Jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy

Rimutė
Dla dobrej kawy w domu
#ekspresy do kawy #odkamieniające #porady

Dziś postanowiliśmy pomóc Wam w przeprowadzeniu jednej z procedur konserwacji ekspresu do kawy – odkamieniania. Ekspresy, tak jak i inne urządzenia, funkcjonują najlepiej (w tym wypadku – służą dłużej i przygotowują smaczną kawę), jeśli się o nie odpowiednio dba. Chcemy Wam przekazać wiadomości, które pomogą Wam zawsze cieszyć się doskonałą kawą i uchronić przed niemiłymi sytuacjami, kiedy to ekspres, z powodu osadu z kamienia, nie będzie mógł przygotowywać kawy, a nawet całkiem się zepsuje, jeśli kamień nie będzie usuwany przez długi czas…

Aby wszystko przeprowadzić prowidłowo i wygodnie, trzeba wiedzieć o kilku rzeczach: co jaki czas odkamieniać, jakich preparatów używać i jak to robić prawidłowo. Zacznijmy od początku.

Siemens pojemnik na mleko. Przyjaciele Kawy

Kiedy należy przeprowadzić odkamienianie?

Ekspresy, które posiadają funkcję odkamieniania (wskazaną w opisie urządzenia lub instrukcji obsługi), same informują o konieczności usunięcia kamienia z systemu aparatu i wtedy trzeba jak najszybciej przeprowadzić procedurę czyszczenia.

Aparaty, które nie mają tej funkcji, radzimy odkamieniać co 200 – 300 przygotowanych porcji kawy. Oczywiście nie trzeba liczyć wszystkich wypitych filiżanek, po prostu dużo łatwiej określić, ile przeciętnie robi się kawy na dzień i na tej podstawie oszacować, co jaki czas usuwać kamień.

Jeśli nie wiecie na pewno, czy ekspres sam poinformuje Was, kiedy przeprowadzić procedurę odkamieniania – zwróćcie się do nas, do Przyjaciół Kawy. Zawsze jesteśmy gotowi Wam pomóc!:)

Jakich preparatów odkamieniających używać?

Różni producenci ekspresów do kawy mają różne środki czyszczące. Polecamy stosowanie preparatów tego producenta, które są wskazane w instrukcji aparatu. Specyfika (koncentracija określonych składników) tabletek, płynów czy proszku różnych producentów jest inna. Ekspres do kawy jest ustawiony na używanie dokładnie określonych środków danego producenta.

środki odkamieniajace. Przyjaciele Kawy

Nie używajcie preparatów nie przeznaczonych do ekspresów do kawy! Przewody znajdujące się w ich systemie są przystosowane tylko do wskazanych środków odkamieniających. Nieodpowiednie czyszczenie może nie tylko nie odkamienić aparatu, ale i popsuć smak przygotowywanej kawy… Fakt – nikt nie chce pić kawy o smaku octu.

Jak przeprowadzić odkamienianie?

Jeśli aparat informuje, że trzeba przeprowadzić odkamienianie, albo jeśli wiecie, że przygotował już 200 – 300 (lub w sytuacji gdy używane były filtry do wody 3 miesiące) porcji kawy, postępujcie według schematu:

  • Otwórz instrukcję obsługi na dziale odkamienianie ekspresu.
  • Wyjmijcie pojemnik na wodę, przepłuczcie go, nalejcie wody i wrzućcie (wlejcie) do niej środek odkamieniający. Ilość wody określona jest w instrukcji stosowania danego preparatu. W przypadku tabletek i proszków rekomenduje się, aby woda miała temperaturę pokojową. W przypadków płynów to nie ma znaczenia, chyba że jest specjalnie określone.
  • Poczekajcie, aż tabletki/proszek się rozpuszczą.
  • Włóżcie pojemnik do ekspresu i go włączcie.

Dalsze kroki zależą od funkcji aparatu. Jeśli posiada on automatyczne odkamienianie, to po prostu włączcie program i czekajcie, aż aparat skończy pracę. Jeśli takiej funkcji brak – postępujcie tak:

  • Wypuśćcie wodę z ekspresu (przygotujcie filiżankę kawy… bez kawy).
  • Pozwólcie, aby środek odkamieniający zrobił swoje – poczekajcie ok. 15 minut.
  • Przygotujcie jeszcze jedną „kawę“ i poczekajcie ok. 10 minut.
  • …I jeszcze jedną. Teraz wystarczy poczekać 5 min. Powtarzajcie tę czynność, aż pojemnik będzie pusty.
  • Wyłączcie aparat, wyjmijcie pojemnik na wodę, przepłuczcie go, nalejcie wody i zróbcie dwa kubki, aby przepłukać system.
  • Za wspaniale wykonaną pracę przygotujcie sobie dużą porcję kawy. 🙂

Dziewczyna picia kawy. Przyjaciele Kawy

 …I koniec. Ekspres znowu jest gotowy do użycia i przygotowywania smacznej kawy. Ta procedura pomaga oczyścić system z osadu z kamienia, gwarantuje trwałość urządzenia i wspaniały smak kawy. Radzimy pomyśleć, kiedy ostatnio przeprowadziliście odkamienianie. Jeśli nie pamiętacie, to lepiej zrobić to już teraz. Nie zapominajcie o swoim aparacie, a on odwdzięczy się Wam kawą o wspaniałym smaku!