Ile kalorii ma kawa?

Arijana Šimelevičiūtė
Przewodnik po świecie kawy
#Co to jest kaloria? #cukier kcal #Dobra kawa i kalorie pod kontrolą #ile kalorii ma cappuccino #Ile kalorii ma cukier #ile kalorii ma czarna kawa #Ile kalorii ma flat white #ile kalorii ma kawa z cukrem #ile kalorii ma kawa z mlekiem #ile kalorii ma kawa z mlekiem i cukrem #Ile kalorii ma kawa? #Ile kalorii ma latte #ile kawa ma kalorii? #kalorie #kalorie pod kontrolą #Kawa cappuccino kcal #Kawa czarna kcal #Kawa flat white kalorie #kawa kcal #Kawa latte kalorie #kawa latte kcal #Kawa mrożona kcal #Kawa rozpuszczalna kcal #których się nie spodziewasz #Problemy z liczeniem

Niezależnie od tego, czy się odchudzasz, czy po prostu zależy Ci na prowadzeniu zdrowego trybu życia, dość łatwo przeoczyć wpływ codziennego picia kawy na dietę. Tak więc: ile kawa ma kalorii?

Odpowiedź może Cię zaskoczyć w zależności od kawowego napoju. Czarna kawa sama w sobie jest wyjątkowo niskokaloryczną opcją, bo jej kubek (ok. 200 ml) ma tylko 2 kalorie. Natomiast jeśli dodasz do niej mleko, śmietankę czy cukier, ilość kalorii gwałtownie wzrasta.

Odpowiedź na pytanie: ile kalorii ma kawa wbrew pozorom, nie jest taka prosta. Problemy z liczeniem kalorii wynikają z różnic: jaką kawę się pije, jakiej objętości i z jakimi dodatkami. Tak więc poszukiwanie informacji według słow kawa kcal poszerza nam się do ile kalorii ma kawa z cukrem, ile kalorii ma kawa z mlekiem itd. Mimo tych trudności, postaramy się jak najlepiej przedstawić, jak mieć kalorie pod kontrolą nawet w kawie.

Co to jest kaloria?

Według Wikipedii: Kaloria (łac. calor – ciepło) – historyczna jednostka ciepła, obecnie jest pozaukładową jednostką energii (skrót cal), ponieważ ciepło jest utożsamiane z energią; często używana jest jednostka wielokrotna kilokaloria (skrót kcal); 1 kcal = 1000 cal.

Mówiąc inaczej, jest to ilość energii potrzebna do podniesienia temperatury jednego kilograma wody o jeden stopień Celsjusza. Kaloria (a częściej – kilokaloria) jest powszechnie używaną jednostką do mierzenia ilości energii w spożywanym jedzeniu i napojach.

Twoje ciało zamienia żywność, którą jesz, w energię w procesie zwanym metabolizmem, a pozyskaną w ten sposób energię wykorzystuje do wykonywania codziennych czynności, jak oddychanie, trawienie, aktywność fizyczna itd.

Wszystkie te działania powodują spalanie kalorii. Aby utrzymać stałą masę ciała kalorie, które spożywasz, powinny równać się kaloriom, które spalasz każdego dnia. Powszechnie znana zasada jest taka, że jeśli spalasz więcej kalorii niż przyjmujesz, tracisz na wadze, a jeśli spożywasz więcej kalorii niż zużywasz, to przybierasz na wadze.

Chociaż wszystkie kalorie zawierają taką samą ilość energii, to nie wszystkie są sobie równe. Niektóre pokarmy – a tym samym niektóre kalorie – wraz z energią dostarczają więcej składników odżywczych. Z tego powodu np. 100 kalorii pochodzacych z brokułów jest zdrowsze niż 100 kalorii z czekolady.

Kawa i metabolizm

Kawa i metabolism

Myśląc o kawie pod względem dietetycznym okazuje się, że jest ona nie tylko źródłem niewielkiej ilości kalorii.

Pewnie słyszałeś, że kawa pomaga w pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Choć brzmi to jak bajka dla miłośników małej czarnej, jest to naukowo udowodnionym faktem.

Badania wykazały, że kofeina zawarta w kawie może przyspieszyć metabolizm – to znaczy tempo, w jakim organizm spala kalorie, gdy jest całkowicie w spoczynku.

Oznacza to, że kofeina wspomaga spalanie kalorii. Jednak nie przekłada się to automatycznie na utratę wagi. Aby schudnąć, nadal musisz zużywać więcej kalorii niż konsumujesz i niestyety żadna ilość kawy tego nie zmieni.

Kalorie w różnych kawowych napojach

Dobra kawa i kalorie pod kontrolą – czy to możliwe? Wiemy już, ile kalorii ma czarna kawa, więc przyjrzyjmy się teraz, ile mają ich inne kawowe napoje.

Mleko i cukier są głównymi „winowajcami” podnoszenia ilości kalorii w najpopularniejszych napojach kawowych. A więc ile kalorii ma kawa z mlekiem i cukrem? Trudno jest to dokładnie określić, bo wartości te będą zależeć od rodzaju i ilości mleka oraz cukru (nawet „łyżeczka łyżeczce nierówna”), ale postaramy się to jakoś usystematyzować.

Zacznijmy od tego, że każdy ma swoją ulubioną kawę z mlekiem. Jedni preferują ją z odrobiną chudego mleka, a inni wolą cappuccino ze spienionym pełnotłustym mlekiem. Od razu wiadomo, że te dwa kawowe napoje będą różnić się pod względem kaloryczności! Spójrzmy więc, ile kalorii jest w 30 ml różnego mleka:

Milk

Jeśli chodzi o cukier kcal, to łyżeczka zawiera 20 kalorii. Jednak wiele osób lubi doprawiać swoja kawę syropem smakowym, a takie już mają różną zawartość cukru:

  • Biały cukier: 20 kalorii (łyżeczka 5 g)
  • Syrop smakowy Starbucks: 20 kalorii (1 “pompka” ¼ oz, 7 gramów)
  • Zwykły syrop: 21 kaloria (łyżeczka 5 g)

Cuker

Żeby zapobiec nieświadomości, że kawa będzie zawierać kalorie, których się nie spodziewasz, poniżej porównujemy wartość energetyczną kawy oraz najbardziej popularnych napojów kawowych:

Wartość energetyczną kawy

Oczywiście, trzeba też wziąć pod uwagę, że całkowicie zaufać wynikom wyszukiwania kawa latte kcal, kawa mrożona kcal, czy kawa rozpuszczalna kcal nie warto, najpewniej będą się nieco różnić od tych podanych w tabeli, ponieważ kalorie w kawie zależą od rodzaju użytej kawy, mleka i objętości napoju.

Czy “mleko” pochodzenia roślinnego jest zdrowsze niż zwierzęce?

Już wiesz, ile kalorii ma cappuccino. Ale jak wygląda sytuacja z mlekiem pochodzenia roślinnego, które cieszy sie coraz większą popularnością? Ile kalorii ma kawa z mlekiem roślinnym? Obecenie wiele osób preferuje swoją kawę z mlekiem owsianym, migdałowym lub sojowym, które są również powszechnie dostępne w kafejkach. Wybierają tę alternatywę głównie ze względów zdrowotnych, ale czy na pewno jest ono lepsze niż to pochodzenia zwierzęcego?

Jeśli nie tolerujesz laktozy, to tak. Ale jeśli nie masz alergii, to odpowiedź nie jest tak prosta.

Wartość odżywcza mleka roślinnego znacznie się różni w zależności od marki, dlatego należy uważać na wybrany typ. Profesor z Harvardu Vasanti Malik radzi: „Jeśli zamierzasz przestawić się na mleko roślinne, koniecznie przeczytaj etykietę i znajdź produkt zawierający duże ilości białka, witaminy D, żelaza i wapnia”.

Mleko roślinne pod względem kalorycznym (30 ml):

Mleko

Podsumowanie 

Jeśli codziennie wypijasz kilka filiżanek mlecznej, słodkiej kawy, ale nie uwzględniasz ich w swojej diecie, to najprawdopodobniej spożywasz sporo dodatkowych kalorii.

Pewne badanie naukowe dowiodło, że ludzie, którzy piją czarną kawę, spożywają średnio o 69 kalorii dziennie mniej niż ci, którzy dodają do niej słodziki i mleko. Jeśli więc chcesz zmniejszyć spożycie kalorii, zastąp poranną latte z dodatkiem syropu waniliowego, kawą z odrobiną chudego mleka.

Mimo to, wszystkie napoje kawowe mogą być częścią zdrowego stylu życia – pod warunkiem, że ich wysokocukrowe i tłuste wersje będą tylko okazjonalną przyjemnością, a nie codziennym nawykiem.

Znaną jest wypowiedź amerykańskiej autorki Fran Lebowitz:

„Jedzenie jest istotnym składnikiem zrównoważonej diety”.

Uważamy, że kawa też jest!

FAQ

P: Co to jest kaloria?

O: Kaloria to jednostka miary opisująca ilość energii zawartej w pożywieniu i napojach.

P: Ile kalorii ma kawa?

O: Sama czarna kawa jest napojem niskokalorycznym, bo jedna filiżanka zawiera zaledwie 2 kalorie. Jednak dodatki, jak mleko i cukier zwiększają liczbę kalorii.

P: Ile kalorii ma cappuccino?

O: Cappuccino o objętości 220 ml ma około 110 kalorii.

P: Ile kalorii ma latte?

O: 220 ml latte to około 120 kalorii.

P: Ile kalorii ma flat white?

O: Flat white o objętości 220 ml ma około 120 kalorii.

P: Ile kalorii ma cukier?

O: Łyżeczka białego cukru (5 g) ma 20 kalorii.