1+1

Kawa

TOP kawy

TOP kawy

FAQ

Co to jest kawa Cold Brew?

Cold brew - kawa parzona na zimno. Kawa ta jest przygotowywana przez zalanie zmielonwj kawy zimną wodą i pozostawienie jej na kilka godzin, najlepiej na całą dobę.
Można ją przygotować samodzielnie bez użycia jakichkolwiek urządzeń: grubo zmieloną kawę dobrej jakości zalewamy zimną wodą (w stosunku 1:5, a jeśli chcemy przygotować skoncentrowaną esencję do rozcieńczania - w stosunku 1:2). Odstawiamy na kilka godzin do lodówki, po czym filtrujemy kawę od fusów. Tak przygotowaną kawę można spożyć do 2 tygodni od przygotowania. Jeśli domowy sposób przygotowania Cold Brew nie jest dla Ciebie wygodny, można nabyć specjalne urządzenie do kawy Cold Brew.
Największą popularnością kawa cold brew cieszy się w ciepłym sezonie, gdyż jest świeża, tonizująca (zawiera dużo kofeiny) i lekko słodka. Taki napój jest szczególnie smaczny w koktajlach kawowych z lodem, tonikiem, zimnym mlekiem albo napojem roślinnym. Koncentrat tak przygotowanej kawy jest często wykorzystywany do przygotowywania deserów.

Czy ten komentarz jest przydatny?
Czytaj więcej Czytaj dalej

Kofeina: która kawa zawiera jej najwiecej?

Najwięcej kofeiny zawiera kawa Robusta - dwukrotnie więcej niż Arabica. Zatem mieszkanka kawy z robustą, sama robusta albo kawa rozpuszczalna (która głownie produkowana jest z robusty) zawiera więcej kofeiny niż 100% Arabica.
Ilość kofeiny zależy również od sposobu przygotowania kawy. Kofeina jest rozpuszczalna w wodzie, więc im dłuższy kontakt kawy z wodą, tym więcej kofeiny będzie w przygotowanym napoju. Porównując filiżankę espresso do kubka kawy, kawa w kubku będzie miała więcej kofeiny, gdyż ilość wody i czas kontaktu kawy z wodą jest dłuższy. Intensywność smaku obu napojów może jednak wyglądać odwrotnie.

Czy ten komentarz jest przydatny?
Czytaj więcej Czytaj dalej

Która kawa ziarnista najlepiej pasuje do automatycznych ekspresów kawy?

Do stosowania w ekspresach automatycznych nadają się wszystkie kawy ziarniste, za wyjątkiem aromatyzowanych kaw, które uszkadzają młynek ekspresu. reszta zależy jedynie od indywidualnych preferencji. Należy pamiętać, że kawy jasno palone, przeważnie przeznaczone do alternatywnych metod zaparzania, mogą tracić swoje walory w automatycznym ekspresie do kawy. Dla wydobycia przyjemniejszego smaku, lepiej jest wybrać średnio lub ciemno palone ziarna kawy. Niektórzy producenci kawy na opakowaniach podają sugerowane metody zaparzania, by zapewnić klietowi jak najlepsze wrażenia.

Czy ten komentarz jest przydatny?
Czytaj więcej Czytaj dalej

Jakie są główne gatunki kawy?

Istnieje ogromna liczba gatunków kawy, ale najbardziej popularne i powszechne są trzy: Arabica, Robusta i Liberica.
Arabica:
Drzewa kawowe Arabiki są znacznie trudniejsze w uprawie niż Robusty czy Liberiki. Arabica jest szczególnie wrażliwa na zimno, różnicę temperatur, potrzebuje cienia i rośnie na większych wysokościach. Jednak paleta smaków, która powstaje podczas dojrzewania jagód kawy Arabika, jest najbogatsza. Istnieje wiele podgatunków kawy Arabica, z których każdy ma inne, wyjątkowe cechy smakowe. W więkoszci z nich dominują słodko-kwaśne, owocowe oraz jagodowe nuty smakowe.
Robusta:
Drzewa kawowe Robusta są łatwiejsze w uprawie, niż drzewa Arabica. Robusta jest znacznie bardziej odporna na warunki klimatyczne oraz na szkodniki. Wysoka odporność sprawia, że kawa Robusta jest również tańsza. Paleta smaków Robusty jest znacznie węższa, a zawartość kofeiny dwukrotnie wyższa, w porównaniu do Arabiki. Robusta jest stosowana głownie jako domieszka, rzadziej można znaleźć czystą Robustę w składzie. Ten rodzaj kawy w połączeniu z Arabiką dodaje kawie gęstości, zwiększa w niej zawartość kofeiny i dodaje goryczkę, niwelując kwasowość. Dominują w niej gorzkie, intensywne nuty smakowe.
Liberica:
Jest najmniej popularnym z trzech wymienionych gatunków, gdyż nie posiada bogatych cech smakowych jak Arabica czy Robusta. Liberica wykorzystywana jest do produkcji kawy rozpuszczalenej.
Jak odróżnić Arabikę, Robustę i Liberikę?
Ziarna Arabiki, Robusty i Liberica różnią się wyglądem. Ziarna arabiki są podłużne i mają falisty pasek na środku ziarna. Ziarna Robusty są okrągłe, mniejsze, pasek pośrodku jest linią prostą. Ziarna Liberica są znacznie większe niż Arabica i Robusta.

Czy ten komentarz jest przydatny?
Czytaj więcej Czytaj dalej

O kawie

Asortyment kawy w „Przyjaciołach Kawy” jest wyjątkowo szeroki: od marek znanych na całym świecie po małe lokalne palarnie, od kawy ziarnistej palonej przed chwilą po kawę w kapsułkach, tabletkach i saszetkach, od mieszanek kawowych po unikalne odmiany kawy specialty. Jak wybrać odpowiednią kawę?

W zależności od rodzaju kawy

W zależności od preferowanej metody parzenia, możesz wybierać spośród różnych rodzajów kawy: kawa ziarnistakawa mielona, kawa rozpuszczalnakapsułki do kawysaszetki i tabletki z kawą. Nie zapominaj jednak, że najsmaczniejsza kawa to ta, która została zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren. Jeśli to możliwe, zalecamy kupowanie świeżo palonych ziaren kawy i mielenie ich osobno przed każdym przygotowaniem napoju (chyba, że masz ekspres automatyczny, który zrobi to za Ciebie!)...

Czytaj więcej

W oparciu o różnorodność kawy

Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj kawy, zastanów się także nad jej odmianą. Na opakowaniach kawy często spotyka się dwa słowa: „arabica” i „robusta”. Większość miłośników kawy przynajmniej raz słyszała oba te słowa, ale niewiele osób potrafi wyjaśnić, co one dokładnie oznaczają i jaka jest między nimi różnica.

Oba te słowa odnoszą się do odmian ziaren kawy. Odmiana arabica jest droższa, charakteryzuje się bardziej zróżnicowanymi nutami smakowymi, które czasami w ogóle nie są typowe dla tradycyjnego smaku kawy. Rośnie ona wyżej w górach i jest bardziej wrażliwa na warunki klimatyczne i otaczającą ją przyrodę, dlatego jej droga jest sześciokrotnie trudniejsza niż w przypadku robusty. W dzisiejszych czasach słowo „arabica” jest synonimem kawy wysokiej jakości. Ze względu na jej wyjątkowy smak, wiele osób poszukuje obecnie opakowań kawy z napisem „100% arabica”.

Odmiana robusta rośnie na niższych wysokościach, jest mniej podatna na różne szkodniki i ma dwa razy więcej kofeiny niż arabica. Mimo że robusta może być uprawiana znacznie taniej, nigdy nie jest spożywana samodzielnie – no, może z wyjątkiem Wietnamu, gdzie miesza się ją z mlekiem skondensowanym. Częściej jednak robusta występuje w połączeniu z arabiką. To właśnie robusta nadaje naszej kawie klasyczny smak, do którego większość z nas jest przyzwyczajona, a mianowicie mocniejsze, bardziej gorzkie nuty. Jeśli na opakowaniu swojej kawy zobaczysz napis „mieszanka (arabica 70% / robusta 30%)”, wiedz, że właśnie takiego smaku możesz się spodziewać.

Wracając do tematu arabik, warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy mieszankami arabik a kawami arabica single-origin. Smak mieszanek jest bardziej subtelny, nie tak wyrazisty jak smak odmian single-origin. Kawy single-origin najwyższej jakości określane są mianem „specialty” – zawierają jedne z najszlachetniejszych odmian na świecie i charakteryzują się większą ilością nietypowych, niepowtarzalnych nut smakowych. Kawa taka jest szczególnie ceniona przez prawdziwych koneserów kawy.

Zanim podejmiesz decyzję, czy chcesz kupić kawę składającą się w 100% z arabik (blend lub single-origin), czy też lepiej odpowiada Ci mieszanka arabik i robusty, zastanów się nad metodą parzenia, którą zamierzasz zastosować. Smak mieszanek (zarówno 100% arabica, jak i arabica + robusta) najlepiej wydobywają ekspresy do kawy typu bean-to-cup, ekspresy półautomatyczne lub moka pot. Jeśli lubisz kawę filtrowaną lub korzystasz z różnych urządzeń do parzenia kawy, najlepszym wyborem będzie kawa single-origin: każde nowe urządzenie do parzenia kawy odkryje inne kolory zawarte w złożonej, zróżnicowanej palecie smakowej takiej kawy. Jeśli zdecydujesz się spróbować kawy specialty, nie musisz się martwić o metodę parzenia: wszystkie techniki parzenia na pewno będą do niej pasować.

W zależności od stopnia palenia 

W zależności od preferowanej metody parzenia, należy wybrać ziarna o ciemniejszym lub jaśniejszym stopniu palenia. Te ostatnie najlepiej nadają się do ekspresów do kawy typu drip lub pour-over, natomiast ziarna o średnim lub średnio ciemnym stopniu palenia są idealne do ekspresów do kawy i kawiarek. Należy również pamiętać, że kawa jasno palona jest zazwyczaj bardziej owocowa i kwaśna, podczas gdy im ciemniejsze jest palenie, tym bardziej gorzki będzie przygotowany napój.

W oparciu o region uprawy kawy

Nuty smakowe danej kawy można z powodzeniem odgadnąć nawet wtedy, gdy nie są one wypisane na jej opakowaniu – wystarczy wiedzieć, skąd pochodzi dana kawa. Kawa uprawiana na różnych kontynentach charakteryzuje się odmiennymi smakami, typowymi dla ziaren z danego regionu.

Kawa afrykańska jest zazwyczaj bardziej kwaśna. Można w niej znaleźć nuty cytryny, porzeczek, jagód, limonki, a także inne smaki występujące w kawie o niższym pH.

Gorzkie, pikantne nuty są typowe dla kawy azjatyckiej. Dominujące smaki to różne przyprawy, drewno, tytoń i ciemna czekolada.

Smak kawy z Ameryki Południowej jest szczególnie zrównoważony: można w nim znaleźć zarówno nuty czekoladowe, jak i owocowe. Jeśli skusisz się na wypróbowanie kawy z tego regionu, weź pod uwagę również sposób jej obróbki: kawa przetwarzana metodą płukania jest bardziej kwaskowa, podczas gdy proces suszenia nadaje innym kawom z Ameryki Południowej wyższy poziom goryczy.

Nieco wyżej na mapie, w Ameryce Środkowej, cechy kawy stają się „cięższe” i pojawiają się unikalne nuty słodkiego tytoniu, tak typowe dla tego regionu. Powszechne są również aromaty różnych owoców i orzechów.

Na podstawie nut smakowych

Opisy większości kaw zawierają również ich nuty smakowe. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie są to sztuczne lub naturalne aromaty – mówimy o nutach, które występują w przygotowywanym napoju w sposób naturalny, podobnie jak smaki spotykane w wysokiej jakości winie. Nie są to również żywe, natychmiast rozpoznawalne smaki jagód, jeżyn czy czekolady – to raczej coś, co może przypominać wymienione produkty spożywcze. To również jest bardzo subiektywne! To, co jednej osobie kojarzy się z jagodami, innej może kojarzyć się z zupełnie innym smakiem. Takie nuty smakowe są po prostu używane do opisania profilu smakowego danej kawy. Jeśli nuty te są czekoladowe lub orzechowe, kawa będzie charakteryzowała się wyższym poziomem goryczy, jeśli natomiast jej smak przypomina owoce lub jagody, przygotowany napój będzie miał słodko-kwaśny smak. W każdym razie, warto dać się zaskoczyć i odkryć wyjątkowe smaki, które można wyczuć w smaku kawy!