Kawa ziarnista z historią: Kopi Luwak

#Kopi Luwak

Pewne rodzaje kawy mają swoją ciekawą historię. Wydaje się, że dopiero po ich usłyszeniu, zaczyna się kawę doceniać. Dzisiaj podzielę się z Wami takimi opowieściami. Zabiorę Was tam, skąd pochodzą rzadkie, egzotyczne i wyjątkowe kawy ziarniste – Kopi Luwak.

Wczesny ranek na wyspie Sumatra – Słońce jeszcze nie wzeszło, a świergot ptaków jest prawie ogłuszający. Lokalni Polinezyjczycy z trudem przedzierają się przez dżunglę – tu nie ma ścieżki. Nareszcie jeden z mężczyzn dostrzega ogon cywety i uśmiecha się. Na dziś poszukiwania zostały zakończone.

Historia

Ojczyzną kawy Kopi Luwak jest Indonezja. Znaczenie nazwy pochodzi od lokalnej nazwy kawy (Kopi) i cywety azjatyckiej (Luwak) – zwierzęcia z rodziny łaszowatych, które jest główym “producentem” tej kawy.

Kopi Luwak. Przyjaciele Kawy

Historia tej kawy rozpoczęła się dawno temu, w XVIII w., kiedy to indonezyjskie wyspy były holenderską kolonią. Tubylcy pracowali dla kolonistów – zbierali kawowe ziarna. Pewnego razu zauważyli oni ciekawe zjawisko. A mianowicie zaobserwowali, że pewien gatunek azjatyckiej cywety je nie tylko mango i banany, ale także owoce kawowca. Zwierzę trawi miąższ, a wydala ziarna kawy. Po oczyszczeniu, wymyciu i innych procedurach właściwych dla obróbki kawowych ziaren okazało się, że kawa z ekskrementów cywety jest niezwykla smaczna. Szybko stała się ona ulubionym rodzajem wśród Holendrów. Ze względu na rzadkość występowania i specjalne walory, Kopi Luwak była towarem luksusowym i drogim nawet w XVIII wieku.

Surowiec

Jak już wspomniano, surowcem Kopi Luwak są ziarna kawy wydobywane z odchodów cywety azjatyckiej. A co to za zwierzę? Jest to płochliwe, małe zwierzątko podobne do kota, z ogonem dłuższym od swojego ciała. Jeśli kiedyś będziesz poszukiwał cywety w indonezyjskich lasach, poznasz ją po nastpujących cechach:

  • szare futro
  • trzy czarne paski przebiegające wzdłuż grzbietu
  • żyje wśród drzew
  • jest aktywna w nocy

Kopi Luwak. Przyjaciele Kawy

Kawa Kopi Luwak jest wyjątkowo wysokiej jakości z kilku powodów. Po pierwsze, można powiedzieć, że cyweta sama jest smakoszem kawy – to zwierzę ma doskonały węch i zjada tylko najlepsze, najbardziej dojrzałe owoce kawowca. Nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni zbieracze kawy nie mogą się z nią równać pod tym względem. Inny powód – w trakcie procesów trawiennych, dzięki naturalnej fermentacji, ziarna nabierają wyjątkowych właściwości. Smak i aromat zostaje wzbogacony i nabiera wyrazistości.

Produkcja kawy

Dziś największym producentem Kopi Luwak jest Indonezja, wyspy Jawa, Sumatra i Celebes. Jest ona zbierana również na Filipinach i w Wietnamie, choć tam kawa ta jest niższej jakości.

Produkcja i obróbka kawy Kopi Luwak jest dość zwyczajna. Ziarna są zbierane w regionach, gdzie rosną kawowce. Potem są one dokładnie myte, suszone i palone w określonej temperaturze. Następnie, w tradycyjny sposób, są eksportowane  i przygotowywane do sprzedaży na zagranicznych rynkach. Największymi importerami Kopi Luwak są USA i Japonia.

Kopi Luwak. Przyjaciele Kawy

Właściwości smakowe

Napar z kawy Kopi Luwak wyróżnia się unikalnym, bogatym smakiem i gęstą konsystencją. W trakcie naturalnej fermentacji w przewodzie pokarmowym cywety, ziarna tracą goryczkę  i nabierają charakterystycznego smaku. Kopi Luwak ma specjalny aromat, który jest mocny i orzeźwiający – czuć w nim ziemię, dziką dżunglę, orzechową i czekoladową nutę. Pozostawia bardzo przyjemny posmak.

Kopi Luwak. Przyjaciele Kawy

Oczywiście, smak bardzo zależy od typu, regionu, obróbki i palenia ziaren. Co ciekawe, na jej smak ma również wpływ nie tylko dieta cywety, ale i jej stan psychiczny – czy jest ona w sytuacji stresowej, czy nie.

Cena

Obecnie kawa ta jest uznawana za najdroższą na świecie, ponieważ jest rzadka i przez smakoszy uznawana za najlepszą. Kilogram ziaren Kopi Luwak może kosztować od 500 do 1300 euro. W Polsce, za filiżankę naparu trzeba zapłacić 40 – 60 zł, choć w Europie Zach. taka porcja może być dwa, a nawet pięć razy droższa.

Cena jest tak wysoka – ale dlaczego? Głównym powodem jest mała podaż, ponieważ cywety jedzą nieduże porcje kawowych owoców. Do małej ilości dochodzą jeszcze walory smakowe i aromatyczne, uznawane za najwyższą jakość. Cena zależy także od rodzaju kawy, który cyweta jadła – arabicę czy robustę.