1+1

Kawa espresso

Filtry

Pokazać:

Filtry
Cena
Typ
Cechy kawy
Stopień palenia
Odmiana Arabica
Kawa typ
Rodzaj ziaren kawy
Regiony pochodzenia kawy
Proces
Typ cappucinatore
Wynik w skali SCA
Stosowana kawa
Objętość
Typ panelu obsługi
Dodatkowe funkcje
Typ żaren
Objętość pojemnika na wodę
Pojemnik na mleko
Seria
Seria
Rodzaj
Nadaje się do automatów
Cechy
Aplikacja
Wybór porcji czarnej kawy
Wybór porcji kawy z mlekiem
Ekran dotykowy
Wielkość pojemnika na kawę ziarnistą
Wielkość porcji
Typ młynka do kawy
Kapsułka kawy zawiera
Ilość porcji
Ilość
Odpowiednie dla
Zapisane profile użytkowników
Konstrukcja żaren
Przepis na napój
Napoje z dodatkiem mleka
Dla
Liczba pojemników na ziarna
Pojemność naczynia Moka
Utrzymuje ciepło przez
Funkcje
Marki
Podłączenie do sieci wodociągowej
Rodzaj czekolady
Typ czekolady
Ilość produktów w zestawie
Zalecana ilość filiżanek dziennie
Cykle
Metoda dekofeinizacji
Stosowanie kawy
Liczba grup
Przygotowywane napoje
Producent
Średnica żaren
Programowalny czas mielenia
Wbudowany młynek
Przepisy tworzone przez użytkowników
Typ
Typ
Regulator temperatury PID
Dysza parowa
Rurka gorącej wody
Podgrzewacz do filiżanek
Typ
Typ
Promocje

Kawa espresso

Kiedy na opakowaniu kawy widzisz słowo espresso, co pierwsze przychodzi Ci do głowy? Krzyczysz – uwielbiam espresso? Kręcisz głową i mówisz, że nie lubisz tego intensywnego naparu i wolisz kawę czarną? A może pytasz, czy ta kawa nadaje się tylko do parzenia konkretnego napoju? Czym się więc wyróżnia kawa espresso, jak należy ją zaparzyć i jak wybrać tę najlepszą?

Espresso – co to?

Co to jest espresso? Słowo wywodzi się od włoskiego czasownika “esprimere”, którego forma czasu teraźniejszego espresso oznacza “wyciśnięty”. Po raz pierwszy użyto go w odniesieniu do metody parzenia kawy, następnie do przepisu, a później do opisania rodzaju palenia i grubości mielenia.

Sposób parzenia kawy. Pierwszy prototyp ekspresu do espresso został opracowany przez Włocha Angelo Moriondo w 1884 r. Późniejsze udoskonalenia dokonane przez jego rodaków (Luigi Bezzera, Desidero Pavoni i Achille Gaggia) doprowadziły do opracowania procesu parzenia kawy, który znamy dzisiaj, polegającego na tłoczeniu wody pod ciśnieniem od 8 do 10 barów przez drobno zmieloną kawę. Metoda ta pozwala uzyskać najpopularniejsze rodzaje kawy: espresso, ristretto, lungo, americano, a w połączeniu z mlekiem – cappuccino, latte macchiato, flat white i inne. 

Nazwa przepisu na kawę. Ten przepis wymaga użycia specjalnego sprzętu oraz obeznania, ile gramów kawy na espresso potrzeba, ile ml ma espresso, jakie są espresso proporcje… Jest to więc napój o pojemności 25-35 ml przygotowany z 7-9 g kawy, przez którą przefiltrowano wodę o temperaturze 90-96°C pod ciśnieniem 8-10 barów, a parzenie trwa 20-30 sekund. 

Rodzaj palenia kawy. Wraz z wzrostem popularności metody espresso, słowa tego zaczęto używać do opisania zazwyczaj ciemniejszego niż średni rodzaju palenia. Jasne palenie sprawia, że trudniej jest uzyskać zrównoważony smak, podczas gdy ciemniejsze pozwala wydobyć potrzebną słodycz.

Rodzaj mielenia kawy. Kawa espresso odnosi się również do drobnego mielenia, w którym kawa jest mielona tak, aby woda mogła wolniej przepływać przez kawę. W ten sposób dajemy czas na ujawnienie aromatów i smaków.

Słowo espresso na opakowaniu oznacza, że kawa jest przeznaczona do metody parzenia espresso, a nie do konkretnego przepisu. Jeśli jest to kawa ziarnista espresso, jest ona specjalnie do tego palona, kawa mielona espresso – specjalnie do tego palona i mielona. Ta sama zasada dotyczy sprasowanych saszetek (znanych jako saszetki ESE – Easy Serving Espresso). Tak więc kawa espresso stanowi po prostu podstawę dla wielu innych napojów, takich jak lungo, americano, cappuccino, latte macchiato i tak dalej.

Jak zrobić espresso w domu?

Nikogo nie zdziwi fakt, że do przygotowania espresso potrzebny jest specjalny sprzęt:

  • Ekspres automatyczny. Jeżeli u siebie na blacie kuchennym masz ekspres do kawy automatyczny, wystarczy kawa do ekspresu, jeden przycisk, a wybrany przez Ciebie specjał będzie gotowy w kilka chwil. 
  • Ekspres kolbowy. Jeśli wybierzesz ekspres do kawy kolbowy, zostaniesz prawdziwym(-ą) domowym(-ą) baristą(-ką)! Ten rodzaj urządzenia pozwala eksperymentować i cieszyć się kawą na najwyższym poziomie. Aby uzyskać najlepszy smak, zwróć uwagę na akcesoria baristy: portafilter, tamper, dystrybutor do kawy i inne.
  • Ekspres do kawy na saszetki potrzebuje jednej saszetki z siedmioma gramami kawy mielonej, nadającej się do zaparzania espresso
  • Ekspres dźwigniowy. Jest to sprzęt, stworzony z myślą o kawoszach i kawoszkach, którzy lubią delektować się procesem parzenia kawy, jednak nie chcą obciążać się dużym urządzeniem, a nawet chcą wziąć ekspres dźwigniowy do kawy razem ze sobą w podróż.
  • Kawiarka. Jeśli się zastanawiamy, jak zrobić espresso w domu bez ekspresu, możemy skorzystać z tego zaparzacza. Pozwala on wydobyć napar o smaku i intensywności podobnej do tradycyjnego espresso, co czyni go jedną z najlepszych alternatyw do przygotowania espresso w domu. Należy zauważyć, że kawiarka nie osiąga takiego samego wysokiego ciśnienia i tempa ekstrakcji jak profesjonalny ekspres, dlatego napar posiada trochę inne cechy smakowe. O tym, jak zrobić espresso w kawiarce, przeczytaj na naszym blogu!

Najlepsza kawa do espresso

Teraz, gdy już wyjaśniliśmy, czym jest i czym nie jest kawa espresso, przejdźmy do najczęściej zadawanego pytania – jaka kawa do espresso jest odpowiednia? Chociaż nie ma ścisłych zasad, mamy kilka wskazówek:

  • Upewnij się, że kawa nadaje się do metody parzenia espresso – informacja o tym powinna znajdować się na opakowaniu lub w opisie. 
  • Wybieraj kawę wysokiej jakości. Zalecamy kupowanie kawy w specjalistycznych sklepach lub palarniach. Otrzymasz wysokiej jakości surowiec – kawa ziarnista espresso – i odpowiedni stopień palenia.  
  • Pamiętaj, najlepsza kawa to świeża kawa! Im świeższe palenie, tym smaczniejsza i bardziej aromatyczna kawa, a w przypadku espresso, tym lepsza crema.

Najsmaczniejsza kawa espresso – jak wybrać? 

Ile ludzi, tyle zdań, dlatego najlepsza kawa do espresso to kawa najsmaczniejsza dla Ciebie. Jednak jak ją wybrać?

  1. Mieszanka czy speciality? Jeśli lubisz włoską kawę espresso z klasycznymi kawowymi nutami (czekolada, orzechy…) i delektujesz się kawą z mlekiem lub próbujesz różne syropy do kawy, wybierz mieszankę. Jeśli lubisz ciekawe i wyraziste smaki, kawa speciality zaskoczy Cię najwyższą jakością.
  2. Jeśli wybierasz mieszankę, zwróć uwagę, czy jest to 100% arabiki czy arabica razem z robustą. Pierwsza będzie bardziej owocowa i “lżejsza”, podczas gdy druga bardziej gorzka i intensywna.
  3. Jeśli interesuje Cię kawa speciality, zwróć uwagę na sposób jej obróbki. Obróbka sucha ma gęstsze body i słodycz dojrzałych owoców tropikalnych, czekolady, alkoholu. Obróbka honey ma średnie body i słodkie owocowe, herbaciane nuty. Kawa, obrabiana na mokro, jest zwykle lżejsza i łagodniejsza w smaku. Dominują smaki kwiatowe, herbaciane i cytrusowe. Fermentacja beztlenowa wzmacnia owocowy smak kawy i dodaje egzotycznych nut smakowych.
  4. Im ciemniejsze palenie, tym kawa espresso będzie zdominowana przez lekkie nuty goryczy. Im jaśniejsze palenie, tym bardziej owocowy napar.

Jeśli nadal masz pytania, jaka powinna być najlepsza kawa do espresso, skontaktuj się z naszymi konsultantami, którzy z przyjemnością Ci pomogą. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego sklepu na ulicy Pańskiej w Warszawie i zapoznania się z naszą kawą.

Najczęstsze pytania 

Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat kawy espresso:

Zbyt kwaśne espresso

Jeśli na opakowaniu nie widzisz słowa espresso, kawa ta jest prawdopodobnie przeznaczona do innego typu parzenia (na przykład jest to kawa zalewana w kubku). Jeśli użyjesz za bardzo drobnego mielenia, otrzymasz zbyt kwaśne espresso o bardzo intensywnym smaku. Espresso może mieć kwaśny posmak także dlatego, że wybierzesz jaśniejsze palenie.

Czy espresso jest mocne? Ile kofeiny ma espresso?

To, że kawa espresso jest bardzo mocna, jest mitem. Jeśli chodzi o intensywność samego smaku, wszystko zależy od tego, jak smakuje Twoja wybrana kawa ziarnista espresso i jej specyficznych cech. Co więcej, espresso to nie najmocniejsza kawa! Analiza, ile kofeiny ma espresso, pokazuje, że ma ono mniej kofeiny niż lungo, tyle samo kofeiny co latte lub cappuccino, a nawet mniej niż kawa przelewowa. Więcej informacji o tym, ile kofeiny ma kawa, przeczytasz w naszym blogu.

Grubość mielenia espresso

Często można usłyszeć o różnych rodzajach grubości mielenia, w tym konkretnie dopasowanym do espresso. Naszym zdaniem, warta kupienia jest kawa ziarnista espresso, którą trzeba mielić przed każdym parzeniem (kawa mielona espresso traci wiele swoich właściwości aromatycznych w ciągu pierwszych 20-30 minut!).

Jeśli posiadasz ekspres do kawy z młynkiem, wykona on pracę za Ciebie – wszystkie ustawienia grubości mielenia są przeznaczone dla metody espresso. Możesz też samodzielnie dostosować grubość mielenia –  jeśli lubisz espresso, ustaw nieco drobniejsze mielenie, aby napój był gęstszy.

Jeśli posiadasz ekspres kolbowy albo dźwigniowy, będziesz potrzebować kawy mielonej. W tym przypadku obowiązkowo kup młynek do espresso albo, jeśli zależy Ci na świeżości kawy i precyzji porcji, zwróć uwagę na młynek do kawy Single Dose. A następnie… eksperymentuj! Jeśli przygotowujesz napój espresso, upewnij się, że około 25-35 ml płynu wydostaje się w ciągu 20-30 sekund, a crema przypomina futro tygrysa. Jeśli w tym czasie wydostaje się mniej płynu, należy nieco pogrubić mielenie, jeśli więcej, zdrobnić. 

Jak pić espresso? Po co woda do espresso?

Jak się pije espresso? Kawa espresso zazwyczaj jest podawana w małej filiżance (około 50-80 ml) wykonanej z wysokiej jakości porcelany (filiżanki i szklanki do espresso znajdziesz u nas w ofercie!). Zaś po co podaje się wodę do espresso? Niektóre kawiarnie w Hiszpanii, Francji czy północnych Włoszech podają espresso z wodą, która pomaga “odświeżyć” receptory i oczyścić, nawilżyć podniebienie, gdyż woda neutralizuje resztki innych aromatyzatorów i pozwala cieszyć się głębokim smakiem kawy. Warto jednak dodać, że podawanie espresso z wodą jest opcjonalne.

Czytaj więcej