, jak często powinno się to robić. W przeciwieństwie do innych marek, starsze modele Nescafé Dolce Gusto nie były w stanie same informować użytkowników o konieczności odkamienienia. Jednak modele wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat posiadają już tę funkcję: gdy nadszedł czas na przeprowadzenie procedury odkamieniania, otrzymujesz specjalne powiadomienie lub też przycisk WŁĄCZ/WYŁĄCZ świeci się na żółto/pomarańczowo. Są także inne istotne czynniki wskazujące na konieczność szybkiego odkamienienia, przykładowo:

 • temperatura twojej kawy jest niższa, niż zazwyczaj;
 • smak kawy zmienia się nawet przy użyciu tego samego rodzaju kapsułki;
 • z wylewki płynie mała ilość kawy, lub kawa w ogóle nie wypływa z ekspresu.

Jeśli zauważysz te lub podobne oznaki zatkania, niezwłocznie poddaj urządzenie procesowi odkamieniania. Jeśli nie zauważyłeś żadnego z nich, a twój ekspres nie posiada funkcji powiadomienia, odkamieniaj go raz na 3 miesiące.

Wszystkie ekspresy odkamienia się w podobny sposób: najpierw środek lub tabletka odkamieniająca wrzucane są do zbiornika wraz z wymaganą ilością wody. Roztwór wody i środka odkamieniającego wypełnia system wodny, aż w końcu opuszcza ekspres w pewnych odstępach czasu. Gdy cały roztwór opuści ekspres, zbiornik na wodę trzeba dokładnie przepłukać, napełnić czystą wodą i raz jeszcze przepuścić przez system wodny. 

Jakich środków odkamieniających najlepiej używać do ekspresów Nescafé Dolce Gusto?

Jaki środek odkamieniający wybrać

Instynktowną odpowiedzią na to pytanie może być kwas cytrynowy, bądź octowy. Często używa się ich, by pozbyć się kamienia z czajników i innych urządzeń gospodarstwa domowego – bardzo dobrze radzą sobie one z tym zadaniem. Jednak nie poleca się ich przy odkamienianiu ekspresów. Dlaczego?

Przy odkamienianiu w czasie trwania całej procedury niezbędna jest odpowiednia koncentracja roztworu. Jeśli będzie ona zbyt niska, może nie pozbyć się całego kamienia. Jeśli zbyt wysoka, może nawet uszkodzić ekspres. Kwasy są szczególnie niszczycielskie dla gumowych uszczelek – a jeśli te nie będą spełniać swojej funkcji, urządzenie może zacząć przeciekać.

Dlatego zalecamy używanie środków odkamieniających dedykowanych do ekspresów i ich dopasowanie do konkretnych wymagań. Te produkty usuwają kamień nadzwyczaj wydajnie w czasie trwania standardowego procesu odkamieniania. Uniwersalny odkamieniacz „For Better Coffee” będzie doskonałym wyborem, dopasowanym idealnie do ekspresów Nescafé Dolce Gusto.

Jak odkamieniać ekspres Nescafé Dolce Gusto?

Ekspres powinno się odkamieniać co 3-4 miesiące. Większość modeli Nescafé Dolce Gusto posiada zintegrowany program odkamieniający – jeśli twój model jest weń wyposażony, dowiedz się jak go przeprowadzić zgodnie z instrukcją obsługi. W większości modeli sposób jest ten sam: musisz jedynie przytrzymać przycisk WŁĄCZ/WYŁĄCZ, gdy ekspres jest wyłączony (najnowsze modele posiadają osobny przycisk odkamieniania). Poniżej znajdziesz ogólne kroki, które pomogą ci zorientować się w jaki sposób odkamienić swoje urządzenie.

Jeśli twój model posiada zintegrowany program odkamieniania, wykonuj kolejno następujące czynności: 

 1. Jeśli twój ekspres nie posiada osobnego przycisku odkamieniania (Jovia, Infinissima, Mini Me, Genio 2, Eclipse, a także niektóre modele Picollo), wyłącz urządzenie przy użyciu przycisku WŁĄCZ/WYŁĄCZ, jednak nie odłączaj ekspresu od źródła zasilania. Jeśli ekspres posiada wskaźnik odkamieniania (modele Genio S), nie musisz go wyłączać.
 2. Jeśli w zbiorniku pozostała woda, opróżnij go. Zmieszaj środek odkamieniający z wodą w proporcji 1:10 (jeśli musisz użyć przykładowo 500 ml wody, użyj 50 ml odkamieniacza), następnie wlej roztwór do zbiornika na wodę i włóż do ekspresu.
 3. Otwórz uchwyt blokujący i włóż uchwyt na kapsułki wraz z przyrządem do płukania (jeśli był on dołączony do zestawu) do ekspresu. Zamknij uchwyt blokujący. Pod wylewką ustaw naczynie o pojemności co najmniej jednego litra.
 4. Jeśli twój ekspres posiada wyświetlacz objętości, wybierz możliwych poziom maksymalny.
 5. Jeśli ekspres nie posiada oddzielnego przycisku do odkamieniania, przytrzymaj przycisk WŁĄCZ/WYŁĄCZ przez 5 sekund (ekspres musi być przy tym wyłączony). Jeśli posiada on wskaźnik odkamieniania, przejdź do tego kroku: w wersji Genio S z pokrętłem, wybierz opcję XL, a następnie przekręć pokrętło cztery razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara; w wersji Genio S Touch naciśnij i przytrzymaj wskaźnik odkamieniania na przynajmniej 5 sekund. Przycisk WŁĄCZ/WYŁĄCZ zacznie migać na pomarańczowo, a ekspres przełączy się w tryb odkamieniania.
 6. Jeśli ekspres posiada przełącznik, przestaw go na pozycję wyboru gorącej wody. Jeśli jej nie posiada, naciśnij przycisk robienia kawy.
 7. Jeśli ekspres nie posiada wyświetlacza objętości, zaczekaj, aż połowa roztworu opuści ekspres, a następnie przywróć przełącznik do pozycji neutralnej. Modele z wyświetlaczem objętości zatrzymają procedurę automatycznie.
 8. Zaczekaj około 2 minuty, aż środek odkamieniający przestanie działać.
 9. Wypłucz zbiornik na wodę, napełnij go świeżą, czystą wodą i włóż z powrotem do ekspresu.
 10. Jeśli twój ekspres posiada przełącznik, przekręć go do pozycji gorącej wody. Jeśli twój model nie zatrzymuje procedury automatycznie, przekręć go do pozycji neutralnej, gdy połowa wody opuści wnętrze ekspresu (chyba, że instrukcja obsługi sugeruje inaczej). Jeśli ekspres samoczynnie nie zatrzyma procedury odkamieniania, zaczekaj, aż przełącznik wróci do pozycji neutralnej. Następnie przekręć go w lewo (w stronę wyboru zimnej wody) i przywróć do pozycji neutralnej, gdy zbiornik na wodę będzie całkowicie pusty (lub poczekaj, aż przełącznik powróci do tej pozycji samoczynnie).
 11. Jeśli twój ekspres nie posiada przełącznika, naciśnij przycisk robienia kawy.
 12. Gdy proces odkamieniania dobiegnie końca, wyłącz ekspres. Otwórz uchwyt blokujący, wyjmij uchwyt na kapsułki i przyrząd do płukania (jeśli był on uwzględniony w zestawie), następnie wypłucz i wysusz oba. Przyrząd do płukania trzymaj w bezpiecznym miejscu aż do kolejnego użycia.
 13. Napełnij zbiornik na wodę świeżą, czystą wodą.

Istnieją modele Dolce Gusto, które nie posiadają opcji automatycznego odkamieniania. Jeśli jest tak w przypadku twojego ekspresu, wciąż możesz podążać za krokami opisanymi powyżej. Dozuj środek odkamieniający kilkoma małymi porcjami, w tym samym czasie przekręcając przełącznik od opcji ciepłej do zimnej. Następnie wypłucz system wodny świeżą wodą. 

Zobacz filmiki o odkamienianiu najpopularniejszych modeli

Jesteśmy świadomi faktu, iż procedury odkamieniania mogą różnić się w zależności od modelu i łatwo pogubić się w mnogości opcji. Dlatego zdecydowaliśmy się nagrać filmiki pokazujące szczegóły procesu odkamieniania najpopularniejszych modeli Nescafé Dolce Gusto. Jeśli posiadasz inny model, który obsługuje się w taki sam sposób, informacje te możesz zastosować także do niego.

Jak odkamienić Nescafe Dolce Gusto Genio S?

Jak odkamienić  Nescafe Dolce Gusto Genio S Plus?

Jak odkamienić Nescafe Dolce Gusto Genio S Touch? 

Podsumowując

Właśnie omówiliśmy wszystkie procesy, które trzeba regularnie wykonywać, by ekspres służył nam przez długie lata. Czystość, higiena i regularne odkamienianie pozwolą uniknąć usterek i odkryć prawdziwy, pełny smak kawy. Mamy nadzieję, że te wskazówki pozwolą ci cieszyć się pysznymi naparami każdego dnia!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, odezwij się do nas: z radością damy ci więcej wskazówek związanych z użytkowaniem i konserwacją twojego ekspresu.