MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KAWY
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KAWY

Ekspresy do kawy ciśnieniowe

Filtry

Pokazać:

Filtry
Cena
Producent
Typ
Kawa typ
Regiony pochodzenia kawy
Stopień palenia
Cechy kawy
Rodzaj ziaren kawy
Nadaje się do automatów
Typ cappucinatore
Przygotowywane napoje
Wielkość pojemnika na kawę ziarnistą
Typ panelu obsługi
Aplikacja
Zapisane profile użytkowników
Stosowana kawa
Rodzaj
Liczba grup
Zalecana ilość filiżanek dziennie
Podłączenie do sieci wodociągowej
Stosowanie kawy
Średnica żaren
Typ młynka do kawy
Typ żaren
Konstrukcja żaren
Odpowiednie dla
Programowalny czas mielenia
Dla
Seria
Seria
Ilość
Marki
Wbudowany młynek
Ilość porcji
Pojemność naczynia Moka
Utrzymuje ciepło przez
Wybór porcji kawy z mlekiem
Wybór porcji czarnej kawy
Metoda dekofeinizacji
Objętość
Przepisy tworzone przez użytkowników
Typ czekolady
Typ
Typ
Odmiana Arabica
Przepis na napój
Regulator temperatury PID
Rodzaj czekolady
Cykle
Dysza parowa
Napoje z dodatkiem mleka
Wielkość porcji
Ekran dotykowy
Funkcje
Liczba pojemników na ziarna
Objętość pojemnika na wodę
Kapsułka kawy zawiera
Rurka gorącej wody
Podgrzewacz do filiżanek
Dodatkowe funkcje
Pojemnik na mleko
Cechy
Proces
Ilość produktów w zestawie
Typ
Typ
Wynik w skali SCA
Promocje

O ekspresie ciśnieniowym

Ekspresy ciśnieniowe do kawy z roku na rok zyskują sobie coraz szerszą grupę miłośników. Nic w tym dziwnego – dobry ekspres ciśnieniowy pozwala na przygotowanie kawy jak z ulubionej kawiarni. Może nawet wykonać cały proces za nas!

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

Na odpowiedź, jak działa ekspres do kawy ciśnieniowy, naprowadza nas już sama nazwa. Działa przepuszczając gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem przez zmieloną i ubitą kawę. Głównym celem tego procesu jest ekstrakcja smaku i aromatu. W rezultacie otrzymujemy gęsty, intensywny napar espresso, na bazie którego możemy przygotowywać inne napary (np. latte czy cappuccino).

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Choć zasada działania jest prosta, ze względu na sposób użytkowania ekspresy do kawy ciśnieniowe dzielą się na kilka różnych typów:

  • Automatyczny. Po pierwsze można wyróżnić automatyczny ekspres do kawy. Wykonuje on całą pracę za nas – wystarczy wsypać kawę, wlać wodę, mleko i wybrać z menu ulubiony napar – to cała filozofia!
  • Kolbowy. Drugim typem jest kolbowy ekspres do kawy (ręczny ekspres ciśnieniowy). Wybierając takie urządzenie będziemy mieli pełnię kontroli nad procesem parzenia: sami wybieramy dozę, grubość mielenia, czas parzenia. Uwaga, pytanie, który jest lepszy – ekspres kolbowy czy ciśnieniowy – jest błędne, ponieważ ekspres kolbowy jest ekspresem ciśnieniowym.
  • Na kapsułki. Ekspresy do kawy na kapsułki działają na identycznej zasadzie jak automatyczne, są jednak bardziej kompaktowe, a ich obsługa jest dużo szybsza – wystarczy bowiem włożyć do środka kapsułkę i nacisnąć przycisk.
  • Do zabudowy. Jeśli chcesz zdecydować się na ekspres ciśnieniowy automatyczny, jednak nie ma na niego miejsca na Twoim blacie, wybierz ekspres ciśnieniowy do zabudowy! Pięknie wkomponuje się on w przestrzeń kuchenną przy okazji nie zajmując dużo miejsca.
Ekspres ciśnieniowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Rynek oferuje przeróżne ekspresy ciśnieniowe do kawy, dlatego wybór może stanowić wyzwanie. Poniżej dowiesz się, na co konkretnie warto zwrócić uwagę:

Młynek. Jeśli zależy Ci na świeżości i maksymalnej ilości smaku oraz aromatu, wybierz ekspres do kawy z młynkiem. Każdy ekspres ciśnieniowy automatyczny posiada młynek, a niektóre pozwalają nawet na samodzielne wybranie grubości ziaren. Szkoda jednak, że ekspres ciśnieniowy kolbowy dość rzadko ma wbudowany młynek.

Jaki ekspres ciśnieniowy z młynkiem polecacie?

    • Dobry ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem – tu na pewno królują ekspresy ciśnieniowe JURA z wyjątkowo szybkimi młynkami. Niektóre z nich zachowują nawet o 12,2% więcej aromatu albo dopasowują poziom mielenia. Możesz również wybierać spośród marek De’Longhi, Philips, Siemens czy Saeco.
    • Ekspres ciśnieniowy kolbowy z młynkiem – polecamy spojrzeć na ekspres ciśnieniowy De’Longhi (np. model La Specialista to świetny ekspres ciśnieniowy do domu), La Pavoni Domus Bar, Lelit Anita czy Kate.
    • Mały ekspres ciśnieniowy do kawy z młynkiem – w tym przypadku można zwrócić uwagę na ekspres De’Longhi Dinamica (np. ECAM 350.50.B lub 350.55.B) – pozwala regulować młynek na 13 różnych sposobów oraz zmieści się na blacie średniej wielkości.

System mleczny. Miłośnicy cappuccino, latte i innych napojów mlecznych powinni zwrócić uwagę na dostępność i jakość systemu mlecznego. Może to być spieniacz ręczny (dysza/różdżka), spieniacz automatyczny albo zintegrowany pojemnik na mleko.

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy polecacie?

    • Ekspres ciśnieniowy z pojemnikiem na mleko – tutaj na pewno nie sposób ominąć ekspres ciśnieniowy Philips LatteGo z serii LatteGo, a także De’Longhi Magnifica, Dinamica, Eletta czy PrimaDonna. Pojemnik można odłączyć i schować w lodówce.
    • Ekspres ciśnieniowy ze spieniaczem ręcznym – wybór w tym przypadku jest szeroki, czy to ekspres do kawy Rocket Espresso z profesjonalnym spieniaczem parowym, czy to De’Longhi Dedica, Lelit, ECM, Gaggia, Rancilio.
    • Ekspres ciśnieniowy bez spieniacza – do tej kategorii zaliczamy większość ekspresów na kapsułki, ale też niektóre ekspresy ciśnieniowe Saeco (np. Royal Black) lub Melitta (np. Solo, Purista Pure Black).

Wielość specjałów. Każdy, nawet prosty ekspres ciśnieniowy, przygotuje czarną kawę i/lub espresso. Niektóre ekspresy do kawy ciśnieniowe oferują nie tylko tradycyjne napary, ale także americano, ristretto, café au lait, latte macchiato czy cold brew.

Polecane ekspresy ciśnieniowe do kawy:

    • 5 i więcej napojówekspresy do kawy Nivona zrobią Ci klasyki czarne i mleczne (w tym latte macchiato albo americano).
    • Ponad 15 napojów – dobrym wyborem będą ekspresy ciśnieniowe Bosch – niektóre modele potrafią przygotować 17 różnych specjałów!
    • Ponad 25 napojów – taką funkcję posiadają niektóre ekspresy ciśnieniowe Siemens (np. model EQ900 zrobi nawet caffè crema, kawę XL czy cały dzbanek).

Koszt. Koszt ekspresu ciśnieniowego może znacznie się różnić. Tani ekspres ciśnieniowy oferują zazwyczaj dwa specjały – czarną kawę i espresso, spieniacz ręczny, podstawowe wykończenie. W miarę jak cena rośnie, wzrasta również jakość wykonania i dostępność zaawansowanych opcji (więcej specjałów, programowalne ustawienia, zdalne sterowanie, automatyczna konserwacja itd.).

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy polecacie?

    • Ekspres ciśnieniowy do 1000 zł – tutaj warto zwrócić uwagę na ekspresy ciśnieniowe Krups – czy to kolbowe Virtuoso, czy to na kapsulki Essenza MINI. W tej cenie znajdziesz również ekspres ciśnieniowy kolbowy De’Longhi Dedica, De’Longhi Lattissima.
    • Ekspres ciśnieniowy do 2000 zł – może przypadną Ci do gustu ekspresy ciśnieniowe Philips Series 2200 lub 3200? Może to być także De’Longhi Magnifica Start, S Smart i Evo, niektóre ekspresy ciśnieniowe Gaggia.

Rozmiar. Zastanów się, ile miejsca masz w kuchni na swój ekspres ciśnieniowy. Niektóre modele mają pojemniejszy zbiornik na wodę, dlatego mogą zajmować dużo miejsca.

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy polecacie?

    • Mały ekspres ciśnieniowy – tutaj na pewno króluje ekspres do kawy De’Longhi Dedica. Warto sprawdzić, ponieważ występuje w różnorodnych kolorach!
    • Wąski ekspres ciśnieniowy – w tym przypadku polecamy zwrócić uwagę na ekspres ciśnieniowy De’Longhi Autentica o szerokości zaledwie 19,5 cm albo kompaktowy ekspres ciśnieniowy Melitta Purista o 20 cm szerokości.

Kraj. Niektórzy uważają, że specjał kawowy idealnie przygotuje urządzenie z konkretnego kraju. W przypadku ekspresów ciśnieniowych podstawą wszystkich napojów jest espresso, którego ojczyzną są Włochy.

Polecane ekspresy do kawy ciśnieniowe:

    • Włoski ekspres do kawy ciśnieniowy – warto przywołać ciśnieniowe ekspresy kolbowe do kawy Lelit czy ekspresy do kawy Bezzera, jak i De’Longhi, Saeco, Gaggia, Ascaso.

Wygląd. Zastanów się również nad designem swojego urządzenia – modny ekspres do kawy ciśnieniowy na pewno wpłynie na estetykę kuchni. Możesz wybrać kolor dopasowany do reszty wyposażenia lub wręcz przeciwnie – postawić na kontrast.

Polecane ekspresy do kawy ciśnieniowe:

    • Ekspres ciśnieniowy retro – nic nie będzie lepiej wyglądać na blacie niż ekspres do kawy SMEG albo ekspres ciśnieniowy vintage Elektra, Ascaso.
    • Ekspres ciśnieniowy biały – przyjrzyj się ofercie, jaką demonstrują ekspresy kolbowe do kawy Flair Espresso. Biały model znajdziesz też wśród oferty De’Longhi, SMEG, JURA, Philips, Nespresso.
    • Ekspres ciśnieniowy urban – tu wymienić można ekspresy do kawy Stone Espresso, Rocket Espresso, Lelit.
Najlepszy ekspres do kawy ciśnieniowy

Jakie są więc najlepsze ekspresy ciśnieniowe? Wspomnieliśmy już, iż wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ważne jest tylko to, by użytkowanie sprawiało nam przyjemność – właśnie to powinno cechować dobry ekspres do kawy ciśnieniowy!

Odkamienianie i czyszczenie ekspresu ciśnieniowego

Czyszczenie ekspresu ciśnieniowego powinno odbywać się regularnie. Zaraz po przygotowaniu kawy warto umyć tackę ociekową i pojemnik na wodę pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli Twoje urządzenie posiada dyszę spieniającą, trzeba ją odłączyć i dokładnie umyć, a następnie ponownie podłączyć i przepuścić gorącą parę.

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy? Częstotliwość zależy od ilości przyrządzanych kaw, twardości wody i rodzaju ekspresu. Zwykle proces ten powinien nastąpić po przygotowaniu 200-300 porcji kawy. Niektóre ekspresy do kawy ciśnieniowe mają wbudowane funkcje autoczyszczenia, co ułatwia konserwację. Jeśli ekspres nie posiada tej funkcji, można przepuszczać odkamieniacz przez ekspres do kawy ciśnieniowy, jakby parzył kawę. 

Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu wszystkich elementów ekspresu, takich jak tacka ociekowa, pojemnik na wodę czy blok zaparzający.

Odkryj ekspres ciśnieniowy do kawy!

Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do konsultantów Przyjaciół Kawy. Z chęcią pomożemy Ci wybrać najlepszy ekspres do kawy!

Czytaj więcej