left-image right-image
Walentynki już za:
 • 00

  Dni

 • 00

  Godz.

 • 00

  Min.

 • 00

  Ust.

Okaż miłość z naszą walentynkową kawą
"Be My Valentine ..."
bottom-image
Dla Twojej Walentynki
1+1 PARALLEL 1 kg kawa ziarnista. Znajdziesz ją tutaj.

Młynki do kawy

NOWE produkty

NOWE produkty

O młynkach do kawy

Gdy zastanawiamy się czy istnieją urządzenia do parzenia kawy, których zwyczajnie nie można zastąpić, bez których nie można sobie nawet wyobrazić tego rytuału, z pewnością młynek do kawy znajdzie się na czele listy. Oksydacja sprawia, że zmielone ziarna tracą swój smak i aromat – to właśnie dlatego koneserzy zawsze mielą ziarna tuż przed parzeniem. Rynkowa oferta różnego rodzaju młynków jest wręcz oszołamiająca, toteż sam wybór stanowić może nie lada wyzwanie. By go ułatwić, przedstawimy podstawowe typy młynków i ich możliwości.

Typy młynków

W asortymencie sklepu „Przyjaciele kawy” znajdują się zarówno młynki ręczne, jak i elektryczne, tworzone przez najlepszych światowych producentów. Możesz wybrać pomiędzy modelami domowymi i profesjonalnymi, żarnami płaskimi i stożkowymi, ceramicznymi i stalowymi, jak i dopasować urządzenie do swojej ulubionej metody (espresso, kaw przelewowych, czy parzonych bezpośrednio w kubku). 

Młynki nożowe a żarnowe

Osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały młynka, lub są przekonane o jego znikomej istotności, mogą skusić kompaktowe wymiary i niska cena młynków nożowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu cieszyły się one niezwykłą popularnością.. Zasada działania jest prosta: odkręcasz przezroczystą pokrywkę, wsypujesz ziarna, nakładasz pokrywkę z powrotem i naciskasz na nią, by zacząć mielić. Im dłużej to robisz, tym drobniej zmielone są ziarna. Największą wadę młynków tego typu stanowi brak jednolitości przemiału. Połowa drobinek będzie grubości mąki, reszta pozostanie znacznie grubsza. Skutkuje to brakiem zbilansowania smaku kawy parzonej z tak zmielonych ziaren. Prawdę mówiąc, młynki ostrzowe lepiej nadają się do mielenia przypraw.

Młynki żarnowe natomiast mielą w sposób dużo bardziej jednolity. Niektóre są równie kompaktowe, co młynki nożowe, kosztują natomiast zaledwie kilkadziesiąt złotych więcej. Nie tylko zwiększą jednolitość przemiału, pozwolą także na dopasowanie grubości mielenia. Jeśli zależy ci na ustawianiu stałej grubości mielenia – drobniejszej lub grubszej – tylko młynki żarnowe dadzą ci tę możliwość. Co więcej, pozwolą też na dowolność w eksperymentowaniu z różnymi smakami, poprzez dopasowanie grubości mielenia do wybranej metody parzenia.

Większość młynków w naszym asortymencie posiada żarna. Jednak zagorzali zwolennicy młynków nożowych znajdą też coś dla siebie!

Czytaj więcej

Młynki ręczne a elektryczne

Młynki mogą też być ręczne, lub elektryczne. Zapytasz: które są lepsze. To zależy od tego, jaką kawę lubisz. Jeśli jesteś miłośnikiem V60, AeroPressu, Chemexu, lub też parzysz kawę prosto do kubka, młynek ręczny będzie dla ciebie idealny. Jeśli jednak chcesz wypić idealne espresso, musisz poszukać czego innego. Tak, istnieją profesjonalne młynki ręczne, w których można uzyskiwać przemiał wystarczająco drobny, by zaparzyć espresso, jednak zajmie to dużo czasu i wysiłku. Innymi słowy, po prostu nie jest to wygodne! Musisz też rozważyć pojemność młynka, który zamierzasz wybrać: czy będzie ona wystarczająca na potrzeby twojego rytuału parzenia? Nie zapominaj, że choć młynki elektryczne ogólnie rzecz biorąc nie są aż tak kompaktowe, dają za to większy komfort. Pomogą ci oszczędzić czas poprzez mielenie wybranej ilości kawy tak drobno, jak chcesz w zaledwie kilka sekund.

Sklep „Przyjaciele Kawy” posiada całą gamę młynków ręcznych producentów takich jak Hario, Timemore, Cafflano, Kalita and Stelton. Inni producenci skupiają się raczej ma młynkach elektrycznych.

Żarna stalowe a ceramiczne

W ofertach młynków i ich specyfikacjach technicznych podany jest zazwyczaj materiał, z którego wykonane są żarna – jest to stal lub ceramika. Choć istnieje niskie prawdopodobieństwo, że wyczujesz różnicę smaku w zależności od użytych do mielenia żaren i nie da się powiedzieć w sposób definitywny, że jedne żarna są lepsze od drugich, wciąż chcemy omówić kilka aspektów, które mogą wpłynąć na twoją decyzję.

Młynki do kawy z żarnami stalowymi. Eksperci twierdzą, że żarna stalowe dają „czystszy” w smaku napój, czyniąc każdą nutę smakową szczególnie „wyraźną”. Jest to opcja dla wielbicieli nowoczesnego espresso, metod przelewowych i kaw specialty, Co ważne, żarna stalowe są mniej kruche od ceramicznych, co nie znaczy, iż ciała obce (jak małe kamyczki) znajdowane czasem w paczkach kawy, nie mogą ich uszkodzić.

Młynki z żarnami ceramicznymi. Żarna ceramiczne zwiększają „body” naparu (przez generowanie większej ilości pyłu kawowego). Ten rodzaj urządzenia docenią miłośnicy klasycznego espresso. Choć żarna ceramiczne są bardziej kruche od stalowych, są też zazwyczaj bardziej solidne i mają nawet dwukrotnie dłuższą żywotność. Co więcej, jeśli chodzi o żarna tej samej klasy, ceramiczne są zazwyczaj tańsze od stalowych.

W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór młynków z żarnami zarówno stalowymi, jak i ceramicznymi.

Żarna płaskie a stożkowe

Kolejną cechą pozwalającą na klasyfikowanie żaren stanowi ich budowa. Żarna mogą być płaskie lub stożkowe. Tak, jak w przypadku ceramicznych i stalowych nie możemy powiedzieć, że jedne są absolutnie lepsze od drugich. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Młynki z żarnami płaskimi. Płaskie żarna dają równy przemiał, czyniący smak kawy „czystszym” (podobnie jak żarna stalowe). Również w tym przypadku sprawdzą się one lepiej u miłośników nowoczesnego espresso i wyraźnych nut smakowych. Ich konstrukcja jest jednak bardziej skomplikowana, co czyni je droższymi.

Młynki z żarnami stożkowymi. Ten rodzaj żaren charakteryzuje tzw. „przemiał bimodalny”, co oznacza, iż wytwarzają one drobinki o dwóch różnych grubościach. Daje to gęstszy, mocniejszy napar o większej ilości tekstury, te żarna są więc uwielbiane przez miłośników klasycznego espresso. Przez swój kształt żarna stożkowe zatrzymują w młynku mniej kawy, mielą też minimalnie ciszej.

Sklep „Przyjaciele Kawy” w swoim asortymencie posiada zarówno młynki z żarnami płaskimi, jak i stożkowymi.

Młynki do kaw przelewowych/parzonych w kubku a młynki do espresso

Młynki do kawy często dzieli się na dwie grupy: zaprojektowane do metod przelewowych i parzenia „w szklance” a także stworzone z myślą o espresso. Co prawda na rynku dostępne są młynki uniwersalne, jednak nie są one aż tak wygodne, jak mogłoby się wydawać. By zmielić ziarna, młynek należy najpierw wyregulować. Zmiana pomiędzy regulacją do metod przelewowych, następnie do espresso i tak w kółko jest czasochłonna i przyczynia się do marnowania sporych ilości kawy. Jeśli jesteś zwolennikiem obydwu metod, sugerujemy zakup dwóch osobnych młynków.

W kwestii metod przelewowych zarówno młynki ręczne, jak i elektryczne sprawdzą się świetnie. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę pojemność urządzenia – powinno pomieścić wystarczającą ilość ziaren na odbycie całego rytuału (nie chcesz przecież być zmuszonym do mielenia ziaren dwa razy pod rząd).

Jeśli posiadasz w domu półautomatyczny ekspres ciśnieniowy, pamiętaj, by dorównywał mu wysokiej jakości młynek. Niektórzy eksperci uważają nawet, iż jest on ważniejszy niż sam ekspres. Miłośnicy espresso często wybierają przez to młynki mielące kawę prosto do portafiltra (tak zwana opcja „on-demand”). Dzięki niej twoje espresso będzie szczególnie aromatyczne i pyszne.

Wygodne funkcje młynka

Wybierając młynek, rozważ nie tylko jego typ, ale także czy posiada on cechy zapewniające wygodę procesu mielenia. Zadaj sobie pytanie, czy cała operacja będzie łatwa? Jak się go reguluje? Czy istnieje opcja programowania czasu mielenia? Jeśli tak, jak to się robi? Być może nawet młynek zważy kawę bezpośrednio po zmieleniu? (najpopularniejsi producenci młynków wprowadzają ostatnio tę funkcję). Jeśli młynek przeznaczony jest do kawiarni, jak silny jest jego silnik, jak szybko mieli ziarna: musi być w stanie zmielić określoną ilość kawy w określonym czasie. Opis młynka uwzględnia zazwyczaj jego wydajność wyrażoną w zmielonych gramach na sekundę.

Design młynka

Niezależnie od tego, czy wolisz styl klasyczny, czy nowoczesny, w asortymencie młynków sklepu „Przyjaciele Kawy” na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie zapominaj, że niektóre modele występują w kilku wariantach kolorystycznych, możesz więc dopasować swój młynek do ekspresu. Przykładowo Eureka „Mignon Silent Range Specialita 15bl” może być szara, biała i czerwona.

Najlepsze młynki od najlepszych producentów

Sklep „Przyjaciele Kawy” oferuje szeroką gamę młynków stworzonych przez najlepszych producentów. Możesz dokonać wyboru spośród następujących:

Producenci młynków ręcznych: Cafflano, Hario, Kalita, Timemore, Stelton.

Producenci młynków elektrycznych: Fellow, Wilfa, De’Longhi, Melitta, Nivona, Saeco, Sage, Lelit, Eureka, Baratza, La Pavoni, Rancilio, Rocket Espresso.

Producenci młynków profesjonalnych: Elektra, Faema, Sanremo, Mahlkönig.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, nie bój się skontaktować z naszymi konsultantami – z chęcią pomogą ci znaleźć odpowiedni młynek dla ciebie!