-40%

Mielenie kawy w domu: o krok bliżej do perfekcji

Mielenie kawy w domu

Dobrą kawę możesz zaparzyć w nawet słoiku – jeśli tylko masz w domu dobry młynek.

Aromat rozchodzący się z kubka kawy niewątpliwie ma moc: nie bez powodu to właśnie ten element wykorzystuje się niemal w każdej reklamie kawy. Pewnie wiesz aż za dobrze, o czym mówimy. Zamknij na chwilę oczy i niechybnie w wyobraźni ukaże się zarówno naczynie wypełnione pysznym, czarnym naparem, jak i zadowolony wyraz twarzy osoby go spożywającej. Czy kiedykolwiek jednak zastanawiałeś się skąd bierze się ten aromat i co muszą zawierać niepozorne ziarna kawy by mógł on powstać?

Jak dotąd nie istnieje technologia, która umożliwiałaby fizyczne wyczuwanie aromatów produktów, które widzimy na ekranach telewizyjnych czy komputerowych. Lecz ten brak w żaden sposób nie przeszkadza kawie: gdy tylko widzimy innych delektujących się jej smakiem, możemy nieomal sami go poczuć. To dotyczy jednak wyłącznie tych, którzy sami poznali już tę wspaniałą woń. Jeśli myślisz, że zmieloną kawę wystarczy zalać wrzątkiem, mylisz się; nie tak łatwo jest skutecznie wydobyć ten niezwykły aromat.

Nawet jeśli kupisz najlepsze ziarna na świecie i tak znaczny krok dzieli cię od delektowania się kubkiem perfekcyjnej kawy – mielenie. Młynek do kawy to absolutna podstawa. Kawowi eksperci często żartują, że dobrą kawę można zaparzyć w słoiku. Jest jednak jeden warunek: ziarna muszą być świeżo i poprawnie zmielone.

Moc świeżo zmielonych ziaren

Moc świeżo zmielonych ziaren

Wyobraź sobie, że w tym momencie stoją przed tobą dwa pojemniki z kawą. Jeśli zatkałbyś nos i tylko na nie spojrzał i tak nie byłbyś w stanie powiedzieć niczego o ich smaku. Natomiast jeśli będziesz mógł je powąchać choć przez sekundę, będziesz w stanie określić zarówno intensywność aromatu, jak i potencjalne, ukryte nuty smakowe. Z łatwością rozpoznasz, która kawa jest świeżo zmielona, a którą zmielono dużo wcześniej. Stwierdzenie, iż nasz nos czuje zapachy jest dalekim uproszczeniem. Nos wciąga powietrze wypełnione cząsteczkami zapachu i przekazuje je we właściwe miejsce. Zapachów doświadczamy poprzez komórki nerwowe, a możemy je wyczuć dzięki mózgowi. Jednak naukę o funkcjonowaniu węchu pozostawmy naukowcom; wróćmy do prostej przyjemności jaką niesie ze sobą pachnąca, czarna kawa.

Szacuje się, że kawa zawiera ponad 800 różnych substancji aromatycznych. Wraz z nieustannym rozwojem nowych technologii, liczba ta stale się powiększa. Jednak jak już wspomnieliśmy, by poczuć pełną gamę ukrytych w kubku kawy aromatów, ziarna muszą być mielone świeżo przed zaparzeniem. Ponad 60% aromatu kawy może ulotnić się z ziarna już po 15 minutach od zmielenia. Najlepiej więc zaparzyć kawę bezpośrednio po zmieleniu!

Ale dlaczego w ogóle musimy zmielić kawę przed zaparzaniem? Odpowiedź jest prosta: zwiększamy tym samym powierzchnię i zmieniamy stosunkowo duże ziarno w drobne granulki. To pozwala wodzie na przesączenie się przez kawę i wyekstrahowanie wszystkich ukrytych smaków i aromatów. Możesz wykonać eksperyment: przelej wodę przez niezmielone ziarna. Nawet jeśli zostawisz je w niej na kilka godzin, nie wydobędziesz żadnego smaku. Zamiast kubka czarnej kawy otrzymasz wodę z kilkoma pływającymi wewnątrz ziarnami. 

Kawa mielona a kawa ziarnista

Kawa mielona a kawa ziarnista

Barierą oddzielającą nasze organy powonienia od kuszącego aromatu świeżej kawy jest twarda skorupa ziarna kawowca. Mielenie kawy Mielenie kawy uwalnia zamknięte dotychczas cząsteczki i pozwala na poczucie aromatów tak niezwykłych, że nie da się ich pomylić praktycznie z czymkolwiek innym. Nie bez powodu nazywamy aromat kawy najbardziej złożonym aromatem świata!

Tutaj pojawia się jednak pewien dylemat. W świecie, który bezlitośnie pędzi naprzód, kupowanie zmielonej wcześniej kawy może wydawać się kuszące. Jeśli jednak stoi ona na półce kredensu zbyt długo, oksydacja sprawi, iż utraci swoje wyjątkowe smaki i aromaty. Innymi słowy – kawa mielona pozwala oszczędzić trochę czasu, jednak ceną za to będzie utrata niesamowitych nut smakowych. Kawa świeżo mielona oznacza kawę zmieloną tuż przed parzeniem. W kwestii kawy nie ma kompromisów. Wybór należy do ciebie: wolisz mieć rano o kilka minut więcej dla siebie, czy kubek świeżej, pysznej kawy? 

Wybór młynka – na co zwrócić uwagę?

Wybór młynka – na co zwrócić uwagę?

Powtórzmy, czego nauczyliśmy się dotychczas: celem mielenia jest przygotowanie drobinek kawy do kontaktu z wodą. Dowiedzieliśmy się też, że najlepsze smaki i aromaty można wydobyć ze świeżo zmielonej kawy – to czyni młynki urządzeniami absolutnie niezbędnymi. Byłoby dobrze, gdyby świeżość była tu jedyną istotną kwestią, ale... Równie ważna jest jakość twojego młynka. Musisz wziąć pod uwagę jednolitość przemiału (tu w grę wchodzi typ młynka i jakość żaren), dostosowanie do własnego stylu życia (lepszy będzie ręczny, czy elektryczny?), zdolność do produkowania przemiału potrzebnego do twojej ulubionej metody parzenia, wygodę i łatwość czyszczenia…

Nie martw się: pomożemy ci odpowiadając na pytania często zadawane przez tych, którzy nigdy wcześniej nie posiadali młynka. Podzielimy się też kilkoma cennymi wskazówkami które pozwolą na wyodrębnienie aspektów kluczowych, a zignorowanie niewartych uwagi szczegółów. 

Porównanie: młynki nożowe i żarnowe

Pierwsze pytanie, z jakim się zetkniesz będzie brzmieć: młynek nożowy czy żarnowy? Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie żarnowy. Nawet pomimo popularyzującej je kompaktowości i ceny, młynki nożowe można raczej określić mianem „kruszarek kawy”. Zamiast mielić tną, bądź kruszą one ziarna. Co więcej, przemiał w tych urządzeniach jest wyjątkowo niejednolity: połowa będzie tak drobna, jak mąka, a połowa pozostanie gruba jak sól kuchenna. Drobniejsze drobinki będą ostatecznie dawać nieprzyjemną gorycz, a większe zbyt wysoką kwasowość. Koniec końców, nasz napar będzie niezbalansowany, a na dnie kubka pozostanie pył kawowy. Jeśli więc posiadasz młynek nożowy, używaj go tylko do przypraw – do tego właśnie się nadaje.

Z drugiej strony mając do wyboru kawę mieloną i zastosowanie młynka nożowego, lepiej wybrać to drugie. Po prostu ze względu na świeżość. Jeśli chcesz jednak odkryć najlepsze co kryje w sobie kawa, posłuchaj ekspertów i zdecyduj się na młynek żarnowy. Młynki żarnowe nie są dużo droższe. Najtańsze modele różnią się od młynków nożowych ceną nie więcej niż o 100-200 złotych.

Młynki żarnowe mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, mielą bardziej jednolicie, to już ustalono. Po drugie, pozwalają na zmianę grubości przemiału. To szczególnie istotne, gdy mamy kilka ulubionych metod parzenia, czy to w kubku, dripie, czy nawet ekspresie ciśnieniowym.

Młynek ręczny a młynek elektryczny

Młynek ręczny a młynek elektryczny

Drugim pytaniem, z którym się spotkasz, będzie pytanie o młynki ręczne i elektryczne. Który z nich stanowi lepszy wybór? Prawda jest taka, iż jest to zależne od indywidualnych zwyczajów, potrzeb, wymagań. By nieco uprościć wybór, spróbuj rozważyć kilka aspektów:

 • Kompaktowość, waga, mobilność. Młynek ręczny będzie bardziej kompaktowy, lżejszy i bardziej mobilny. Jeśli często podróżujesz i chcesz mieć młynek zawsze przy sobie, nie zastanawiaj się i kup ręczny! Młynki elektryczne są zazwyczaj większe i cięższe, więc trudniej zmieścić je w walizce.
 • Czas, spokój, wysiłek. Młynek ręczny to świetny wybór, jeśli zamierzasz mielić niewielkie ilości kawy średnio lub grubo. Jeśli jednak pijesz dużo kawy dziennie, młynek ręczny wymagać będzie dużo cierpliwości, czasu i wysiłku, Mówiąc wprost – będziesz musieć zakasać rękawy, jeśli chcesz mielić drobno. Młynek elektryczny to ułatwi – większość pracy wykona za ciebie. Nie musisz używać rąk, zyskujesz więc trochę wolnego czasu. Miej jednak na uwadze, że wysiłek włożony w określoną czynność pozwala pewnym ludziom w pełni go doświadczyć. Odczuwają przyjemność z tworzenia czegoś pięknego. Jeśli należysz do tego grona, wybierz młynek ręczny! 
 • Cena. Jeśli zapytasz o radę właścicieli młynków, większość powie ci, że cena odgrywa tu niebagatelną rolę. Dobre młynki elektryczne są droższe od dobrych młynków ręcznych, więc jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, decyzja nie zajmie ci dużo czasu. Zanim jednak kupisz młynek ręczny, zadaj sobie pytanie, czy na pewno masz czas i cierpliwość, by mielić ręcznie za każdym razem, gdy masz ochotę na kawę.
 • Poziom hałasu. Choć jest to niebagatelny aspekt, często się go ignoruje. Jeśli nie tolerujesz hałasu w swoim domu (bo np. masz małe dziecko), zastanów się, czy młynek elektryczny nie będzie zbyt głośny. Młynki ręczne zdecydowanie wygrywają w tej kategorii.
 • Espresso czy inne metody parzenia? W końcu, jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez dobrego espresso, zdecydowanie musisz wybrać młynek elektryczny. W większości przypadków młynki ręczne nie pozwalają na wytworzenie przemiału jakości wymaganej do dobrego espresso. Nawet jeśli znajdziesz nadający się do tego młynek ręczny(a będzie on raczej mieścić się w najwyższym przedziale cenowym), czeka cię włożenie sporego wysiłku w mielenie ziaren za każdym razem, gdy najdzie cię ochota na filiżankę kawy. Jak wiesz, im drobniejszy przemiał, tym większej siły trzeba użyć. A nawet to nie daje gwarancji jednolitego przemiału… Młynek elektryczny jest wygodniejszy i lepiej nadaje się do parzenia espresso: dobre urządzenie zmieli kawę automatycznie, jednolicie i bardzo szybko, tworząc idealne drobinki do tej metody.

Przyjaciele Kawy rekomenduje

Koniec końców, przy wyborze młynka weź pod uwagę swoje kawowe nawyki i aktualną sytuację. Jeśli nie lubisz ograniczać się do jednej opcji, możesz zainwestować w oba rodzaje młynków (tak robią prawdziwi koneserzy). Młynek elektryczny pozwoli ci łatwo parzyć kawę w domu i delektować się espresso w szybki, wygodny sposób, natomiast młynek ręczny przyda się przy parzeniu kawy przelewowej lub jako mobilny przyrząd na wycieczki. 

Porównanie: żarna płaskie i stożkowe

Doszliśmy do poziomu dyskusji, którą niektórzy przedstawiciele kawowej rzeczywistości określają mianem „ezoterycznej”. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, chcieliśmy zapewnić, że zarówno dobre jakościowo żarna płaskie i stożkowe sprawdzą się jednakowo dobrze. Jeśli nie interesuje cię badanie kawy pod mikroskopem i nie skupiasz się na wyodrębnianiu nut zapachowych przy parzeniu kawy wcześnie rano, nie zauważysz różnicy pomiędzy kawą mieloną przy użyciu różnych rodzajów żaren. Jeśli jednak odczuwasz ciekawość… 

 • Jednolitość przemiału. Żarna płaskie składają się z dwóch równoległych, symetrycznych elementów. Żarna stożkowe - z pierścienia i stożka, które perfekcyjnie do siebie pasują. Patrząc na zmielone ziarna różnicy nie da się zauważyć – staje się ona widoczna dopiero pod mikroskopem. Żarna płaskie dają jednolity przemiał i niemal identyczne drobinki, a stożkowe o dwóch różnych grubościach: drobniejsze i lekko grubsze (to tak zwany „przemiał bimodalny”).
 • Różnice w smaku. Po przeczytaniu powyższego punktu łatwo dojść do wniosku, że żarna płaskie są zwyczajnie lepsze – to nieprawda. „Przemiał bimodalny” to nie przemiał nierówny – to równe drobinki o dwóch różnych wielkościach. Dzięki temu kawa nabiera dodatkowej intensywności i przyjemnej tekstury. Niektórzy uważają, że ten rodzaj przemiału jest idealny, by odkryć przed nami bogaty smak i niesamowitą gęstość wiązaną z tradycyjnym espresso. Fani żaren płaskich uważają, że kawie tej brakuje harmonii, „przejrzystości” lub „czystości” smaku, która charakteryzuje tak zwane nowoczesne espresso.
 • Resztki kawy w młynku. Dla prawdziwego miłośnika kawy liczy się każda drobinka – nie jest więc zaskoczeniem, iż często skarżą się oni na nieco większą ilość kawy pozostawionej wewnątrz żaren płaskich. Przez ich kształt drobinki kawy zatrzymują się w urządzeniu – jeśli nie czyścisz żaren wystarczająco często, może mieć to negatywny wpływ na kolejne mielone ziarna. W radzeniu sobie z tym aspektem zwyciężają żarna stożkowe. Pozwalają drobinkom swobodnie opadać – drobinki nie zatrzymują się zatem w urządzeniu. Producenci młynków wynaleźli jednak z czasem liczne kreatywne sposoby na radzenie sobie z tym problemem, więc większość młynków z żarnami płaskimi ogranicza retencję do minimum.
 • Poziom hałasu. Niektórzy twierdzą, że żarna płaskie są nieco głośniejsze niż żarna stożkowe. Jeśli używasz dobrych młynków, prawdopodobnie nie zauważysz różnicy – jeśli nie używasz decybelomierza!
 • Cena. W porównaniu z żarnami stożkowymi, płaskie w większym stopniu odchudzą twój portfel – wszystko przez nieco bardziej złożoną konstrukcję.  

Mówiąc ogólnie, żarna płaskie i stożkowe odróżnia jedynie subtelna różnica w poziomie pozostawania resztek kawy w młynku (jest to związane później ze świeżością i ilością zmarnowanej kawy). Dopóki są to urządzenia wysokiej jakości, dowolne żarna sprawdzą się świetnie. Znani producenci młynków oferują różne żarna w tym samym zakresie cenowym – znów, potwierdza to fakt, iż oba rodzaje żaren mogą działać tak samo dobrze. Nie musisz zatem poświęcać zbyt wiele uwagi temu aspektowi przy wyborze młynka. 

Żarna stalowe a ceramiczne

Żarna stalowe a ceramiczne

Kontynuując „ezoteryczną dyskusję”, musimy zadać sobie jedno z odwiecznych pytań świata kawy: lepsze są żarna stalowe, czy też ceramiczne? Jeśli chodzi o smak i jakość naparów, tu nie ma odpowiedzi – moglibyśmy się założyć, że degustacja dwóch naparów nie wystarczy, by poczuć różnicę. Jest jednak kilka aspektów godnych rozważenia, a mianowicie: 

 • Różnice w smaku. Niektórzy znawcy twierdzą, że żarna ceramiczne produkują więcej pyłu kawowego, co ma wpływ na wielkość i jednolitość drobinek kawy. Napar staje się przez to gęstszy, o większym „ciężarze”, a smak jest na swój sposób „ukryty” (podobnie jak w przypadku żaren stożkowych). Żarna stalowe mielą bardziej równo, smak jest „czystszy”, a nuty wyraźniejsze. Przez to uważa się, że żarna ceramiczne są lepsze do tradycyjnego espresso i mieszanek kawowych, a stalowe do espresso nowoczesnego, kawy przelewowej, ziaren segmentu specialty.
 • Twardość i kruchość. Żarna ceramiczne są twardsze od stalowych, więc są zazwyczaj w przybliżeniu dwukrotnie bardziej trwałe. To jednak nie aż tak proste. Choć są one twardsze, są też bardziej łamliwe. Jeśli wśród ziaren jakimś cudem znajdzie się kamień, złamią się łatwo. Żarna stalowe nie ulegną prawdopodobnie uszkodzeniu w takim wypadku, jednak wciąż nie chroni ich to przed pęknięciami i wgnieceniami.
 • Ciepło. Podczas mielenia żarna ceramiczne nie nagrzewają się w takim stopniu jak stalowe. Jednak ma to znaczenie tylko, gdy mówimy o mieleniu komercyjnym – w domu czy nawet małej kawiarni nie robi to wielkiej różnicy. 
 • Poziom hałasu. Choć niektórzy są przekonani o cichszej pracy żaren ceramicznych, nie jest to do końca prawda. To nie materiał ma na to wpływ, a sposób konstrukcji.
 • Cena. W porównaniu do żaren stalowych tej samej kategorii, ceramiczne są zazwyczaj tańsze.  

Podsumowując: o ile tylko młynek jest wysokiej jakości, żarna nie będą miały wielkiego wpływu. Każde, stalowe i ceramiczne, płaskie i stożkowe dobrze wykonają swe zadanie. Niektóre wymienione aspekty mogą dać ci do myślenia – koniec końców wybór należy do ciebie!  

Powiedz mi jak parzysz kawę, a powiem ci jaki młynek wybrać

Powiedz mi jak parzysz kawę, a powiem ci jaki młynek wybrać

Jeśli ulegasz wrażeniu, że wybór młynka to trudne zadanie, nie mylisz się: jest wiele młynków do wyboru! Jak jednak ustalimy, najważniejszym kryterium wyboru powinna być twoja ulubiona metoda parzenia. Możesz też pójść łatwiejszą drogą i po prostu kupić młynek uniwersalny – jeśli jednak jesteś fanem espresso, może to nie być najlepszy wybór.

Dzieje się tak po pierwsze dlatego, iż espresso wymaga wyjątkowo drobno zmielonych ziaren. Wiele młynków uniwersalnych zwyczajnie nie jest w stanie osiągnąć takiego poziomu (szczególnie w przypadku najtańszych młynków na rynku – nawet jeśli napisano na nich „espresso”, mogą nie być w stanie zmielić kawy wystarczająco drobno).

Po drugie, jeśli lubisz od czasu do czasu zmienić metodę parzenia, konieczne będzie nieustannie przestawianie grubości mielenia i tak w kółko, za każdym razem gdy masz ochotę na espresso. Zaufaj nam, jest to dalekie od wygody i może być bardzo męczące. Nie jest zaskoczeniem, że koneserzy mają w domu dwa młynki: jeden wyłącznie do espresso, drugi do metod przelewowych. Czym się różnią i jak wybrać właściwy?

Młynek do espresso

Młynek do espresso

Zastanawiasz się jakiego młynka potrzeba do wyśmienitego espresso? Odpowiedź jest prosta: elektrycznego. Są one zaprojektowane, by mielić drobno i jednolicie. Jeśli kupisz młynek tego typu, najlepiej używać go tylko do espresso. Nieustanne przestawianie grubości mielenia jest czasochłonne i marnuje kawę. Na co powinien więc zwracać uwagę prawdziwy fan espresso

 1. System dozowania. W idealnej sytuacji twój młynek powinien mielić osobną porcję kawy prosto do portafiltra. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dobre espresso można zaparzyć tylko z użyciem świeżo zmielonych ziaren, powinny więc trafić do ekspresu zaraz po zmieleniu. System dozujący zapobiegnie utraceniu aromatu i smaku kawy. 
 2. Moc silnika. W przeciwieństwie do tanich młynków, urządzenia wysokojakościowe wyposażone są w mocne silniki. Te tańsze są zazwyczaj szybkie i głośne, jednak brak im mocy do drobnego mielenia. Dlatego wiele osób jest niemile zaskoczonych, gdy ich tani młynek do espresso nie jest w stanie odpowiednio zmielić kawy. 
 3. System regulacji przemiału. Parzenie espresso często wymaga mikroskopijnych zmian, więc upewnij się, że twój młynek pozwala na wprowadzenie takowych. Może on być „stopniowy” lub „bezstopniowy”. Ten pierwszy charakteryzują z góry ustalone poziomy, więc ogranicza on lekko twoją wolność (to rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w tańszych modelach), podczas gdy system bezstopniowy pozwala na płynne wprowadzanie najmniejszych zmian. 
 4. Budowa. By połowa twojej kawy nie wypadała obok portafiltra, upewnij się, że budowa młynka pozwala na „czyste”, dokładne dozowanie.
 5. Opcje programowania (czasomierz). Czasomierz zdecydowanie przydaje się przy programowaniu dokładnego czasu parzenia i jednolitości każdej filiżanki espresso. 
 6. Łatwość i wygoda użytkowania. Zadaj sobie pytanie czy młynek jest wygodny i łatwy w użyciu: czy możesz go włączyć i wyłączyć, dopasować grubość mielenia, programować?
 7. Jakość żaren. Jaka jest różnica miedzy młynkiem za 500 złotych a takim za kilka tysięcy? Detale, design, moc silnika, wygoda użytkowania, opcje programowania, dopasowanie grubości mielenia i kontrola nad całym procesem zdecydowanie mogą się różnić. Najważniejsza różnica tkwi jednak w jakości żaren i równomierności rzemiału. Według kawowych ekspertów, to tu tanie i średnio-drogie młynki „rozchodzą się”. Kilkaset złotych może uczynić niewiarygodną różnicę. Kawa zmielona dobrej jakości młynkiem będzie słodsza, „czystsza”, pozbawiona nieprzyjemnej goryczy i kwasowości. Jej tekstura będzie przyjemna, pozostawi też na języku pyszny posmak. 

Przyjaciele Kawy rekomenduje

Młynek do metod przelewowych i parzenia wprost do kubka

Młynek do metod przelewowych i parzenia wprost do kubka

Jeśli lubisz dripy, modne urządzenia przelewowe, French pressy czy tradycyjną kawę w szklance, wybierz młynek przeznaczony do tych metod. Dobra wiadomość jest taka, że młynki te są zazwyczaj tańsze, niż te stworzone z myślą espresso – ich silniki nie muszą być aż tak silne. Co więc należy rozważyć przy wyborze takiego młynka?   

 1. Ręczny czy elektryczny. Ten aspekt omówiliśmy już w sposób dokładny, więc teraz tylko przypomnimy o tym, jak ważny jest wybór rodzaju młynka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj o tym powyżej.
 2. Gdzie przesypywana jest zmielona kawa? Tego typu młynki wyposażone są zazwyczaj w pojemniki na zmieloną kawę. Jeśli twój wybrany młynek takowy posiada, upewnij się, iż łatwo wyjąć z niego zmieloną kawę. Możesz też wybrać młynek typu single-dose mielący kawę prosto do wolnostojącego pojemnika. To najlepsza opcja gwarantująca maksymalną świeżość. 
 3. Wygodna regulacja grubości mielenia. Mimo, że te metody parzenia nie wymagają mikroskopijnych zmian, wciąż musisz rozważyć dostępne opcje regulacji grubości mielenia i upewnić się, że można je wygodnie zmienić. To ważne szczególnie w przypadku młynków ręcznych: niektóre modele wymagają całkowitego rozebrania młynka w celu zmiany grubości mielenia.
 4. Łatwość czyszczenia. Upewnij się, że budowa młynka pozwala na łatwe jego czyszczenie.
 5. Pojemność. Szczególnie w przypadku młynka ręcznego (te często wyposażone są w małe pojemniki) musisz pomyśleć o pojemności. Powinny one mieścić co najmniej tyle kawy, ile chcesz zmielić do pojedynczego parzenia.
 6. Budowa i stabilność. Im młynek jest stabilniejszy w trakcie mielenia, tym równiejszy będzie jego przemiał.
 7. Materiały. Młynek powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, może być to plastik lub metal. Ważne, by był też przyjemny w dotyku – będziesz go przecież trzymać w dłoni każdego dnia.
 8. Jakość żaren. Żarna płaskie i stożkowe, ceramiczne i stalowe omówiliśmy wcześniej, tu jednak chodzi nam o jakość żaren samych w sobie, jak i równomierność przemiału. Tak jak w przypadku młynków do espresso, dobrej jakości żarna to gwarancja smacznej kawy. Nie zaskoczy cię pewnie, że jakość i cena są ze sobą powiązane. Jednak warto jeszcze raz podkreślić, że kilkaset złotych przekłada się na różnicę w jakości.

Przyjaciele Kawy rekomenduje

Dbaj o swój młynek

Dbaj o swój młynek

Po zainwestowaniu w młynek wysokiej jakości, poświęć trochę czasu na zachowanie go w czystości. Pamiętaj – kawa to produkt spożywczy. Po każdym zmieleniu powinieneś choć lekko przeczyścić młynek – w przeciwnym wypadku pozostałości starej kawy mogą zrujnować smak kolejnej filiżanki. W ziarnach kawy znajdują się też naturalne tłuszcze: po zmieszaniu z drobno zmielonymi ziarnami mogą one zatykać żarna. Dziś można nawet znaleźć tabletki do czyszczenia młynków, dzięki którym konserwacja młynków staje się łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. 

Mielenie kawy do różnych metod parzenia

Mielenie kawy do różnych metod parzenia

Różne metody parzenia wymagają różnych grubości mielenia. Zasada jest następująca: jeśli kawa jest dla ciebie zbyt intensywna, zmiel ją grubiej. I na odwrót: jeśli nie jest wystarczająco intensywna, zmiel ją drobniej. Tego typu zasady warto traktować jako pewne ramy, które można stosować jako punkt wyjścia do swoich własnych poszukiwań ideału smaku. Gdyby rok po roku obserwować mistrzostwa baristów, łatwo można dojść do wniosku, iż nie istnieje uniwersalne rozwiązanie. Kawowi profesjonaliści ciągle eksperymentują i próbują różnych rodzajów mielenia. Dopóki smak jest zbalansowany, można uznać, że dobrze wykonali swoją pracę.

Jeśli chodzi o grubość mielenia do różnych metod, Przyjaciele Kawy rekomendują następujące zasady:

Parzenie kawy w kubku: gruby przemiał, podobny do soli morskiej. Kawa w kubku pozostaje w stałym kontakcie z wodą przez relatywnie długi czas, zazwyczaj aż do momentu spożycia. Grubszy przemiał spowalnia ekstrakcję smaku i obniża zawartość kofeiny. Jeśli zmielisz kawę drobno i zanurzysz ją w wodzie na dłuższy czas, smak naparu może być nieprzyjemny, a kawa sama w sobie zbyt mocna.

Kawiarka: drobny przemiał przypominający mąkę. Jeśli chcesz obniżyć gorycz kawy i zapobiec przepaleniu ziaren w trakcie mielenia, spróbuj średniego przemiału.

Tygielek: bardzo drobny przemiał przypominający mąkę. To jedna z najstarszych metod wymagająca tylko trzech rzeczy: tygielka, wody i bardzo drobno zmielonych ziaren. Czas parzenia nie przekracza 3 minut, więc przez drobny przemiał maksymalizujemy ekstrakcję smaku.

Espresso: przemiał drobniejszy niż średni, przypominający sól. Jeśli woda przepłynie przez kawę zbyt szybko, być może zmieliłeś kawę zbyt grubo. By spowolnić proces, zmiel ją drobniej. Espresso powinno parzyć się w przedziale 20-30 sekund.

Ekspres automatyczny: średnia grubość przemiału. Ekspresy automatyczne są stworzone by parzyć kawę tak, jak pije ją większość ludzi. Celem jest parzenie naparów przez właściwą ilość czasu, więc średni przemiał zoptymalizuje ekstrakcję smaku. Jeśli kawa jest zbyt kwasowa lub gorzka, odpowiednio zmiel ją drobniej lub grubiej i dopasuj smak do swoich gustów.

V60: średni przemiał przypominający cukier. Jeśli twoja kawa jest zbyt kwaśna, nie udało się wyekstrahować wystarczająco dużo smaku, więc zmiel ziarna drobniej, lub pozwól im na dłuższy kontakt z wodą. I na odwrót, jeśli napar jest zbyt gorzki, osłab ekstrakcję mieląc kawę grubiej, lub ograniczając czas kontaktu kawy z wodą.

French press: gruby przemiał, przypominający sól morską. Tę metodę charakteryzuje dłuższy kontakt kawy z wodą, ważne jest więc, by nie zmielić ziaren zbyt drobno. Różne poziomy przemiału mogą dawać bardzo różny smak. Drobniej zmielona kawa przypominać może w smaku espresso, grubsza natomiast da tradycyjny smak French pressu.

AeroPress: średnia grubość przemiału przypominająca piasek. Ten rodzaj przemiału rekomendujemy do tzw. metody „odwróconej”. Przy metodzie klasycznej, miel drobniej. Tak jak w przypadku espresso, AeroPress wykorzystuje ciśnienie, więc możesz również spróbować „espressowego” przemiału.

Chemex: średnio-gruby typ przemiału, przypominający gruby piasek. Jeśli zmielisz kawę zbyt drobno, będzie ona miała zbyt długi kontakt z kawą. Z drugiej strony, zbyt grubo zmielona kawa sprawi, że woda zbyt szybko przeleje się przez ziarna, nie pozwalając na rozwinięcie się smaku. 

Zainwestuj w pyszną kawę, kupując dobrej jakości młynek

Kawowi eksperci mają rację, traktując nowy młynek jak inwestycję. Niektórzy uważają, że młynek jest tak samo ważny (jeśli nie ważniejszy) niż dobre urządzenie do parzenia. Odnosi się to szczególnie do ekspresów ciśnieniowych – są one uważane za kluczowe, podczas gdy młynkom często nie poświęca się tyle uwagi! Jeśli twoje ziarna nie są odpowiednio zmielone, ich smaku nie ocali nawet najlepszy ekspres. Nie ustawaj w pogoni za nieuchwytną filiżanką idealnej kawy!

Wskazówki

Wskazówki

 1. Świeżo zmielona kawa jest najpyszniejsza i najbardziej aromatyczna, więc jeśli wciąż kupujesz kawę mieloną, rozważ zakup młynka. Każdy zasługuje na pyszną, aromatyczną kawę – ty też! 
 2. Miel ziarna tuż przed parzeniem i zmierz ilość, którą chcesz parzyć. 
 3. Kupując młynek, rozważ jego typ: młynek żarnowy jest lepszy od nożowego. 
 4. Wybierając pomiędzy młynkiem ręcznym a elektrycznym, weź pod uwagę swój styl życia i zwyczaje parzenia. Młynek ręczny łatwiej zabrać w podróż. Będzie cichszy, ale wymaga więcej czasu i wysiłku. Młynki elektryczne są głośniejsze, ale i wygodniejsze. Jeśli jesteś fanem espresso, potrzebny ci będzie dobry młynek elektryczny.
 5. Pamiętaj, że młynki uniwersalne nie nadają się do każdej metody parzenia. Jeśli lubisz zarówno espresso, jak i kawy przelewowe, rozważ zakup dwóch młynków.
 6. Nie myśl za dużo o kwestii żaren. Bez względu na to, czy twój młynek będzie wyposażony w żarna płaskie czy stożkowe, stalowe czy ceramiczne, będą one wykonywać swoje zadanie, jeśli tylko są dobrej jakości. Niektórzy powiedzą, że  kawa przygotowana z użyciem konkretnych żaren jest smaczniejsza, jednak smak jest subiektywny.
 7. Jednolity przemiał to zbalansowany smak. Dlatego zakup droższego młynka z lepszymi żarnami jest tego warty.
 8. Nie bój się eksperymentować z grubością przemiału. Ostatecznym celem jest odnalezienie zbalansowanego, nie zbyt kwaśnego czy gorzkiego smaku.
 9. Poświęć czas na konserwację młynka, czyść go po każdym użyciu. 
 10. Dobry młynek to inwestycja na lata. Jeśli podejmiesz dobry wybór, będzie ci umilał dni przez długi okres.