Kawowa TOP oferta

Kawa i ciało, czyli jak zrobić peeling kawowy

#domowy peeling kawowy #jak zrobić peeling kawowy #peeling kawowy #peeling kawowy do twarzy #peeling kawowy na cellulit #peeling kawowy na twarz #peeling kawowy z olejem kokosowym #peeling z kawy jak zrobić #peeling z kawy na cellulit opinie

Peeling kawowy jest z pewnością jednym z najładniej pachnących peelingów do ciała i twarzy. Można przygotować go samodzielnie w domu, świetnie się przy tym bawiąc. Do tego jest niedrogi.

Peeling przyczynia się do usuwania martwych komórek skóry i stymuluje wzrost nowego, zdrowego naskórka. W konsekwencji ciało zyskuje przyjemny koloryt, staje się jędrne i gładkie w dotyku. Przy pomocy peelingu można również usunąć plamy i przebarwienia skóry spowodowane przez słońce. Ten rodzaj pielęgnacji skóry ma pozytywny wpływ na wszelkiego rodzaju wypryski, wygładza ewentualne bruzdy i zmarszczki.

Trzy rodzaje peelingów -peelingi chemicznne, peelingi enzymatyczne, peelingi mechaniczne

Świat kosmetyki oferuje swoim klientkom i klientom trzy rodzaje peelingów.

Peelingi chemiczne to te najbardziej inwazyjne, wykonywane zazwyczaj w gabinetach medycznych, zalecane w bardzo konkretnych i na ogół dość poważnych problemach ze skórą.
Peelingi enzymatyczne, które są delikatne i najbardziej odpowiednie zarówno dla cery wrażliwej jak i naczynkowej. Ich skuteczność opiera się na oddziaływaniu zawartych w nich enzymów roślinnych na skórę.
Peelingi mechaniczne, które są chyba najbardziej popularne i różnią się między sobą przede wszystkim stopniem naturalności poszczególnych składników. Tego rodzaju peelingi zawierają zazwyczaj drobne cząsteczki, które mechanicznie oddziałują na skórę, niejako zdrapując z niej martwe komórki. W peelingach kupowanych w sklepie owe drobinki to czasami po prostu mini kuleczki z plastiku, które nie są zalecane przede wszystkim ze względu na swój negatywny wpływ na środowisko. Najbezpieczniejsze, najbardziej skuteczne i ekologiczne są peelingi wykonywane własnoręcznie, na przykład znany i lubiany, domowy peeling kawowy.

Dlaczego peeling kawowy?

Kawa używana jest w peelingach i kosmetykach ze względu na wysoką zawartość kofeiny.

Jest to składnik, który:
Poprawia krążenie krwi
Działa przeciwzapalnie
Działa ujędrniająco
Ma bogate właściwości przeciwutleniające
Zapobiega namnażaniu wolnych rodników
Powstrzymuje starzenie się skóry
Łagodzi stany zapalne
Działa rewitalizująco
Sprzyja regeneracji
Pobudza mikro cyrkulację krwi
Pobudza metabolizm tłuszczów i usuwanie toksyn

Kawa do przygotowania peelingu

Zmielona kawa zawiera także kwas chlorogenowy, który także działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, hamuje rozwój bakterii i zapobiega powstawaniu wyprysków skórnych. Kofeina jest szczególnie skuteczna w walce z cellulitem.
Ważne, aby pamiętać, że kofeina może przenikać przez skórę do krwi więc peelingu lepiej nie robić na noc. Najlepiej wykonać go rano, aby uniknąć ewentualnych problemów z zasypianiem.

Największą zawartość kofeiny ma kawa z rodzaju Coffea canephora, potocznie znana jako Robusta. Według niektórych badań ten rodzaj kawy zawiera o 50% więcej kofeiny niż popularna kawa z rodzaju Arabica.

Kawa ma także to do siebie, że można zmielić ją na drobinki dowolnej grubości, w peelingach największe zastosowanie ma kawa gruboziarnista.

Kawa jest materiałem niezwykle plastycznym, który stosować można w wielu wariantach i odsłonach, dlatego otwiera szerokie pole możliwości do peelingowego eksperymentowania. W peelingach można stosować zarówno kawę świeżą, dopiero zmieloną, jak i zwykłe kawowe fusy ze śniadania. Są nawet osoby, które recyklingują fusy z okolicznych kawiarni. Jeśli zatem nie pijesz kawy – możesz poprosić o fusy z kawy w lokalnym barze. Dobre jest również to, że kawa jest surowcem wydajnym, z kilku łyżeczek można przygotować sobie zapas peelingu nawet na kilka tygodni.

Składniki peelingu kawowego

Najprostszym i najbardziej oczywistym rodzajem peelingu jest rzecz jasna mieszanka kawy z wodą. Zazwyczaj jednak tego rodzaju mikstura trudno rozprowadza się po twarzy i ciele, potrzeba innych składników, aby nadać jej bardziej kremową konsystencję. Twórcom kawowych peelingów nie brakuje w tym zakresie wyobraźni.

Kawa Mielona + Olej Kokosowy

Obecnie, najbardziej popularny jest peeling kawowy z olejem kokosowym, ale do peelingu można wykorzystywać wszelkie rodzaje olei i olejków, oraz oliwę z oliwek.
Zamiast substancji oleistych kawę można także zmieszać ze śmietaną, zgniecionym awokado, miodem. Czasami kawa mieszana jest po prostu z mleczkiem do ciała.

Do peelingów wykorzystywana jest kawa sucha albo specjalnie zaparzona z niewielką, wręcz minimalną ilością wody. Zaparzone fusy są bardziej miękkie i mają łagodniejsze działanie. W peelingach z kawą wykorzystuje się cukier i sól, czasami także cynamon (uwaga, cynamon wzmacnia działanie kofeiny, ale rozgrzewa skórę i może powodować rozszerzanie naczynek), imbir, sok z cytryny, witaminę E, która nadaje domowym kosmetykom trwałość.

Są przepisy, w których peeling pozostawia się na skórze przez godzinę, owijając, taką “kawową maskę” folią spożywczą dla lepszego efektu.
W wypadku skóry zrogowaciałej działanie peelingu można wzmocnić dodając gruboziarnistą sól morską. Osobom, które nie lubią zapachu kawy zalecane jest dodanie startej skórki z cytryny lub pomarańczy.

Peeling kawowy na twarz

Podobno nawet drobno zmielone cząsteczki kawy mają dość ostre krawędzie, dlatego peeling kawowy nie jest zalecany osobom z bardzo delikatną skórą czy też z cerą naczynkową, którą łatwo mechanicznie podrażnić. Szczególnie ostrożnie należy dobierać kawę, wykonując peeling kawowy na twarz. Warto pamiętać, że dodatek soku z cytryny czy startego, świeżego ogórka wybiela skórę. Kofeinowy peeling na twarz rozjaśnia cienie pod oczami, usuwa przebarwienia.

Klasyczny przepis na peeling kawowy do twarzy to:
– 2-3 łyżeczki kawy,
– olej kokosowy – wedle uznania,
– łyżeczka cukry i soli.
Całość należy wymieszać do osiągnięcia pożądanej konsystencji.

Inny przepis to:
– 2-3 łyżeczki kawy
– oliwa z oliwek – wedle uznania
– 2 łyżeczki soku z cytryny/startego drobno ogórka/rozgniecionego banana lub awokado.
Całość wymieszać do osiągnięcia pożądanej konsystencji.

Peeling kawowy na cellulit

Kofeina hamuje gromadzenie komórek tłuszczowych w tkankach, dlatego stosowana jest w kosmetykach antycellulitowych. Oczywiście sam peeling kawowy na cellulit nie zastąpi ani odpowiedniej diety, ani codziennej dawki ruchu, jednak wykonywany regularnie z pewnością może przyczynić się do zwalczenia cellulitowych zmian.

Bardzo delikatny peeling można uzyskać, mieszając zaparzoną wcześniej drobno zmieloną kawę ze startą marchewką lub świeżym ogórkiem oraz glinką kosmetyczną. Na ogół jednak do peelingów, których celem jest walka z cellulitem dobrze użyć kawy grubo mielonej z dodatkiem gruboziarnistej soli morskiej lub cukru.

Podczas nakładania takiego peelingu warto użyć szorstkiej rękawicy i dokładnie masować ciało. Wcześniej można wziąć gorący prysznic, który sprawi, że pory skóry się otworzą i łatwo będzie weń wniknąć składnikom odżywczym i kofeinie.

Peeling kawowy do ciała

W wypadku peelingu do ciała przepisy są właściwie takie same jak w wypadku peelingu z kawy na twarz lub peelingu kawowego na cellulit. Podstawowa trudność polega na aplikowaniu peelingu, który nie zawsze ma odpowiednią konsystencję.
Świetnym rozwiązaniem jest przepis na peeling z lodem:

– zaparzamy 2-3 łyżeczki kawy,

– mieszamy je z płynnym olejem kokosowym,

– mieszankę wlewamy do foremki na kostki do lodu,

– wstawiamy ją do lodówki.

Powstają w ten sposób lodowe kostki peelingujące, bardzo przyjemne w użyciu zwłaszcza latem. Inną odmianą tego przepisu jest wymieszanie kawy i ewentualnych składników dodatkowych z wiórkami mydła i odrobiną wody:
– zaparzamy 2-3 łyżeczki kawy,
– mieszamy z wiórkami mydlanymi lub po prostu mydłem startym drobno na tarce,
– dla osiągnięcia odpowiedniej konsystencji dodajemy odrobinę wody,
– wlewamy do foremki na kostki do lodu,
– odstawiamy, aby zastygły w chłodne miejsce.
Mydełka zastygają dość wolno, dlatego lepiej, aby były małe.

Peeling kawowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazań czy wad peelingu kawowego jest niezbyt wiele.
Wiadomo, że kawa brudzi. Po wykonaniu peelingu całego ciała w łazience, zarówno wanna, umywalka, czy osoba peelingowana mogą wyglądać jak po wybuchu kawowej bomby. No cóż, dobra wiadomość jest taka, że pozostałości po peelingu nie sposób nie zauważyć, więc sprzątać wcale nie jest trudno. Zazwyczaj wystarczy prysznic i problem jest rozwiązany. Jest jeszcze jedno praktyczne zastosowanie fusów z kawy, o którym mało się mówi: podobno nie tylko nie zapychają, ale także niwelują nieprzyjemne zapachy z rur.

Inną niedogodnością może być fakt, że niewłaściwie wykonany peeling kawowy ma lejącą konsystencję i jest trudny w użyciu. To jednak tylko i wyłącznie kwestia dobrego przepisu i odrobiny wprawy.

Jak już wspomnieliśmy, peeling kawowy jest niewskazany u osób z cerą naczynkową oraz w wypadku tzw. pajączków na nogach, które są objawem, czyli niewydolności układu żylnego. Przeciwskazaniem jest także nadwrażliwość na kofeinę oraz ciąża.

FAQ

Q: Co to jest peeling?
A: Jest to substancja usuwająca martwe komórki naskórka na zasadzie ścierania dzięki zawartości drobinek np. kawy, cukru czy plastiku.

Q: Na jakiej zasadzie działa peeling kawowy?
A: Drobinki kawy ścierają martwy naskórek. Zawarta w niej kofeina przenika do wnętrza skóry i przyspiesza metabolizm komórkowy.

Q: Jaka kawa jest najlepsza do peelingu kawowego?
A: To zależy od zastosowania peelingu. Najmocniej działa grubo zmielona kawa z gatunku Robusta, która zawiera dużo kofeiny. Najdelikatniejszy peeling uzyskamy z drobno mielonej kawy z gatunku Arabica.

Q: Czy są jakieś przeciwwskazania, jeśli chodzi o peeling kawowy?
A: Tak. Ten rodzaj peelingu jest niewskazany dla osób o cerze naczynkowej, z tzw. pajączkami na skórze, osobom, które są nadwrażliwe na działanie kofeiny, kobietom w ciąży.