2+2
2+2

Najlepszy ekspres kolbowy do twojego domu

Najlepszy ekspres kolbowy

Świat, w którym żyjemy, różni się diametralnie od tego, który zamieszkiwali nasi rodzice. Otaczają nas samodzielnie samochody, telefony komórkowe z wbudowanymi kalkulatorami (pamiętasz, jak nauczyciel matematyki nie pozwalał ci używać kalkulatora w szkole, bo “nie będziesz mógł go wszędzie ze sobą nosić”?) i oczywiście pyszna kawa, która jest łatwo i szybko dostępna. 

Może się wydawać, że większość technologii rozwinęła się zupełnie naturalnie i że nie ma jednej osoby lub rzeczy, której moglibyśmy podziękować za życie, jakie dziś prowadzimy. Jednak jeśli chodzi o wysokiej jakości kawę, która jest obecnie tak łatwo dostępna, a także o rosnącą popularność domowych ekspresów do kawy, z pewnością istnieje jeden katalizator, który wszyscy powinniśmy docenić. Jest nim ruch zwany “trzecią falą kawową”. 

Trzecia fala kawy

Trzecia fala kawy

Trzecia fala kawowa to nazwa ruchu, który rozpoczął się w 2000 roku. Mniej więcej w tym czasie zaczęły powstawać coraz bardziej wyspecjalizowane kawiarnie, w których parzenie kawy uznawane było za rzemiosło, a z czasem przekształciło się w prawdziwą sztukę i wyjątkową naukę. Bariści i właściciele kawiarni stale podnosili standardy stosowane nie tylko do samego parzenia kawy, ale również do ziaren kawy używanych do przygotowania napojów. Doprowadziło to do powstania licznych mikrolotów (małych farm kawowych). Zamiast sprzedawać swoją wyjątkową kawę większym spółdzielniom, farmerzy zaczęli sprzedawać swoje cenne ziarna bezpośrednio do wyspecjalizowanych kawiarni.

W końcu i nas, klientów tych kawiarni, dotknęły te zmiany. Przestaliśmy pić zwykłe włoskie espresso i zaczęliśmy poszukiwać czegoś znacznie bardziej niezwykłego i wyjątkowego. Stopniowo odsunęliśmy na dalszy plan gorycz kojarzoną z kawą i daliśmy szansę naturalnej gorzkiej słodyczy ziaren arabica. Przekonaliśmy się, że w odpowiednich rękach niezwykłe smaki kawy mogą wspaniale rozwinąć się na naszym podniebieniu i zamienić się w cudowny wachlarz smaków. 

W miarę upływu czasu ciekawość miłośników kawy tylko rosła. W poszukiwaniu nowych smaków i odmian kawy, odwiedziliśmy wiele kawiarni oferujących wyjątkowe napoje kawowe. Nauczyło nas to nie tylko aktywnie interesować się i odważnie eksplorować świat kawy, ale także obudziło drzemiący w nas instynkt twórczy.

Espresso przyrządzane w domu

Espresso przyrządzane w domu

Po skosztowaniu napojów, które oferowały nam kawiarnie, zaczęliśmy myśleć o próbach zaparzania kawy na nowe sposoby samodzielnie. Aby wcielić ten pomysł w życie, producenci ekspresów do kawy musieli posunąć swoje urządzenia dalej niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście podjęli wyzwanie: nieporęczne, spotykane w kawiarniach urządzenia do parzenia kawy zostały w magiczny sposób przekształcone w kompaktowe maszyny, które mogły ozdobić każde wnętrze, a jednocześnie posiadały te same funkcje, którymi szczyciły się większe urządzenia. Stworzywszy domowe ekspresy do kawy, ludzie ci pozwolili nam również wykazać się kreatywnością. Trzeba jednak przyznać, że do rozwijania tego rodzaju cech potrzebne są wiedza i umiejętności: tylko te dwa ostatnie mogą pomóc nam oswoić te maszyny do parzenia kawy i w pełni wykorzystać oferowane przez nie możliwości.   

Kolbowe ekspresy do kawy działają w oparciu o prostą zasadę przyczyny i skutku. Oznacza to, że im więcej wysiłku włożysz w naukę parzenia najsmaczniejszej kawy, tym wyższa będzie jakość przygotowywanych napojów. Znaczna część tego procesu nauki składa się z czystej teorii. Wszystko, co trzeba wiedzieć o mieleniu kawy, doborze odpowiedniej temperatury wody i wydawaniu napoju we właściwy sposób, można odkryć po prostu czytając odpowiednie rozdziały instrukcji obsługi. 

Niestety, inne szczegóły związane z obsługą kolbowego ekspresu do kawy wymagają długiego procesu prób i błędów. Być może będziesz musiał setki razy ubijać kawę i spieniać mleko, zanim zrobisz to dobrze. Choć brzmi to trochę jak tortury, efekt końcowy jest zdecydowanie wart walki – to kawa, która jest nie mniej niż doskonała, zaparzona przez nikogo innego, tylko przez Ciebie! Kiedy już opanujesz każdy etap tego procesu, możemy zagwarantować, że już nigdy nie będziesz chciał iść do kawiarni. Dlaczego miałbyś? Przecież najsmaczniejsza kawa, jakiej kiedykolwiek próbowałeś, czeka na Ciebie w domu!

Doskonały smak

Doskonały smak

Odkrycie najlepszych ziaren i opanowanie receptury, która idealnie do nich pasuje, pozwoli Ci cieszyć się idealnym espresso. Bogata crema o wzorze tygrysich pasków, dająca wszystkim znać, że napój został zaparzony w sposób absolutnie perfekcyjny. Pod nią znajduje się pełne smaku, gęste espresso, którego zapach z pewnością wyrwie Cię ze snu. No i oczywiście ten magiczny pierwszy łyk, który daje uczucie czystej przyjemności. O takiej kawie marzy każdy z nas – a kolbowy ekspres do kawy pomoże Ci ją zaparzyć.  

Kolbowy ekspres do kawy: na co należy zwrócić uwagę?

Jeśli kiedykolwiek byłeś w kawiarni i barista przygotował Ci filiżankę kawy przy użyciu ekspresu do kawy, urządzenie to najprawdopodobniej było kolbowe, jeszcze zwane półautomatycznymi. Sama nazwa sugeruje, że część pracy związanej z parzeniem kawy jest wykonywana przez urządzenie, podczas gdy reszta zależy od Ciebie. Prawdopodobnie nie będziesz musiał zaglądać zbyt głęboko do wnętrza swojego ekspresu do kawy podczas przygotowywania napojów, ale wiedza na temat różnych elementów urządzenia i funkcji, które wykonują, może się przydać. Ponadto, jeśli jesteś w trakcie poszukiwania najlepszego kolbowego ekspresu do kawy do swojego domu, wiedza o tym, na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę, z pewnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Zbiornik na wodę lub bezpośrednie podłączenie do sieci wodociągowej

Pusiau automatinio kavos aparato vandens talpa

Większość domowych ekspresów do kawy jest wyposażona w wyjmowany zbiornik na wodę, który należy napełniać ręcznie. Warto przy tym zwrócić uwagę na kilka rzeczy: po pierwsze, zbiornik musi być wygodny do wyjmowania i napełniania. Po drugie, pojemność zbiornika musi odpowiadać liczbie napojów, które zamierzasz zaparzyć dziennie. To ostatnie jest kwestią wygody i higieny: jeśli zaparzasz tylko kilka filiżanek dziennie, a Twój zbiornik jest bardzo duży, woda może po pewnym czasie stać się “nieświeża”. Jeśli natomiast przygotowujesz wiele espresso i latte, korzystając z bardzo małego zbiornika na wodę, będziesz musiał napełniać go wielokrotnie każdego dnia.  

Zamiast zbiornika na wodę, niektóre ekspresy do kawy można wyposażyć w instalację hydrauliczną, czyli podłączyć bezpośrednio do sieci wodociągowej. Jest to szczególnie wygodne, ponieważ nie trzeba się martwić o napełnianie zbiornika. Niemniej jednak taki ekspres traci część swojej mobilności: jego lokalizacja w kuchni zależy od tego podłączenia. Ponadto takie ekspresy do kawy są zazwyczaj droższe i zajmują więcej miejsca.

Systemy grzewcze ekspresów do kawy 

Wiadomo, że do parzenia kawy używamy wody podgrzanej przez ekspres do określonej temperatury. Należy pamiętać, że woda jest jednym z kluczowych składników każdego napoju kawowego. Jakość espresso zależy od temperatury wody użytej do jego zaparzenia, a także od tego, czy ta temperatura jest stałą w ciągu całego zaparzania. 

Systemy grzewcze w ekspresach do kawy dzielą się na cztery rodzaje: urządzenie może być wyposażone w element grzewczy (termoblok), może mieć pojedynczy bojler, może być wyposażone w wymiennik ciepła (HX) lub może być ekspresem z podwójnym bojlerem. Czym różnią się od siebie te systemy?

Ekspresy do kawy z systemem grzewczym thermoblock lub thermocoil

Ten błyskawiczny system grzewczy jest spotykany w podstawowych ekspresach do kawy. Woda jest podgrzewana po naciśnięciu przycisku zaparzania kawy. Największa zaleta tego systemu: gorąca woda jest gotowa natychmiast i nie trzeba czekać na jej podgrzanie. Największa wada: ten rodzaj systemu nie jest w stanie zapewnić stałej temperatury wody, więc jakość espresso może nieco ucierpieć (aczkolwiek, te niuanse smakowe będą zauważalne tylko dla prawdziwych koneserów espresso). Ponadto, nie będzie można jednocześnie parzyć kawy i korzystać z dyszy parowej: te czynności trzeba będzie wykonywać jedna po drugiej. 

Warto również zauważyć, że system termobloków jest zazwyczaj spotykany w tańszych ekspresach do kawy. System thermocoil jest bardziej innowacyjny: jest szczególnie trwały, szybki i potrafi utrzymać stabilną temperaturę wody. 

Ekspresy do kawy z pojedynczym bojlerem

Niektóre ekspresy do kawy są wyposażone w pojedynczy bojler, który służy do podgrzewania wody. W odróżnieniu od systemów termoblokowych, ten zapewnia stałe podgrzewanie określonej ilości wody (ilość zależy od wielkości bojlera). Największa zaleta: stabilna temperatura wody. Największa wada: w zależności od wielkości bojlera, być może będziesz musiał poczekać, aż woda będzie gotowa – może to trwać od 3-5 do 20-30 minut. W związku z tym, wybierając ekspres z pojedynczym bojlerem należy wziąć pod uwagę wielkość bojlera i liczbę porcji kawy, które zamierzasz zaparzyć podczas jednej sesji zaparzania. 

Innym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest fakt, że ten bojler podgrzewa wodę używaną do produkcji kawy, pary i zwykłej gorącej wody. Oznacza to, że nie będzie można jednocześnie wydawać pary i zaparzać kawy. Po zaparzeniu filiżanki kawy trzeba będzie również trochę poczekać, zanim zostanie wydana para (woda użyta do wytworzenia pary musi osiągnąć wymaganą temperaturę – w przeciwnym razie para może mieć nieodpowiednią temperaturę, przez co mleko nie zostanie spienione poprawnie). To samo dotyczy parzenia kawy po spienianiu: najprawdopodobniej trzeba będzie trochę poczekać, aż woda ostygnie i osiągnie temperaturę stosowaną podczas przygotowywania kawy (90-95 °C). 

Jeśli raczej pijesz tylko espresso lub planujesz używać ekspresu do kawy do przygotowania kilku napojów na bazie mleka każdego dnia, ten typ urządzenia będzie dla Ciebie idealny!

Ekspresy do kawy z wymiennikiem ciepła (ekspresy HX)

Te ekspresy również wyposażone są w pojedynczy bojler, ale służy on do dozowania pary i gorącej wody jednocześnie. Przez bojler przechodzi specjalna rurka, przez którą przepływa zimna woda. Woda ta jest podgrzewana oddzielnie w ciągu przepływania aż osiągnie temperaturę wymaganą do przygotowania espresso, zatem jest używana do parzenia kawy

Największą zaletą tego typu ekspresów do kawy jest to, że są one prawie dwa razy tańsze niż modele z podwójnym bojlerem, a mimo to są w stanie jednocześnie wydawać parę i kawę. Pomogą Ci również zaoszczędzić energię. Co więcej, rurka używana do przygotowania kawy pobiera wodę ze zbiornika na wodę lub z sieci wodociągowej, a nie bezpośrednio z bojlera, dzięki czemu woda jest zawsze świeża.  

W porównaniu z urządzeniami należącymi do najbliższej kategorii, główną wadą modeli HX jest brak bezpośredniej kontroli nad temperaturą wody – temperatura wody w rurze zależy od temperatury wewnątrz bojlera. Ponadto, przed zaparzeniem kawy należy wykonać płukanie chłodzące. Jednak systemy HX są wciąż udoskonalane, więc najnowsze modele, takie jak słynny Lelit “MaraX PL62X”, nie wymagają już tego typu płukania.

Ekspresy do kawy z podwójnym bojlerem

Urządzenia te wyposażone są w dwa oddzielne bojlery: jeden z nich służy do parzenia kawy i utrzymuje niższą temperaturę wody, a drugi służy do wytwarzania pary i utrzymuje wyższą temperaturę. Ponieważ proces spieniania mleka nie ma wpływu na pozostałe procesy zachodzące w tych urządzeniach, urządzenia z podwójnym bojlerem są w stanie stale utrzymywać temperaturę wymaganą zarówno do wytwarzania pary, jak i parzenia kawy. Oznacza to również, że kawa i para mogą być wydawane jednocześnie.

Należy wspomnieć, że te urządzenia mogą zajmować więcej miejsca, zużywają więcej energii (ponieważ muszą stale utrzymywać wodę w obu bojlerach w stanie gorącym) i kosztują nieco więcej. Aczkolwiek, doskonałe espresso jest tego warte!

Grupy zaparzające

Kolejnym ważnym elementem kolbowego ekspresu do kawy jest ilość grup zaparzających. Ponieważ przez tę część urządzenia przepływa kawa, producenci ekspresów zwracają szczególną uwagę na to, aby była ona jak najlepiej dopracowana. Głównym zadaniem grup występujących w tych ekspresach do kawy jest przepuszczanie przez nie wody bez utraty lub zmiany ciśnienia, przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganej temperatury i zapewnieniu, że woda w odpowiedni sposób przechodzi przez zaparzaną kawę. Są dwa typy grup – standardowa (w kształcie pierścienia) i klasyczna E61 – mają one swoje unikalne zalety i wady. 

Pierwszy typ charakteryzuje się automatycznym działaniem – aby rozpocząć lub zatrzymać wydawanie wody, wystarczy nacisnąć przycisk. Reszta procesu będzie przebiegać zgodnie z wybranymi wcześniej ustawieniami. Jeśli szukasz ekspresu, który będzie trzymał się tych samych ustawień i automatycznie wykonywał te same czynności przy każdym parzeniu kawy, standardowa grupa zaparzająca jest zdecydowanie dla Ciebie.  

Klasyczna głowica grupy E61 obsługiwana jest za pomocą dźwigni. Aby rozpocząć, wstrzymać lub zatrzymać wydawanie wody, a także zwilżyć kawę, należy zmienić położenie dźwigni. Pozycje te nie są wstępnie zaprogramowane, więc działają na zasadzie ręcznej. Chociaż ten rodzaj głowicy nie zapewnia takiego poziomu stabilności, jaki gwarantuje standardowa głowica grupowa, umożliwia on regulację niektórych ustawień w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zawsze będziesz gotowy na dostosowanie się do zmieniających się warunków, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy opanowali proces parzenia kawy. Głowica grupy E61 zapewnia również stabilność termiczną, dzięki czemu ten aspekt kawy pozostanie mniej więcej jednolity przez cały czas

Portafiltry – czyli kolby do ekspresu

Portafiltr, zwany też kolbą, jest również kluczowym elementem ekspresu do kawy. W kolbie kawa jest ubijana przed włożeniem portafiltra do głowicy grupy. Istnieją różne rozmiary portafiltrów, ale standardowa średnica w najprostszych, podstawowych ekspresach wynosi 50-53 mm. Te portafiltry mieszczą mniej kawy, więc aby zwiększyć ciśnienie, pod siatką znajduje się warstwa z pojedynczym otworem. Ten rodzaj portafiltrów nazywany jest “ciśnieniowymi”. 

Portafiltry znajdujące się w kolbowych ekspresach wyższej klasy charakteryzują się zazwyczaj większą średnicą (57 lub 58 mm). Mieści się w nich więcej kawy, więc nie ma potrzeby wytwarzania dodatkowego ciśnienia poprzez wymianę siatki. Takie portafiltry nazywane są “bezciśnieniowymi”. Chociaż różnica między 57 a 58 mm jest naprawdę niewielka, ta druga średnica jest uważana za standard w profesjonalnych ekspresach do kawy. 

Portafiltry mogą być pojedyncze lub podwójne. Pojedynczy portafiltr ma jeden dzióbek, który służy do uwalniania przygotowanego napoju. Mieści on mniej kawy, całkowita powierzchnia, przez którą kawa jest przeciskana, jest w porównaniu z nim niewielka, a jego krawędzie są ukośne. Mimo że pojedyncze portafiltry są całkiem dobre, gdy idzie mowa o przygotowaniu mniejszej porcji kawy, czy też pojedynczego espresso, nie są one praktyczne i mogą być szkodliwe dla procesu parzenia kawy. 

Podwójny portafiltr jest wyposażony w dwa dzióbki, cała jego powierzchnia jest przeznaczona do uwalniania napoju, a powierzchnia ta jest równa, dzięki czemu smak jest wydobywany we właściwy sposób, wykorzystując każdą drobinkę kawy wsypaną do koszyka. Ze względu na swój kształt, podwójne portafiltry, które można znaleźć w niektórych kolbowych ekspresac, mogą być używane do parzenia napojów z użyciem kawy w tabletkach, jak również kawy mielonej. 

Wszystkie pozostałe elementy portafiltra, takie jak materiał, z którego wykonany jest uchwyt, czy kolor, nie mają większego wpływu na efekt końcowy procesu parzenia kawy. Materiał i kolor, który wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich osobistych preferencji. Niektórzy uważają, że skośny uchwyt jest lepszym wyborem, ponieważ pozwala użytkownikowi na równomierne umieszczenie portafiltra na powierzchni roboczej. Nie ma to jednak większego znaczenia: podczas ubijania kawy, portafiltr opiera się najczęściej o krawędź stołu lub umieszcza w specjalnym uchwycie – w przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczenia powierzchni stołu lub blatu. 

Jeśli chcesz poprawić jakość swoich napojów i sprawić, by proces parzenia kawy był wygodniejszy, zalecamy skupić się na znalezieniu dobrego, ciężkiego tampera, który jest wygodny w trzymaniu. Prawidłowe ubijanie kawy jest kluczowe, kiedy chodzi o przygotowanie pysznego napoju, bowiem jakość i równomierność ubijania kawy ma bezpośredni wpływ na jej smak. Pamiętaj, że wysokiej jakości tamper to coś więcej niż tylko oznaka dobrego gustu i pięknego wyglądu!

Dysza parowa w kolbowych ekspresach do kawy

Dysza parowa to absolutny niezbędnik w każdym ekspresie do kawy. Omówiliśmy już aspekt pary związany z temperaturą wody: jeśli jest ona zbyt niska, para nie będzie prawidłowo pieniła mleka. Należy jednak pamiętać, że kształt dyszy, jej powłoka i liczba otworów, które się w niej znajdują, są nie mniej ważne. 

Dysze parowe znajdujące się w podstawowych ekspresach do kawy wyglądają jak zwykłe rurki. Świetnie sprawdzają się, gdy trzeba podgrzać i spienić mleko, ale jeśli chodzi o spienianie mleka do przyrządzania latte art, to po prostu się do tego nie nadają. 

Wraz ze wzrostem kategorii ekspresów do kawy – od klasy podstawowej do klasy premium – można zauważyć, że dysza staje się coraz bardziej subtelna, a także coraz węższa. Na dole zwykłych dysz parowych znajduje się pojedynczy, maleńki otwór. Oprócz przygotowania wspaniałego cappuccino, jest ona w stanie wyprodukować wysokiej jakości latte. 

Dysze parowe znajdujące się w modelach klasy premium mogą mieć dwa, trzy, a czasem nawet cztery otwory. Pozwalają one na stworzenie klasycznego ruchu wirowego, który profesjonalni bariści tak bardzo uwielbiają. Są wyprofilowane w sposób, który pozwala na łatwe zanurzenie ich w mleku i powoduje, że ono zaczyna się obracać, gdy tylko otwory dotkną powierzchni mleka. Dysze klasy premium często wykonane są z dwuwarstwowego metalu, dzięki czemu chronią przed poparzeniem i są wygodne w ręcznej obsłudze.  

 Musimy jednak zaznaczyć, że niezależnie od kształtu, mocy i innych aspektów Twojej dyszy parowej, nadal będziesz potrzebował trochę praktyki, aby nauczyć się, jak używać jej prawidłowo. Kiedy już jednak opanujesz tę technikę, nie tylko będziesz w stanie przygotować lekką, naturalnie słodką mleczną piankę, ale także będziesz miał szansę spróbować sztuki latte art i uwolnisz swoją kreatywność, używając pianki do malowania na przygotowanej kawie!

W niektórych kolbowych ekspresach do kawy dysza parowa pełni również funkcję dyszy do gorącej wody. Jeśli jednak zamierzasz dość często używać funkcji gorącej wody do przygotowywania herbaty lub jesteś fanem przepisu na americano, zalecamy wybór ekspresu z oddzielną dyszą do gorącej wody. Będzie to o wiele wygodniejszym rozwiązaniem.

Manometry w kolbowych ekspresach do kawy

Dla tych z Państwa, którzy cenią sobie precyzję i chcą parzyć kawę zgodnie z najwyższymi standardami, ciśnieniomierz, zwany również manometrem, jest zdecydowanie niezbędnym narzędziem. Dzięki niemu miłośnicy kawy mogą kontrolować ciśnienie używane podczas przygotowywania napojów. Aby uzyskać prawdziwe espresso, należy stosować ciśnienie o wartości 9 barów. Jeśli Twój ekspres do kawy nie jest wyposażony w osobną dźwignię do regulacji ciśnienia parzenia, będziesz mógł je regulować jedynie poprzez zmianę wielkości porcji lub stopnia zmielenia kawy. Aczkolwiek, aby zmienić oba te czynniki, trzeba użyć młynka do kawy, a nie samego ekspresu. 

Ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem czy nie?

Pusiau automatinis kavos aparatas su integruotu malūnu

Młynek do kawy – czy to wbudowany, czy oddzielny – jest nieodzownym elementem procesu parzenia kawy w kolbowym ekspresie do kawy. Użycie w ekspresie takiego rodzaju ziaren, które byli zmielone nie przed chwilą, a o wiele wcześniej, byłoby prawdziwą zbrodnią przeciwko doskonałemu espresso!

Wbudowany młynek to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem i nie mają zbyt wiele miejsca na ekspres do kawy w swojej kuchni, ale chcą cieszyć się pysznymi napojami wysokiej jakości. Jeśli chodzi o funkcje, młynek do kawy tego typu nie różni się zbytnio od osobnego młynka. Jednak ten pierwszy znajduje się wewnątrz ekspresu do kawy, co oznacza, że wraz z nagrzewaniem się urządzenia, nagrzewają się również ziarna kawy – a to może mieć negatywny wpływ na smak kawy z nich przygotowanej.  

Oddzielny młynek do kawy całkowicie eliminuje to ryzyko. Co więcej, wybór oddzielnego młynka oznacza, że możesz wybrać model, który naprawdę Ci się podoba. Ale na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego młynka dla siebie? Najważniejszym elementem są zdecydowanie żarna. Mogą być stożkowe lub płaskie, a także ceramiczne lub wykonane ze stali. Ekspresy do kawy klasy premium zazwyczaj wyposażone są w płaskie żarna, ponieważ mielą one kawę bardziej równomiernie – niemniej jednak, mogą być one wykonane ze stali lub ceramiczne. Które z nich są więc lepsze? Nie ma tu jednej słusznej odpowiedzi. Stalowe żarna są bardziej ostre, więc są w stanie zmielić kawę z większą precyzją, ale gdy się stępią, tracą tę cechę – co oznacza, że trzeba wtedy rozebrać młynek i naostrzyć żarna.

Z drugiej strony, podczas gdy ceramicznym młynkom może czasem brakować precyzji, praktycznie nigdy się nie tępią, więc żarna tego typu wystarczają na znacznie dłużej. Podsumowując, przy wyborze odpowiedniego młynka do kawy musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wolisz cieszyć się doskonałym smakiem i poświęcić trochę dodatkowego czasu na konserwację żaren w swoim młynku, czy też wolisz zaoszczędzić trochę czasu poświęconego na ich konserwację, ale w rezultacie stracić małą część doznań smakowych? Oczywiście, jest to istotne tylko wtedy, gdy wybierasz ziarna kawy najwyższej jakości. Jeśli ziarna są średniej jakości, raczej nie poczujesz żadnej różnicy w ich smaku, niezależnie od tego, jakiego rodzaju młynek do kawy wybierzesz.  

Ustawienia parzenia kawy dla jeszcze wyższego poziomu mistrzostwa

Jeśli kupisz ekspres do kawy wyposażony we wszystkie wymienione powyżej elementy, z pewnością pomoże Ci on w uzyskaniu doskonałej kawy. Warto jednak dowiedzieć się więcej o kilku ważnych ustawieniach i funkcjach, które można znaleźć w tych urządzeniach, a które z pewnością podniosą Twoje napoje na zupełnie nowy poziom i zapewnią Ci niezapomniane doznania podczas picia kawy.

Temperatura wody używanej do parzenia kawy  

Nawet podstawowe kolbowe ekspresy do kawy pozwalają użytkownikom na regulację temperatury wody, ale w ich przypadku dostępne są tylko różne poziomy: to znaczy, użytkownicy mogą wybierać pomiędzy “niską”, “średnią” i “wysoką” temperaturą. W modelach wyższej klasy wyświetlane są konkretne liczby, a użytkownik może sam wybrać dokładną temperaturę.  

Temperatura wody jest niezwykle ważna dla przygotowania wysokiej jakości kawy: zbyt gorąca woda może zniszczyć wyjątkowe właściwości smakowe ziaren, natomiast zbyt zimna może nie wydobyć wszystkich tych cennych cech. Najlepiej sprawdza się temperatura pomiędzy 90°C a 96°C. Dostosowanie temperatury wody w tych granicach pomoże w wydobyciu określonych nut w kawie. Im bliżej 90°C ona jest, tym słodszy i bardziej owocowy będzie napój. Im bliżej 96°C, tym napój będzie bardziej gorzki.

Jeśli znasz swoją kawę ziarnistą jak własną dłoń i jesteś absolutnie pewien, że określone nuty smakowe sprawią, że kawa będzie smakować jeszcze lepiej, możliwość wyboru dokładnej temperatury parzenia może być zdecydowanie przydatna. Pozwala to również na eksperymentowanie i odkrywanie nowych smaków za każdym razem, gdy zaparzysz filiżankę aromatycznego napoju! Jeden lub dwa stopnie tu lub tam, a efekt końcowy może być radykalnie różny.

Funkcja wstępnego zaparzania

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych stosowanych w kolbowych ekspresach do kawy jest tzw. funkcja pre-brew lub pre-infuzja. Dzięki tej funkcji, kawa w portafiltrze jest równomiernie zwilżana przy użyciu niskiego ciśnienia wody jeszcze przed zaparzeniem. Gwarantuje to, że gdy woda zostanie wypuszczona z pełną mocą do parzenia napoju, obejmie każdą cząstkę kawy mielonej, zamiast pokryć tylko jej niewielką część. Zatem, całkiem naturalnie, wstępne zaparzanie ma decydujący wpływ na aromat i smak przygotowanej kawy.  

Niektóre ekspresy do kawy są wyposażone we wbudowaną funkcję wstępnego zaparzania, której nie można regulować, podczas gdy inne (jak na przykład te z grupy E61) pozwalają użytkownikowi na ręczne sterowanie tą funkcją. Urządzenia klasy premium umożliwiają nawet sterowanie tą funkcją elektronicznie, za pomocą wygodnego wyświetlacza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wstępnego zaparzania, dodatkowe informacje znajdziesz w osobnej części najbliższego rozdziału pod tytułem “Parzenie kawy w kolbowym ekspresie do kawy”.

Regulowana ilość wody

Kavos porcija

Jeśli chcesz przygotować pyszną kawę, jedynie odpowiednia temperatura wody nie jest czynnikiem wystarczającym. Ilość wody ma również duży wpływ na smak przygotowywanego napoju. W kolbowych ekspresach do kawy ilość wody może być programowana lub regulowana ręcznie. 

Jeśli chodzi o wielkość porcji zwykłej czarnej kawy, nie ma ścisłych reguł – liczy się przede wszystkim Twoje osobiste preferencje. Po prostu eksperymentuj z różną ilością wody i kawy i wypróbuj kilka wariantów. Ten, który uznasz za najsmaczniejszy, automatycznie stanie się tym właściwym! 

Jednak jeśli chodzi o parzenie prawdziwego espresso, napój ten jest o wiele bardziej wymagający. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, jeśli chce się uzyskać jak najlepszy smak. W przygotowaniu espresso, rozpocznij wydawanie napoju i zatrzymaj ten proces tuż przed pojawieniem się białej pianki. Kiedy na ciemnej piance kawowej, zwanej crema, pojawi się mała jasna plamka, uznaj to za znak, że jest to dokładna ilość wody, którą powinieneś wybrać do przygotowania espresso. Jeśli używasz ekspresu do kawy z głowicą z grupy E61, za każdym razem będziesz musiał zatrzymać wydawanie kawy dokładnie w tym momencie.

Wnioski

Podsumowując wszystkie szczegóły prowadzące nas w kierunku idealnej filiżanki kawy, możemy z pewnością stwierdzić, że ostatecznie wszystko zależy od chęci uczenia się i doskonalenia umiejętności, które zdobywamy po drodze. Jeśli zabraknie chęci i entuzjazmu, nawet najbardziej technologicznie zaawansowany ekspres będzie całkiem bezużytecznym narzędziem. Zanim więc przejdziemy do omówienia najlepszych modeli ekspresów do kawy dostępnych obecnie na rynku, ujawnimy Ci krok po kroku, jak opanować proces parzenia kawy. Gdy już opanujesz tę umiejętność, w rezultacie będziesz się szczycił z siebie, jak też przyjemnie zaskoczysz  filiżanką kawy w restauracyjnym stylu każdego gościa, który wejdzie do Twojego domu.

Parzenie kawy kolbowym ekspresie do kawy

Wybór najlepszych ziaren kawy do espresso i czarnej kawy 

Kavos pupelės espresso kavai

Zacznijmy od wyboru odpowiednich ziaren kawy. Jeśli zamierzasz parzyć espresso lub czarną kawę, ziarna palone specjalnie pod espresso będą doskonałym wyborem. Sposób parzenia jest zazwyczaj podany na opakowaniu ziaren lub w opisie kawy. Jeśli na opakowaniu widnieje napis “espresso”, oznacza to, że ziarna kawy zostały wypalone pod espresso i doskonale pasują do parzenia w ekspresach do kawy. 

Parząc kawę, nie bój się eksperymentować! Szukaj idealnej równowagi pomiędzy subtelną, czekoladową goryczką, orzeźwiającą, letnią owocowością i ukrytą słodyczą, która łączy wszystkie te smaki. 

Jeśli używałeś wcześniej ekspresu automatycznego, a niedawno kupiłeś kolbowy, zalecamy ponowne spróbowanie ziaren, które już zostały próbwane. Ekspres do kawy z dużym prawdopodobieństwem odkryje nowe, nieoczekiwane, bogatsze nuty ukryte w tych ziarnach.  

Oczywiście, szukając odpowiednich ziaren, należy również zwrócić uwagę na ich właściwości smakowe i wziąć pod uwagę fakt, że na przykład kawa afrykańska lub ziarna uprawiane w Ameryce Południowej, a następnie przetwarzane metodą mokrą, zawsze będą bardziej kwaśne niż odmiany indyjskie czy indonezyjskie. Nie oznacza to jednak, że jedna z tych odmian jest lepsza – wręcz przeciwnie, dowodzi to jedynie, że kolbowy ekspres pozwala każdemu odkryć swoją ulubioną kawę, niezależnie od tego, jak bardzo ekstrawaganckie są osobiste preferencje.

Wybór najlepszych ziaren kawy do napojów na bazie mleka

Kavos pupelės gėrimams su pienu

Jeśli jesteś zwolennikiem napojów kawowych na bazie mleka, wybierz ziarna o mocniejszym charakterze. Pozwala to nadal odczuwać smak kawy obok smaku mleka, gdyż taka kawa nie straci swojego wyraźnego smaku w większej ilości mleka w napojach typu latte. Nie musisz się obawiać, że ziarna będą zbyt gorzkie, ponieważ zarówno kawa, jak i mleko odgrywają swoją rolę w tym pięknie zrównoważonym duecie. 

Kiedy już nauczysz się spieniać mleko (więcej na ten temat powiemy później), będziesz w stanie przygotować wspaniałą kawę charakteryzującą się naturalną słodyczą i niewiarygodnie miękką mleczną pianką, która miesza się z espresso, zachowując wyjątkową teksturę kawy, a jednocześnie nadając całemu napojowi niebiańskie właściwości wysokiej jakości pianki.

Właściwe mielenie kawy

Kiedy już wybierzesz odpowiednie ziarna kawy, następnym krokiem jest ich zmielenie. Zalecamy, aby zrobić to tuż przed zaparzeniem kawy, a także zmielić dokładnie taką ilość, jaka jest potrzebna na porcję, którą zamierzasz przygotować. Niezależnie od tego, czy Twój młynek jest wbudowany, czy oddzielny, pozwoli Ci na zmianę dwóch ustawień, które mają ogromny wpływ na otrzymaną kawę. Dlatego właśnie, jak już wspomnieliśmy, młynek do kawy jest tak istotnym elementem każdego ekspresu do kawy.

Pierwszym z tych ustawień jest porcja kawy mielonej

W zależności od posiadanego portafiltra (w tym przypadku mówimy o podwójnym), może on zazwyczaj pomieścić od 14 do 20 gramów zmielonej kawy. Najlepszym sposobem na określenie właściwej wielkości porcji jest zmielenie kawy i ubicie jej w portafiltrze za pomocą tampera. Jeśli ilość kawy jest odpowiednia, krawędź tampera nałożonego na portafilter będzie równa z krawędzią portafiltra.

Należy jednak pamiętać, że zmieniając wielkość porcji w młynku, trzeba będzie dostosować czas mielenia kawy, a nie samą ilość kawy. Czas ten różni się w zależności od młynka, więc aby dowiedzieć się, ile dokładnie gramów kawy zużywasz, musisz mieć w pobliżu wagę i zważyć zmieloną porcję kawy. 

Drugim ustawieniem jest stopień mielenia

Przed zmianą tego ustawienia należy zaparzyć porcję espresso i zmierzyć czas, jaki jest potrzebny do wydania kawy. Jeśli używasz ciśnienia 9 barów, espresso powinno być wydawane w około 20-25 sekund, a pierwsze krople napoju powinny wydostać się z portafiltra po 3-4 sekundach. Jeśli kawa jest wydawana szybciej i zaczyna wypływać niemal natychmiast, zmiel ją drobniej. Jeśli napój zaczyna płynąć ze znacznym opóźnieniem, a czas dozowania jest dłuższy niż 25 sekund, należy zmielić ziarna bardziej grubo.

Może to być nieco skomplikowane, ponieważ ta sama porcja ziaren, która została zmielona grubiej, może nie zmieścić się prawidłowo w portafiltrze (tak, aby krawędź tampera znajdowała się na równi z krawędzią portafiltra). W związku z tym, jeśli wydawanie kawy trwa dłużej, należy najpierw przygotować mniejszą porcję, a następnie zmielić ją grubiej.  

Po uzyskaniu odpowiedniego stopnia zmielenia, gdy espresso jest przygotowywane w ciągu 20-25 sekund, spróbuj kawy i zdecyduj, czy to ustawienie jest dla niej odpowiednie. Jeśli kawa jest gęsta, pełna i aromatyczna, to znaczy, że jest absolutnie doskonała! Jeśli napój jest nieco wodnisty, może to oznaczać, że wybrana porcja kawy mielonej jest nieco za mała. Wreszcie, jeśli kawa jest niezwykle głęboka, a jej smak zbyt skoncentrowany, porcja kawy mielonej powinna być mniejsza.

Regulując młynek, można również określić ilość wody, jaką należy użyć do parzenia napoju. Jak już wspomnieliśmy, odpowiednia ilość espresso została wydana, gdy kawa wypływająca z wylewki nabierze szarożółtego koloru. Nie zapominaj, że powinieneś zatrzymać dozowanie, jak tylko płyn tego koloru osiągnie powierzchnię espresso, zamiast czekać, aż zmieni się w równomiernie zabarwiony strumień.

Ciśnienie podczas parzenia kawy i funkcja wstępnego zaparzania

Aby zaparzyć doskonałe espresso, podczas przygotowywania należy utrzymywać ciśnienie 9 barów. Ponieważ większość ekspresów nie pozwala użytkownikom na regulację ciśnienia, jedynym sposobem na regulację ciśnienia jest zmiana stopnia zmielenia kawy (co oznacza, że obserwacja ciśnienia parzenia może również pomóc we właściwym ustawieniu młynka!).

Wiele nowoczesnych ekspresów do kawy jest wyposażonych w funkcję wstępnego zaparzania, pre-brew lub też tak zwanej pre-infuzji, który powoduje wstępne nawilżenie kawy pod ciśnieniem 3-4 barów w ciągu pierwszych 3 sekund. Dzięki temu cała ubita kawa jest równomiernie nawilżona, a gdy ciśnienie zostanie zwiększone po tych pierwszych 3 sekundach, woda może łatwo przepłynąć przez całą kawę, a nie tylko przez jej niewielką część. W ekspresach do kawy z grupą E61 funkcję tę można wykonać ręcznie, lekko pociągając dźwignię w ciągu pierwszych kilku sekund. 

Jeśli posiadasz ekspres, który umożliwia regulację ciśnienia w trakcie całego procesu parzenia, wszystko jest jeszcze prostsze: wystarczy rozpocząć wydawanie kawy przy niskim ciśnieniu, a następnie zwiększyć je do 9 barów za pomocą dźwigni. Należy jednak pamiętać, że jeśli proces wstępnego parzenia trwa dłużej niż kilka sekund, woda zbyt łatwo przesiąknie przez fusy kawowe, ciśnienie parzenia stanie się znacznie spadnie, a doskonałe espresso zejdzie na psy. 

Tygrysie paski, crema i doskonałe espresso

Kiedy espresso jest parzone w odpowiedni sposób, na jego cremie pojawia się wzór przypominający tygrysie paski. To zjawisko dobrze znane w świecie koneserów espresso. 

Kiedy już posiadasz przed chwilą zaparzoną filiżankę espresso, które zostało zaparzone w ciągu 20-25 sekund pod ciśnieniem 9 barów, z cremą przypominającą tygrysie paski i o idealnie gęstej konsystencji, to co zrobisz z nią dalej, zależy już tylko od Ciebie. W końcu espresso jest tym, na czym opierają się wszystkie inne przepisy na kawę! 

Klasyczne przepisy na kawę

Jeśli dodasz do niego gorącej wody, otrzymasz filiżankę americano (która, nawiasem mówiąc, jest o wiele smaczniejsza niż zwykła czarna kawa); a jeśli dodasz do filiżanki spienione mleko, w zależności od stopnia spienienia  będziesz mieć szansę na łyk pysznego cappuccino lub latte. 

Americano i czarna kawa

Americano vs lungo

Americano jest smaczniejsze niż czarna kawa. Dlaczego tak jest? Jak już wspomnieliśmy, podczas parzenia espresso, kawa jest maksymalnie ekstrahowana, aż do momentu, w którym nie ma już nic do zaoferowania. W przeciwieństwie do tego, podczas przygotowywania czarnej kawy, proces ekstrakcji trwa nadal, co powoduje, że złe właściwości zmielonej kawy przenikają również do napoju. Jeśli zdecydujesz się zaparzyć porcję espresso i rozcieńczyć ją gorącą wodą, zachowasz najlepsze właściwości kawy, a dodana woda zapewni napojowi dodatkową słodycz – bez niepożądanych, nieprzyjemnych smaków i nadmiernej goryczki. 

Napoje na bazie mleka: cappuccino i latte

Cappuccino vs latte

Jak zaparzyć wspaniały napój kawowy na bazie mleka? Po pierwsze, musisz poznać różnicę między latte i cappuccino. Wiesz już, że podstawą obu tych napojów jest espresso – ponieważ jest ono tak gęste, że można je dostrzec na wewnętrznych ściankach filiżanki, gdy się nią delikatnie zakręci. Zasadnicza różnica między tymi dwoma napojami polega na ilości mleka i sposobie jego spieniania.

Filiżanka cappuccino składa się z ⅓ espresso, ⅓ mleka i ⅓ mlecznej pianki, natomiast latte składa się z espresso, prawie całej filiżanki ciepłego mleka oraz górnej warstwy gładkiej, kremowej mlecznej pianki, której grubość powinna wynosić nieco ponad 1 centymetr. Technika przygotowania obu tych napojów jest identyczna, ale z przepisów wynika, że cappuccino wymaga większej ilości mlecznej pianki.  

Jak spienić mleko na filiżankę cappuccino lub latte? 

Zanim zanurzysz dyszę w dzbanku do spieniania mleka, wypuść trochę pary na serwetkę bądź ścierkę, aby pozbyć się kondensatu. Następnie lewą ręką przytrzymaj dno dzbanka i włóż do niego dyszę w taki sposób, aby opierał się o dzióbek i spieniał mleko bez przesuwania się z jednej strony na drugą. 

Kiedy jesteś pewien, że dysza znajduje się w pozycji pionowej i wszystkie jego otwory są zanurzone w mleku, użyj prawej ręki, aby szybko uwolnić parę z pełną siłą. Jak tylko to zrobisz, opuść nieco dzbanek. Otwory dyszy powinny wtedy dotknąć powierzchni mleka i powinieneś usłyszeć ciągły dźwięk “tshhhh”. Jeśli to jest dokładnie to, co się dzieje, hurra – jesteś teraz w trakcie spieniania mleka! 

W tym momencie musisz zdecydować, czy pianka przeznaczona jest do filiżanki latte czy cappuccino. Jeśli to pierwsze, spieniaj mleko w ten sposób przez maksymalnie 3 sekundy, a jeśli to drugie, czas spieniania nie powinien być dłuższy niż 5 sekund. Gdy czas minie, zmień nieco kąt nachylenia dzbanka, tak aby dysza była ustawiona bardziej skośnie, a nie w pozycji pionowej. W tym czasie upewnij się, że jej otwory pozostają zanurzone w mleku.

Jeśli wszystko zrobisz poprawnie, w środku mleka utworzy się wir – będzie on powoli zasysał i usuwał wszystkie bąbelki powietrza. Na tym etapie pianka mleczna jest mieszana z ciepłym mlekiem. Kiedy już opanujesz tę technikę, będziesz w stanie przygotować mleko gładkie jak jedwab i lekkie jak chmurka.

Spieniaj mleko do cappuccino, aż osiągnie temperaturę 65°C (możesz użyć termometru, aby upewnić się co do temperatury). Taka temperatura pozwala laktozie zawartej w mleku ujawnić całą swoją naturalną słodycz, więc napój nie będzie wymagał cukru, nawet jeśli jesteś przyzwyczajony zawsze słodzić swój napój.

Aby przygotować filiżankę latte, podgrzej mleko do temperatury nie wyższej niż 70°C. Dzięki temu mleko pozostanie dłużej ciepłe, a nawet ostatni łyk, zalewający podniebienie niesamowitym ciepłem, sprawi, że będziesz odczuwać przyjemność. 

Na samym końcu tego procesu należy gwałtownym ruchem wyłączyć parę (należy to zrobić lewą ręką, tą, której wcześniej używaliśmy do przytrzymania dna dzbanka – prawa ręka powinna być teraz używana do trzymania uchwytu dzbanka). Odstaw dzbanek na bok i wyczyść dyszę serwetką. Upewnij się, że wypuścisz również trochę pary, aby pozbyć się mleka pozostałego wewnątrz dyszy. 

Pozwól mleku odpocząć przez 15 sekund, a następnie trzymając za uchwyt dzbanka  obracaj mlekiem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż piana nabierze błyszczącego wyglądu. Jeśli na powierzchni mleka są jeszcze bąbelki powietrza, lekko uderz dzbankiem o blat, aż bąbelki pękną. 

Jeśli przygotowujesz filiżankę latte, użyj wylewki dzbanka, aby wlać mleko cienkim strumieniem, ale jeśli przygotowujesz cappuccino, przelej mleko do filiżanki przez krawędź dzbanka za pomocą gwałtownego ruchu, tak aby cała piana wpadła do filiżanki.   

Jeśli chodzi o napoje kawowe na bazie mleka, niezwykle popularne są również flat white i espresso macchiato. W przypadku pierwszego przepisu należy pominąć proces spieniania i po prostu wlać do filiżanki zaparzone mleko, tak jak w przypadku latte. W przypadku drugiego przepisu należy przygotować mleczną piankę metodą cappuccino i nałożyć 4-5 łyżeczek na porcję espresso.  

Na koniec nie zapominajmy, że każdy z tych napojów powinien być spożywany bezpośrednio po przygotowaniu – wtedy jest najsmaczniejszy!

Konserwacja kolbowego ekspresu do kawy

Codziennie. Pamiętaj, aby zawsze między kolejnymi napojami przepłukać grupę zaparzającą kawę, wypuszczając przez ją niewielką ilość wody, oraz dokładnie wyczyścić portafiltr po wyrzuceniu fusów z kawy. Należy również czyścić dyszę ściereczką bezpośrednio po użyciu. Nie zapomnij również umyć tacki ociekowej i rusztu na filiżanki po zakończeniu parzenia kawy w ciągu dnia! 

Raz w tygodniu lub raz na 100 porcji kawy. Za pomocą specjalnej tabletki czyszczącej wykonać program czyszczenia grupy zaparzającej kawę i portafiltra (niektóre kolbowe ekspresy do kawy mają w tym celu specjalny “ślepy” filtr). Dzięki temu programowi pozbędziesz się resztek kawy i olejów. Można również rozpuścić tabletkę czyszczącą w wodzie, włożyć do niej portafiltr i filtry do kawy, pozostawić na co najmniej 15-30 minut, a następnie dokładnie wypłukać czystą wodą.

W razie potrzeby. Jeśli Twój ekspres do kawy wyposażony jest we wbudowany młynek, nie zapomnij od czasu do czasu wyczyścić go za pomocą specjalnych tabletek do czyszczenia młynków do kawy. 

Odkamienianie ekspresu do kawy: jeśli Twój ekspres wyposażony jest w system grzewczy thermoblock, musisz regularnie przeprowadzać program odkamieniania zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi. Jeśli jednak urządzenie posiada wbudowany bojler (lub bojlery), zalecamy stosowanie dodatkowych filtrów do wody lub miękkiej wody – ponieważ zarówno regularne programy usuwania kamienia, jak i sam kamień mogą być szkodliwe dla tych urządzeń. Jeśli w Twoim urządzeniu osadził się kamień i doświadczasz z tego powodu problemów, zachęcamy do skontaktowania się z serwisem ekspresów do kawy.

Najpopularniejsze kolbowe ekspresy do domu

Aby ułatwić wybór odpowiedniego ekspresu do kawy, przygotowaliśmy listę najlepszych i najpopularniejszych modeli kolbowych ekspresów do kawy dostępnych obecnie na rynku. Urządzenia te pogrupowaliśmy według ceny, abyś mógł dokonać wyboru nie tylko na podstawie specyfikacji technicznej ekspresu, ale także swojego budżetu. Szczegółowe opisy każdego z tych modeli będą jeszcze bardziej pomocne.

Najlepsze kolbowe ekspresy do kawy: do 1,500 zł

Parametry techniczne De’Longhi „EC230.BK De’Longhi „EC251.W“ De’Longhi EC685.M
DeLonghi EC230.BK De’Longhi EC 251.W De’Longhi EC 685.M
Cechy ogólne
Producent De’Longhi De’Longhi De’Longhi
Kraj pochodzenia Chiny Chiny Chiny
Moc 1100 W 1100 W 1300 W
Ciśnienie pompy wodne 15 BAR 15 BAR 15 BAR
Manometr Nie Nie Nie
Rodzaj systemu mlecznego Wąska rurka Szeroka rurka Szeroka rurka z dwoma ustawieniami (do mleka spienionego i niespienionego)
Osobna dysza parowa do gorącej wody Nie Nie Nie
Wbudowany młynek Nie Nie Nie
Obsługa
Ekran Nie Nie Nie
Tryb obsługi Przełącznik obrotowy Przyciski Programowalne przyciski
Ustawienia
Programowalna wielkość porcji Nie Nie Tak
Ustawienia temperatury Nie Nie Tak
Inne cechy Możliwość zaparzenia kawy w tabletkach Możliwość parzenia napojów z saszetek kawy; możliwość regulacji temperatury wody; zintegrowany program odkamieniania i programowalna twardość wody
Zbiorniki/Pojemnik
Zbiornik na wodę 1 l 1,1 l 1,1 l
Wymiary i waga
Wymiary ekspresu (szerokość x wysokość x głębokość) 20,5 cm x 28,5 cm x 34,3 cm 20,8 cm x 32,7 cm x 32 cm 14,9 cm x 30,3 cm x 33 cm
Waga 4,3 kg 3 kg 4,2 kg
Rozmiar portafiltra (mm) 51 mm 51 mm 51 mm
Dołączone do zestawu
awartość zestawu Filtr pojedynczy, filtr podwójny, plastikowa łyżka/uchwyt do kawy mielonej Filtr pojedynczy, filtr podwójny, plastikowa łyżka/uchwyt do kawy mielonej Filtr pojedynczy, filtr podwójny, filtr do kawy w saszetkach, plastikowa miarka/uchwyt do kawy mielonej

 

De’longhi EC230.BK

Ekspres kolbowy De’Longhi „EC230.BK“

Jeden z najtańszych i najbardziej popularnych ekspresów do kawy, ten model z pewnością spełni potrzeby początkującego kawosza. Dzięki niemu z łatwością zaparzysz jedną lub dwie porcje espresso lub czarnej kawy, a także spienisz mleko do swoich ulubionych napojów mlecznych.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze: wystarczy użyć przełącznika obrotowego znajdującego się z przodu ekspresu. Przekręć go w jedną stronę, a uwolni się para, przekręć w drugą, a urządzenie zacznie parzyć kawę. Wewnątrz tego modelu znajduje się niewielki, ale solidny bojler ze stali nierdzewnej, który jest niezwykle trwały i długowieczny.

Kolejną ważną cechą jest możliwość korzystania z wyższych filiżanek lub szklanek. Dolna tacka na filiżanki jest wyjmowana, dzięki czemu można wybrać filiżanki o wysokości do 11 cm. Co więcej, ekspres ten ma wyjątkowo stylowy wygląd – z pewnością będzie ozdobą każdego wnętrza. 

De’longhi EC251.W

Ekspres kolbowy De’Longhi „EC251.W“

Ten model jest również bardzo popularny wśród miłośników kawy w przystępnej cenie. Mimo, że jest nieco starszy od pierwszego, nadal cieszy się ogromną popularnością. W przeciwieństwie do pierwszego modelu, ten ekspres obsługiwany jest za pomocą trzech przycisków umieszczonych na przednim panelu urządzenia: przycisku ON/OFF, przycisku kawy oraz przycisku pary.

Kluczową różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest prawdopodobnie fakt, że “EC251.W” jest wyposażony w filtry ciśnieniowe (omówiliśmy je w pierwszej części artykułu). Dzięki ciśnieniu wytwarzanemu przez podwójną warstwę dolną tych filtrów, Twoje espresso będzie pokryte szczególnie sztywną, gęstą cremą – nawet jeśli ziarna nie zostały idealnie zmielone. Dysza parowa w tym modelu jest nieco inaczej wyprofilowana, dzięki czemu początkujący mogą z większą łatwością spieniać mleczną piankę.

Kolejną poważną zaletą jest możliwość parzenia napojów za pomocą saszetek z kawą, jak również kawy mielonej (dlatego też ekspres oznaczony jest skrótem E.S.E. – Easy Serving Espresso). Należy jednak pamiętać, że do tego modelu pasują tylko niskie filiżanki, których wysokość nie przekracza 8,6 cm. 

De’longhi EC685.M

Ekspres kolbowy De’Longhi „EC685.M“

Ten ekspres jest niekwestionowanym liderem w swojej kategorii cenowej. Dlaczego tak jest? Otóż przede wszystkim jego metalizowany korpus i stylowy design sprawiają, że ekspres ten wygląda niezwykle nowocześnie, dzięki czemu z pewnością będzie pasował do każdego wnętrza. 

Równie ważny jest fakt, że model ten jest niezwykle wąski (jego szerokość to zaledwie 14,9 cm!), dzięki czemu w każdej kuchni znajdzie się dla niego wystarczająco miejsca. Jeśli chodzi o obsługę tego ekspresu, to został on wyposażony w programowalne przyciski dla jednej lub dwóch porcji. Co więcej, model ten pozwala na regulację temperatury wody (do wyboru są trzy poziomy), co oznacza, że można eksperymentować z różnymi smakami kawy. 

Na zdjęciu tego ekspresu widać, że jego dysza parowa różni się nieco od tych, które można znaleźć w modelach, które omówiliśmy wcześniej. Dysza ta ma dwie stałe pozycje: jedna pozwala na przygotowanie gorącego, słabo spienionego mleka, podczas gdy druga wytwarza mleczną piankę. Urządzenie może również zaparzać napoje z wykorzystaniem saszetek z kawą – a żeby było jeszcze wygodniej, w zestawie znajduje się osobny filtr na saszetki z kawą. Zwykłe filtry tego ekspresu są ciśnieniowe, więc wspaniała crema jest absolutną gwarancją! 

Na uwagę zasługuje również programowalna twardość wody oraz wbudowany sygnał informujący użytkownika o konieczności przeprowadzenia procedury odkamieniania. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że utrzymanie ekspresu w czystości jest o wiele łatwiejsze. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy, nie dziwi fakt, że model ten już od kilku lat znajduje się w czołówce tej kategorii cenowej. 

Najlepsze kolbowe ekspresy do kawy: do 3,600 zł

Parametry techniczne Sage „The Barista Express SES875“ Anita PL042TEMD Rancilio Silvia E
Sage The Barista Express SES875 Lelit Anita PL042TEMD Rancilio Silvia E
Cechy ogólne
Producent Sage Lelit Rancilio
Kraj pochodzenia Chiny Włochy Włochy
Moc 1850 W 1000 W 950 W
Ciśnienie pompy wodnej 15 BAR 15 BAR 15 BAR
Manometr Tak Tak Nie
System podgrzewania wody Thermocoil z systemem PID Boiler (250 ml) + system PID Boiler (300 ml)
Rodzaj dyszy parowej Dysza profesjonalna Dysza profesjonalna Dysza profesjonalna
Osobna dysza parowa do podgrzewania wody Tak Nie Nie
Wbudowany młynek Tak Tak Nie
Obsługa
Ekran Nie Nie Nie
Tryb obsługi Programowalne przyciski Dźwignie   Przyciski
Ustawienia
Programowalna wielkość porcji Tak Nie Nie
Ustawienia temperatury Tak Tak Nie
Inne cechy Zintegrowany zdejmowany tamper Zintegrowany tamper

Zbiorniki/Pojemniki
Zbiornik na wodę 2 l 2,7 l 2 l
Wymiary i waga
Wymiary ekspresu (szerokość x wysokość x głębokość) 33 cm x 40 cm x 31 cm 31.5 cm x 36.8 cm x 25.5 cm 23.5 cm x 34 cm x 29 cm
Waga 12 kg 10.2 kg 14 kg
Rozmiar portafiltra (mm) 54 mm 57 mm 58 mm
Dołączone do zestawu
Zawartość zestawu Narzędzie dozujące “Razor”, filtry pojedyncze i podwójne (ciśnieniowe i bezciśnieniowe), miarka do kawy, zintegrowany tamper, dzbanek do spieniania mleka ze stali nierdzewnej, tarcza czyszcząca i tabletki, szczoteczka do czyszczenia i inne narzędzia, uchwyt na filtr wody i filtr wody Filtry pojedyncze i podwójne, filtr do kawy w saszetkach Pojedyncze i podwójne filtry, miarka do kawy mielonej, tamper ze stali nierdzewnej

Sage The Barista Express SES875

Ekspres kolbowy SAGE „The Barista Express SES875“

Ten ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem i niezliczoną ilością akcesoriów (wystarczy spojrzeć na listę w tabeli powyżej!) sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy domowy barista! 

Będziesz mógł zmielić ziarna w odpowiedni sposób, a zmieloną kawę wsypać prosto do portafiltra (jego rozmiar nie jest jeszcze profesjonalny, ale mało brakuje). Za pomocą zintegrowanego tampera odpowiednio ubijesz kawę i włożysz ją prosto do ekspresu. Model ten wyróżnia się systemem grzewczym thermocoil z wbudowanym cyfrowym czujnikiem temperatury, zwanym inaczej systemem PID. Oznacza to, że będziesz mógł regulować temperaturę kawy i eksperymentować z różnymi smakami kawy. Wielkość porcji można z łatwością zaprogramować. Pompa wysokociśnieniowa pozwala zaparzyć kawę, która jest niezwykle kremowa i aromatyczna, a profesjonalny spieniacz pomoże Ci spienić mleko jak prawdziwemu bariście i w domu cieszyć się kawą na poziomie restauracji. 

Warto wspomnieć, że w zestawie tego ekspresu znajdują się dwa rodzaje filtrów: ciśnieniowy i bezciśnieniowy. Będziesz mógł wypróbować oba i wybrać ten filtr, które najbardziej Ci odpowiada. Nie musisz się również martwić o znalezienie wysokiej jakości dzbanka do spieniania mleka – jest on również dołączony do zestawu. Podsumowując, ten ekspres do kawy jest idealny dla tych, którzy chcą poczuć się jak prawdziwi bariści, nie zagłębiając się zbytnio w subtelności profesjonalnego parzenia kawy.

Lelit Anita PL042TEMD

Ekspres kolbowy Lelit „Anita PL042 TEMD“

Ten ekspres do kawy, wyprodukowany we Włoszech przez firmę Lelit, wprowadza nas na jeszcze wyższy poziom profesjonalizmu. Podobnie jak powyższy model Sage, “Anita” jest wyposażona we wbudowany młynek, dzięki czemu ziarna są mielone bezpośrednio do portafiltra przed każdym przygotowaniem napoju. Średnica portafiltra jest jeszcze bardziej zbliżona do profesjonalnego standardu – wynosi 57 mm. 

Ponadto, podobnie jak większość profesjonalnych ekspresów do kawy, ten również posiada bojler, choć niewielki. Zapewnia on stabilną i stałą temperaturę wody używanej do parzenia kawy. Pojemność miedzianego bojlera wynosi 250 ml. Warto również wspomnieć, że ten model wcale nie potrzebuje dużo czasu na zagrzanie wody – wystarczą zaledwie 3 minuty. Regulator temperatury PID, w który wyposażony jest bojler, pozwala na regulację temperatury kawy i pary. Pod tym względem możliwości tego urządzenia są jeszcze szersze niż w przypadku modelu Sage. Nie mniej ważny jest wygodny zaparzacz, dzięki któremu z niezwykłą łatwością spienisz mleczną piankę do ulubionych napojów na bazie mleka.

Rancilio Silvia E

Ekspres kolbowy Rancilio „Silvia E“

Jeśli chcesz przenieść swój rytuał parzenia kawy na zupełnie nowy poziom, proponujemy Ci rozważenie modelu “Silvia E” wyprodukowanego przez Rancilio, znanego włoskiego producenta ekspresów do kawy. Dzięki wysokiej jakości materiałom i ciężkiemu metalowemu korpusowi, każdy szczegół tego urządzenia jest świadectwem bogatego doświadczenia ludzi, którzy je stworzyli. 

W jego wnętrzu znajduje się bojler, który doskonale radzi sobie z utrzymaniem wymaganej temperatury (tak jak te, które można znaleźć w najbardziej profesjonalnych ekspresach do kawy na rynku!). Bojler jest wyjątkowo dobrze izolowany, więc pomoże Ci również zaoszczędzić energię. Profesjonalny, 58-mm portafilter bez trudu mieści się w dłoni użytkownika i sprawia, że zarówno amatorzy, jak i prawdziwi profesjonaliści natychmiast się w nim zakochują. Dysza parowa, która również jest profesjonalna, pozwala w pełni cieszyć się procesem spieniania, a nawet spróbować swoje umiejętności w sztuce latte art. W pełnym zestawie z ekspresem znajduje się trwały, profesjonalny tamper. 

Mimo, że model ten nie posiada wbudowanego młynka (co oznacza, że będziesz musiał dokupić go osobno), nie jest to koniecznie złą cechą. Wspomnieliśmy już, że im bardziej profesjonalny ekspres do kawy, tym mniejsza szansa, że będzie on posiadał wbudowany młynek. 

Najlepsze kolbowe ekspresy do kawy: do 5,800 zł

Parametry techniczne Sage „the Barista™ Touch SES880“ Ascaso „Steel Duo PID Black&Wood“ Lelit MaraX PL62X
Sage the Barista Touch SES880 Ascaso Steel Duo PID Black&Wood Lelit MaraX PL62X
Cechy ogólne
Producent Sage Ascaso Lelit
Kraj pochodzenia Chiny Hiszpania Włochy
Moc 2400 W 2068 W 1400 W
Ciśnienie pompy wodnej 15 BAR 20 BAR 15 BAR
Manometr Nie Tak Tak
System podgrzewania wody Thermocoil z systemem PID Thermoblok z systemem PID Bojler HX ze stali nierdzewnej (1,8 l) z systemem PID
Rodzaj dyszy parowej Dysza automatyczna Dysza profesjonalna Dysza profesjonalna
Osobna dysza parowa do podgrzewania wody Tak Tak Tak
Wbudowany młynek Tak Nie Nie
Obsługa
Ekran Kolorowy ekran dotykowy Nie
Nie
Tryb obsługi  Ekran dotykowy  Przełączniki dźwigniowe Dźwignie i uchwyty
Ustawienia
Programowalna wielkość porcji Tak Tak Nie
Ustawienia temperatury Tak Tak Tak
Inne cechy Automatyczne spienianie mleka i inne zautomatyzowane procesy, możliwość zapisywania receptur Profesjonalny portafiltr i dysza, programowalne zaparzanie wstępne Głowica grupowa E61, możliwość jednoczesnego spieniania mleka i parzenia kawy
Zbiorniki/Pojemniki
Zbiornik na wodę 2 l 2 l 2,5 l
Pojemność bojlera 1,8 l
Wymiary i waga
Wymiary ekspresu (szerokość x wysokość x głębokość) 32,2 cm x 40,7 cm x 32,2 cm 27 cm x 36 cm x 31.5 cm 22 cm x 35 cm x 41 cm
Waga 20 kg 12 kg 18.8 kg
Rozmiar portafiltra (mm) 54 mm 58  mm 58  mm
Dołączone do zestawu
Zawartość zestawu Dzbanek do mleka ze stali nierdzewnej, tarcze i tabletki czyszczące, pojedyncze i podwójne filtry, filtr do wody i uchwyt, szczotka do czyszczenia, dozownika “Razor”, klucz sześciokątny, narzędzie do czyszczenia dyszy parowej, test twardości wody, tamper Portafiltr z drewnianą rączką (o średnicy 58 mm), 5 filtrów ze stali nierdzewnej: 2 filtry bezciśnieniowe (pojedynczy i podwójny), 2 filtry ciśnieniowe (pojedynczy i podwójny) oraz 1 filtr na saszetki kawy (E.S.E.), profesjonalny tamper aluminiowy, filtr do czyszczenia głowicy grupy Portafiltr klasy komercyjnej o średnicy 58 mm, 4 filtry: 9-11 g, 14-18 g, 18-21 g oraz jeden filtr czyszczący “na ślepo”, podwyższona podstawa na filiżanki do espresso, filtr wody, tamper ze stali nierdzewnej o średnicy 58 mm z drewnianą rączką

Sage the Barista™ Touch SES880

Ekspres kolbowy Sage „the Barista™ Touch SES880“

Ten ekspres do kawy jest tym, o czym marzy każdy nowicjusz w dziedzinie parzenia kawy! Mimo że należy do kategorii kolbowych ekspresów do kawy, ten model jest jak Twój osobisty barista. Procesy są w pełni zautomatyzowane: wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z instrukcjami lub zmieniać ustawienia za pomocą kolorowego ekranu dotykowego. 

W ekspresie znajdziesz aż 5 zaprogramowanych napojów. Naciśnięcie jednego z dostępnych przepisów pozwoli Ci wyświetlić ustawienia, które możesz dostosować: są to m.in. czas mielenia (model ten posiada wbudowany młynek do kawy), temperatura i czas parzenia kawy, a nawet poziom spieniania mleka. Podczas spieniania mleka należy zanurzyć automatyczny zaparzacz w mleku i gotowe – urządzenie samo spieni piankę godną baristy. Innowacyjny system grzewczy sprawia, że urządzenie nagrzewa się niezwykle szybko i zaparza jedną filiżankę za drugą, bez żadnych przerw między nimi. Wbudowany regulator temperatury PID pozwala użytkownikom dostosować temperaturę według własnego uznania i bawić się różnymi smakami kawy. Można nawet stworzyć i zapisać 6 dodatkowych przepisów własnych! 

Ten ekspres do kawy jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą cieszyć się pysznymi napojami szybko i wygodnie, jednocześnie przenosząc część odpowiedzialności związanej z parzeniem kawy na sam ekspres. Nie zapomnij również spojrzeć na listę akcesoriów dołączonych do pełnego zestawu – jest naprawdę imponująca!

Ascaso Steel Duo PID Black&Wood

Ekspres kolbowy Ascaso „Steel Duo PID Black&Wood“

Jeśli jesteś osobą, która lubi robić rzeczy ręcznie, marzy o byciu tradycyjnym baristą i ceni design i piękno ekspresu do kawy nie mniej niż jego funkcjonalność, to urządzenie jest zdecydowanie dla Ciebie! 

Jedną z cech tego ekspresu jest 58mm portafiltr, który jest typowy dla profesjonalnych urządzeń tego typu. Uchwyt portafiltra jest wykonany z drewna (co nadaje mu luksusowy charakter i sprawia, że jest przyjemny w dotyku) i charakteryzuje się kątem, który pomaga kolbie stać równo na powierzchni roboczej, dzięki czemu można dokładnie ubić kawę w odpowiedni sposób. 

Kolejną ważną cechą jest dysza z powłoką odporną na wysokie temperatury. Możesz jej bezpiecznie dotykać nawet podczas procesu spieniania. Możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest on po prostu idealny również do latte art. Ekspres wyposażony jest w dwa oddzielne systemy grzewcze: jeden do wytwarzania pary i jeden do parzenia kawy (system ten nazywany jest “dual thermoblock”). Systemy te zapewniają, że temperatura wymagana zarówno dla pary, jak i dla kawy jest osiągana niezwykle szybko. 

Dodatkowo, nie ma potrzeby robienia przerw pomiędzy parzeniem kawy a spienianiem mleka. W tym pierwszym przypadku z pewnością przyda się programowalna i regulowana funkcja wstępnego zaparzania oraz temperatura wody. Ten ekspres zaopatrzono również w funkcję podgrzewania filiżanek – w górnej części urządzenia znajduje się szeroki obszar dla podgrzewania filiżanek. Wreszcie, industrialny design i piękny akcent w postaci podświetlanego zbiornika na wodę dodają estetycznego akcentu do i tak już niezwykłej całości. 

Lelit MaraX PL62X

Ekspres kolbowy Lelit „MaraX PL62X“

Wejdźmy jeszcze wyżej na drabinę ekspresów do kawy i zbliżmy się do sztuki parzenia kawy w najczystszej postaci. Ten ekspres do kawy HX wyposażony jest w wyjątkowo pojemny bojler, oddzielny system parzenia kawy, tradycyjną grupę zaparzającą E61 oraz profesjonalną dyszę, co pozwala kontrolować cały proces przygotowania kawy od początku do końca. 

To, co na pewno przyciągnie uwagę w pierwszej kolejności, to legendarna grupa zaparzająca E61, która zapewnia najwyższy poziom stabilności termicznej i pozwala użytkownikom zaparzyć kawę tak, jak lubią. Podnieś nieco uchwyt do góry, a włączysz funkcję pre-infuzji, a następnie podnieś go do końca i monitoruj ciśnienie wody na manometrze, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie do parzenia kawy. W grupie E61 nie można zaprogramować czasu trwania i ilości wydawanej kawy, ale oznacza to, że możesz dostosować się do zmieniającej się sytuacji i zatrzymać wydawanie ręcznie, kiedy tylko uznasz to za stosowne. 

Podczas przygotowywania espresso można jednocześnie spieniać mleko na filiżankę latte lub cappuccino (dzięki bojlerowi HX). Ponieważ parownica tego urządzenia jest szczególnie wydajna, pozwala na jednoczesne spienienie większej ilości mleka potrzebnego do przygotowania dwóch porcji kawy. 

Od pierwszego spojrzenia na to niezwykłe urządzenie zakochasz się w sztuce parzenia kawy. To urządzenie jest przeznaczone dla tych, którzy postrzegają parzenie kawy jako rzemiosło i są gotowi pracować nad każdym niuansem tego procesu, aż doprowadzą go do perfekcji. 

Najlepsze kolbowe ekspresy do kawy: powyżej 6,750 zł

Parametry techniczne Sage „the Oracle™ Touch SES990“ Rocket Espresso „R Cinquantotto“ Lelit Bianca PL162T
Sage the Oracle™ Touch SES990 Rocket Espresso R Cinquantotto Lelit Bianca PL162T
Cechy ogólne
Producent Sage Rocket Espresso Lelit
Kraj pochodzenia Chiny Włochy Włochy
Moc 2400 W 1400 W 1400 W
Ciśnienie pompy wodnej 15 BAR 15 BAR 15 BAR
Manometr Nie Tak Tak
System podgrzewania wody Dwa oddzielne bojlery z systemem PID Dwa oddzielne bojlery z systemem PID Dwa oddzielne bojlery z systemem PID
Rodzaj dyszy parowej Dysza automatyczna Dysza profesjonalna Dysza profesjonalna
Osobna dysza parowa do podgrzewania wody Tak Tak Tak
Wbudowany młynek Tak Nie Nie
Obsługa
Ekran Ekran dotykowy Osobny panel dotykowy Nie
Tryb obsługi Ekran dotykowyi Dźwignia i uchwyty Dźwignia i uchwyty
Ustawienia
Progtramowalna wielkość porcji Tak Nie Nie
Ustawienia temperatury Tak Tak Tak
Inne cechy W pełni zautomatyzowane procesy: mielenie, ubijanie, parzenie, spienianie Profesjonalna pompa rotacyjna; możliwość podłączenia urządzenia do sieci wodociągowej Możliwość regulacji ciśnienia podczas parzenia; możliwość podłączenia urządzenia do sieci wodociągowej
Zbiorniki/Pojemniki
Zbiornik na wodę 2,5 l 2,5 l 2,5 l
Pojemność bojlera (zostanie dodane) 580 ml dla kawy i 1.8 l dla spieniania 800 ml dla kawy i 1.5 l dla spieniania
Wymiary i waga
Wymiary ekspresu (szerokość x wysokość x głębokość) 37 cm x 41 cm x 45 cm 31 cm x 38.5 cm x 44 cm 29 cm x 40 cm x 40 cm
Waga 12 kg 20 kg 20 kg
Rozmiar portafiltra (mm) 58  mm 58  mm 58  mm
Dołączone do zestawu
Zawartość zestawu Dzbanek do mleka ze stali nierdzewnej, filtr podwójny, filtr pojedynczy, filtr do wody z uchwytem, tarcze i tabletki czyszczące, tuba z odbijakiem na fusy, szczoteczka do czyszczenia żaren młynka, proszek do czyszczenia dyszy parowej, test twardości wody (zostanie dodane) Filtry podwójne i pojedyncze, portafiltr ślepy, filtr wody 70 l, tamper ze stali nierdzewnej z aluminiowym uchwytem, szczotka do grup zaparzania, ściereczka z mikrofibry, dodatkowa dysza, akcesoria do podłączenia urządzenia do sieci wodociągowej

Sage the Oracle™ Touch SES990

Ekspres kolbowy Sage „the Oracle™ Touch SES990“

Z tym ekspresem do kawy wyprodukowanym przez firmę Sage, wkraczamy w zupełnie nową erę kolbowych urządzeń do parzenia espresso. Wyposażony w system grzewczy z dwoma bojlerami i profesjonalny portafiltr 58 mm, który mieści aż 22 gramy kawy, jest jeszcze bliższy modelom profesjonalnym. 

Więcej procesów jest zautomatyzowanych: ten ekspres nie tylko automatycznie spienia mleko, naśladując pracę baristy i uzyskując doskonały rezultat za każdym razem, ale także sam ubija zmieloną kawę za pomocą wbudowanego tampera. Automatyczne utrzymywanie ciśnienia jest prawdopodobnie najbardziej innowacyjną cechą tego modelu – oznacza to, że ciśnienie wody używanej do parzenia kawy pozostaje przez cały czas stabilne, co pozwala zachować wszystkie właściwości smaku kawy. 

Wśród wielu przepisów, które można znaleźć w tym modelu Sage, jest automatyczne americano: wystarczy wybrać napój, a urządzenie zaparzy podwójne espresso, po czym doda do niego wodę za pomocą oddzielnej wylewki. Co więcej, pozwala użytkownikom na zapisanie do 8 osobistych przepisów. 

Ten ekspres do kawy jest idealny dla osoby, która marzy o delektowaniu się kawą wysokiej jakości i aktywnym uczestnictwie w procesie parzenia kawy, a jednocześnie chce, aby niektóre czynności były wykonywane automatycznie.

Rocket Espresso R Cinquantotto

Ekspres kolbowy Rocket Espresso „R Cinquantotto“

Rocket Espresso to znany producent komercyjnych, profesjonalnych ekspresów do kawy. Nie jest więc zaskoczeniem, że domowy model “R Cinquantotto” posiada wszystkie cechy typowe dla profesjonalnych urządzeń do parzenia kawy. 

Pompa rotacyjna pozwala użytkownikom na wybór najbardziej odpowiedniego dla nich sposobu zaopatrzenia w wodę: mogą oni zdecydować się na wyjmowany zbiornik na wodę lub podłączyć ekspres bezpośrednio do sieci wodociągowej. Jest to z pewnością przydatne, gdy urządzenie znajduje się w biurze i służy do parzenia wielu napojów pod rząd. Model ten wyposażony jest również w dwa oddzielne bojlery, których temperatura może być regulowana za pomocą zintegrowanego systemu PID. 

Dotykowy panel sterowania pozwala z łatwością wybierać pożądane funkcje, jednak obecność głowicy z grupy E61 oznacza, że kawa wydawana jest ręcznie. Podobnie jak inne urządzenia wyposażone w tę grupę, model “R Cinquantotto” pozwala na niezwykle precyzyjne sterowanie procesem wydawania kawy i zatrzymanie go w odpowiednim momencie. 

Doskonałym dodatkiem jest również wbudowany timer. Dzięki niemu miłośnicy kawy mogą kontrolować czas parzenia i przestrzegać ustalonych norm. Podsumowując, ekspres ten łączy w sobie najnowsze technologie z najstarszymi tradycjami espresso. Jest to idealne rozwiązanie dla aspirujących profesjonalnych baristów.

Lelit Bianca PL162T

Ekspres kolbowy Lelit „Bianca PL162T“

“Bianca” to prawdziwe arcydzieło wyprodukowane przez włoskiego producenta ekspresów do kawy Lelit. Oprócz tego, że jest wyposażony w udoskonalone funkcje charakterystyczne dla wszystkich poprzednich modeli, całkowicie eliminuje różnicę między Twoją ulubioną kawiarnią a Twoim salonem. Ozdobiony wspaniałymi drewnianymi detalami model “Bianca” będzie doskonale pasował do każdego wnętrza. Korpus tego urządzenia wykonany ze stali nierdzewnej świadczy o jego trwałości i niesłabnącej gotowości do zaparzania wielu filiżanek z rzędu.  Inne cechy tego urządzenia są jednak jeszcze bardziej wyjątkowe. 

Przede wszystkim istnieje możliwość podłączenia go bezpośrednio do sieci wodociągowej, dzięki czemu ten ekspres do kawy doskonale nadaje się nie tylko do użytku domowego, ale również do miejsc, które wymagają wielu filiżanek kawy parzonych jedna po drugiej. W rezultacie “Bianca” gwarantuje szybkie przygotowanie kawy. Ale co z jakością przygotowywanych napojów? 

Oprócz grupy E61, systemu PID, manometru i timera, istnieje dodatkowa funkcja, która może zmienić Cię ze zwykłego przechodnia w prawdziwego konesera kawy. Tym elementem jest dźwignia regulacji ciśnienia. To może wydawać się proste, ale genialne pomysły zazwyczaj takie są. Dźwignia umożliwia regulację ciśnienia wody podczas parzenia kawy w czasie rzeczywistym – a jeśli utrzymasz ciśnienie 9 barów, zachowasz wszystkie najlepsze cechy smaku swojej kawy. 

Słodycz, gorycz, kwasowość – wszystkie te smaki jeszcze nigdy nie były tak żywe i tak harmonijnie ze sobą splecione. Ten model z pewnością stanie się Twoim kluczem do idealnej filiżanki kawy. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy kawa parzona w domu może być naprawdę tak dobra jak ta, którą dostaniesz w restauracji, możemy teraz stwierdzić z całą pewnością: z pomocą Lelit “Bianca”, zdecydowanie może!

Wszystkie te urządzenia (i nie tylko) znajdziesz w naszym sklepie internetowym www.przyjacielekawy.pl. Jeśli jednak nadal nie jesteś pewien, jaki typ urządzenia będzie dla Ciebie odpowiedni lub masz pytania dotyczące konkretnego modelu, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie pomożemy Ci wybrać najlepszy dla Ciebie ekspres do kawy!