Poznaj współzałożycieli firmy Przyjaciele Kawy

Aurimas i Vytautas
#kawa #opowiadania #przerwa na kawę #przyjaciele kawy

Rozmawialiśmy z Aurimasem i Vytautasem, dwoma przyjaciółmi i współzałożycielami firmy „Przyjaciele kawy”. Wszystko zaczęło się od krótkiej rozmowy na strychu która urosła i stała się prawdziwym spełnieniem marzeń.

Historia sukcesu firmy „Przyjaciele Kawy” rozpoczęła się na Litwie w 2010 r, kiedy dwóch przyjaciół siedziało na strychu i postanowiło spełnic swoje marzenie w branży kawowej. Jak to wszystko się zaczęło i dlaczego właśnie kawa?

Aurimas: Kiedy się nad tym teraz zastanowić wydaje się że wszystko działo się naturalnie, tak jakby już zostało postanowione.

Vytautas: W tym czasie właśnie zakończyliśmy studia i uparliśmy się aby coś stworzyć. Chcieliśmy sprawdzić się w branży sprzedażowej,a świat kawy również był nam bardzo bliski. Dziadek i tata Aurimasa pracowali z kawą od wielu lat, więc pojechaliśmy na wystawę kawy z pomysłem wprowadzenia czegoś nowego na Litwę. Szybko odkryliśmy japońskie filtry i bez wahania zamówiliśmy więcej niż wystarczająco. Wysyłka trwała dłużej niż oczekiwaliśmy więc zaczęliśmy zastanawiać się co jeszcze możemy tutaj zrobić.

Aurimas: Właśnie wtedy znalezliśmy eskpres do kawy (na saszetki) założyliśmy stronę internetową i stworzyliśmy małą firmę „Przyjaciele Kawy” sprzedającą narzędzia do przygotowywania kawy czyli japońskie filtry i ekspres.

Tworzenie firmy z rodziną lub przyjaciółmi nie jest łatwe, ale przyjaźniliście się od dzieciństwa, a teraz jesteś także partnerami biznesowymi. Jaki jest sekret waszej przyjaźni?

Vytautas: Nie rozdzieliłem przyjaźni i biznesu w naszej relacji,wszystko jest ze sobą powiązane – komunikujemy się praktycznie każdego dnia.

Aurimas: Zanim w to wskoczyliśmy, mnóstwo ludzi powiedziało, że zaczniemy się kłócić, a stawką będzie przyjaźń. Jak w każdej relacji ,wszystko może się zdarzyć. Nasze podejście do tej przyjaźni jest bardzo proste: bez względu na to, co się stanie, kluczem jest nie trzymać niczego w środku, od razu rozmawiać. Ponadto firma ewoluowała i rozwija się w tak szybkim tempie że nie ma czasu na kłótnie.

Jak zmienił się świat kawy od początku działalności i czy uważasz, że zmierzacie w dobrym kierunku?

Aurimas: Ludzie są coraz bardziej zainteresowani nowymi sposobami odkrywania kawy. Zwykła filiżanka kawy już nie wystarcza – palenie, lokalizacja i czas w końcu zaczęły mieć znaczenie. Ludzie chcą odkrywać nowe smaki, szukają czegoś wyjątkowego. Staramy się być w czołówce tej nowej fali – nieustannie poszukujemy nowych kaw, wprowadzamy najnowsze narzędzia do przygotowywania kawy i jako pierwsi wprowadzamy innowacje w świecie kawy.

Vytautas: Kiedy zaczynaliśmy, nikt nie miał w domu ekspresów do kawy, a teraz naprawdę stał się trendem. Ludzie chcą wysokiej jakości kawy w domu. Dlatego jednym z naszych haseł jest: „Dla dobrej kawy w domu”.

Kawa ziarnista Przyjaciele Kawy „Yirgacheffe“Czy pamiętasz pierwszy raz, kiedy skosztowałeś kawy? Jakie były twoje pierwsze wrażenia?

Aurimas: To było dawno temu. W rzeczywistości mój dziadek, prawdziwy miłośnik kawy, zaraził mnie kawą. Mówił, że im wcześniej zaczniesz pić kawę, tym mniej prawdopodobne jest, że będziesz przygnębiony. Pamiętam, miałem wtedy trzynaście lat i nigdy nie byłem smutny (śmiech). Później, kiedy studiowałem we Włoszech, fascynowała mnie kultura kawy. Jak wszyscy Włosi, lubiłem szybką przerwę w pobliskiej kawiarni, biegając i popijając łyk wysokiej jakości espresso.

Vytautas: Moja pierwsza próba kawy miała miejsce w domu Aurimasa. Miał niebieski ekspres do kawy Senseo, który wciąż dobrze pamiętam. Jako prawdziwy sprzedawca przygotował mi prawdziwy show. Pokazał, jak łatwo jest go używać, jak i gdzie włożyć kawę, jaki przycisk nacisnąć, a co najważniejsze – jak każdy może cieszyć się kawą po prostu w domu. Upiłem łyk i byłem zachwycony – kawa okazała się bardzo lekka i smaczna,wtedy pomyślałem, że powinienem kupić maszynę do domu! Wkrótce zaczęliśmy sprzedawać podobne maszyny i stało się to naszym życiem.

Jak przygotowujesz kawę w domu?

Vytautas: Biuro jest dla mnie jak dom, a tam mamy trzy różne modele ekspresów do kawy wypełnionych różnymi ziarnami kawy. Ponieważ rzadko piję kawę w domu (pracuję cały czas), mam ekspres do kawy Nespresso, który jest najlepszą opcją dla tych, którzy piją mniej kawy.

Aurimas: Och, kiedy musiałem pożegnać się z pierwszym niebieskim ekspresem do kawy, nie miałem żadnego do czasu kiedy kilka lat temu otrzymałem nowy w prezencie ślubnym. Teraz moja żona i ja mamy automatyczny ekspres do kawy Melitta w domu, który ma wyjątkową zdolność do przechowywania dwóch różnych rodzajów ziaren jednocześnie. Dlatego moja żona i ja możemy być spokojni, ponieważ ona może cieszyć się jej ulubionymi ziarnami kawy, które są bardziej odpowiednie do napojów kawowych na bazie mleka, a ja mogę cieszyć się ziarnami dla idealnego espesso.

Specjalny przepis na kawę.

Aurimas: Po prostu dobre espresso ze świeżo palonych ziaren kawy.Samo w sobie jest idealne więc nie trzeba niczego więcej wymyślać.

Vytautas: W tej dziedzinie bardzo się rozwinąłem.Około 10 lat temu wolałem kawę filtrowaną z ekspresu Senseo. Używałem czekolady w proszku,mleka,karmelu,myślę że teraz trudno by to było nazwac kawą. Kiedy zaczęliśmy mieć coraz więcej pracy potrzebowałem coraz więcej energii i zmieniły się tym samym moje nawyki picia kawy. Zacząłem patrzec na kawę jako na napój który może mi dodać siły i energii.poszedłem w stronę ziaren robusty-kawy niezwykle intensywnej i gorzkiej.Teraz natomiast wolę lżej paloną kawę która otwiera szeroką gamę smaków i aromatów.

Aurimas do Vytautasa: Kiedy ostatni raz piłeś kawę?

Vytautas: Właściwie całkiem niedawno.

Aurimas: Niedawno piłem kawę z moją babcią. Mogę powiedzieć że każda wypita z nią kawa jest najlepsza.

Która kawa jest twoją ulubioną i dlaczego?

Aurimas: Od kilku lat moim ulubionym rodzajem jest etiopski Yirgacheffe. Jego smak jest nieporównywalny – nie ma nic więcej do opowiedzenia, wystarczy go posmakować.

Vytautas: Najwyraźniej z biegiem lat stawaliśmy się coraz bardziej podobni, ponieważ przez pewien czas moim ulubionym był także Yirgacheffe. Teraz odkrywam nowe smaki, takie jak Maragogype lub Kivu. Jak powiedziałem wcześniej, podoba mi się lekki smak owocowości, który często ma więcej tej przyjemnej kwasowości. Oczywiście wszystko nadal zależy od mojego nastroju. Poczucie smaku jest bardzo związane z psychologią, emocjami i wspomnieniami. Ta sama kawa może smakować zupełnie inaczej. Dlatego odkrywanie nowych smaków i wypróbowanie czegoś nowego jest tak ekscytujące.Kawa ziarnista Przyjaciele Kawy Kivu i Maragogype

Czym jest dla ciebie kawa?

Aurimas: (długa pauza) Teraz jest zarówno pracą, jak i życiem. Vytautas, pomóż mi 🙂

Vytautas: Po pierwsze, jagody łączą ludzi na różne sposoby. Wszystko zaczyna się od uprawy drzewek kawy, które wymagają uwagi i pracy wielu osób. To źródło utrzymania i wielka pomoc dla biedniejszych krajów (przecież kraje te dostarczają nam kawę). Długi łańcuch tych, którzy przetwarzają, palą, sprzedają i parzą kawę. Z jednej strony to tylko filiżanka kawy, ale z drugiej strony to dzieło, które tworzy społeczność. Ekspresy do kawy również wymagają dużo pracy. Tworzą je projektanci, inżynierowie i mechanicy. A wszystko dla filiżanki pysznej kawy, którą tak bardzo lubimy i zachęcamy innych do spróbowania.

Zanim nadejdzie nowy rok, dużo rozmawiamy o naszych marzeniach i życzeniach: jakie są wasze?

Vytautas: Nie mam wielkich marzeń, ale życzę sobie na co dzień: zgromadzić najbardziej niesamowity zespół – zmotywowanych, przyjaznych, pozytywnych, pełnych pasji ludzi, aby wszyscy mogli dzielić się pyszną kawą z naszymi klientami.

Aurimas: Rzeczywiście, na tej ścieżce jest wiele wzlotów i upadków, i chciałbym, żebyśmy nigdy się nie poddawali ani nie zatrzymywali na środku drogi. Chcę również, aby wszyscy w naszej firmie byli dumni z tego, co robimy i czerpali z tego przyjemność tak samo jak ja. Wspólnie osiągniemy wyznaczone założenia i osiągniemy ostateczny cel, jakim jest dostarczanie dobrej kawy w całej Europie.

Czego chciałbyś życzyć wszystkim klientom firmy „Przyjaciele Kawy” rozsianych na ponad 10 rynkach?

Vytautas: Życzę im aby byli odważni i spełniali swoje marzenia,i z podniesioną głową szli dalej przez świat – wtedy wynik i tak nadejdzie.

Aurimas: I pamiętajcie, że łatwiej jest mieć dobrą kawę w rękach – Przyjaciele Kawy są zawsze na to przygotowani.